ilk defa duyduğumuz zor bir soloyu çıkarabilmek

arkadaşlar merhaba.

öncelikle forumda solo çalmak, gamlar notalar, sololar diye farklı başlıklar var ama tam olarak benim sormak istediğim sorumu karşılamıyorlar. Ben hemen soruma geçeyim. şimdi bir yerde denk geldiğiniz ve güzel de olduğunu düşündüğünüz bir soloyu birebir çalmak istiyorsunuz ama o an için çalamıyorsunuz diyelim. çalamamanın birçok sebebi olacaktır tabi ama işin pratik kısmında bir sıkıntınız yokmuş gibi düşünelim ve amacınız da o soloda kullanılan gam falan ne varsa bulmak istiyorsunuz. bunu nasıl yapabiliriz? müzik de matematik gibi olsa gerek, o solo bir denklemse, çözümü de vardır, değil mi? nedir bu yöntem? bunu öğrenebilirsem sanırım soloları birebir çıkarmada sıkıntı yaşamayacağım. bilgisi olan arkadaşlardan tavsiye alabilirsem memnun olurum. size bir örnek şarkı ile geleyim.

Bu şarkının tam 2. dakikasında benim için harika bir solo başlıyor. işte bu soloyu birebir çıkarmak istiyorum. izlemem gereken yolu bilemiyorum. amacım hem bu hem de "bu şarkıda (tamamen sallıyorum şimdi) la minor aeolian gam kullanmış la minor aelion ise klavyed şöyledir"" diyip yardırmak istiyorum. tekrar edeyim, solonun teknik kısmına takılmayın, gerekirse sabahlara kadar o tekniğin egzersini yaparım, benim amacım kullanılan gam nedir, bu soloyu çalarken klavyede nerelere basıyor onu bulmak istiyorum.

Bu olay daha çok kulak eğitimi ile ilgilidir gitar çalmak ile değil.

Tabi ki kulak eğitimi de en temelde duyduğunu çalmaya çalışarak gelişir internetten izleyerek öğrenmek değil :)

Biraz daha kolay şarkılarla/sololarla başlamanız önerilir şarkı şarkıya, solo soloya benzer bu benzerlikleri keşfetmeniz de sizlere kılavuzluk yapabilir :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
enderdayı'cım, kulakla çıkarılacak sololar var çıkarılamayacak sololar var ki ben bu kulaktan çıkarma olayıyla başladım zaten :) bu soloda da Serdar Öztop'un yardırıp gittiği yerler var ona kar üstünde avlanan tilkinin kulakları bile yetmez :) işte teorik bilginin gerekli olduğu kısımlar bunlar. ben dicem ki, şarkının tonu bu, ton buysa gam şudur dicem ve soloyu çıkarıcam.

Tilkinin kulakları bile yetmezlik bir durum yok ortada.O kadar imkansız değil bu soloyu kulaktan çıkarmak sadece zaman alabilir.Notalarını öğrendikten sonra da bolca pratik yapmak gerekiyor.Çok hızlı gelen yerleri de şarkının hızını düşürerek dikkatlice dinleyip çözebilirsiniz.Gitar hocam tab okumanın kulağı körelttiğini söylerdi sürekli, Arpeggios From Hell'i programlarla yavaşlatarak dinleyip kulaktan çıkarmıştı.Sadece zaman sabır ve kulak gerekiyor

