4000TL'niz olsaydı hangi sistemi kurardiniz?

Analog olayinin sonu yok. Mikrofonuydu bilmem nesiydi.. Analoga uzagim. Tek merak ettigim aslinda hd500 yada gt 100 gibi bir efekt pedali mi alsam. Ama sanirim bugün is cikisi bir ipad alacagim.

Alacağınız ses kartı da önemli. Onda da ucuza kaçmayın. Apogee jam 96k gerçekten oldukça güzel. Ben irig de kullanmıştım ama o irig 1 di ve çok fazla dip gürültüsü yapıyordu ve çok çabuk bozuldu. Tekrar alırken irige güvenemedim ve apogee jam 96k aldım ve fark inanılmaz.

Alacağınız ses kartı da önemli. Onda da ucuza kaçmayın. Apogee jam 96k gerçekten oldukça güzel. Ben irig de kullanmıştım ama o irig 1 di ve çok fazla dip gürültüsü yapıyordu ve çok çabuk bozuldu. Tekrar alırken irige güvenemedim ve apogee jam 96k aldım ve fark inanılmaz.

Bulunduğum ilçedeki Teknosa'da ipad yokmuş. Getirtmeleri pazartesiye kalacakmış. Ben de cumartesi - inşallah kampanya bitmez- İzmir'deki Teknosa'dan alacağım. Apogee ilk defa duydum. Sanırım yurt dışından getirttiniz. Fiyatı biraz pahalı gibi. Youtube videolarında irig Hd 2 gayet net ses veriyor. İpad işlemcisi de A9 olacak. Sanırım o yönden bir sorun yaşamam. Tabi asla youtube'daki o bias tonlarına ulaşamayacağımın da farkındayım. Ama bir floor prosesöre göre bana uzaktan hep daha cazip göründü. En azından elimde bir İpad olur.

Apogee ses kartı alanında profesyonelleşmiş bir firmadır. Eğer ses kalitesi açısından bakıyorsanız Irigden üstünlüğü tartışılmaz. Uygun fiyata bulursanız kaçırmayın. Irıg HD2 ise şu anda kullanım açısından daha opsiyonel. Kabin ve kulaklık çıkışlarına sahip olması sizi ayrıca dönüştürü vb... kullanmaktan kurtarıyor.

Merhaba,
Oncelikle harika bir sohbet ve genis bir bilgi paylasimi oldugu icin tesekkur etmek istiyorum. Devamla, kabinden cıkan sesin kaydında kullanılan kabinin yapısının, speakerlarının her birinin ve kullanilan mikrofonun, mikrofonun pozisyonunun kayda alinan seste cok sey degistirdigini nacizane yazmak istedim.
Baslık konusunda ise, ben analog zihniyette olduğumdan dijital bir çok şeye zaten karşıyım ( niye diye sormayın lütfen ben kendime de açıklayamıyorum bunu zira kemper profiling ampi ve impulse teknolojisini harika buluyorum), en iyisi bence hala düz amplifikatör/kabin/mikrofon
Esenlikler dilerim.

Bende prosesore değinmek isterim. Hd500 ve rakiplerini almaktansa @Single_FACTOR un önerdiği sistemi almak bence daha mantıklı. Ama ikinci el o bütçeyle çok başarılı prosesorler oluyor. Normalde prosesor bence canlı müzik için daha uygun ama 4 bin lira denince de çok kaliteli ürünler var. Hd serisi bence başarılı değil o paraya daha iyi sistemler kurulabilir. Tabi bunun çıkışı falan var bunları düşünerek biraz sarı sitede gezinti yapabilirsiniz belki. Cumartesiye kadar vaktiniz varmış, fikir olması için söyledim.

