4000TL'niz olsaydı hangi sistemi kurardiniz?

Amacim backing trackler uzerine gitar calip kayit almak. Ev kullanicisiyim. Siz olsaniz 4000tl'ye ufak bir lambali ve bir kac pedalla ufak bir analog setup mi dizerdiniz (4000'i gecmeyecek sonradan pedal alinmayacak) yoksa processor mu alirdiniz, yada ipad'le bias, guitar rig gibi olaylara mi girerdiniz? Not: Orta seviye gitar çalıyorum.

Dinleyici için mi, çalan için mi?

Daha doğrusu şöyle diyeyim, ilk gitarımı aldığım zaman ses kartı alıp guitar rig yada cubase üzerinden çalmak daha mantıklı geliyordu. Sınırsız presetler ile istediğim amfiyi efekti kullanabilirdim. Ardından sürekli internette araştırmalara başladım hatta çoğunluk olarak bu siteden araştırdım. Genel olarak 100 yorumun 90 tanesi guitar rig gibi programların amfinin yerini tutmadığını çok dijital olduğunu tarzında yorumlar çoğunluktaydı. Sadece kendi okuduğum yorumu paylaştım :) Yani hem dinleyici hem çalan için de belki denebilir.

1528369207210.jpeg

Kullanmayı bilenin elinde gayet de tutar.

Tek bildiğim guitar rig ve benzeri programların gerçek amfinin yerini tutmayışı.

Daha doğrusu şöyle diyeyim, ilk gitarımı aldığım zaman ses kartı alıp guitar rig yada cubase üzerinden çalmak daha mantıklı geliyordu. Sınırsız presetler ile istediğim amfiyi efekti kullanabilirdim. Ardından sürekli internette araştırmalara başladım hatta çoğunluk olarak bu siteden araştırdım. Genel olarak 100 yorumun 90 tanesi guitar rig gibi programların amfinin yerini tutmadığını çok dijital olduğunu tarzında yorumlar çoğunluktaydı. Sadece kendi okuduğum yorumu paylaştım :) Yani hem dinleyici hem çalan için de belki denebilir.

Kayıtlı presetler sadece Cihazların neler yapabildiğini göstermek için eklenmiş / fikir veren seylerdir. Preset ile VST ya da prossesör kullanılmaz. Sağlıklı bir ton için kendi gitarınıza, ekipmanınızın karakterine, çalım sitilinize, çaldığınız şarkının temposuna vb.... göre kendi tonunuzu oluşturmanız gerekir... Eğer ekipman ve stompbox tecrübeniz yoksa; önünüze dünyanın en pahalı anaolg setupunu da koysak çıkarttığınız ton faklı olmaz.
ilk gitarınızı aldığınızdaki tecrübenize göre yorumladığınıza göre bu sonuca ulaşmanız normal.

Evde yapılacak basit kayıtlar için en sağlıklı ve en ucuz/verimli yöntem dijital VST ya da prossesör kullanmaktır. Amfiden Line-out aldığınızda analog setup dizmenizin zaten bir anlamı kalmaz. Amfi mikrofonlayabilmek ise basit bir iş değildir. Hem kayıt teknolojilerini iyi bilmek, hem de mikrofonlama hakkında teknik bilgi ve tecrübeye, ayrıca mikrofon ve gerekli hardwire ekipmanına da sahip olmayı gerektirir. Ses açabiliyormusunuz? Odanızın yalıtım ve akustik düzenlemesi uygun mu? Amfi front, room, amfi back mikrofonlama yapabilecekmisiniz ? Nasıl yapacağınızı biliyormusunuz ?

İyi ayarlanmış bi dijital işlemci ile, mikrofonlanarak kaydedilen bir amfinin hangisinin dijital olduğunu anlayabilecek bir kulak da aslında yoktur. Günümüzde artık Pahalı Albüm prodüksiyonları dahil çoğu çoğu kayıt Kemper profiling, VST, IR. teknolojileri ile yapılıyor . Hangisinin dijital olduğunu anlayabiliyorsunuz ?
3-4 yıldır sahnede canlı olarak bias fx kullanmaktayım. Eğer bir amfi loopunu kullanmışsam; insanlar tonun amfiden geldiğini sanarlar. Halbuki monitör olarak kullanmaktayım.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Peki bias, cubasis, guitar rig vs. icin kullanilacak ipad 32gb olanlari yeterli olur mu? 128gblik mi almaliyim? Arkadaslar acil cevap lütfen bayram tatiline cikmadan bu sistemi almam gerek.

