Gibson Traditional 2018 hakkında.

Dostlar 2-3 gündür forumda konu açıyorum. Fakat cevabımı tam olarak alamıyorum. Şimdi açtığım konulara gelen cevaplara göre Gibson Standard dan weight relief muhabbeti yüzünden vazgeçtim. Traditional hakkında ufkum açıldı biraz diyebilirim. Şimdi ise baktığım Gibson Traditional 2018-17 modelleri. Gibson ın kendi sitesinde ki açıklamaları bu gitarlarda weight relief olmadığı yönünde. 2699 Dolar civarında..

Ne düşünüyorsunuz ?? Gibsonlarda tartışılan konu weight relief ile sustain kaybı yaşanması değil mi ? Neden 2015-16 modelleri ayrı 17-18 ler ayrı 2008 ler ayrı olarak bakılıyor ? Pek ikinci el alma taraftarı değilim.

Yinede görüşlerinizi bekliyorum.

Les Paul Traditional 2018
buda sitesinde yazan özellikler.

Bunlar ise youtube da bir videodan aldığım. Zaten belli başlı bilgiler fark yok. Sadece sitede ek bilgileri var.
Body : Mahogany
Weight Relief : None
Neck : Mahogany
Neck Profile : Rounded
Nut width : 1.695"
Fingerboard : Rosewood
Scale length : 24.75"
Tuners : Vintage Style Keystones
Neck Pickup : BB1
Bridge Pickup : BB2

Weight relief (geleneksel olanı) yıllardır kullanılıyor. Farkedilir bir sustain ve rezonans kaybına yol açmaz. Çok tartışılan chambered gövdeler.

Yerinizde olsam R serilerine bakarım. Ama onlar da volute neck hariç tüm Gibsonlar gibi headstock kırılma riskini taşıyorlar.

Gibson gövde modelleri:

986927gibsonweightrelief.jpg

Bu konuda nasıl bir araştırma yapacağım heralde sahibinden e 40 yılda 1 düşüyordur. Yabancı sitelerden de nasıl güvenli araştırma yapacağım hangi sitelerden bakacağımı bilmiyorum :D

Neden Gibson ? Daha ucuza çok daha iyi gitar yapan markalar var. Mesela
Heritage H150 25th Anniversary Gitar - En Uygun Heritage Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 566207343

Türkiye'ye gönderimi var. Ben buradan bir gitar yaptırmıştım.
MLS1-STDII/R | 株式会社ディバイザー

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hem isim babalığı, hem yıllardır gibson hevesi hemde tonlarından dolayı Gibson. Sadece merak ettiğim şey traditional serisinin yılları arasında ki farklar neler ? Yani 17-18 yılları ile 15-14 yılları arasında çok büyük fark var mı ? Birbirlerine yakınlar mıdır ? @redbone @Halilozz

Tam modelini belirtebilir misiniz ? @dthakankoca

İsim babalığı konusu kişisel görüşüm duygusal bir yaklaşım. Gibson'a karşı ön yargım olduğunu da saklayamam, haksızlık olur. Traditional bir kere ayaküstü deneme şansım oldu. Onun da görüş belirtmek için yeterli olduğunu sanmıyorum.

Hem isim babalığı, hem yıllardır gibson hevesi hemde tonlarından dolayı Gibson. Sadece merak ettiğim şey traditional serisinin yılları arasında ki farklar neler ? Yani 17-18 yılları ile 15-14 yılları arasında çok büyük fark var mı ? Birbirlerine yakınlar mıdır ? @redbone @Halilozz

Tam modelini belirtebilir misiniz ? @dthakankoca

2018 ve ustu modellerde fretlerdeki islem ya da alasimin erimeme gibi bir özelliği var. Evet, fretlerle 20 sene sonra da olsa erime gibi bir sorun yasamiyorsun. 10-52 tansiyonlu tellerde bile. Bende gozum gibi sakindigim Tobacco Sunburst var fazla gitarım olduğu icin kullanmaya vaktim olmadi. Dusunur musun, yoksa kendine bir tane aldin mi:)

Geri