Akorlar hakkında bilgi istiyorum.

Selam, bascı arkadaşlarım;
Bir gamın herhangi 3 sesinin birleşimine akor deniyor yanılmıyorsam. Peki bu 3 ses, seçtiğimiz herhangi bir kombinasyon olabilir mi? Ayrıca bu 3 sesin her kombinasyonunun bir ismi var mı, beni bir aydınlatır mısınız?

Ek soru :
3 lü ses birleşimine akor adı veriliyorsa, 2 ses birleşimine ne ad veriliyor?

Selam, bascı arkadaşlarım;
Bir gamın herhangi 3 sesinin birleşimine akor deniyor yanılmıyorsam. Peki bu 3 ses, seçtiğimiz herhangi bir kombinasyon olabilir mi? Ayrıca bu 3 sesin her kombinasyonunun bir ismi var mı, beni bir aydınlatır mısınız?

Ek soru :
3 lü ses birleşimine akor adı veriliyorsa, 2 ses birleşimine ne ad veriliyor?
2 ses birleşimine "aralık" (interval veya dyad) denir.

Klasik ve popüler müzik armonisi kapsamında bahsedersek, akorlar üçlü aralıkların üstüste konması ile oluşur. (1,3,5,7,9 vs...) . O nedenle de bu yaklaşım üçlü armoni olarak isimlendirilir.
Bu nedenle bu tip armonik çerçevelerde herhangi üç ses üst üste konmaz.
Dörtlü ve beşli aralıkların üst üste konması da özellikle caz ve rock gibi türlerde sık karşımıza çıkar.

Ancak modern dönem ve deneysel müzik çerçevelerinde matematiksel olasılıklara dayalı pek çok ses kombinasyonu kullanılıyor, burada 3 lü armoninin bir anlamı kalmıyor. Teknik olarak C - D# - E de üç sesli bir "akor" olabilir bu kafada...

Siz muhtemelen bir tonun içerisinde kalan (yani "diyatonik") herhangi üç notayı üstüste koymaktan bahsediyorsunuz.
Bu daha çok modal armoni çerçevesinde ele alınabilecek yapılar üretir ve son derece ilginç şeyler ortaya çıkartılabilir. Bence de gayet yaratıcı bir yaklaşım olur.
C ve D sesini sabit tutarak düşünelim; sadece C D G için geleneksel bir adlandırma mümkün, diğerleri için oturmuş isimlendirme yok:
C D E
C D F
C D G: C sus 2
C D A
C D B
Ama bunların HEPSİ üzerine C majör dizisi çalınabilir ve farklı sonuçlar verir. Kompozisyon ve emprovize amacıyla da kullanılabilirler. Elbette 4, hatta 5 sesli yapılar da bu şekilde kurulabilir. Ama üç sesliler gitar klavyesinde pratik oluyor.
Not: Bu tip yapıları gitar-bas klavyesi üzerinden çalarken bir veya daha fazla sesi bir oktav aşağı-yukarı oynatmak iyi olabilir, çalımda kolaylık sağlar.

Geri