Dinleyen için mi, çalan için mi?
116995 eklentisini görüntüle

Kullanmayı bilenin elinde gayet de tutar.

Kayıtlı presetler sadece Cihazların neler yapabildiğini göstermek için eklenmiş / fikir veren seylerdir. Preset ile VST ya da prossesör kullanılmaz. Sağlıklı bir ton için kendi gitarınıza, ekipmanınızın karakterine, çalım sitilinize, çaldığınız şarkının temposuna vb.... göre kendi tonunuzu oluşturmanız gerekir... Eğer ekipman ve stompbox tecrübeniz yoksa; önünüze dünyanın en pahalı anaolg setupunu da koysak çıkarttığınız ton faklı olmaz.
ilk gitarınızı aldığınızdaki tecrübenize göre yorumladığınıza göre bu sonuca ulaşmanız normal.

Evde yapılacak basit kayıtlar için en sağlıklı ve en ucuz/verimli yöntem dijital VST ya da prossesör kullanmaktır. Amfiden Line-out aldığınızda analog setup dizmenizin zaten bir anlamı kalmaz. Amfi mikrofonlayabilmek ise basit bir iş değildir. Hem kayıt teknolojilerini iyi bilmek, hem de mikrofonlama hakkında teknik bilgi ve tecrübeye, ayrıca mikrofon ve gerekli hardwire ekipmanına da sahip olmayı gerektirir. Ses açabiliyormusunuz? Odanızın yalıtım ve akustik düzenlemesi uygun mu? Amfi front, room, amfi back mikrofonlama yapabilecekmisiniz ? Nasıl yapacağınızı biliyormusunuz ?

İyi ayarlanmış bi dijital işlemci ile, mikrofonlanarak kaydedilen bir amfinin hangisinin dijital olduğunu anlayabilecek bir kulak da aslında yoktur. Günümüzde artık Albüm prodüksiyonların çoğunda Kemper profiling, VST, IR. teknolojileri kullanılıyor . Hangisinin dijital olduğunu anlayabiliyorsunuz ?
3-4 yıldır sahnede canlı olarak bias fx kullanmaktayım. Eğer bir amfi loopunu kullanmışsam; insanlar tonun amfiden geldiğini sanarlar. Halbuki monitör olarak kullanmaktayım.
Söyledikleriniz doğrudur sadece internetten okuduğumu paylaştım :)
Bilgiler için teşekkürler.

Peki
1) jam up bias fx, bias amp.. Hangisini almaliyim? Gary Moore, malmsteen, judas priest tonlari icin?
2) ipadin kendi programlari cubasis, bias, ampli tube ve ayrica ben moog files kullaniyorum. Yani master kayitlari gibi multitrackler. Bir backing track 100mb falan oluyor. 32 gb yeterli midir cidden? Teknosada 32gb 2017 ipad 1400liraya inmis. Eger yeterse cok iyi olur is cikisi alacagim hemen. 128gb son model ise 2150 lira biraz fazla..

1-Bias AMP sadece amfi similasyonudur; efekt barındırmaz. Jam up da bias FX de işinizi fazlasıyla görür. Ben şahsen Jam UP pro nun tonlarını daha severim. Lakin canlı performans için eksik bazı midi control özellikleri nedeni ile Bias FX kullanıyorum.
2- Film, resim ıvır zıvır için kullanmayacaksanız 32 yeterli. Ancak bütçeniz varsa herzaman daha yükseği daha iyidir.
Bu arada 2017 ipad dediğiniz nedir? anlayamadım. böyle bir model tanımlaması yoktur. Herhangi bir pazarlama taktiği ile düşük model satıyor olabilirler. ME276TU/A gibi ürün kodları olur. Paylaşırsan yardımcı olabilirim.

