Alınası / Yapılası / Serbest Kürsü ama Yararlı

Arkadaşlar ,

Sizlerle hayatımda beni çok etkileyen bazı şeyleri paylaşmak istedim
aynı şekilde sizlerinde hayatını etkileyen "o" şeyleri burada
paylaşalım... algımızı açalım.. tartışalım...

1) Amadeus Mozart filmi....

2) 1900 Efsanesi filmi.... hepimizin inmediği bir gemi var..

3) Toto (grup).............. aranje ve sound anlayışı

4) Lou Gramm (Foreigner) ..... performance ve duygu...

5) Steve Lukather (Toto)..... entonasyon.. vibrato.. zamanlama.. duygu.. sound

6) Producer Mutt Lange.... ileri görüş örneği.. teknolojiye talep... talep sonucu üretileni uygulaması... (Mike Shipley de öyle... SSL mixer örneği)

7) Anadolu , Doğu ve orta doğu poly ritimleri...

8) 2. Dünya savaşı... Toplum psikolojisi..başarı , düşmanlık.. dostluk.. zıtlıklar.. başarısızlıklar... hırs.. aşk...

9) Yabancı dil.... ne yapıp edip öğrenin.. hayat değiştiriyor..

10) Karşındaki insana onun sana verebileceğinden daha fazlasını verme
verirsen de karşılığını bekleme.... ben bunu öğrenirken çok hata yaptım..

11) Gitaristler için... sana verilen solo zamanını iyi kullan..
ilk önce melodiye konsantre ol ..sonra zamanlamaya.. sonra tekniğe..
aralarındaki balansa dikkat et... çalarken bir notayı istasyon olarak
kullanıp acaba o notadan hangisine gideyim diye düşünüp vakit kaybetme
şarkıdaki solo bir bütündür.. kayıtta bir kısmı güzel diye kalan kısmı
kayıtta bırakma.. üşenmeden bir daha çal.. yıllarca hepsini kötü bir şekilde yaşadım :)

12) Gitarı tonlarken " diğer instrumentler ortada yokken" gitarını tek başına çok geniş (hacimli) bir sound yapma diğer aletler işin içine girince
onların frekans aralığına tecavüz eder ve sound u çamurlaştırır.. unutma kutsal üçgen Davul-Bas-Gitardır... üçü beraber hacmi tam olarak sağlar..
(Ben bu hataları çok yaptım zamanında..)

13) Herkesin sözünü dinle...kimsenin sözünü dinleme...

14) Yapmak istediğini hissetmeye çalışma..hissettiğini yapmaya çalış..
(müzik yaparken)

15) Kollektif olmaya çalış..nedense bizler Türkiyede Rambo olmayı seviyoruz.. Beceri tek kişinindir.. Başarı en az iki kişi gerektirir..

16) Uyuşturucu kullanma.. kendi içine dalmak için buna ihtiyacın yok..

17) Herkesten öğrenebilirsin.. ben Doğuş tan bile çok şey öğrendim..

18) Kendini sev, inan ama ürettiğin veya yaptığın müziğe acımasız ol
hiç bir bestene aşık olma.. sonra kendini tekrar edersin..
yanlışsa sil gitsin... daha iyisini yap..

19) Niye bu dünyadayım diye kendine sor... bazı şeylerin sonucunu değiştiremezsin ama bir alternatif başlatabilirsin.. bu da sonucu etkiler..

aslında daha çok yazabilirim ama sıkıcı olmak istemiyorum... bunlar benim nacizane yapmaya çalıştığım şeyler..

hiçbiri doğru değil veya hepsi doğru....

hadi siz de ekleyin...

Sevgiler
Cenk Eroglu

süper yazmışsın, bende kendi hesabıma birşeyler yazayım.

