Gitarda ses bozukluğu

Merhabalar.2 Hafta önce 2.el Esp Ltd m50 gitar aldım.Emg 81 85 modifiye var.Marshall mg15cfx amfiye taktığımda ses boğuk çıkıyor ve dip gürültüsü geliyor.Ses kaydettiğimde çok cızırtılı çıkıyor kayıtta.Bir arkadaşım manyetikler sahte yada çakma olabilir dedi öylemidir ?

Kuvvetle muhtemel öyle olabilir, manyetikleri gitardan çıkarın, youtubede 'çakma emg manyetik' yazın ve kırmızı gitar atölyesinin(farklı bir isim de olabilir) ilgili videosunu izleyin. Manyetikler sahteyse yapıcak bir işlem yok, orjinal ise daha farklı bir sorun vardır demektir.

Sahte olma ihtimali var manyetiklerin. EMG 81 85 set şu an m50 den daha pahalı... Onun dışında orjinal potansını değiştirmemişse de çok dip gürültüsü gelir.

Bence başka bir sorun var, manyetikler çakma da olsa belirli bir seviyede ses çıkarır, istenilen özlenilen ton olmasa da mantıklı bir ses çıkar, aktif sistemlerde olaylar farklı işliyor, bence siz bu işten iyi anlayan birine gösterin, Ankarada iseniz ben bakıp size bir sonuç verebilirim.

Bence başka bir sorun var, manyetikler çakma da olsa belirli bir seviyede ses çıkarır, istenilen özlenilen ton olmasa da mantıklı bir ses çıkar, aktif sistemlerde olaylar farklı işliyor, bence siz bu işten iyi anlayan birine gösterin, Ankarada iseniz ben bakıp size bir sonuç verebilirim.
Güzel ses çıkıyor ama normal emg set gibi çıkmıyor galiba

Avometre ile manyetikleri ölçseniz belki bir fikir verir.
Sahtesini de belki aynı çıkışta koymuşlardır ama belki de koymamışlardır.

Son düzenleme:
Bi ara almaya niyetlenmiştim, satıcısı da manyetiklerin orjinal olduğunu söylemişti, hatta anlıyorsan açıp bakabilirsin vs gibi iddialı konuşmuştu, hatta GeT de açıyordu yani gitara güveniyordu ama ben farklı bi gitar aldım. Yani demem odur ki manyetikler büyük ihtimal orjinaldir sonradan çakmalarla değiştirmediyse.
İyiki almamışsın.Bayağı hasar var üstünde boya düzgün değil atmalar var boyada orjinal esp mi o bile belli değil köprüsünde paslanma falan var (gerçi eski bi gitarımın köprüsüyle değiştirdim) manyetiği tutan metal yüzükler çatlak kırık falan filan çok sorunlu yaz sonuna doğru ya yeni gitar alırım yada bunu adam ederim

Sahte EMG'ler nedense daha baslı, az tizli, iyisine denk gelecek kadar şansın varsa daha tok oluyorlar.

Kullanılan potanslar, kapasitörler nedir bilmiyorum. Belki rehabilite edilebilir. Görmeden konuşmak zor.

Benzer bir problem benim gitar ve amfimde de meydana gelmişti. Gitarı başka amfide denediğimde sorun çıkmıyordu. Önce sorunun amfide olmadığını anlamak için gitarı başka bir amfide deneyin. Sorun gitardaysa ve manyetikler sahte dedğilse bilen birisi kablolamaya ve potanslara baksın. Belki potans değiştirerek çözümü bulabilirsiniz.

Geri