enderdayı'cım, kulakla çıkarılacak sololar var çıkarılamayacak sololar var ki ben bu kulaktan çıkarma olayıyla başladım zaten :) bu soloda da Serdar Öztop'un yardırıp gittiği yerler var ona kar üstünde avlanan tilkinin kulakları bile yetmez :) işte teorik bilginin gerekli olduğu kısımlar bunlar. ben dicem ki, şarkının tonu bu, ton buysa gam şudur dicem ve soloyu çıkarıcam.
İnternet icat olduktan sonra bu sıkıntı giderek ciddileşti. DENEYİM, bilgi ile kazanılmaz. Ama bir forum sayfasından ancak bilgi edinebilirsiniz.
Bu nedenle de size bu şarkının solosunu çıkaracak bilgiyi vermemin tek başına bir anlamı olmaz.
Ama size şöyle bir kaç tavsiyede bulunayım:
1)Teori bilginiz eksik. "Minör aeolian" diye bir şey yok, Aeolian modu zaten (doğal) minör modudur (Majör diziye göre 3, 6 ve 7. dereceleri bemol alır).
2)Kullanılan tonun ne olduğunu bilmek, tek başına hiç bir şeyi garanti etmez. Sizin bu gamı klavyede çalacak bir sistemi bilmeniz gerekir. Bu parça G minör tonunda.
3)Bir soloda sadece tona ait notalar kullanılacak diye bir şart yok. Bu da çok sık yapılan bir yanlış. Bu anlamda daha farklı müzikleri ve gitaristleri dinlemek de yerinde olur. Benim tavsiyem Andy Timmons olur mesela...
4)Bu parçanın solosunu kulaktan çıkartacak düzeyde olan gitaristler, teorik olarak her şeye hakim OLMADAN da bunu yapabilir. Gitar klavyesine hakimiyet, teorik bilgiden bağımsız gelişebileceği için bu gayet mümkündür. Muhtemelen siz bu düzeyde değilsiniz, ama bu soloyu çıkartabilirseniz de bunun hemen gerçekleşeceğini düşünmeyin. Benim tavsiyem, siz bu soloyu çalmak için kasmak yerine genel olarak gelişmeyi hedefleyin. İlerlemeye devam ederseniz bir noktada zaten bu soloyu da çalabilirsiniz. Ama belli bir solo ya da gitaristi takıntı yapmayın.
5)Bu solo kesinlikle öyle çok zor bir solo filan değil, bundan çok daha zor şeyler içeren soloları var Öztop'un. Ben sizin yerinizde olsam, Öztop'un etkilenimlerini etüd ederim. Bence 80'lerin bazı gitaristleri ve özellikle Steve Vai, Satriani, Reb Beach gibi adamlardan etkilenmiş birisi. Bu şarkıdaki legato kısmında Satriani eğilimi bariz zaten.

İnternet icat olduktan sonra bu sıkıntı giderek ciddileşti. DENEYİM, bilgi ile kazanılmaz. Ama bir forum sayfasından ancak bilgi edinebilirsiniz.
Bu nedenle de size bu şarkının solosunu çıkaracak bilgiyi vermemin tek başına bir anlamı olmaz.
Ama size şöyle bir kaç tavsiyede bulunayım:
1)Teori bilginiz eksik. "Minör aeolian" diye bir şey yok, Aeolian modu zaten (doğal) minör modudur (Majör diziye göre 3, 6 ve 7. dereceleri bemol alır).
2)Kullanılan tonun ne olduğunu bilmek, tek başına hiç bir şeyi garanti etmez. Sizin bu gamı klavyede çalacak bir sistemi bilmeniz gerekir. Bu parça G minör tonunda.
3)Bir soloda sadece tona ait notalar kullanılacak diye bir şart yok. Bu da çok sık yapılan bir yanlış. Bu anlamda daha farklı müzikleri ve gitaristleri dinlemek de yerinde olur. Benim tavsiyem Andy Timmons olur mesela...
4)Bu parçanın solosunu kulaktan çıkartacak düzeyde olan gitaristler, teorik olarak her şeye hakim OLMADAN da bunu yapabilir. Gitar klavyesine hakimiyet, teorik bilgiden bağımsız gelişebileceği için bu gayet mümkündür. Muhtemelen siz bu düzeyde değilsiniz, ama bu soloyu çıkartabilirseniz de bunun hemen gerçekleşeceğini düşünmeyin. Benim tavsiyem, siz bu soloyu çalmak için kasmak yerine genel olarak gelişmeyi hedefleyin. İlerlemeye devam ederseniz bir noktada zaten bu soloyu da çalabilirsiniz. Ama belli bir solo ya da gitaristi takıntı yapmayın.
5)Bu solo kesinlikle öyle çok zor bir solo filan değil, bundan çok daha zor şeyler içeren soloları var Öztop'un. Ben sizin yerinizde olsam, Öztop'un etkilenimlerini etüd ederim. Bence 80'lerin bazı gitaristleri ve özellikle Steve Vai, Satriani, Reb Beach gibi adamlardan etkilenmiş birisi. Bu şarkıdaki legato kısmında Satriani eğilimi bariz zaten.

Barrios, teorik bilgim az değil, komple yok :) "Sizin bu gamı klavyede çalacak bir sistemi bilmeniz gerekir. Bu parça G minör tonunda" işte zaten benim amacım bu. mesela G minör olduğunu nasıl anlayabilirim? Elbet bir yöntemi var yani. bunu öğrenebilirsem 3 numaralı maddeyi kendim halledeceğim, evet o düzeyde değilim, ama çabalamayı uğraşmayı seviyorum. işin zaten en zevkli kısmı bu.

