elektro gitar çalmak neden bu kadar zor?

2 yıldır elektro gitar çalmaya çalışıyorum. şu an çaldığım bazı şarkılar var ama şarkıları çalarken hala hata yapıyorum. hiçbir parçayı şu ana kadar kusursuz çalamadım. yine de pes etmeden sürekli yine yine deniyorum. felaket yeteneksizim ama rock müziği ve elektro gitarın tınısını sevdiğimden bırakmıyorum bırakmak istemiyorum. sizlere soruyorum elektro gitaristler, ilk 2 yılda böyle çalmam normal mi? siz de ilk yıllarınızda bunları yaşadınız mı?

2 yıldır elektro gitar çalmaya çalışıyorum. şu an çaldığım bazı şarkılar var ama şarkıları çalarken hala hata yapıyorum. hiçbir parçayı şu ana kadar kusursuz çalamadım. yine de pes etmeden sürekli yine yine deniyorum. felaket yeteneksizim ama rock müziği ve elektro gitarın tınısını sevdiğimden bırakmıyorum bırakmak istemiyorum. sizlere soruyorum elektro gitaristler, ilk 2 yılda böyle çalmam normal mi? siz de ilk yıllarınızda bunları yaşadınız mı?
Kendinizi bu kadar hırpalarsanız hiç bir yere gidemezsiniz. 30 yıldır gitar çalıyorum, bırakın ilk yılları, ilk 8-9 sene çalışımdan asla memnun olmadım. Bu büyük bir hataydı, çünkü yapabildiğiniz her şeyin kıymetini bilmeniz ve kendiniz başkalarıyla kıyaslamayı bırakmanız lazım. Youtubeda gördüğünüz ve gelişmiş ülkelerde yaşayan gençlerin hayatı gitardır, ne lise-üniversite sınavı kasar, ne askerlik derdi vardır... Bu ülkede 5 yaşında gitara başlamadıysanız şayet (çok zayıf ihtimal...), o arkadaşlarla aynı düzeye gelemezsiniz durduk yerden.
Benim size tavsiyelerim şunlar:
1)Sadece keyif aldığınız şeyleri çalın ve çaldığınız şeyden keyif almayı öğrenin.
2)Bir şeyi çalamadım diye üzülmeyin ve kendinizi başkasıyla kıyaslamayın.
3)Ünlü müzisyenler tonla emek vererek bir yere gelir, tabii ki 2 yılda siz virtüöz olamazsınız. Bu mümkün olsa herkes olurdu zaten. Siz de emek verip sabretmeli ve bu işin her noktasının tadını çıkarmalısınız.

2005 Şubat ayında başladığım elektro gitar maceramda hala ortaya koyduğum eserler beni tatmin etmiyor bu sonsuz bir yolculuk.

Bunun sebebinin yeteneksizlik olduğunu düşünmüyorum gitar çalma becerinizi geliştirirken bir yandan da kulak eğitimine de yönelmenizi tavsiye ederim nota ve buna bağlı armoni bilginizi ilerletmeyi ezgisel ve ritimsel belleğinizi geliştirmenizi öneririm gitar dahil her enstrümanda gelişimde çok yardımcı olacaktır :)

9 yıldır gitar çalıyorum.yetenek olarak ne kulak ne ritim ne de el becerisi açısından iyi olduğumu düşünmüyorum.ama şunu biliyorum düzenli disiplinli ve zamana yayılan çalışmayla gelişme mümkün.alabiliyorsan özel ders de almanda büyük fayda var.ayrıca kendi adıma gitardaki gelişimimdeki dönüm noktam müzik bilgisi yani armoni nota ritim vs öğrenmeye başlamam.2. yılımdaki ses veya video kayıtlarıma dönüp bakınca izleyemiyorum bile :)

Burada yazanların önemli bir kısmının, doğru bir şekilde eğitim al(a)mamış olmaya bağlıyorum...Özellikle gençken, doğru hocayı bulmanın bir miktar şans, bir miktar bütçe ve bir mitkar da doğru yol göstermeyle (genelde ailelerin) ilgili olduğu değerlendiriyorum...

Diğer önemli bir konu ise, motivasyon, günümüzde dikkatimizi dağıtabilecek o kadar çok şey var ki, gitar vb. bir hobiye günde 2-3 saat vakit harcamak kolay olmuyor maalesef...

Sonuç olarak, yüksek motivasyon ve doğru bir hoca ile çalışıldığı takdirde 1-2 senede çok ciddi şeyler üretebilmek mümkün olacaktır...Haa, yine kendinizi beğenmezsiniz, o ayrı mesele, sonuç olarak gitar ve müzik, derya deniz, rock çalarsınız, Blues çalmak istersiniz, teknik çalışırsınız, jazz çalmak isterniz vb., bunun sonu yok...SRV bile ölmeden "teknik çalışmam lazım" diyormuş diye duymuştum, herhalde Blues değil, Rock tekniklerini kastediyordu ancak adam SRV işte...

