Gibson Les Paul 2017 HP için ne düşünüyorsunuz deneyeniniz var mı ?

Soru başlıkta açık bu yıl sonu almayı planladığım bir Gibson modeli.. Düşünceleriniz neler ? ESP Eclipse II diyenler oldu evet oda istediğim bir gitar fakat clean tonları ile bariz bir fark var. Distortion için deneyebilme fırsatım olmadı. Ne düşünüyorsunuz ? Ultra modern weight relief olayına kafam cok takıldı . Açıklayabilecek olan var mı ?

Son düzenleme:
Gibsonlarda yeni modeller pek beğenilmiyor eskisinin tadını alanlar tarafından, ben bu kişilerden değilim fakat ikinci ele de bir şans tanı derim şahsen ben öyle yaptım ve son derece memnun kaldım bu işten :)

Ama ben zannetmiyorum ki herhangi bir Amerikan Gibson kullanıcısını üzsün tonlarını memnun etmesin Les Paul'da Gibson'un tadı ayrıdır belki çalım rahatlığı ton yelpazesi vs. konularda ESP'ler daha başarılı olabilir lakin ki öyle değildir. Gibson tonu dediğimiz bir ruh var ve bunu Gibson'dan başka gitarlarda yakalamak gerçekten çok zor :)

Tabi asıl fikrimi sorarsan dolar olmuş neredeyse 5 lira gitar alınmaz bu zamanda :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani ne yönden beğenilmiyorlar? Gerçekten alınmayacak kadar kötü gitarlar mı ? Yani "o kadar kötü ki git başka gitarlara yönel" kadar kötü mü yani pek anlayamıyorum açıkçası. Deneyen bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

İnovasyon Gibson'un işi değil. Adamların yapması gereken tek bir iş var, o da düzgün LP, SG, Explorer ve Flying V üretmek. (Gibson Memphis'i ayrı tutuyorum zira zaten çok güzel Hollowbody'ler geliyor oradan.) Evet gerçekten alınmayacak kadar kötü gitarlar. Beşte biri fiyatta çok daha düzgün işçilikli gitarlar görmek mümkün. O kadar parayı gidip de HP'ye gömmem, gider düzgün ikinci el bir Traditional ya da Traditional Pro alır, gerekirse ihtiyaçlarım doğrultusunda elektronik ve hardware'ini modifiye ederim.

HLPS17B8CH1_ELECTRONICS_SIDE.jpg

Gibson'un sitesinden bu fotoğraf. Herifler manyetik çerçevesinin eğimini gövdeyle eşleştirememişler bile, havada kalıyor. Korozyondan pitting'den geçilmeyecek o hardware 7-8 yıl içinde.

Özetle modern Les Paul arayanlara ESP Eclipse, "Les Paul" isteyene de 2008 Traditional, 2008 Standard, Japon Greco-Tokai, Heritage vs. öneririm. Para varsa gidin R7, R9 alın tabi. Ama Les Paul HP 15.000TL'lik bir gitar kesinlikle değil.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İnovasyon Gibson'un işi değil. Adamların yapması gereken tek bir iş var, o da düzgün LP, SG, Explorer ve Flying V üretmek. (Gibson Memphis'i ayrı tutuyorum zira zaten çok güzel Hollowbody'ler geliyor oradan.) Evet gerçekten alınmayacak kadar kötü gitarlar. Beşte biri fiyatta çok daha düzgün işçilikli gitarlar görmek mümkün. O kadar parayı gidip de HP'ye gömmem, gider düzgün ikinci el bir Traditional ya da Traditional Pro alır, gerekirse ihtiyaçlarım doğrultusunda elektronik ve hardware'ini modifiye ederim.

HLPS17B8CH1_ELECTRONICS_SIDE.jpg

Gibson'un sitesinden bu fotoğraf. Herifler manyetik çerçevesinin eğimini gövdeyle eşleştirememişler bile, havada kalıyor. Korozyondan pitting'den geçilmeyecek o hardware 7-8 yıl içinde.

Özetle modern Les Paul arayanlara ESP Eclipse, "Les Paul" isteyene de 2008 Traditional, 2008 Standard, Japon Greco-Tokai, Heritage vs. öneririm. Para varsa gidin R7, R9 alın tabi. Ama Les Paul HP 15.000TL'lik bir gitar kesinlikle değil.

Teşekkür ederim çok güzel yazmışsınız benim 14 15e kadar bütçem var bir Gibson a sahip olmak istiyorum artık. Uzun yıllar kullanmak istiyorum traditional önerdiniz. Nedir standard dan farkı? Neden daha ucuz?

