İlk Mix ve Mastering Denemem

Yorum yapacağım fakat öncelikle öğrenmek istiyorum; hangi ekipmanları, yazılımları kullandınız? Dinleme için ref monitörü mü? Multimedia monitör mü? kulaklık mı kullandınız?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yorum yapacağım fakat öncelikle öğrenmek istiyorum; hangi ekipmanları, yazılımları kullandınız? Dinleme için ref monitörü mü? Multimedia monitör mü? kulaklık mı kullandınız?
Tamamen amatör bir çalışma. Reaper üzerinden EzMix2 ve Reaper'ın kendi yazılımları ile yaptığım bir mix. Kulaklık, bilgisayarın kendi hoparlörleri(dizüstü), ve 2+1 ses sistemi ile dinledim. Referans monitörüm olmadığı için bu 3 seçeneği tek tek dinleyerek üçünden de iyi bir ses almaya çalıştım. Lütfen yorumlarınızda dürüst olun çünkü insanların hevesini kırmamak için yapılan olumlu yorumların gereksiz bir ego oluşturduğunu düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Ben Yamaha HS50 Referans monitörleri kullanarak kaydı herhangi bir EQ kullanmadan flat bir şekilde dinledim.
Tüm estrümanlar duyuluyor, fakat genel mixte Referans monitörü kullanmamaktan kaynaklanan bir duyum sorunu oluştuğu fikrindeyim. Bu da aslında olmaması gereken bir Eq boostlamanıza sebep olmuş. 1k sonrası hi-Mid frekanslar çok öne çıkmış, 180Hz-320Hz arasındaki seviye ise yetersiz kalmış, yükseltmek istediğimde iyi bir duyum seviyesine ulaşmıyor.
Kick de hatalı bir ayar olduğunu düşünüyorum. Sanırım bütün frekansları aldınız ve sesi genel olarak yükseltmeye çalıştınız çünkü 320HZ ile 1K arasındaki kemik ses öne çıkmış. Ses tok değil, çatırdar metalik bir hal almış. 100Hz öncesindeki tüm mid ve hi frekansları kısarsanız olması gerektiği gibi duyulacaktır. Baslar da iyi duyulmıuyor bunun da sebebinin 180-320hz arasındaki dengesizlik ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben Yamaha HS50 Referans monitörleri kullanarak kaydı herhangi bir EQ kullanmadan flat bir şekilde dinledim.
Tüm estrümanlar duyuluyor, fakat genel mixte Referans monitörü kullanmamaktan kaynaklanan bir duyum sorunu oluştuğu fikrindeyim. Bu da aslında olmaması gereken bir Eq boostlamanıza sebep olmuş. 1k sonrası hi-Mid frekanslar çok öne çıkmış, 180Hz-320Hz arasındaki seviye ise yetersiz kalmış, yükseltmek istediğimde iyi bir duyum seviyesine ulaşmıyor.
Kick de hatalı bir ayar olduğunu düşünüyorum. Sanırım bütün frekansları aldınız ve sesi genel olarak yükseltmeye çalıştınız çünkü 320HZ ile 1K arasındaki kemik ses öne çıkmış. Ses tok değil, çatırdar metalik bir hal almış. 100Hz öncesindeki tüm mid ve hi frekansları kısarsanız olması gerektiği gibi duyulacaktır. Baslar da iyi duyulmıuyor bunun da sebebinin 180-320hz arasındaki dengesizlik ile ilgili olduğunu düşünüyorum.
Tecrübelerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Boş bir vaktimde söylediğiniz eksiklikleri gidermek istiyorum fakat ondan önce bir referans kulaklık almayı düşünüyorum. Bu konuda 300 Tl yi aşmayan önerilerinize ihtiyacım var.

@Single_FACTOR Tekrar merhaba önerilerinize kulak asıp tekrar şarkı ile uğraştım.

Önceki halini dinlemedim ancak kick inanılmaz derecede güçsüz kalmış. En büyük problem bu bana göre.
Trampet ise önde, üstelik çok kuru geliyor diğer enstrumanların yanında, efektlendirme iyi olur, hem biraz daha içeri gömersiniz sesi, hem sustain anlamında faydası olur. Kompresöre de yüklenin derim.
Ziller de önde, eq değerleri çok göreceli olduğu için oraya girmiyorum normal sınırlar içerisinde gibi geliyor bana ama :) Ben olsam biraz daha hi-hat'in üstlerini alırdım.

Davulu diğerlerinin içine güzel yedirebilirseniz olur gibi ama diğerlerini bastırınca, net duyulmuyor tabii ötekiler.

Şimdilik bu kadar temel durumlar varken daha spesifik konuşmaya gerek yok bence ancak şunu söylemeliyim ki referans monitör olmayınca böyle durumların olmaması kaçınılmaz gibi :) Bu şartlar altında hiç fena gitmiyorsunuz, güzel bir başlangıç :) Devam edin paylaşmaya, zevkle dinleriz.

Geri