Sevgiler ve saygılar...

Üniv.de müzik okumadan önce kişisel gelişimimin farklı aşamalarında hep bir öğretmenim oldu. Tecrübem, bir bedel ödemeden gelişim sağlanamayacağı yönünde şöyle;

Öğretmenle ilerleyince elbette parasal bedel söz konusu, ücretsiz yöntemlerde ise zamandan bedel. İnternetten başlayıp ilerleyince öğretmen deseniz (tabii okul/meslek hayatından öyle bir zaman fırsat kalırsa) şahsen bu şekilde gelen öğrencilerin hemen hepsinin tekniğini düzeltmek zamanımızı alıyor, ayrıca online makale veya 5-10 dk'lık video'lara alıştığı için programlı (yani önündeki belki 2-3 aylık gelişimi önceden görebileceği, üstelik stok değil öğrenciye özel hazırladığım) çalışmaya alışamıyor temel disiplindeki eksikler yüzünden.

Sırf gitar değil, mesleğinde çok başarılı kabul edilen insanlara dikkat edin işten alacağı paradan ziyade daha az zamanda daha çok iş yapamaya çalıştıkları fark edilir. Bir sorun varsa teknik, kulak vs değilde çözümü birde bu tip bir vizyonla aramak en doğrusu olabiliyor.

Yukarıdaki yanıtıma ek olarak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: 2 yıldır çalıyorum demişsiniz, ama günde kaç saat, ne kadar verimle ? İdeal olarak, takılmak-tıngırdamak ile egzersiz yapmak ve yeni şeyler öğrenmek arasında bir denge kurulması gerekiyor. Aksi takdirde 20 yıl da olsa yerinizde sayarsınız, bunu da unutmamak lazım.

Doğrudan elektro gitarla başlamış ve hiç ders almamış biri olarak diyebilirim ki günden güne kendimde hiç bir değişim gözlemleyemiyorum ama 2 sene önceki halim ile şuanki halim arasında dağlar kadar fark var. Metronom kullanmayı dene, hızına yetişemediğin parçalarda çok işine yarar. En kötü Yotube’da. bir sürü backing track var onları yavaşlatarak üzerine çal.

İyi çalışmalar :).

yukaridaki yorumlara katilmamin yani sira, iyi kotu bir grup kurmaya ya da gruba katilmaya calis. En buyuk gelisimi o zaman gosteriyorsun. Kendi zayif noktalarinin farkinda ol ama kendini asla kucumseme. Yaklasik 10 senelik gecmisime ragmen baskasini dinledigimde bende kendimi yetersiz goruyorum.

yetenek yok demek ki moruk. bass çal sen. şaka yapıyorum tabiki. 2 sene çok çok yeni, bi enstrüman için. ben 5 senedir elektro gitar çalıyorum. hala çoğu zaman çalımımı beğenmiyorum. benim tavsiyem imkanın varsa bi gitar öğretmeniyle çalış yoksa bolca video izle. youtubeda bir sürü kaynak var. teori izle, cover izle, iyi gitaristleri izle. bunun yanında sadece çalıma odaklanma. bolca müzik dinle ki kulağın gelişsin. sadece şarkı çalışma, akorları öğren gamları öğren. doğaçlama çalmaya çalış. 2 sene çok yeni bozma moralini. stay in tune!

Yukarıdaki yanıtıma ek olarak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: 2 yıldır çalıyorum demişsiniz, ama günde kaç saat, ne kadar verimle ? İdeal olarak, takılmak-tıngırdamak ile egzersiz yapmak ve yeni şeyler öğrenmek arasında bir denge kurulması gerekiyor. Aksi takdirde 20 yıl da olsa yerinizde sayarsınız, bunu da unutmamak lazım.
Öncelikle görüşlerinizi aktardığınız için teşekkür ederim. Günde 4 saatten aşağı calmiyorum. Ama denge kismında size katılıyorum. Belirttiğiniz gibi dengeyi kuramıyorum.

Değerli arkadaşlar hepinize goruslerinizi aktardiginiz için teşekkür ederim. Söylediklerinizde haklısınız. Backing track gamlar şarkılar ve egzersizler üzerinde her zaman çalışıyorum. Günde 4 saatimi gitara ayırıyorum. Grup kurmak konusunda da birilerini bulsam grup kuracam. Metronom ile de daha fazla çalışıcam. Eksik yonlerimi bana farkettirdiğiniz için hepinize ayrı ayrı tesekkur ederim. Hepinize iyi çalışmalar.

Geri