Truss rod problemim

Herkese selamlar. MIM stratocasterim var ve 2 3 hafta once iklim degisikligi yasadi daha sonra geri getirdim. Biraz problemi vardi ve birine goturdum fakat bana dedi ki senin rod bos donuyor ama sikinti yok sapi ayarladim felan dedi. Eve geldim calayim diye her sey guzeldi fakat re teli 14. perde deli gibi cizliyor ne yapmam gerek yardimci olursaniz sevinirim

truss rod boşa dönüyorsa büyük ihtimalle kırılmış olabilir. 7-12 arası orta tellerde bend yaptığınızda ya da bu aralıklarda bir tele vurursanız anlamsız bir vibrasyon duyarsınız. Ayrıca çubuk sap içinde kontrolsüz bir şekilde titreşeceği için sustain olumsuz etkilenir, bazen ses aniden kesilir.

Son düzenleme:
Normal fonksiyon gösteren bir truss rod iyice gevşetilirse boşa döner gibi rahat döner, aksi yönde çevrildiğinde ise sıkıldıkça daha zor dönmeye başlar ve sona geldiğinde artık çevrilemez. İyice gevşetilen (veya kırılmış) truss rod teller takılıp akort edildiğinde sap ortasında çalımı çok güçleştirecek kadar bombeleşmeye neden olur. Bunu anlamak çok kolay; önce sap ayarınıza bakın. Bunun için 1. Perdeye ve son perdeye birlikte basın herhangi bir telde. Sap ortasında (8. Fret gibi) telle fret arasında bir kredi kartı kalınlığı kadar boşluk var mı? Fazla varsa sıkmak gerek. Stratta gitar kucağınızda iken alyanı kendinize doğru döndürmek truss rod’u sıkar. Çeyrek tur sıkın, çok gevşekse daha fazla döndürebilirsiniz. Bu işlemi gitarın tüm telleri varken ve akortlu iken yapın. Eğer defalarca döndürmeye rağmen truss rod hala çok rahat dönüyorsa, sap ortasındaki bombeleşme hiç azalmıyorsa geçmiş olsun. Luthier yolu :( Ama sanmıyorum kırılmış olsun.

@justaperfectday Truss rod kırıldığında sap öne doğru da, arkaya doğru da eğim alabiliyor.
Başıma gelmişti. Bende çok ilginçtir, sap düz kalmıştı. Muhtemelen rosewood tabaka sapın yamulmasını önlüyordu. Bir süre öyle kullandım gitarı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bilgilendirme mesaji yazmak istedim belki baskalarina faydasi olur:
Gitarimin sapi asiri derece gevsekmis bu yuzden truss rod cok rahat donuyormus baya bir siktim ve rod serlesti fakat hala 14. perde re teli cizirdiyordu. Neden oldugunu merak ederken saddlelardan kaynaklandigini anladim. Gitari duzeltmeye verdigim kisi asiri derecede azaltmis yuksekliklerini daha sonra yukselttin saddleri ve tel cizirdamasi durdu. Size tavsiyem sirf tanidiginiz biri diye gitari isi bilmeyen birine vermeyin (dukkani olsa bile) yoksa benim gibi kazik yersiniz ve hem paraniz hem zamaniniz bosa gider.

Bilgilendirme mesaji yazmak istedim belki baskalarina faydasi olur:
Gitarimin sapi asiri derece gevsekmis bu yuzden truss rod cok rahat donuyormus baya bir siktim ve rod serlesti fakat hala 14. perde re teli cizirdiyordu. Neden oldugunu merak ederken saddlelardan kaynaklandigini anladim. Gitari duzeltmeye verdigim kisi asiri derecede azaltmis yuksekliklerini daha sonra yukselttin saddleri ve tel cizirdamasi durdu. Size tavsiyem sirf tanidiginiz biri diye gitari isi bilmeyen birine vermeyin (dukkani olsa bile) yoksa benim gibi kazik yersiniz ve hem paraniz hem zamaniniz bosa gider.

Tahmin ettiğim durum olmuş. Sorunun basitçe çözüldüğüne sevindim. Gitarı teslim ettiğiniz kişi sap ayarı yapmayı bilmiyormuş. Zahmet edip internetten bakmamış bile.

Tahmin ettiğim durum olmuş. Sorunun basitçe çözüldüğüne sevindim. Gitarı teslim ettiğiniz kişi sap ayarı yapmayı bilmiyormuş. Zahmet edip internetten bakmamış bile.
Aynen gercekten hic bilmiyormus, saddle ayarlamayi ben de biliyorum iyi muammele gorsun diye gitari goturuyorum ama arastirmadan gitmemek gerek iste. Neyse cidden ucuz kurtardim cok sagolun cok yardiminiz dokundu.

Geri