1) Oyunlar çocukken oynadığım bilumum oyun hayatımı iyi yönde etkilediklerini düşünüyorum.
2) Ailem ve muhteşem çevrem muhteşem diyorum bazılarına göre hiçte muhteşem olmayabilir ama ben çocukluk arkadaşlarımı 40 yıl geçse de asla unutmam.
3) Rock müzik, hayatımın en güzel anılarını hep rock müziğe duyduğum aşk sayesinde yaşadım.
4) Hayaller, hayallerim olmazsa bende olmam.Gerçekler hayallere karşı çıkamazlar.Birgün hepsi yok olacaklar.
5) Çalışma geç de olsa çalışmanın önemini anladım, boşa geçirdiğim yıllara acıdım bazı konularda ama bunları unutmak ve ileriye bakmak en iyisidir.
6) Ayrımcılığı bir kenara bıraktım. Ne yemek ayırd ediyorum artık, ne müzik ne de başka birşey, seçici olmasına seçiciyim ama kolay kolay varolan birşeyi tamamen reddetmiyorum. Bunun sebebi de klasik müzik diye düşünüyorum bende , klasik müzikle uğraşmaya başladığımdan beri çok şey değişti hayata bakışımda.

ya bu arada ben bu kadar şey yazdım daha da devam edecektim ama sanırım konu dışına taştım.
hayatımı etkileyen binlerce şey var.
son zamanlarda da toto var hayatımda.
hayatımda yeteri kadar büyük bir yer işgal ediyor.
yeniden harekete geçmemi sağladı sanki.
umarım çok saçmalamadım , neyse artık sonra yine birşeyler söylerim kendi hesabıma.

1. Kısa yoldan gitmek uzun zamanda kar göze alındığında en uzun yoldur.

2. Yaptığın işi sabah uyandığında birdaha gözden geçir. Sakin kafa ile detayları daha rahat takip edersin.

3. Star Wars üçlemesi (4.-5.-6. kitaplar).

4. Dünya Savaşları - Orson Wells

5. Fazla mütevazilik aptallıktır.

6. Sormadan söyleme, sorana sadece sorduğuna cevap ver, sorusu bitmeden cevap verme. Dinlemek te sanattır.

7. Miks yaparken sound iyi hissettiriyorsa daha fazla kurcalama, ya da onu kaybetme, çok ararsın.

8. Eleştirileri sonuna kadar dinle, süzgeçten geçir, bildiğinle birleştir.

Benim motto'larımdan şu anda konu ile ilgili aklımdan geçenler:

1) Davul uçarsa müzik uçar, davul sıçarsa müzik sıçar.

2) Müzik yarıştırmaktan daha anlamsız bir uğraş yoktur.

3) If it's not broken then don't fix it. Türkçesi ile "kurcalama, bozarsın".

4) Trevor Horn.

5) Bob Clearmountain.

6) Bob Ludwig.

7) Hugh Padgham.

8) Gus Dudgeon.

9) Arif Mardin.

10) Elliot Scheiner

11) Ahmet Ertegün.

1-Sakin ve yumuşak olmak tarzımdır.İnsanlar sertlikten hoşlanmaz.
2-Bencil olmanın üretime ,yaratıcılığa katkısı vardır ama paylaşmak en büyük erdemdir.
3-Abba ,Boneym gruplarını unutamam onlarla büyüdüm.
4-70 li yılları unutamam romantizm yıllarıydı ben çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını bu yıllarda geçirdim.İnsanın insanla mutlu olduğu yıllardı.
5-Film=Alfred hitck... "kuşlar"
6-Müzik=vangelis 1492
7-Parça=Nat King Cole "unforgettable"
8-Bu arada Çanakkale Savaşını ,Şehitlikleri unutamam.Anlatılmaz.Her Türk genci görmeli,duyumsamalı.
Devamı gelecek......

1 - Bach
2 - Jordan Rudess
3 - Jim Morrison
4 - Dream On
5 - Kimseyi tatmin etmeye çalışma. Kendin inan, kendin tatmin ol olabiliyorsan... Herkesin söylediğini dinle, hiçbir şeyi yapmak "zorunda" kalma.
6 - Sana senden başkası zarar veremez. Seni, senden koru.
7 - Aklına gelen ilk fikir en iyisi olabilir... Ama bir daha düşün... Yapabileceğin ile yaptığını, yaptığınla, yapman gerekeni karşılaştır. Karar ver...
8 - Senden ilerde olanları dinle, tartış, paylaş, sor, öğren... Ama her insan hata yapar. Hata bile yapacaksan, kararını sen ver.
9 - İnsanlara, bir şarkıda onları ilgilendirmeyen şeyler anlatma.
10 - Muse...

