Prosesör çıkışında kullanmak için ses kaynağı ve ses kartı guatamela çorbası

Merhaba arkadaşlar.
Line 6 podhd500 cıkısından ses alma sürecim kulaklıktan yamaha hs7 ye upgrade olduktan sonra dogru yada yanlıs edindiğim bazı bilgiler doğrultusunda ''procesör çıkısını direk referans monitörüne girmek,monitörlere zarar verecektir'' dedıkodusundan sonra araya roland quad capture ses kartımı atarak kullanmaya başladım.
Öncelikle sizden bunun aslı varmıdır bunu öğrenmek isterim.
Yani ben pod hd500 ü direk yamaha ys7 lere giremezmiyim? Bunun bir zararımı var.

Diğer konu ise şu aralar seyahat etmekteyim ve dolayısıyla aktif referanslar taşınacak aletler değil o yüzden procesörden ses almak için nasıl bir kaynak kullanmalıyım?(kulaklık haricinde)
Bazı arkadaşlarım amfi al clean kanalında kullan dedi fakat amfi modellemeleri çakışması olurmu bu durumda.

Sizden ikinci elde drive ve efektlerını kullanmayacağım sadece ses kaynağı olarak kullanacağım bir amfi tavsiyesi istiyorum.
Çünkü gerçekten artık kulaklıkla çalmak istemiyorum.
10w veya 15 w civarlarında olur.

Teşekkürler

procesör çıkısını direk referans monitörüne girmek,monitörlere zarar verecektir''

Hayatımda bu kadar saçma birşey daha duymadım =) Yani bunu diyen arkadaş heralde operasyonla beynini aldırmış olmalı.Yani onun zaten kullanım amacı o, doğru bağlanma şekli odur, bu tarz arkadaşlara asla itimat etmeyin.Hatta karta girmek bazen tonu az da olsa değiştirebiliyor
Kabin ve amfi simülatörlerini en iyi tonlayacağınız yer referans monitörleridir, ben yaklaşık 20 senedir böyle yapıyorum kaldı ki zaten bu böyle.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hayatımda bu kadar saçma birşey daha duymadım =) Yani bunu diyen arkadaş heralde operasyonla beynini aldırmış olmalı.Yani onun zaten kullanım amacı o, doğru bağlanma şekli odur, bu tarz arkadaşlara asla itimat etmeyin.Hatta karta girmek bazen tonu az da olsa değiştirebiliyor
Kabin ve amfi simülatörlerini en iyi tonlayacağınız yer referans monitörleridir, ben yaklaşık 20 senedir böyle yapıyorum kaldı ki zaten bu böyle.
Hocam hakkaten banada çok saçma gelmişti ama inanın öyle bir emin ikna edici konuştuki ben bile ikna olmuştum.
Tabir direk şöyleydi '' sakın öyle bişe yapma yersin güzelim monitörleri'' gittim sırf bu yüzden roland quad capture aldım,başkada arayışa girip sormadım ama kafamın bir köşesine takılmış olacakki o gün bugunmüş hakkaten çok saçma değilmi?

Peki referans monitoru için pprocesörün en sağlıklı çıkışı hangisi olur?

phones outputmu yoksa xlr çıkışlarmı?

Hocam hakkaten banada çok saçma gelmişti ama inanın öyle bir emin ikna edici konuştuki ben bile ikna olmuştum.
Tabir direk şöyleydi '' sakın öyle bişe yapma yersin güzelim monitörleri'' gittim sırf bu yüzden roland quad capture aldım,başkada arayışa girip sormadım ama kafamın bir köşesine takılmış olacakki o gün bugunmüş hakkaten çok saçma değilmi?

Peki referans monitoru için pprocesörün en sağlıklı çıkışı hangisi olur?

phones outputmu yoksa xlr çıkışlarmı?

yok öyle birşey zaten basit bir mantıkla düşünmek gerekir ki, hoparlörün amacı ses vermek, processoru de referansa bağlamak haliyle hiç bir sıkıntı yapmaz.
XLR dan çıkış en doğrusu , ancak (ben de uzun zaman kullandım aynı aleti) TS çıkşlarından da bağlayabilirsin.

yok öyle birşey zaten basit bir mantıkla düşünmek gerekir ki, hoparlörün amacı ses vermek, processoru de referansa bağlamak haliyle hiç bir sıkıntı yapmaz.
XLR dan çıkış en doğrusu , ancak (ben de uzun zaman kullandım aynı aleti) TS çıkşlarından da bağlayabilirsin.
Üstadım peki referans monıtorumuzun hıc olmadıgını varsayarsak,podhd50 un cıkısına sadece ses kaynagı olarak kullanmak ıcın 300 400 tl butcelı 2. elde hangı amfıyı almak gerekır.
Alacagım amfıyı sadece ses kaynagı olarak kullanacagım özellikle belirteyım.
Nıye soruyorum? Evde referansları kullanıyorum,yazlıga gıdınce referansları tasımak ıstemıyorum boyle ıs gorecek bır kaynak arıyorum ama kesınlıkle kulaklık kullanmayı düşünmüyorum