Tilkinin kulakları bile yetmezlik bir durum yok ortada.O kadar imkansız değil bu soloyu kulaktan çıkarmak sadece zaman alabilir.Notalarını öğrendikten sonra da bolca pratik yapmak gerekiyor.Çok hızlı gelen yerleri de şarkının hızını düşürerek dikkatlice dinleyip çözebilirsiniz.Gitar hocam tab okumanın kulağı körelttiğini söylerdi sürekli, Arpeggios From Hell'i programlarla yavaşlatarak dinleyip kulaktan çıkarmıştı.Sadece zaman sabır ve kulak gerekiyor

tab konusunda hocana katılıyorum. çıkarabildiğim soloları aynen dediğin gibi yavaşlatarak şimdiye kadar. ben işin şimdi zaman kısmına takıldım, teoriden yürümek istiorum :)

Barrios, teorik bilgim az değil, komple yok :) "Sizin bu gamı klavyede çalacak bir sistemi bilmeniz gerekir. Bu parça G minör tonunda" işte zaten benim amacım bu. mesela G minör olduğunu nasıl anlayabilirim? Elbet bir yöntemi var yani. bunu öğrenebilirsem 3 numaralı maddeyi kendim halledeceğim, evet o düzeyde değilim, ama çabalamayı uğraşmayı seviyorum. işin zaten en zevkli kısmı bu.
Şimdi bu mevzu derin (ilgilendiğim konu olduğu için) ama ben en basit şekliyşe anlatayım:
Kulak konusunda üstün yetenekli ve/veya eğitimli kişiler doğrudan veya bir enstrümandan ses alarak şarkının tonunu söyleyebilir.
Gitar çalan pek çok kişi için ise sanırım 2 durum sö konusudur:
1)Melodiyi gitarda çalıp, hangi notaların kullanıldığına bakar. Tonların arızalarını (bemol-diyez sıralarını) ezbere bildiği için, yani teorik bilgisini kullanarak, melodideki notaların hangi tona ait olduğunu söyler.
Ben bunu ÖNERMİYORUM. Piyano-nefesli çalan adamlar için bu işe yarar. Gitar çalmak için yetersizdir. Yanlış anlaşılmasın, gitarist de bunları bilmek zorundadır, ama gitar üzerinde uygulama açısından yetersizdir. Çünkü bir dizi gitar üzerinden zibilyon farklı şekilde çalınır, piyano veya saksafonda ise ya aşağı ya yukarı gidersiniz, o kadar !!
2) Melodiyi gitarda çalıp, "klavye teorisi" (fretboard theory) denilen şeyin yardımıyla, yani melodiyi çalarken KULLANILAN KLAVYE ŞEKLİNİ analiz ederek tonun ne olduğunu söyler. Ben tonu böyle buldum. Bir notayı çaldım, kulağım bana bu notanın tonun içinde mi dışında mı olduğunu söyledi. İLk notanın ardından ikinci notayı çaldım ve tonu çalmak için gereken şekli anladım ve tonu buldum.
Bunu yapabilmek için, klavye hakimiyetinizi ilerletmeniz ve klavedeki şekillere anlam verebilmeniz gerekir. Uzun vadede ise kulak ve elinizin koordine olmasını sağlar. Zaman içerisinde klavyedeki şekilleri ÇALMADAN, sadece gözünüzde canlandırarak veya çalarmış gibi yaparak bile bu sesleri tanıyabilirsiniz. Emin olun Öztop düzeyinde çalan bütün gitaristler için de enstrümanda kulağı öncelikli kullanma biçimi budur. Şekiller seslere dönüşür ve zamanla klavye hakimiyeti oturur.

arkadaşlar merhaba.

öncelikle forumda solo çalmak, gamlar notalar, sololar diye farklı başlıklar var ama tam olarak benim sormak istediğim sorumu karşılamıyorlar. Ben hemen soruma geçeyim. şimdi bir yerde denk geldiğiniz ve güzel de olduğunu düşündüğünüz bir soloyu birebir çalmak istiyorsunuz ama o an için çalamıyorsunuz diyelim. çalamamanın birçok sebebi olacaktır tabi ama işin pratik kısmında bir sıkıntınız yokmuş gibi düşünelim ve amacınız da o soloda kullanılan gam falan ne varsa bulmak istiyorsunuz. bunu nasıl yapabiliriz? müzik de matematik gibi olsa gerek, o solo bir denklemse, çözümü de vardır, değil mi? nedir bu yöntem? bunu öğrenebilirsem sanırım soloları birebir çıkarmada sıkıntı yaşamayacağım. bilgisi olan arkadaşlardan tavsiye alabilirsem memnun olurum. size bir örnek şarkı ile geleyim.

