Neden fiyatı bu kadar ucuz ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaş o gitarı almayacağı için sormasının da bir önemi yok. Aynı hikayeyi bu forum'da 235346 kere gördüğüm için cevabı da bu şekilde oldu.

Gitarı almayacağım konusunda nasıl bu kadar eminsiniz ? Açtığım son başlıklar hakkında herhangi bir fikriniz var mı ? 10-15 bin tl civarında gibson arıyorum. Eğer fiyatında yanlışlık yoksa bu gitarı alacağım.

O gitara, Türkiye şartları içim 10-15bin verecek bir adam A'dan Z'ye kadar o gitarla ilgili ne varsa öğreniyor hangi ağacın dalından kesildiğine tut da nasıl gövdenin birleştirildiğine kadar, cilasını, manyetiğini vs her detayını biliyor yani buraya sormadan önce ki forumun şu haliyle bu gitarla ilgili bilgi verecek nesil de buradan ayrıldı. Türkiye şartları için böyle bunun milyon'da bir istisnası olur, o da genel müdür , ceo gibi bir çalışansınızdır, aylık 30.000 tl geliriniz vardır(Ör: 2 hafta'da satılan do re'deki 42.000 lik gibson custom gibi) hesap etmezsiniz detayına da dikkat etmezsiniz almak için sorarsınız. Bu forumda sırf laf olsun diye böyle binlerce açılmış başlık var, gibson usa custom shop lp'lerden başlayıp ertesi gün ne aldın diye sorunca cort x6 diyen tipler dolu. Geçmiş tecrübelere göre bu başlık sonu ' cort x6 veya shecter c1 aldım teşekkürler' kokusu alıyorum benim burnum yanlış koku almışsa, Yok, ben o milyonda bir ihtimalim derseniz eyvallah bu mesajları atmadım sayın devam edin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
O gitara, Türkiye şartları içim 10-15bin verecek bir adam A'dan Z'ye kadar o gitarla ilgili ne varsa öğreniyor hangi ağacın dalından kesildiğine tut da nasıl gövdenin birleştirildiğine kadar, cilasını, manyetiğini vs her detayını biliyor yani buraya sormadan önce ki forumun şu haliyle bu gitarla ilgili bilgi verecek nesil de buradan ayrıldı. Türkiye şartları için böyle bunun milyon'da bir istisnası olur, o da genel müdür , ceo gibi bir çalışansınızdır, aylık 30.000 tl geliriniz vardır(Ör: 2 hafta'da satılan do re'deki 42.000 lik gibson custom gibi) hesap etmezsiniz detayına da dikkat etmezsiniz almak için sorarsınız. Bu forumda sırf laf olsun diye böyle binlerce açılmış başlık var, gibson usa custom shop lp'lerden başlayıp ertesi gün ne aldın diye sorunca cort x6 diyen tipler dolu. Geçmiş tecrübelere göre bu başlık sonu ' cort x6 veya shecter c1 aldım teşekkürler' kokusu alıyorum benim burnum yanlış koku almışsa, Yok, ben o milyonda bir ihtimalim derseniz eyvallah bu mesajları atmadım sayın devam edin.

Evet tamda milyon da bir kişiyim. Gitarı bu Aralık sonuna kadar kesin alacağım. İşte bu kadar başlığı sizinde söylediğiniz gibi gitarı a dan z ye öğrenmek için açıyorum. Yüklü bir miktar para vereceğim çünkü. Teşekkür ederim.

Evet tamda milyon da bir kişiyim. Gitarı bu Aralık sonuna kadar kesin alacağım. İşte bu kadar başlığı sizinde söylediğiniz gibi gitarı a dan z ye öğrenmek için açıyorum. Yüklü bir miktar para vereceğim çünkü. Teşekkür ederim.

O zaman yapacağınız şey burada soru sormak yerine mümkün olduğunca çok dükkan gezip, düzinelerce sıfır/ikinci el Les Paul denemek. Bizim burada söyleyeceğimiz hiç bir şeyin faydası yok, maddenin doğasına aykırı, her ağaç isim olarak aynı olsa da fiziken bir değil, x yılının Standard'ı iyidir, z yılının Traditional'ı iyidir, Studio'lar kötüdür diye bir şey yok, denemeden göremezsiniz. Ayrıca şansınız olursa Japon Les Paul'ler de deneyin, aradaki 10.000Tl fark ödemeye değer mi bunu da anlamış olursunuz.

Bir anımı yazayım, belki katkısı olur. Bir arkadaş SG Gibson alacağım diye tutturdu. 2010 veya 11 bir SG Standart beğendi. Headstock boyasında bir çatlak ilişti gözüme, "boya çatlağı" dendi. Israrla almamasını söyledim. Ne tonu, ne de işçiliğini gözüm tutmadı. Sonradan baktık, boya çatlağı headstock çatlağı çıktı. Yapalım dedik, boyanın altından bembeyaz bir ağaç çıktı! Bir an maple sandım klavyeyi. Aşağıdaki mobilya vb. işler için satılan Asya maunundan bile açık renkli idi:

1mZp4eSK_Asian%20Mahogany%20003.jpg

Çatlağı onardık, ardından gitar uygun bir fiyata satıldı. Amerikan SG Standart dersiniz, şüphelenmezsiniz. Kağıt üzerinde Afrika maunu. Ama Gibson olunca belli olmuyor işte. O nursuz COE Hank yok mu? Üretim tesislerinde ne adam gibi luthier bıraktı, ne de kalite kontrol. Bitirdi koca markayı.

