Aliexpress Alışveriş

Aliexpressten alınan çakma gitarlar nasıldır iyi olanı var mıdır? Alıp manyetik değiştirsek değer mi değmez mi? Ortalama veya iyi bir gitarın sıfırını almaktan daha kârlı mıdır?

Kanaatimce bir gitarın kalitesindeki tek unsur manyetik değildir. Manyetik,gövde ağacı,işçilik,metal aksamlar (Köprü,Eşik,Tuner v.s) Şimdi çakma bir gitarın dandik Tuner'ları akort kaçırıyorsa en pahalı manyetiği de taksan sürekli kaçan akort yüzünden gitar seni yine tatmin etmeyecektir. Bir söz de ben paylaşayım; Eşeğe altın semer de taksan eşek yine eşektir. :D

İkinci el ve temiz gitarları deneyerek almak daha mantıklı. Zira Çin'den gitar getirtmek piyango gibi bir risk. Daha önce piyangodan büyük ikramiye kazandıysanız bir deneyin.

Hiçbir gitara da -eğer bedavaya sayılacak fiyatlarda değilse- 'modifiye ederim' kafasıyla girmemek lazım. Modifikasyon yukarıda da belirtildiği gibi fiyat/performans parçalarıyla dahi yeni gitar parasına mâl olabilir.

Benim modifikasyona kişisel bakış açım: 'Bir ihtiyaç değil, zevk meselesi' olması. Çünkü modifiye edilmiş gitarın kişiye maliyeti artarken market değeri de düşüyor ister istemez.

Kurun çılgın attığı şu dönemde Rus ruleti oynamak istiyorsanız yada parayı dolarla kazanıyorsanız alabilirsiniz. Ben sizin yerinizde olsam çakma gitar almak yerine işi hiç tehlikeye atmadan bir adet Harley Benton alırım. Fotoğraflarını gördüğünüz ürün yerine başka bir ürün yada epey hasarlı/işçiliği çok kötü bir gitar gelmesi çok büyük olasılık dahilinde.

İkinci el ve temiz gitarları deneyerek almak daha mantıklı. Zira Çin'den gitar getirtmek piyango gibi bir risk. Daha önce piyangodan büyük ikramiye kazandıysanız bir deneyin.

Hiçbir gitara da -eğer bedavaya sayılacak fiyatlarda değilse- 'modifiye ederim' kafasıyla girmemek lazım. Modifikasyon yukarıda da belirtildiği gibi fiyat/performans parçalarıyla dahi yeni gitar parasına mâl olabilir.

Benim modifikasyona kişisel bakış açım: 'Bir ihtiyaç değil, zevk meselesi' olması. Çünkü modifiye edilmiş gitarın kişiye maliyeti artarken market değeri de düşüyor ister istemez.
Ben tam tersini düşünüyorum. Ibanez grg121dx almıştım zamanında ilk gitar olarak. 1-2 yıl çaldıktan sonra Seymour Duncan sh16 ile sh1 aldım lehimledim taktım. Aynı manyetiklere sahip sıfır gitar piyasada yoktu, fakat muadillerine (di marzio tone zone air norton’lu ibanez gitarlar vb) göre yarı fiyatından aza geliyordu. Di marziolu sıfır gitarın sap çevresi biraz daha inceydi tek fark o.

Aliexpressten alınan çakma gitarlar nasıldır iyi olanı var mıdır? Alıp manyetik değiştirsek değer mi değmez mi? Ortalama veya iyi bir gitarın sıfırını almaktan daha kârlı mıdır?

Yapılmışı var. (Gitarı thomann.de den aldım, ali amca değil)

Ne olursa olsun, kaliteli gitar hissi alamazsın ama gayet iş görecek bir gitar oldu açıkçası bu gitar, stüdyoda gürül gürül çaldık ettik.

Geri