Bu şarkının tam 2. dakikasında benim için harika bir solo başlıyor. işte bu soloyu birebir çıkarmak istiyorum. izlemem gereken yolu bilemiyorum. amacım hem bu hem de "bu şarkıda (tamamen sallıyorum şimdi) la minor aeolian gam kullanmış la minor aelion ise klavyed şöyledir"" diyip yardırmak istiyorum. tekrar edeyim, solonun teknik kısmına takılmayın, gerekirse sabahlara kadar o tekniğin egzersini yaparım, benim amacım kullanılan gam nedir, bu soloyu çalarken klavyede nerelere basıyor onu bulmak istiyorum.

Merhaba öncelikle 11 yıldır elektro gitar çaldığımı belirterek Haluk Levent ve Serdar Oztop hayranı olarak bu parçayı dinlememiş olduğum için üzüldüm ve bu parçayı ilk defa dinlemiş beğenmiş oldum ve şimdi aldım elime gitarı 4/4 lük olmasa da çıkardım 2. Dk dan sonraki solosunu ve 2 gitar olduğunu fark ettim ayrıca gam gam şeklinde video çektim siteye malesef video yükleyemedim dilerseniz özelden irtibata geçerek size what'sApp ile kendi çektiğim öğretici sekilde videoyu size gönderirim bir incelersiniz belki bi faydam olur bu konuda...

Son düzenleme:
Merhaba öncelikle 11 yıldır elektro gitar çaldığımı belirterek Haluk Levent ve Serdar Oztop hayranı olarak bu parçayı dinlememiş olduğum için üzüldüm ve bu parçayı ilk defa dinlemiş beğenmiş oldum ve şimdi aldım elime gitarı 4/4 lük olmasa da çıkardım 2. Dk dan sonraki solosunu ve 2 gitar olduğunu fark ettim ayrıca gam gam şeklinde video çektim siteye malesef video yükleyemedim dilerseniz özelden irtibata geçerek size what'sApp ile kendi çektiğim öğretici sekilde videoyu size gönderirim bir incelersiniz belki bi faydam olur bu konuda...
Bence turkrock.com değilde youtube veya vimeo gibi yükleyebilirseniz diğer googleden arayıp gelen insanlara kaynak olmuş olur :)

Bence turkrock.com değilde youtube veya vimeo gibi yükleyebilirseniz diğer googleden arayıp gelen insanlara kaynak olmuş olur :)
Hocam şuan imkanlar kısıtlı olduğu için youtube için düşünmüyorum çünkü kalitesiz bir sound bile kötü yorumlara neden olabilir icraata bakmıyorlar kimse bu zamanda paraya bakıyorlar işte ben mesela 11 senedir gitar çalamama rağmen durumum olmadığı için amfimi bile sattım düşünün pc hoparlör ile gitar çalıyorum ve bu nedenle yapacağım bir yardım bile alay konusu bile olabilir gerçekten yardıma ihtiyacı olan özelden atsın isteyen adama canım feda ama sosyal medya kanalizasyon dan farkı kalmadı. Genel bir mecraya göstermek niyetim yok çünkü mutlaka amaç dışı konular ile alakalı bakarlar bir malum milletimiz de bu var bilgiyi değilde neresinden vursam da asaglasam peşindeler. Umarım ne demek istediğimi anlamışsındır. Normalde bu dediğiniz öneriyi asıl yaratıcısı yani Serdar Öztop'un yapması gerekirdi. İyi çalışmalar dilerim.

Teklifiniz çok güzel tabii ama başlığı açan arkadaşa aslında soloyu çalmak değil de, nasıl çıkaracağını öğrenmek peşinde. Yani aslında balık yemek değil, balık tutmayı öğrenmek istiyor:) Bu soloyu nasıl çaldığınızı değil de, nasıl çıkarttığınızı merak ediyor yani. Bu da aslında bir deneyim meselesi ve soloyu çalmayı öğrenmekle öğrenilebilecek bir şey değil aslında.