@Ozzfish in dediği gibi Japon, Law Suit LP'lere bakın diyeceğim, ama Türkiye'de bulunması çok zor. Dışarıdan getirme opsiyonları da çok kısıtlı. Siz de marka bazında Gibson almaktan yanasınız anladığım kadarı ile. Bu yüzden kesinlikle denemediğiniz gitarı almayın. Gerekirse değil dükkan gezmek, atlayın otobüse, uçağa gidin deneyin.

Birisi MSRP, diğeri Street Price.
Sevgili @RobinSharma

Aynen, Gibson'ın sitesindeki fiyatlara bakmayınız, gerçek satıcılardaki sıfır fiyatlara bakabilirisiniz...Bu gitarın sıfırı 3500-4000USD arasında USA'de, yalnız R (reissue) ve VOS (vintage original spec Review: Gibson Vintage Original Spec (VOS) | The HUB ) farklı, VOS bir miktar daha (300-500USD) pahalı olacaktır...

Sevgili @VanHalen

Bundan sonra soru sorarken, sorup sorulamayacağını sana da danışırız...

Sevgiler ve saygılar...

Naçizane fikrimi belirteyim arzu ederseniz.

1986'dan beri gitar çalıyorum. Ancak anatomisi ve teknolojisine ilişkin uzman olduğumu söyleyemem. Yani " şu ağaç iyidir, bu kurumuştur, çift sarımlı manyetik " vs anlamında söylüyorum bunu. İkisi les Paul Standard, biri Traditional Pro, 2 defa da SG olmak üzere 5 defa Gibson sahibi oldum. Aslında fanatik bir strat'çıyım. Gibson markası ile yapamadım. Uzaktan gözüme ne kadar karizmatik gözükse de bir türlü olmadı.

Ancak şu anda bir adet sahip olduğum 2006 yapım PRS Single Cut gitardan acayip memnunum. Ergonomisi, çalım rahatlığı vs muhteşem. Öbür yandan fiyat performans açısından çok iyi sonuç elde edebileceğiniz bir Schecter Solo 6 Custom gerçeği var.

Yıllar önce bir mağazada denediğim Epiphone Les Paul Ultra'ya hayran kalmama rağmen " boşver masraf olmasın" düşüncesi ile vaz geçmiştim. hala pişmanım.

Diğer arkadaşlar da belirtmiş ama bu işin sihri Single Cut görünümlü birçok alternatifi denemekte. Mutlaka sizin kimyanıza uygun bir gitara denk geleceksiniz. Belki 15,000 TL civarı bir para vermeye de gerek kalmadan.

Sevgiler,

O milyonda bir kişi iseniz buralarda işiniz olmak demek istiyorum yani verirsiniz parayı, alırsınız. MSRP ve Street price farkını bilmeyen adam 15000 tllik gitar alacak. Tabi kesin alır. Neyse, aralık ayında görüşürüz o halde şimdiden yeni schecter'iniz, cort'unuz, epiphone'nunuz hayırlı olsun.

O milyonda bir kişi iseniz buralarda işiniz olmak demek istiyorum yani verirsiniz parayı, alırsınız. MSRP ve Street price farkını bilmeyen adam 15000 tllik gitar alacak. Tabi kesin alır. Neyse, aralık ayında görüşürüz o halde şimdiden yeni schecter'iniz, cort'unuz, epiphone'nunuz hayırlı olsun.

Zenginlik doğru yere para harcayarak ve tasarruf edilerek elde edilir. Bu arada paramın olması nereye harcayacağımı size sormama gerektirmez. Teşekkürler.

:D Yüklenmeyelim sevgili @VanHalen e eski ve eskiden epey aktif üyemiz, son zamanlarda, o güzel insanlar, o güzel atlara binip gittikleri için hepimiz bir miktar buruğuz...

Sevgili @Grundar (pasif agresif mode on)

İlk başta sana da sorarız deyip de sonra 'Sevgili' VanHalen'a yüklenmeyelim demeniz kendinizi başlıktaki sorudan ziyade başka dertlerinizin olduğunu gösteriyor. Belki geçmişte benimle bir derdiniz vardır benim hatırlamadığım?. Bizimkilerdeki Cemil gibi forumun penceresinden apartmanın önünden beklediğim kişi geçse de ona laf atsam tavrınızı bu kadar açık etmeseydiniz keşke çünkü bu 'sevgili' pasif agresif modunuzu zora sokuyor. Tek cevabı MSRP -Street Price farkı olan bir konuyu cebinde 15000 tl olan veya olacak olan birisinin bilmemesi mümkün değil sizin de bildiğiniz gibi. O halde bu ve bunun gibi başlıklar cort x2'mi alsam ibanez grg170 mi alsam başlıklarından mantalite olarak farkı yok. O başlıklarda da sizi bu kadar enerjik ve 'dertli' görmek isterim ki size 'de' sorsunlar.

Sevgiler(pasif agresif mode off)

Geri