2010 yılından beridir amplitube, guitar rig, cubase, pro tools, logic vb. programlardaki modellemeler gibi tonlarca vst plugin kullanmış biri olarak söyleyebileceğim şey kesinlikle imkanın varsa bunlardan uzak durmandır. evet kayıtlarda mikste bir şekilde yedirirsin, yakın tonlar elde edersin fakat bu programların arasında gerçek çalım hissiyatını veren bir yazılıma henüz rastlamadım. gerçek amfinin sıcak tonlarını verenine de rastlamadım. inan bana şu 100 liralık minyatür marshall amfilerinin bile hissiyatı gerçek amfi hissiyatını veriyor. yani tuşeni ve gitarın sana verdiği cevabı hissediyorsun. fakat bu tip programlarda sebebini bilmediğim bir durum var. tuşeye iyi tepki vermiyor ve çalım hissiyatını büyük ölçüde öldürüyorlar.

aynı zamanda kullanacağın ses kartı ya da bilgisayarda gecikme yaşayabilirsin. örnek vermek gerekirse eski laptopumda aynı ses kartı ile 5ms gecikmenin altına inemezken, yeni aldığım bilgisayarda 1ms gecikme ile nerdeyse gecikmesizmiş gibi çalabiliyorum. evet, pilot kayıtlarda ya da şarkının belirli bölümlerinde işe yarıyor fakat kesinlikle bu programlardan aşırı derecede mekanik ve dijital bir ses geliyor. bunu videolardan anlaman olanaksız. kendin deneyimlemelisin. videolara fazla aldanma. uzun süreli çalımlarda o kadar rahatsız edici boyutlara ulaşıyor ki bütün hevesim kaçıyor. hele bir de kulaklıkla uzun süre çalışman gerekiyorsa... bu programlara aşina değilsen, amatörsen ilk etapta sana muazzam gibi gelecektir, bu seni yanıltmasın.

2. el piyasasını kovalarsan bahsettiğin bütçeye mütevazi ama iş görecek bir setup kuabileceğini düşünüyorum. en azından gerçek gitar hissiyatın ölmez ve tuşen kendi yeteneğin doğrultusunda gelişir.

şöyle de bir örnek vereyim, videoda cubase içerisindeki amfi modellemesi ile çalıyorum, ton muhtemelen dinleyenlere güzel gelecektir fakat bana verdiği rahatsızlığı yüzümden okuyabilirsin :) benim takıldığım nokta hissiyat ve tuşe. bence bir gitarist için en önemli 2 şey. evet uygun ayarlarla güzel ton alırsın fakat sürekli egzersiz yaparsan gitaristliğini öldürür.

Son düzenleme:
2010 yılından beridir amplitube, guitar rig, cubase, pro tools, logic vb. programlardaki modellemeler gibi tonlarca vst plugin kullanmış biri olarak söyleyebileceğim şey kesinlikle imkanın varsa bunlardan uzak durmandır. evet kayıtlarda mikste bir şekilde yedirirsin, yakın tonlar elde edersin fakat bu programların arasında gerçek çalım hissiyatını veren bir yazılıma henüz rastlamadım. gerçek amfinin sıcak tonlarını verenine de rastlamadım. inan bana şu 100 liralık minyatür marshall amfilerinin bile hissiyatı gerçek amfi hissiyatını veriyor. yani tuşeni ve gitarın sana verdiği cevabı hissediyorsun. fakat bu tip programlarda sebebini bilmediğim bir durum var. tuşeye iyi tepki vermiyor ve çalım hissiyatını büyük ölçüde öldürüyorlar.

aynı zamanda kullanacağın ses kartı ya da bilgisayarda gecikme yaşayabilirsin. örnek vermek gerekirse eski laptopumda aynı ses kartı ile 5ms gecikmenin altına inemezken, yeni aldığım bilgisayarda 1ms gecikme ile nerdeyse gecikmesizmiş gibi çalabiliyorum. evet, pilot kayıtlarda ya da şarkının belirli bölümlerinde işe yarıyor fakat kesinlikle bu programlardan aşırı derecede mekanik ve dijital bir ses geliyor. bunu videolardan anlaman olanaksız. kendin deneyimlemelisin. videolara fazla aldanma. uzun süreli çalımlarda o kadar rahatsız edici boyutlara ulaşıyor ki bütün hevesim kaçıyor. hele bir de kulaklıkla uzun süre çalışman gerekiyorsa... bu programlara aşina değilsen, amatörsen ilk etapta sana muazzam gibi gelecektir, bu seni yanıltmasın.