1) Kimseye benzemeye calisma.

2) Herkesten farkli olmaya da calisma. Oldugun gibi ol.

3) Kendine durust ol. O zaman icgudulerin sana dogruyu soyler. Icgudulerin sana birseyin dogru oldugunu soyluyorsa, kim ne derse desin, oyle yap.

4) Icgudulerinin sana soyledikleri zamanla degisebilir. Bu olgunlasmanin bir parcasi, tutarsizlik degil.

5) Ailenin kiymetini bil. Onlari sevdigini sagken, saglamken bilmelerini sagla.

6) Dunya cok buyuk. Firsat buldukca gez, gor, tani, perspektifini genislet.

7) Muzik teorisini, teknolojisini bir profesyonel kadar iyi bil. Icindeki amator ruhu bu profesyonelle hicbir zaman tanistirma.

8 ) Miles Davis- Kind of Blue

9) Pink Floyd- Dark Side of the Moon

10) Hayao Miyazaki

11) Joe Hisaishi

12) Eric Satie

13) Hayat, gercek anlamda sahip oldugun tek seydir. Sevmedigin bir es, is veya mekanla ziyan etme.

1) Led Zeppelin & Jimmy Page

2) Jimi Hendrix (gitarı gerçekten keşfetmeye en yakın kişi, öğrenilecek çok şey var)

3) Steve Lukather (sound, güçlü melodiler, her konuda "iyi" :)

4) Hastaneler çok şey öğretti bana, herşeyin farklı bir değeri olduğunu ve en önemlisinin zaman olduğunu öğrendim.

5) Sahnede insanları görmek çok ilginç bir deneyim aslında. pek çoğumuz özellikle barda program yaparken kendimizle çok meşgul oluruz, halbuki karşımda olan kişileri de ben izliyorum, mesajlar karşılıklı oluyor bu durumda.

5) hiç ummadığınız biri bir tek şeyle tüm yaşamımızı değiştirebilir, bunu gözardı etmemek gerek bence.

6) müzikte "en iyi" yoktur, ifade şeklinden enstrümana kadar bu böyledir. kişiliği olan şeylerdir enstrümanlar da.

7) gülümseyebilmek çok önemli.

8 ) iyi sound, iyi çaldırır.

9) gözün değil, kulağın ve hislerin yolu seçilmeli enstrüman çalarken.

şimdilik ben de bu kadar :) devamını daha sonra getirebilirim umarım...

1. bence de Amadeus filmi (dolayisiyla Mozart ve muzigi),izleyen-dinleyen bilir.
2.Mark Knopfler ve tek basina surukledigi Dire Straits.sadece muzigi degil ayni zamanda yazdigi sozler.
3. Hizli calmak demek iyi bir gitarist olmak demek degildir, gitaristi gitarist yapan muzisyenligidir, ifade kabiliyetidir.
4. Yetinmeyi , elindekinin kiymetini bilmeyi ogrenmek lazim.Dimyata pirincle giderken evdeki bulgurdan olmak her zaman rastlanan bir durumdur.
5. Ireland: hayatimda gordugum en guzel ulke, kan yerine damarlarimda o dolassa dedigim Guinness'in anavatani (mumkunse draught olsun lutfen)..Ring of Kerry'yi gormek olmeden cenneti gormeye esdegerdir.
6. Inanmak basarmanin yarisiysa usenmeyip gerceklestirmek de diger yarisidir :)
7. Ilk dusundugun, aklina ilk gelen sey%99 dogrudur. (bu da benim mottom, olmazsa Gargoyle ile cekisiriz bu konuda :) )
8. is hayatinda yukselmenin yolu malesef ikiyuzlulukten gecer. Ne kadar karaktersiz olursaniz o kadar zirveye oynarsiniz. Dogru soyleyen de her zaman 9 koyden kovulur.
9. "Halk icinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi".

yeter ;)

12) Satriani'nin albümünde çalmıyorsan Satriani tarzı çalma.