Merhaba,
Arkadaşlar benden önce yukarıda çok açıklayıcı yazmışlar bence ancak şahsi fikrim bence de gidip 15.000 TL'nizi bahsettiğiniz gibsona vermeyin. Onun yerine illahaki gibson markasını taşıyan bir
gitar istiyorsanız ikinci el les paul alın. Yeni gibsonlarda bariz bir kalite/işçilik düşüşü var. Zira adamlar custom shoplarından bile daha bir ay kadar evvel 100 işçi çıkardılar.
Ultra modern weight relief sistemi gözdenin içini ciddi anlamda boşaltan bir ağırlık azaltma metodu. Siz de internette görmüşsünüzdür ancak özetle gövdenin üstünden çepeçevre yarıklar açarak
ağırlığı azaltıyorlar. Ancak bu durum kocaman maun kütlesinin vereceği sesi de alıp götürüyor.
Yukarıda yine başka bir arkadaşın da dediği gibi eğer gibson markasını taşıması mühim değilse greco, tokai, heritage (ki çok iyi gitarlar üretiyor) ve fujigen markalarına bakınız.
Bunlar arasında ben özellikle fujigeni çok beğenmiştim.
Para sizin tabii ama lütfen gidip paranızı çöpe atmayın, bahsettiğiniz gibsonu alırsanız, kaçırdığınız daha iyi ve ucuz gitarlar açınsından, öyle yapmış gibi olacağınızı düşünüyorum.
Esenlikler dilerim.

Bilen kişiler olarak doğru olduğunuza şüphem yok. Solidbody olarak traditional önerilmiş. Traditional 2018 lere falan baktım. Yinede siz bilgili kişilere danışmak istiyorum. 15e kadar bütçem var. Çin Japon markası olmadan bir Gibson istiyorum. Hem isim babalığından, hem modellerinden, hem tatlı tonlarından, olsun bir çok yönünden beni kendine çekiyor. Açıkçası başka markaya bakmıyorum. Bi aklımı kurcalayan Esp eclipse 2 var oda çok metal e yakın tonlar da güçlü olduğunu gördüm. Testler de clean tonla çalan bir kişi bile yok zaten. Açıkçası sizlere isteğimi belirteyim. 10 15bin civarı bir Gibson a sahip olmak istiyorum. Gibson les paul traditional T 2017 ye falan bakmıştım. Bunun gibi bir traditional alsam bu uygun olur mu? Önerilerinizi bekliyorum. 2005*2008 lere kadar inme taraftarı değilim pek. Yine de yeni modellerden öneride bulunursanız memnun olurum. @sylfaril @Orkun ODTÜ öğrencisi değilim neden sordunuz anlayamadım. Bir ironi falan mıydı :D @Dog The Bounty Hunter

Son düzenleme:
Merhaba,
Ben sizin ODTU ogrencisi olup olmadiginizi sormamistim zaten.
Ankarada gitar denemek isterseniz bir arkadasimda cok iyi bir gibson vardi ilginizi cekerse. Weight reliefi yok tamamen klasik bir gibson lp, isterseniz onunla baglantiya gecebilmeniz adina iletisim numarasini size mesaj olarak atarim. Kendisi bu forumun da uyesi ama rumuzunu bilmiyorum. Bunu neden yaziyorum; almisken dogru duzgun gitar alabilmeniz icin yer belirtiyorum, arkadasimin halen o gitari satip satmadigini ya da elinde halen o gitar var mi ondan dahi haberim yok yani lutfen bu satirlari okurken lutfen yanlis anlamayiniz.
Sadece deneyip de gercekten begendigim bir gibsondi lp idi, o nedenle yaziyorum. Elimdeki fotarindan bagzilarini da ekte sunuyorum.
Esenlikler dilerim.

Dosyalar

• A855D315-C43D-4549-A16B-5C18F0F1DE1F.jpeg
    A855D315-C43D-4549-A16B-5C18F0F1DE1F.jpeg
    170 KB · Gösterim: 189
  • C341F7EF-27A7-4855-BA76-51F003669DD1.jpeg
    C341F7EF-27A7-4855-BA76-51F003669DD1.jpeg
    168.6 KB · Gösterim: 200
  • 599CA7BF-24E6-4600-95DA-681EE4A4C2B7.jpeg
    599CA7BF-24E6-4600-95DA-681EE4A4C2B7.jpeg
    174.9 KB · Gösterim: 378
Ben bu weight relief meselesini bir türlü anlamıyorum, bir arkadaş açıklarsa memnun olacağım cidden, ileride ben de bir adet edinmeyi düşünüyorum. Madem gövdede boşluklar açma Gibson'un LP tonunu öldürüyor, neden adamlar ekstra maliyetle bunu yapıyorlar öyleyse? Eminim bünyelerinde başka hiçbir yerde olmayacak kadar LP uzmanı olmuş çalışanları vardır. O firma onca prosedürü yönetirken tona olumsuz etkisi olan weight relief işini ekstra bir iş olarak niçin üretim bandına eklesin?