2. el piyasasını kovalarsan bahsettiğin bütçeye mütevazi ama iş görecek bir setup kuabileceğini düşünüyorum. en azından gerçek gitar hissiyatın ölmez ve tuşen kendi yeteneğin doğrultusunda gelişir.

şöyle de bir örnek vereyim, videoda cubase içerisindeki amfi modellemesi ile çalıyorum, ton muhtemelen dinleyenlere güzel gelecektir fakat bana verdiği rahatsızlığı yüzümden okuyabilirsin :) benim takıldığım nokta hissiyat ve tuşe. bence bir gitarist için en önemli 2 şey. evet uygun ayarlarla güzel ton alırsın fakat sürekli egzersiz yaparsan gitaristliğini öldürür.

Soylediklerinde çok haklisin ama analog setubin da ayri bir kahri var.. Kayit yapmak istiyorsan iyi bir ses karti ya da mikrofon, tasimasi, istedigin tona ulasmak icin ha bire pedal almak satmak vs.. Yaptigim butce hesabina gore Vst olayi alacagim programlarla 2300tlyi bulmayacak. Öncelikle bunu bir alayim, tatminsizlik yasarsam yavastan analog da dizerim. Tatillerde vs. yanimda tasiyacagim bir sistemim olur. Bu arada çaldığın ton gayet başarılı ☺

Günümüzde stüdyolardaki kayıt alan ve hatta şarkı yapan kişilerden bile şu itiraflarını duyuyorum, "mikrofonlama yapıyorum ama Guitar Rig kadar iyi olmuyor"
Kayıt almak bambaşka bir sanattır. Hatta mikrofonlama yapma ve ton bulma için ödül verilmesini gerektiğini düşünüyorum.
Şuan da kullanılan teknoloji ile doğal bir kayıt mı, dijital kayıt mı daha başarılıdır sorusuna net olarak kimse cevap veremez.
Almak istediğiniz tona göre değişir. Kişisel zevkime göre cevap vereyim.
Akustik bir enstrüman kullanıyorsam analog kayıt sistemi, distortion veya efektler kullanıyorsan dijital tercih ederim.

4000 TL bütçeyle analog kayıtta çok bir şey yapamazsınız.
Çünkü 1.000 TL mikrofon, 1.000TL ses kartına harcarsanız, geriye 2.000TL kalıyor hangi amfi, hangi efekt pedallarını alacaksınız?
Bu alacağınız ekipmanla ne kadar kaliteli sound elde edebilirsiniz.

Dijital kayıttan ben güzel ses elde edemiyorum diyen kişiler vardır, daha kayıt almanın gizemini çözememiştir.
Zaman ayırmak gerekiyor. Guitar rig vb program ile aldığınız tonu, tekrar kayıt programında işlemeniz lazım.
Hatta clean bir ton ile aldığınızda kaydınızı, istediğiniz zaman, istediğiniz ekipmana göre çevirme imkanınız var.

Dijital ilk girişte zordur, gizemini çözdükçe kolaylaşır ve size inanılmaz tonlar verir.
Her yerde gitarınız bir mini ses kartı ve cep telefonunuzla çalışabilirsiniz.
Günün her saati olabilir. İlham nerede gelirse.

