Benim yerimde olsanız ne yapardınız ?

Merhabalar,

2 gün sonra üniversite sınavına gireceğim ve %60 ihtimal umarım kıbrısta çok istediğim bir üniversiteye gideceğim.

Problem şu ki; Oda düzeni aşağıda paylaştığım gibi.
yurt2-tek-kisilikodaplani.jpg

Amfi getiremem hem taşıması açısından hem ses. Laptopum var ses kartı mı alsam yoksa irig mi ? Beni tatmin eder mi rahat olabilir miyim bilmiyorum.
Özel ders alamayacağım en fazla internet kitaplardan gelişmeye çalışabilirim.
Gitarda 6 aylık az buçuk işte amatörüm bir şeyler yapabiliyorum. Komple her şeyi satsam mı yoksa zor şartlarda gelişebilir miyim bilmiyorum.

Gitarı seviyorum ama 6 ay tek başıma bir şeyler öğrenmeye calısmak zor oldu oldu. Devam edebilir miyim emin değilim.

İlk dönem bence gitar götürme, yeni ortam/yeni arkadaşlar ve farklı bir ders sistemi...tanı ve tanışmaktan ibaret zaten ilk dönem, odaya sınavlar falan haricinde kapanman yanlış olur. Mesela kulüplere bak, belki amatör gruba katılırsın (seskartlı prosesör tercih edebilirsin) oradan ders alırsın veya ürün fiyatları kıyasla bir alışveriş yapacaksan belki orada (veya geçiş zor değilse güneyde) daha iyi fiyatlar yakalarsın...

2. dönem baktın ders istiyorsun imzamdaki 3653 guitar lessons: learn to play online! gibi bir siteye üye olur (İngilizce nasılsa problem olmayacak) gitar hayatına devam edersin.

En iyisi uygun fiyatlı bir m audio ses kartı alıp bilgisayarına da guitar rig , amplitube vs yükleyip kulaklık ile çal keyfine bak. En zahmetsiz ve ekonomik çözümü bu bence.

Vox'un Aux Girişli ve kulaklık çıkışlı pratik minik cihazı var. ben nerdeyse şu an evde anfiyle çalmıyor gibiyim. Bilgisayardan veya telefondan gelen müzikle birlikte komşuları kapıma dayamadan çalıyorum gayet memnunum. Vox - Amplug 2. Linkini buraya koymamda bir sakınca var mı yok mu bilemedim. Zaten hemen karşınıza çıkıyor, Ucuz ve iş gören bir alet.

Yapabileceğin en güzel setup, ses kartı + laptop + gitar üçlüsü olacaktır. (Daha sonra bütçene göre bir referans monitör kulaklık almanı tavsiye ederim.) Yurt ortamında herhangi bir amfi ile mutlu olabileceğini düşünmüyorum. Komşuların da mutlu olmayabilir haklı olarak. :) Software olarak Amplitube veya Bias ürünleri gayet güzel sonuç verecektir.

Gitarını yanından ayırmayı asla düşünme. Derslerle müziğin herhangi bir alakası yok. Sosyal çevre ile yakından ilişkisi var. Aktif olarak müzik yapabileceğin en iyi ortam bu şekilde bir kampüs ortamıdır. Bunu asla unutma. Kendi seviyene göre bir grup kurup hayatın boyunca unutamayacağın anılar edinebilirsin.

Başarılar Dilerim,
Kolay Gelsin. :)

@Mephistopheles_311 gitar çalmaksa amaç "referans monitör kulaklık " neden ?
@Single_FACTOR
Gitar çalmakla herhangi bir ilgisi yok dediğiniz gibi. (Bunun için sadece bir akustik gitar da yeterli olabilir)

Ses kartından daha doğru sesleri alabilmek için ilerisi için iyi bir yatırım olabilir. Sadece kayıt amaçlı değil, amplitube vb. gibi programları standalone kullanırken de normal bir kulaklıktan daha verimli kullanılabilir.

@Single_FACTOR
Ses kartından daha doğru sesleri alabilmek için ilerisi için iyi bir yatırım olabilir. Sadece kayıt amaçlı değil, amplitube vb. gibi programları standalone kullanırken de normal bir kulaklıktan daha verimli kullanılabilir.

