Sizce Felsefenin En Önemli Sorusu Nedir?

felsefenin her konusu yeterince önemli hatta en önemli sorusu ne diye düşünürken bile felsefeye yeni sorular ekliyoruz ya da şöyle söyleleyim felsefe yolda olmaksa karl jasperin söylediği gibi yolun başındayız hala...

Adın ne? Hangi adım ne? Onun adı ne? Senin adın ne? Nasılsın? Neye gore nasılım?

Kimsin? Sen kimsin? Neden,ne oluyoruz?

:) En onemli soru demislerde ben bu soruların hepsini bir tutuyorum bence hepsi onemli

Gloomy_Dark demiş ki:
Adın ne? Hangi adım ne? Onun adı ne? Senin adın ne? Nasılsın? Neye gore nasılım?

Kimsin? Sen kimsin? Neden,ne oluyoruz?

:) En onemli soru demislerde ben bu soruların hepsini bir tutuyorum bence hepsi onemli

adın ne sorusuna tarihin her döneminde cevap aranmıştır ama bulunamamıştır. günümüz filozoflarından en önde geleni gloomy_dark bu sorunun cevabının içinde kaybolmuştur. bulanların bulmamazlıkdan gelmeleri rica olunur : P diğer cevaplarada bi bakmak lazım tabi.

Ben bir filozof degilim eger ben bir filozofsam, sizlerden de birer Einstein ve birer Freud cıkar:)

Bu sorular mı benim icimde kayboldu yoksa soruların icinde ben mi kayboldum?

Soruları bulsak bile cevapları kaybedebiliriz,ya da cevapları bulsak bile bazen bulduğumuzu sandıgımız tam o anda sorular hiç sorulmamıstır bile oysa ki; bazen cevaplarınız buldugumuzu sandıgımız sorular ve sorularını sordugumuz cevaplar birbirlerini gotururler ortaya koca bir hic cıkabilir.

O sandıgın cevap senin olmayabilir,o sordugun soru da senin olmayabilir.

Hatta su anda forumda yazılanlar kelimeler iluzyon olabilir; hiclik bir ilizyon mudur?

Yoksa hic sandıgımız seyler gercegin ta kendisi midir?

Aklı karısanlar ;aklınız karısmamıs gibi davranın. :)

benden einsteinde çıkmaz freudda çıkmaz. benim tercihim belli : P (ANLAMADIM AMA ANLAMIŞ GİBİ YAPIYORUM) anladığım kadarıyla demogojinin ustasıyım gözlerinin hastasıyım diyosun :) (en fazla bukadar anlayabiliyorum)

felsefenin en önemli sorusu diye birşey olamaz felsefe kişinin kendisi ile alakalı birşeydir ve kişi için önemli neyse en önemli soruda o sorudur şahsi fikrim

varlık nedır
bız neden varız , kımız
sonsuzluk nedır
gıbı sorular olabılır ama felsefenn en onemlı sorusu dıye bısı olmas zaten sorulardan olusur sureklı sorgular

meşhur bir söz vardır; ki bu söz artık klişeleşmiştir...
düşünüyorum öyleyse varım...bence felsefenin en temel sorunu da budur...varoluş ile düşünce arasındaki etkileşim...

kim daha zeki bilgisini kullanabilen ve aydın sınıfa girebilmis kisiler mi yoksa sadece hayal dünyasında büyük seyler düsünüp uygulamaya geciremeyenler mi bilgi saygınlıklık bunlar malzeme bence büyük düşünen kazanır..ama burda da görülecegi üzere kendisini iyi ifade edip iyi savunan bir digerini asagılayıp ezme ve bilgisiyle dövercesine küstahca aslında hayvanca davranmaktan cekinmemekte bu insanların felsefe budur sudur hayat budur sudur diyip kitap yazması bilgelik taslaması kendi egosunu tatmin etmesi muhtac olmayan öteki kisi izlenimi verene kimliklere bürünmesinin kime ne faydası var..nedir ki bu ya..

Geri