Şuan piyasada ki albümler bu şekilde kaydediliyor.
Stüdyocular iş kaybı korkusundan, analog sistemin yerini dolduramaz diye bir söylentisi çıkardığını düşünüyorum.
Bütün dünya İmac bilgisayar, bir ses kartı ile müzik yapıyor şuan.
Stüdyocu da aynısını yapıyor aslen, ama sen gelince amfiden mikrofonlama yapalım diyor.
Ama desen ki benim albüme gitar çalar mısın, açıyor guitar rig'i yapıyor üstüne kaydı.
Keman, zurna, vb akustik soundlular gelince mecburen ortam kaydı alıyorlar.

Günümüzde stüdyolardaki kayıt alan ve hatta şarkı yapan kişilerden bile şu itiraflarını duyuyorum, "mikrofonlama yapıyorum ama Guitar Rig kadar iyi olmuyor"
Kayıt almak bambaşka bir sanattır. Hatta mikrofonlama yapma ve ton bulma için ödül verilmesini gerektiğini düşünüyorum.
Şuan da kullanılan teknoloji ile doğal bir kayıt mı, dijital kayıt mı daha başarılıdır sorusuna net olarak kimse cevap veremez.
Almak istediğiniz tona göre değişir. Kişisel zevkime göre cevap vereyim.
Akustik bir enstrüman kullanıyorsam analog kayıt sistemi, distortion veya efektler kullanıyorsan dijital tercih ederim.

4000 TL bütçeyle analog kayıtta çok bir şey yapamazsınız.
Çünkü 1.000 TL mikrofon, 1.000TL ses kartına harcarsanız, geriye 2.000TL kalıyor hangi amfi, hangi efekt pedallarını alacaksınız?
Bu alacağınız ekipmanla ne kadar kaliteli sound elde edebilirsiniz.

Dijital kayıttan ben güzel ses elde edemiyorum diyen kişiler vardır, daha kayıt almanın gizemini çözememiştir.
Zaman ayırmak gerekiyor. Guitar rig vb program ile aldığınız tonu, tekrar kayıt programında işlemeniz lazım.
Hatta clean bir ton ile aldığınızda kaydınızı, istediğiniz zaman, istediğiniz ekipmana göre çevirme imkanınız var.

Dijital ilk girişte zordur, gizemini çözdükçe kolaylaşır ve size inanılmaz tonlar verir.
Her yerde gitarınız bir mini ses kartı ve cep telefonunuzla çalışabilirsiniz.
Günün her saati olabilir. İlham nerede gelirse.

Şuan piyasada ki albümler bu şekilde kaydediliyor.
Stüdyocular iş kaybı korkusundan, analog sistemin yerini dolduramaz diye bir söylentisi çıkardığını düşünüyorum.
Bütün dünya İmac bilgisayar, bir ses kartı ile müzik yapıyor şuan.
Stüdyocu da aynısını yapıyor aslen, ama sen gelince amfiden mikrofonlama yapalım diyor.
Ama desen ki benim albüme gitar çalar mısın, açıyor guitar rig'i yapıyor üstüne kaydı.
Keman, zurna, vb akustik soundlular gelince mecburen ortam kaydı alıyorlar.
Evet dediginiz gibi 4000tlye analog setup cok zor. Zaten benim kafamda kararim kesindi su an cok net. Insallah yarina kadar teknosa'da ipad fiyatlarinda bir yukselme olmaz da alırım. Gerci artik yukselse de n11'den falan alirim.

Alttaki çalışmayı Bias FX ile yapmıştım. Altyapı ve bias FX masadaki İpad de kurulu, doğrudan ref monitörlerine bağlı.
Kayıt line değil, telefonun mikrofonu ne kadar kaliteli ise o kadar almış durumda.

Üstad elinize sağlık. Ton da gayet iyi. Umarim ben de yakin tonlari yakalayabilirim..
Bugün akşamüstü duygusal anlamda çok derin bir çöküntü yaşadım.. Artik zaten kapanıp gitar calmak kacinilmaz oldu.. Yarin cihazlari alirim. Programlari falan kurarim.. Direkt the loner'dan girecegim..

Geri