1-Bias AMP sadece amfi similasyonudur; efekt barındırmaz. Jam up da bias FX de işinizi fazlasıyla görür. Ben şahsen Jam UP pro nun tonlarını daha severim. Lakin canlı performans için eksik bazı midi control özellikleri nedeni ile Bias FX kullanıyorum.
2- Film, resim ıvır zıvır için kullanmayacaksanız 32 yeterli. Ancak bütçeniz varsa herzaman daha yükseği daha iyidir.
Bu arada 2017 ipad dediğiniz nedir? anlayamadım. böyle bir model tanımlaması yoktur. Herhangi bir pazarlama taktiği ile düşük model satıyor olabilirler. ME276TU/A gibi ürün kodları olur. Paylaşırsan yardımcı olabilirim.

Bilirsiniz apple pazarlama taktigi her sene bir ürününe 1- 2 özellik ekleyip daha pahaliya satiyor. 2017 ipadda A9 islemci var. 2018 de ise A10 fusion yonga seti varmis. Bir de 2018 modelde ozel kalemiyle yazi yaziliyormus ama bunlar benim icin cok önemli degil.
32gb A9 islemcili 1400lira alip gececegim gibi. Ipadi sadece muzik icin kullanacagim.
Bu arada verdiginiz bilgiler ve yardiminiz icin cok tesekkur ederim

Hazır konusu burda açıkken ben de birşeyler paylaşayım müsadenizle. Bazı kişiler evde gündüz vakti amfi mikrofonlayarak kayıtlar alıyor. Ufak, ev işi kayıtlar tabi bunlar arkadaşın dediği gibi backing track üstüne çalma şeklinde instagram gibi platfomlara koymak için. O şekilde amfi mikrofonlamak ile Bias kullanma arasında gidip geliyorum hep. Mevcut amfimden gayet memnunum ve biası kurcaladığım kadarıyla (acemi olarak) asla amfimdeki dinamikleri ve hissi yakalayamadım ki zaten mümkün değil fiziksel olarak. He şu da var, amfimi mikrofonlasam bile aldığım kayıt yine de amfiden çıkan ses gibi dolu dolu olmayacak bilemiyorum daha önce mikrofonlama yapmadım. Demem o ki mikrofonlama ve Bias arasında gidip gelmekten bende muzdaribim.

Hemen hemen aynı bütçe ile engl gigmaster 15 kafa, blackstar 12 inc kabin, tc arena reverb, flyrig brit bunda delay da var, ibanez ts 808 ve cry baby 95q kullanıyorum. Kur bu haldeyken sıfırları 4000 i geçer tabi. İkinci elde toplanabilir. Ben çok memnunum. Amfi olarak marshall dsl 5c de var. İkisinde de bu pedalları kullanıyorum. Ben memnunum. Backing trackler için ayrı bir hoparlör kullanıyorum. iPhoneda da apogee jam 96k ve jump up pro kulaklıkla kullanıyorum. Bundan da memnunum. İkincisi daha az masraflı tabi iPhone yada ipad varsa. Gece de yakışabiliyorsun öyle. Lambalı amfi bir wat modunda bile evde çeyrekten yukarı açmak zor. Gece mümkün değil.

Anaolog da kullansanız Sesi dijital olarak kaydediyorsunuz . İkisi arasında ne fark oluyor "fiziksel" olarak?
Fiziksel olarak derken kabindeki hoparlörün vurması vardır ya çalım esnasında, mikrofon onu yakalayabiliyor mu mesela(Amp in the room hissi). Mikrofon olarak hep Shure SM57 düşünmüşümdür bu arada. Tam olarak kelimelere de dökemiyor olabilirim mazur görün lütfen :)

Son düzenleme:
Fiziksel olarak derken kabindeki hoparlörün vurması vardır ya çalım esnasında, mikrofon onu yakalayabiliyor mu mesela(Amp in the room hissi). Mikrofon olarak hep Shure SM57 düşünmüşümdür bu arada. Tam olarak kelimelere de dökemiyor olabilirim mazur görün lütfen :)

Eğer uygun ekipman kullanırsanız VST den çok iyi bir amfi performansı alabilirsiniz. Multimedia hoparlörü, ref monitörü kullanarak olmaz tabiki.

Geri