Artan dolar kuru hakkında.

#21
Bir de şöyle bir durum var, satın almak istediğiniz ürün Tr'de çok giden bir alet değilse aradaki makas açılıyor, yani en azından ben öyle tahmin ediyorum. Buraya nerden vardım anlatayım, buradaki bir üye, yunan yapımı buzuki linki paylaşmıştı zuhal'de 1200-1300 euro gibi bir fiyatı vardı thomann'da 500 euro filandı yani rakamları tam hatırlamıyorum ama euro bazında 2-2,5 kat fark vardı. Düşünün, burnumuzun dibindeki yunanistan'da yapılan bir müzik aleti almanya'ya gidiyor, oradan bize geliyor ve Tr'dekinden neredeyse yarı fiyatına alıyordunuz. Şaka gibi. Öte tarafta yakın bir tarihe kadar(hala öyle mi bilmiyorum) dore'deki kore shecter'lar abd sıfır fiyatından bile ucuza satılıyordu, bunun olabilmesi çok saçma ama direkt kore fabrikasında sipariş verdikleri için kore schecter'larda durum böyle idi. Atıyorum, abd'de 800 dolar iken dore'de 600-650-700 dolara filan alıyordunuz dolar uçunca tabi bu dediklerimini pek bir önemi kalmadı. Dore'deki satılan shecter sayısı ve talebini düşünürsek, Tr'de 40 yılda bir satılacak üst düzey sayılabilecek bir buzuki depo'da çok bekleyecek ve bu da depo kirası, işçi maaşını sizden çıkması demek oluyor. Yani, hızlı satılan ürünlerde kabaca sürümden kar ediyorlar demek bir miktar konuyu açıklayabilir ama hala aşırı kar marji oldığunu kabul ediyorum. Misal, tünelde çalışan bir arkadaştan dinlemiştim, 1000 dolarlık gitarları 300-400'e aldığından bahsediyordu, hatta bana geliş liste fiyatlarını da göstermişti. Tabi ki bunu nakit alarak yapıyorlar aracı olarak değil ve stok tutuyorlardı ve oraya para bağlıyorlardı. dolar 2-3 tl iken yine de çok maliyetli olmuyor ama dolar 6-7 iken stok tutmak, onlar için de aşırı risk demek. Yani, bu kurlar, elinde dolar olan dışında kimseyi sevindirmiyor.
 
#22
Bu tip durumlarda yerli üreticinin devreye girip yabancı piyasa dezavantajına rekabet etmesi lazım. Rasyonel beklenti bu yönde özellikle bazı ağaçlar dışında çoğunu yerli üretebiliyor durumda iken. Fakat yerli ureticimizde 2000 dolara sattığından bu durum gerçekleşmiyor. Kendi kendilerinin büyümelerine engel oluyorlar. Oysa sadece türk lirasından işlem gören malzemelerle kendi gitarlarını yapsalar sorun olacağını sanmıyorum. Illa teferruatlı konudur luthier değilim ama gördüğüm bu şekilde.
 
#23
İthalatçıların da, perakendecilerin de durumu hiç iyi değil maalesef. Sektörün en büyük firmaları dahil olmak üzere çoğu ithalatçı bir süre ithalatı durdurmuş durumda, haksız da değiller. Parayı yolladıktan sonra malın gelme süresi (paranın değeri), ülkemizde uygulanan ekstra yüksek vergiler, gümrük masrafları, navlun masrafları, sigorta masrafları, banka masrafları ve aslında çoğu zaman hesaplanmayan, hesaplanması zor depo maliyetleri, işçi masrafları, diğer tüm giderler üstüne eklenince büyük bir külfet oluyor. Karsız bir iş değil ama Maslow'un piramidine göre çok tepelerde olan enstrüman ihtiyaçları, doların da aşırı değişken seyriyle herkesin belini büküyor. Bu seviyede, ithalatçıyı ya da perakendeciyi dolar arttı, fiyatlar da arttı diyerek eleştirmek hiç doğru bir yaklaşım değil. Zaten olması gereken bu.
 
Üst