Bunlar Flat EQ sunarlar. Bu özellik sadece sizin yapacağınız bir mixte işinize yarar. Müzik dinlerken bile referans monitörü/kulaklığı kullanılmaz çünkü kuru ve cansız sesler duyarsınız. Gitar çalarken kullanacaksanız boşuna masraf yapmış olursunuz. Normal kulaklık/monitör/speaker kullanın.

Bunlar Flat EQ sunarlar. Bu özellik sadece sizin yapacağınız bir mixte işinize yarar. Müzik dinlerken bile referans monitörü/kulaklığı kullanılması hatalı olur. Kuru ve cansız sesler duyarsınız. Gitar çalarken kullanacaksanız boşuna masraf yapmış olursunuz.

Görüşünüze saygı duymakla beraber, katılamayacağımı belirtmek isterim.

Stüdyo monitörlerinin uygulama alanları oldukça geniştir. Gitar ve gitar sinyalleri için iyi olanları, olmayanları mevcuttur.
Youtube'da bu konuya spesifik birçok inceleme videosu bulunabilir. Gitar özelinde stüdyo monitörü veya monitör kulaklıkları için demolar bulabilirsiniz.
Referans kulaklık haricinde aynı fikirde olmamız arkadaşımız için yeterli olacaktır. Detayları referans monitörlerle ilgili başka bir başlıkta konuşabiliriz arzu ederseniz.

İyi günler dilerim.

Görüşünüze saygı duymakla beraber, katılamayacağımı belirtmek isterim.

Stüdyo monitörlerinin uygulama alanları oldukça geniştir. Gitar ve gitar sinyalleri için iyi olanları, olmayanları mevcuttur.
Youtube'da bu konuya spesifik birçok inceleme videosu bulunabilir. Gitar özelinde stüdyo monitörü veya monitör kulaklıkları için demolar bulabilirsiniz.
Referans kulaklık haricinde aynı fikirde olmamız arkadaşımız için yeterli olacaktır. Detayları referans monitörlerle ilgili başka bir başlıkta konuşabiliriz arzu ederseniz.

İyi günler dilerim.

Konuyu burada konuşalım çünkü başlığı açan arkadaş bizim yorumlarımızı talep etmiş ve bunlar doğrultusunda masraf yapacak ya da yapmayacak :) ayrıca ref monitörleri ile ilgili zaten tartışmalar mevcut.
- Uygulama alanı nasıl geniş ? Neler yapılabilir mesela?
- Gitar sinyalleri için iyi olanlardan birkaç model paylaşırmısınız. Sanırım üretici bu notu düşmüştür ürününe.

Son düzenleme:
- Uygulama alanı nasıl geniş ? Neler yapılabilir mesela? // Açıkçası aklınıza gelen her şey için kullanılabilir. Flat eq benim genel olarak tercih ettiğim bir durum.

- Bana Gitar sinyalleri için üretilmiş olanlarını paylaşırmısınız. Sanırım üretici bu notu düşmüştür ürününe. // Üzerinde gitar yazması gerekmiyor ürünün. Google'a "studio monitors for guitar practice" yazabilirsiniz. Tercih meselesi olmakla beraber bir çok youtube videosunda kayıtlarda vb. de stüdyo monitörlerinin kullanıldığını kolaylıkla görebilirisiniz.

Diğer kulaklıkların bass responselarını veya farklı eq özellikleri olanlarını "siz" tercih ediyor olabilirsiniz. Bu onların gitarla daha iyi sonuç vereceğini garanti etmez. Kuruluk, cansızlık, cılızlık kişisel referanslardır. Flat bir platforma sahip olduğunuzda eğer kendiniz bunu software ile manipüle edebiliyorsanız ekipmanınızın flat eqlu olması daha çok işe yarayacaktır.

- Uygulama alanı nasıl geniş ? Neler yapılabilir mesela? // Açıkçası aklınıza gelen her şey için kullanılabilir. Flat eq benim genel olarak tercih ettiğim bir durum.
Her şey için kullanılmazlar.
-Mesela 20.000-100.000$ gibi aralıklarda, 5 tl lik basit bir power kablosuna 200$ verecek kadar bile hassasiyet düşkünü hi-end sistem kuranlar, müzik dinlemek için Flat EQ ya sahip Speaker asla kullanmaz.

