Line 6'dan yeni bir Helix - HX Effects

Helix konseptini sonuna kadar sağıp ne kadar para kaldırırız mantığı ile hareket eden Line6 bana itici gelmeye başladı son zamanlarda.

Ürün güzel, ar-ge tarafı da bu parayı ilk çıkardıkları ürünle haketmiş olabilir fakat ticari duruşları hoşuma gitmiyor. Özellikle Helix sahibi değilsen bizden değilsin mantığı ile Helix Native yazılımına ciddi fiyat biçmeleri ilk soğutan şey olmuştu beni.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Helix konseptini sonuna kadar sağıp ne kadar para kaldırırız mantığı ile hareket eden Line6 bana itici gelmeye başladı son zamanlarda.

Ürün güzel, ar-ge tarafı da bu parayı ilk çıkardıkları ürünle haketmiş olabilir fakat ticari duruşları hoşuma gitmiyor. Özellikle Helix sahibi değilsen bizden değilsin mantığı ile Helix Native yazılımına ciddi fiyat biçmeleri ilk soğutan şey olmuştu beni.
Aslında benim gördüğüm en makul Helix versiyonu bu oldu. Diğerleri bana aşırı hantal ve pahalı gözüküyor. Parayı ilk ürün ne kadar haketti emin değilim, çünkü demolarda duyduğum amfi tonlarını beğenmedim ben. Ama daha basitleştirilmiş ve efekt ağırlıklı, diğer amfi ve pedallarla çalışmaya müsait bu ürün ilgilimi çekti. Ne yazık ki Türkiye'de galiba henüz yok. Bu dolar kuru ile de bize makul fiyatta gelmesi mümkün değil.

Helix ciddi abartılıyor bence de. Özellikle TGP'de falan...Native demosunu indirip amfi simülasyonlarını deneme şansım oldu değişik IR'lar ile. Ve Atomic Amplifire'dan daha iyi diyebileceğim bir amfi simülasyon çıkmadı. Fakat efektler konusunda başarılı geldi kulağıma. Herşey iyi hoş ama bu tarz VST'ye 400 USD istemeleri (helixin yok ise) abartı ötesiydi...

HX iş yapabilir gibi ama 600 USD ABD fiyatı yahu. Bu parayı birden fazla ürün ile doldurup üzerine amfi simülasyonu sunan Atomic Amplifirebox bile alabilirsiniz ve gayet de verimli olur.

Bana ilginç gelen Helix vb. cihazlarla yapılan işler arttıkça (stüdyo veya sahne) soundu tercih edilmeye başlıyor. 30 yaş altı gençlere orj. cd ve mp3 dinletilen testlerde gençlerin genelde mp3'ü tercih etmesi gibi.

Helix native alanında bildiğim kadarıyla rakipsiz olduğu için böyle pazarlama şımarıklıkları yapabiliyorlar. Yani Boss, Zoom, Fractal vs. hiçbirinin plug-in'i yok ve bunu birazda korkaklık olarak görüyorum haliyle ortam line6'in oluyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cihazı yeni edindim. Şu anda Vox Flat 4 boost lambalı pedalı temiz preamfi olarak amfiye giriyorum. Gitar ile bu pedal arasında da HX effects kullanıyorum. Detaylı olarak herşeye bakmadım, ama şu an itibariyle aldığım sonuçlardan çok memnunum. Tabii sinyal yolunda lambalı bir şeyler olmasının etkisi de var ama, neticede o da son derece mütevazi bir pedal. Yıllar sonra biraz çekinerek de olsa tekrar bir Line 6 ürünü aldım, ama bu sefer OLMUŞ.
Amfi simülasyonu denilen şeyi aradan çıkartınca bu tip cihazlar daha bir iyi sonuç veriyor sanki...

Geri