amfi-pedal ses uyuşmazlığı

Merhabalar bu sorun sadece benim amfimden mi kaynaklanıyor bilemiyorum ama bu sorunu gitar-pedal-amfi bağlantısını yaptıktan sonra ses ayarlamalarını yaparken farkettim.Kendi müzik zevkime göre clean tonuyla distortionu eşit tutmayı tercih ediyorum fakat amfinin clean volume ayarını arttırdığımda pedalın distortion oranı azalıyor sevdiğim distortion tonunu ise amfinin clean volume ayarı en kısıktayken, pedalın volume u en yüksekteyken alabiliyorum.Sizce bu sorunun temel kaynağı nedir? Yüksek paralar harcamadan halledebilir miyim? Ekipmanlarım Amfi: Marshall mg10cf Pedal: Boss metalzone mt2

Merhaba,
Clean headroomu diye bir hadise var, yani kirlenmeden arttırabildiğin ses aralığı. Bazı pedallar bu headroom aşıldığında güzel ton veriyor (mesela fuzzlar, overdrivelar), bazı pedallarsa bu headroom aşılmadığında (her distortion olmasa da genelde high gain distortionlar). Bunun sebebi de sesi arttırdıkça pedaldan distortion almak yerine amfiyi boostlamaya başlıyor olman, yani amfinin gain karakteri daha dominant hale geliyor. Bu yüzden ya daha yüksek wattlı bir amfiye geçmelisin ya daha düşük ses seviyesinde çalmalısın ya da amfini modifiye edip/ettirip gain katlarıyla oynamalısın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba,
Clean headroomu diye bir hadise var, yani kirlenmeden arttırabildiğin ses aralığı. Bazı pedallar bu headroom aşıldığında güzel ton veriyor (mesela fuzzlar, overdrivelar), bazı pedallarsa bu headroom aşılmadığında (her distortion olmasa da genelde high gain distortionlar). Bunun sebebi de sesi arttırdıkça pedaldan distortion almak yerine amfiyi boostlamaya başlıyor olman, yani amfinin gain karakteri daha dominant hale geliyor. Bu yüzden ya daha yüksek wattlı bir amfiye geçmelisin ya daha düşük ses seviyesinde çalmalısın ya da amfini modifiye edip/ettirip gain katlarıyla oynamalısın.
Bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim :)

Geri