Satılık Bogner Atma 18w/5w/1w

Şehir
İstanbul
Takasa
Kapalı
Fiyat
1600
Para Birimi
USD
Çılgın Bogner abimizin bir başka nadide ürünü, anlatmaya nereden başlasam bilemiyorum

Öncelikle anlatacağım neredeyse herşeyi içeren bir klip ekleyeyim:

Anladığım kadarıyla Bogner bu amfi’yi tasarlarken, ev ve stüdyo ortamı için öyle bir amfi yapayım ki, kısık sesle maximum ton yelpazesi sunsun, çalan duygulardan duygulara aksın şeklinde bir düşünceyle yola çıkmış. Biraz sonra detayını da anlatacağım gibi, cleande fender gainde marshall karakteri sunmasının yanında amfide 54 farklı ton mevcut.

Amfinin 3 ana kanalı var. Clean, Crunch, Gain.

Aslında her gitarcının hayali, drive kanalı İngiliz, Clean kanal direk fender tonları veriyor.

Clean kanal bir ton ve volume ile kontrol ediliyor. Ton soldayken blackface, sağda tweed alanına giriyoruz. Buradaki tweed tonlarının gerçekten hastasıyım. Çoğunlukla high gain çalsam da, son dönemde bu kanalı çok kullandım, Bonamassa gibi humbuckerlı bir gitarla takılıyorum.

Crunch ve gain ise daha çok İngiliz karakterli. Aslında tüm tonlarda Bogner abimizin alemeti farikası o sıcak, şişman, yağlı imzası var. Erick Steckel bu tonu fırından yeni çekmiş yumuşak bir kurabiyeye benzetiyor :)
Crunch SRV tarzı blues rock için ideal. Gain ise özellikle 80’ler modunda, direk EVH brown sound, hem de evde çalabileceğiniz seviyede.

Yukarıda 80’ler modundan bahsettim. Amfide her kanal için 3 mod var: 60,70,80. Bunlardan hangisini seçerseniz, kanalın sesi o dönemi yansıtıyor. Benim genellikle kullandığım kombinasyonlar: EVH ve Randy Rhoads tarzı için 80ler Gain, JTM 45 benzeri sound için 70 veya 60lar gain, SRV için 70ler crunch, Hendrix için 60lar clean. 80ler gainde midleri iyice scoop ettiğinizde Mesa benzeri tonlar da alıyorsunuz ama çok kullandığım tonlar olmadığı için o konuda çok deneme yapmadım.

Bu amfiyle dinlediğim en iyi kayıtlardan bir kaçını Damir Puh yapıyor:
Amfide bir rectifier lamba var. Daha sıcak ve şişman tonlar için bunu kullanabiliyorsunuz. Daha modern tonlar için ise bunu bir switch ile deaktive edebiliyorsuz.

3 yönlü Bright switch var. Les Paul tarzı gitarlar için bright’ta kullanırken, fender gitarlarda normal ayarı kullanıyorum daha çok.

Amfinin kendi içinde çok başarılı bir attenuator mevcut. Buradaki seçenekler 18w, 5w ve 1w. Ev ortamı için 5wda çok iyi sonuçlar alabiliyorsunuz. Gece komşuları rahatsız etmeden çalmak içinse 1w ideal.

3 kanal x 3 donem mode x 2 rectifier modu x 3 bright modu, yukarıda söylediğim gibi totalde 54 farklı tona sahip. Ki attenuatorı bu hesaba dahil etmedim. Bu arada amfi Amerikan voltajıyla çalışıyor.

Amfi için Amerika fiyatı olan 1600$ doları fiyat olarak belirledim. Pazarlık veya takasa kapalı. Özellikle kendi özel tonunu arayan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim. Amfiyi satma konusunda devamlı gidip geliyorum. Bugünlerde yeniden satmayı düşündüm.

Bu videoda bonus olsun, bu arkadaş da bu amfiden epey iyi sound alıyor:
 
Üst