(Bu maddeden yola çıkarak "Satriani'nin albümünde yer alabilecek kadar iyiysen de zaten onun gibi çalmıyorsundur, kendi stilin vardır" gibi tümevarımlara ulaşılabilir.

Ayrıca, "Satriani" kelimesinin yerine "Kirk Hammett", "Vai", "Scofield", "Meola", "Oğur", vb. kelimeler koymak sureti ile bu ifade, bir formül gibi başka enstruman ve müzik türlerine rahatlıkla uygulanabilir.

Hatta bunu yapmanızı özellikle tavsiye ederim.)

Önce Cenk'in değindiği bir konu (Doğuş'tan bile çok şey öğrendim) bana daha önce yazdığım ve halen sıkı sıkıya savunduğum bir tezimi hatırlattı. Şimdi onu buraya paste edersem çok uzun olacak. Sitemin linkini vereyim isteyen ve sabrı olan oradan okusun : http://www.paspal.org/detay.asp?d=11

Sonra yaşamımı etkileyen ve değiştiren şeyleri şöyle kısaca yazayım:

1. Trt'de İzzet Öz'ün Teleskop'unu dinleyerek, Jethro Tull fanatiği olmam. Yine aynı radyoda cumartesileri yayınlanan klasik müzik programları nedeniyle Bach'a, Mozart'a, Beethoven'a hasta olup müzik okumaya karar vermem.

2. Michel Petrucciani (cüce caz piyanisti, 1999'da kaybettik)

3. Spyro Gyra (grup)

4. J.S. Bach (besteci, multi enstrumantalist, kontr tenor, matematikçi, manyak)

5. Mike Oldfield (tema ve varyasyon makinesi)

6. Darkcity (film, yerim Matrix'i!!)

7. Que Alegra (bir John McLauhlin albümü. Albümde vurmalılardaki Trilok Gurtu ayrı bir forum konusu...)

8. Bozmaktan korma, yapmaya üşenme (bilgisayar ve elektronik cihazlar. ben bu felsefeyle 1985'den bu yana bilgi işlem uzmanı olarak çalışıyorum. şimdi daha az bozuyorum)

9. Teknolojik bir cihaz alıyorsan ambalajını açtığın anda demode olur. Teknolojiyi takip etmek diye bir şey yoktur, işini gören teknolojiyi kullanmak diye bir şey vardır (Melih Kibar klavyelerini anlatıyor..;)

10. Onsekiz ay askerlik. (Okuldan atılınca askere aldılar, resmen adam oldum -pöeah-. Burnum sürtünce dönüp azmedip müzik okudum. iyide etmişim..)

11. Onbir yazdım ama aklıma bişi gelmedi...

Saygılar...

1)Erdem Sivri : 80lerin tadıyla kokusuyla beni kaynaştıran sevgili arkadaşım
2)Ticari kafam : Bugüne kadar bana hep yararı dokunan, tone is inspiration kavramının geçerliliğine olan inancımın yitmemesine sebep olan, ilkokulu bitirince beni çalışmaya iten dürtülerimin kaynağı
3)Rahmetli Shawn Lane : Aşmış gitaristlikle mütevazi çalış arasında bağ kurmamı sağlıyan, bana gitarın romantik (bazende ormantik) yanını öğreten adam
4)Pat Martino : Bana müziğin yaşla başla alakası olmadığını öğreten adam
5)Alice Cooper : Tipsiz olarakta show biz içine girilebildiğinin kanıtı olan insan
6)Sarp Maden : İnsanın gitar denilen aleti içiyle nasıl çaldığını bana gösteren abim
7)Ozzy Albümleri : Beni sound engineeringle uğraşmaya iten albümler, hala şaşarak dinlerim
8)Boğaç Topaktaş : Tiny Trio mu yapan, her derdime deva olup bana koruyu kanatlarını geren abim
9)The Wall : Gençlik döneminde kafayı yemenin kötü sonuçlarını bana anlatan film
10)Müzik okumama karışmayan, laf etmeyen ve destek olan sevgili ailem

liste uzar gider.......