Aklıma gelen olasılıklar şöyle:
1- Weight relief ağırlığı azaltırken tonu da olumlu yönde etkiliyor veya değiştirmiyor. Ancak Gibson LP severlerde eskiye bağlı kalma saplantısı var.
2- Weight relief LP kullanıcılarının çoğu tarafından şikayet edilen ağırlığa getirilen çözüm ve bir miktar tondan kaybettirse de (veya değiştirse de) performans yapanlar için bu kabul edilebilir düzeyde.
3- Pazarlama stratejisi. Daha hafif LP üret, aynı zamanda eski usül gövdeli de gitar üret, pazarı genişlet. Madem öyle, neden adamlar Les Paul Standard gibi markanın ikon gitar modeline uyguluyorlar bunu? Demek ki firma weight relief'i konuşulanın aksine tona olumlu etki eden bir uygulama olarak görüyor.

Merhaba,
Ben sizin ODTU ogrencisi olup olmadiginizi sormamistim zaten.
Ankarada gitar denemek bir arkadasimda cok iyi bir gibson vardi ilginizi cekerse. Weight reliefi yok tamamen klasik bir gibson lp, isterseniz onunla baglantiya gecebilmeniz adina iletisim numarasini size mesaj olarak atarim. Kendisi bu forumun da uyesi ama rumuzunu bilmiyorum. Bunu neden yaziyorum; almisken dogru duzgun gitar alabilmeniz icin yer belirtiyorum, arkadasimin halen o gitari satip satmadigini ya da elinde halen o gitar var mi ondan dahi haberim yok yani lutfen bu satirlari okurken lutfen yanlis anlamayiniz.
Sadece deneyip de gercekten begendigim bir gibsondi lp idi, o nedenle yaziyorum. Elimdeki fotarindan bagzilarini da ekte sunuyorum.
Esenlikler dilerim.

Ben onu @Dog The Bounty Hunter içşn yazmıştım soruyu o sordu zaten :)

Paylaştığınız gitar için düşüneceğim fakat yüksek bir miktar fiyat söz konusu. Açıkçası şuan alma gibi bir niyetim yok. Ama bu yıl sonuna kadar (seçimlerden sonra ne olacağı bilinmez bilirsiniz) kesinlikle alacağım. Yardımlarınız için ayrı bir teşekkür ederim.

Merhaba,
Bahsettiginiz model hakkinda bir dusunceye sahip degilim zira sahsen denemisligim yok.
Siz sifir gitar alacaksaniz yapilabilecek en mantikli sey soz konusu modeli gidip denemeniz. Sonucta her turlu muzik aleti icin gecerli bu soyledigim.
Ancak ozellikle gitar konusunda, ben sizin yerinizde olsam sifirdan ziyade ikinci el ve mumkun oldugunca eski gitar alirdim.
Bunun nedeni takdir edeceginiz uzere urunun maliyeti degil ahsabin eskidikce karakterinin oturmasi, yapi olarak da stabillesmesidir.
Esenlikler.

Merhaba,
Bahsettiginiz model hakkinda bir dusunceye sahip degilim zira sahsen denemisligim yok.
Siz sifir gitar alacaksaniz yapilabilecek en mantikli sey soz konusu modeli gidip denemeniz. Sonucta her turlu muzik aleti icin gecerli bu soyledigim.
Ancak ozellikle gitar konusunda, ben sizin yerinizde olsam sifirdan ziyade ikinci el ve mumkun oldugunca eski gitar alirdim.
Bunun nedeni takdir edeceginiz uzere urunun maliyeti degil ahsabin eskidikce karakterinin oturmasi, yapi olarak da stabillesmesidir.
Esenlikler.

Anladım peki klavye konusunda kalın sap mı ince sap mı olduğunu nasıl anlayabilirim ? Yine denemem mi gerekiyor ? Yoksa herhangi bir yerde bulabileceğim bir bilgi mi bu ? 50's neck 60's neck diyorlar sanırım. Yanılmıyorsam traditional modellerinin çalım rahatlığı diğerlerine nazaran daha zor doğru mudur ?

Geri