Teklifiniz çok güzel tabii ama başlığı açan arkadaşa aslında soloyu çalmak değil de, nasıl çıkaracağını öğrenmek peşinde. Yani aslında balık yemek değil, balık tutmayı öğrenmek istiyor:) Bu soloyu nasıl çaldığınızı değil de, nasıl çıkarttığınızı merak ediyor yani. Bu da aslında bir deneyim meselesi ve soloyu çalmayı öğrenmekle öğrenilebilecek bir şey değil aslında.
Biliyorum anladım zaten hem parça için hemde nasıl bir sistem ile çıktığı konusunda da video ile aktarabileceğimi düşünüyorum ama en önemli kısım kişinin muzik kulağı da varsa ( var belli ki ), olayın sırrını aktaracağım çok basit aslında süslemek sanatçıya aittir.
Bunu da eklemek isterim yıllar önce yaşadığım yerde bir tane bile gitar kursu yoktu bende nasıl öğrenirim diye düşünüp Dimebag Darrel, John Petrucci, Steve Vai, Paul Gilbert vs. Ve sayamadığım nice virtüöz ustaların canlı konserlerini dinleyip izleyerek ve genetik gelen müzik kulağım de kullanarak öğrendim hiç bir gitar kursuna gitmediğim içinde teknik açıdan majör minör gibi gamlari bile bilmeden istediğim soloyu anından çıkarma yetisine sahip oldum kulak gelişti ben de boş durmadım her gitaristten bir parça koparıp aldım bunları birleştirdim ve inanılmaz bir şekilde atomu parçalamış kadar sevindim mesela bir malmsteen solosu kulaktan çıkarmak imkansız gibi gelse bile elbet bir sistemi matematiği vardır. Bu parça onlarında yanında çok basit kalır örneğin 11 sene oldu gitar çalıyorum ve halen yeni şeyler keşfediyorum gerçekten müzik konusu derya deniz sonsuz bir eğitim gibi ve diploması olmayan tek okul bu yola başkoymuş insanlara kapım her zaman açık gerekli olan bilgileri vermeye hazırım 😀

Son düzenleme:
Günaydın :)

@barrios evet çok güzel özetledin. balığın nasıl tutulacağının peşindeyim tam olarak :)

@Blackeaglem teklifin için teşekkür ederim, sana özelden ulaşacağım video için. bu solonun nasıl çalındığını görmek de güzel olacak şüphesiz. Aslında bu solo için serdar öztop'a instagram üzerinden ulaşmıştım. bana cevabında "yıllar oldu unutmuşum ben de sayende hatırlamış oldum. parça bildiğin minor, çift sesler biraz ilginç bir hava katıyor. hızlı geçişleri nota nota çıkarmasam :)" demişti. ben zaten kendisinden tek tek tablarını istememiştim, belki kısa bir video çeker diye ummuştum ama adam prodüktör ve yoğun birisi, benim gibi onlarca mesaj alıyordur :) hangisiyle uğraşacak haklı olarak. onun kalibresinde birisi için 10 dk sürerdir tamamını çıkarıp video çekmek ama dediğim gibi onlarca mesaj alırsan ne yapacaksın? bana tenezzül edip cevap yazması bile yetmişti açıkçası. :)

bu konunun üzerine dün başıma ilginç bir şey geldi. instagram'ın keşif kısmında bir sanatçının bir dk'lık videosuna denk geldim. müthiş melodik bir blues solo çalıyor, hemen aklıma bu konuştuklarımız geldi, şarkının tonu kullandığı gam ne olur diye biraz kafa patlattım. çaldığı iki akordan yola çıkarak tonunu buldum, bastığı yerlere bakarak da Re minor pentatocik sanırım diye fikir yürütüp ilgili kutucuklarını denedim klavyede. bingo! buldum :) gerçi bir iki yerde standart re minor pentatonic'te basılmayan yerlere basıyor gibi görünüyor ama @barrios'un dediği geldi aklıma (Bir soloda sadece tona ait notalar kullanılacak diye bir şart yok. Bu da çok sık yapılan bir yanlış.) mantığını şimdilik anlayamıyorum ama elbet çözeceğim bu ayrıntıyı da :)

cevaplarınız için gerçekten çok teşekkür ederim.

Bence bir kitap edinin ve onu çalışın. Sonra ihtiyaçlarınızı anlayıp diğer bir kitabı çalışın ve böyle devam edin. Bu kafanızdaki karmaşayı ve dağınıklığı giderip düzenli ve disiplinli bir teorik bilgi edinme yolunda bence en iyi yol. Kitap önerisi:

Tom Kolb - Music Theory for Guitarists

Geri