Eksik kalan çok şey olacaksa da...

1.. Farklı ülkeler gezmek.
2.. Karim Rashid, Raymond Loewy.
3.. Centre Pompidou.
4.. Norman Foster, S. Calatrava.
5.. Dave McKean, David Carson, V. Van Gogh.
6.. Sandman!
7.. Halflife, Worms 2 ve Civilization. :))
8.. Tori Amos, Sting, Chroma Key, Steve Vai.
9.. Aile. Destekleri cok şey değiştiriyor.
10.. ALIEN serisi!! Ghost in the shell, Akira. :)

Motto: Get a life.

1. Bıkmadan üretmeye çalışmak
2. Dinlemek dinlemek yine dinlemek hep dinlemek
3. Büyük ve deneyimlilerin sözünü dinlemek sonuçlar çıkarmak
4. Hatalardan ders almak
5. Doğru kader tayinleri için derinlemesine düşünmek
6. Kişilik ve bilgi olarak doğru insanlarla doğru zamanlarda olmak
7. Doğru bilmediğin şeyler hakkında atıp tutmamak
8. Umutsuzluğa kapılmamak
9. Müziğin ego tatmini ve sidik yarışının dışında olması gereken bişi olduğunu unutmamak
10.Yerli yersiz övgülerle gaza gelip lale devrine girmemek
11.Insanları kabiliyet derecelerine göre değil kişiliklerine göre değerlendirmek
12.Müzik yapmanı sağlayan araçlara iyi davranıp korumak
13.Mark Knophler,Journey,Toto,Tori Amos,Chick Corea,Rush,Fourplay,Spyro Gyra,Rippingtons,Sting,Seal, Queensryche,Iron Maiden,Satriani,Vai,Alan Holdsworth,Andy Timmons,Vinnie Moore,Emerson Lake Palmer -hayatı daha güzel hale getirdiler ve kompozisyonun bestenin ruhun soundun kendin olmanın ne demek olduğunu anlamamı sağladılar. :idea:
14.Laf üretmek ve üretilenleri acımasızca eleştirmek yerine pozitif olup ortaya somut birşey koyup ben buyum demek için çabalamak.

bende kendimce bişiler yaziim dedim güzel bi konu bu.

21 yaşına kadar öğrendiklerim..

1-Çok çalışmak
2-İnsanları ayırmadan herkesden birşeyler öğrenmeye çalışmak
3-(tamamen kendi fikrim)Kimseye gerektiğinden fazla deger vermemek
4-Kendini öven aynı zamanda başkalarını yeren insanlardan uzak durmak,aa evet süpersin diyerek ordan ayrılmak,çünkü o kişi yine kendi tecrübemle,kendine güvenmeyen,mezar hırsızı,daha iyisi olamayan biridir.
5-Minnet benim için çok önemli birşeydir.Deniz Yılmaz'a benim bir minnet borcum var çünkü müzik ile uğraşıyorsam tamanen onun sayesinde.Ömrüm boyu ne isterse yaparım çünkü hayatım onun sayesinde bir şekil aldı.Burda yazan abilerimede minnet borcum var çünkü sürekli birşeyler öğreniyorum ve benden hiç birşey beklemiyorlar.Tek yapabileceğim minnet etmek
6-Ne kadar seversen sev eğer göğsünün daraldığını hissediyorsan unut gitsin.İnsan beyni harikulade bir makina unutmaya meyilli tek sorun bunu istemek eğer istersen unutursun.
7-Gözler herşeyi anlatır,anlayabilene..
8-Derdini dinleyene anlat ve çözüm bekleme sadece anlat rahatlarsın
9-Hayattan fazla birşey beklemeden yaşa ama yinede istediğin şeyler için çaba sarfet,olmazsa üzülmezsin ama eğer olursa sevinirsin..
10-ortama uyma ortamın sana uysun..
11-=) sokak çocuklarına yardım etsende fazla yüz verme az önce sigaramı aldı gitti ibne =)
12-Ucuz giyin,ucuz eglen,pahalı ye,iyi aletler al.
vb. vb.

Geri