Hi-fi monitörlerin ve stüdyo monitörlerinin kullanım amaçları farklıdır, bu da sabittir. Tıpkı traktörün kullanım amacının tarla sürmek olduğu gibi.... Fakat Ferrari kullanıp daha hızlı olabileceğinizi sanabilirsiniz. Aynı sonucu alamayacağınız gbi, üstüne arabanızı taşa toprağa sürteceğiniz de garantidir.

- Bana Gitar sinyalleri için üretilmiş olanlarını paylaşırmısınız. Sanırım üretici bu notu düşmüştür ürününe. // Üzerinde gitar yazması gerekmiyor ürünün. Google'a "studio monitors for guitar practice" yazabilirsiniz. Tercih meselesi olmakla beraber bir çok youtube videosunda kayıtlarda vb. de stüdyo monitörlerinin kullanıldığını kolaylıkla görebilirisiniz.

Üzerinde elbette yazması gerekiyor, çünkü bir gitar amfisinin kullandığı frekans aralığı ile, stüdyo monitörünün frekans aralıkları/hızları farklıdır.
-Atomic amps , Laney, Line6, Tech21 gibi bir çok firma, Gitar ile kullanılmak üzere dijital işlemci VST ve prossesörlerde kullanılmak üzere akfif kabin üretiyorlar. ( Atomicamps CLR Monitor, Tech21 Power engine, HeadRush FRFR 12, etc.....)
Bu ürünler Flat EQ ya sahip değillerdir. Ref monitörü gibi geniş frekans aralıkları / hızları yoktur. ( Youtube da aratabilirsiniz. :) "Üstelik bu kabinlerin amacının gitar çalmak olduğu da ürünlerin üreticisi tarafından belirtilmiştir.)

"Kayıt dinlemek" ve "canlı performans" farklı şeylerdir. Kayıt dinlemek için tasarlanmış bir ekipmanda canlı performans yapamazsınız.
Youtube da siz de çıkar istediğiniz düşünceyi paylaşabilirsiniz, Sizin düşünceleriniz ya da yaptıklarınız o işi endüstri standardı haline getirmez. Ferrari gibi

Burada herhangi bir endüstri standardını ortaya koymuyoruz. Arkadaşımız oldukça basit bir soru sormuş ve kendisi yurt odasında çalacak. :)

Müzik dinlemek için bir hi-fi sistem, bir kayıt stüdyosu, bir de gitar çalışmaları için ayrı bir stüdyo kuracak olsak ekipmanları enine boyuna tartışıp tüm bildiklerimizi ortaya dökmeye çabalayabiliriz sizin yukarıda yaptığınız gibi.

Ben sınırlı bir ortam için kendi tercihimi belirttim sadece arkadaşımızın istediği şekilde. :)

Bol müzikli günler dilerim.

Sınırlı bütçe ile kendine sistem kurmak isteyen bu işe yeni başlamaya hevesli çok insan oluyor. Bu forumları okuyarak satın alma kararı veriyorlar.İleri derecede kayıt teknolojileri ile uğraşılmıyorsa, Performansta EQ dışında hiç bir şey farketmeyecek (ve bu farkı da anlayamacacakları) bir ekipmana üstelikte yanlış amaçla yönlendirmemek gerekiyor.

İlk dönem bence gitar götürme, yeni ortam/yeni arkadaşlar ve farklı bir ders sistemi...tanı ve tanışmaktan ibaret zaten ilk dönem, odaya sınavlar falan haricinde kapanman yanlış olur. Mesela kulüplere bak, belki amatör gruba katılırsın (seskartlı prosesör tercih edebilirsin) oradan ders alırsın veya ürün fiyatları kıyasla bir alışveriş yapacaksan belki orada (veya geçiş zor değilse güneyde) daha iyi fiyatlar yakalarsın...

2. dönem baktın ders istiyorsun imzamdaki 3653 guitar lessons: learn to play online! gibi bir siteye üye olur (İngilizce nasılsa problem olmayacak) gitar hayatına devam edersin.
Bence yanlis dusunuyorsun hocam. Arkadas kendini gercekten gelistirmek istiyorsa bu seviyedeyken bahsettigin amator gruplar onu gelistirmez, koreltir.
#kadir6185
Soruna gelecek olursak;
Daha 6 aydir caliyorum diyorsun bence senin icin ses karti fazlasiyla yeterli olur. Hem kendini kaydedip daha yararli bir sekilde pratik yapabilirsin. Ne tarz calmak istiyorsun hocam bu arada?

Geri