Referans monitörüne input sinyali seviyesi zarar verir. Onu doğru ayarlayın ve peak yaptırmayın.
Diğer taraftan, prossesör için en iyi verimin, yahut en iyi tonlamanın referans monitörü ile olacağı fikrine katılmıyorum. Prossesöri nerede ve ne amaçla kullanacağınıza göre değişir bu.
Referans moniörü ile evde tonunuzu ayarlarsınız, sahnede geniş inch ve flat olmayan monitörlerde effektleriniz duyulmaz, basslarınız ve mid frekanslarınız patlar. Yeni baştan bulunduğunuz sisteme göre tonlama yapmak zorunda kalırsınız. Yani netice gitar tonunuz nerede çalacağınıza göre ona uygun bir ekipman ile yapılmalı.

Son düzenleme:
Üstadım peki referans monıtorumuzun hıc olmadıgını varsayarsak,podhd50 un cıkısına sadece ses kaynagı olarak kullanmak ıcın 300 400 tl butcelı 2. elde hangı amfıyı almak gerekır.
Alacagım amfıyı sadece ses kaynagı olarak kullanacagım özellikle belirteyım.
Nıye soruyorum? Evde referansları kullanıyorum,yazlıga gıdınce referansları tasımak ıstemıyorum boyle ıs gorecek bır kaynak arıyorum ama kesınlıkle kulaklık kullanmayı düşünmüyorum

Referansın yok ise FRFR (Full Range Flat Response) hoparlör alman en mantıklısı olur, amfi ve kabin simülatörleri için en sağlıklı yöntemdir.Amfi yerine böyle birşey alırsan çok daha iyi olur.
Ayrıca üstad değilim ne haddime =)

''procesör çıkısını direk referans monitörüne girmek,monitörlere zarar verecektir''
Duruma göre değişmekle birlikte , çok fazla olmasa da evet böyle bir risk var. Eğer monitör setiniz özellikle 30-40.000.-TL'lik bir set ise doğal olarak böyle bir riski almak istemezsiniz. Bu tür durumlarda ( örneğin klavyeyi , prosesörü vs. monitöre bağlamak gibi ) ses kaynağı ile monitörler arasına bir tür "buffer" vazifesi görecek bir cihaz koymak mantıklı bir yol. Ama konulacak cihazın ses kaynağından gelen sinyalin kalitesini etkilememesi de çok önemli.

Araya konulacak bir ses kartı ile bunu yapmak çok zor. Çünkü ses kartına giren sinyal her halukarda bir kez AD ve DA çevrimine tabi olacağından sinyal kalitesinin negatif olarak etkilenmemesi mümkün değil. Etkilenmemesi daha doğrusu insan kulağının duyamayacağı kadar minimal seviyede etkilenmesi için ise en azından 3-4000 USD'lık üst düzey konvertörler kullanmak gerekli. Bu da her zaman mümkün olamayacağına göre ; bana göre en akılcı çözüm , ses kaynağı ile monitörler arasına sinyali etkilemeyecek kalite düzeyine sahip bir "monitor controller " koymak olmalı. Gerçi bu tip cihazlar da öyle çok ucuz cihazlar değil maalesef.

Sizin örnek olayınızda benim tavsiyem ; SPL 2Control tarzında bir cihaz kullanmanız şeklinde olabilir. Prosesörünüzün analog çıkışlarını XLR konnektörler ile 2Control'un analog girişlerine bağlayabilirsiniz. 2Control'un analog çıkışlarından da yine XLR konnektörlerle monitörlerinizin analog girişlerine bağlantı yapabilirsiniz. Bu şekilde nisbeten daha ekonomik bir şekilde mümkün olduğunca kaliteli bir çözüme ulaşmış olursunuz. Ayrıca 2Control'un üzerindeki kaliteli olarak nitelendirebileceğim kulaklık amplisini kullanarak , gerektiğinde kulaklık opsiyonunuzu da devreye sokmuş olursunuz.

Duruma göre değişmekle birlikte , çok fazla olmasa da evet böyle bir risk var. Eğer monitör setiniz özellikle 30-40.000.-TL'lik bir set ise doğal olarak böyle bir riski almak istemezsiniz. Bu tür durumlarda ( örneğin klavyeyi , prosesörü vs. monitöre bağlamak gibi ) ses kaynağı ile monitörler arasına bir tür "buffer" vazifesi görecek bir cihaz koymak mantıklı bir yol. Ama konulacak cihazın ses kaynağından gelen sinyalin kalitesini etkilememesi de çok önemli.

Araya konulacak bir ses kartı ile bunu yapmak çok zor. Çünkü ses kartına giren sinyal her halukarda bir kez AD ve DA çevrimine tabi olacağından sinyal kalitesinin negatif olarak etkilenmemesi mümkün değil. Etkilenmemesi daha doğrusu insan kulağının duyamayacağı kadar minimal seviyede etkilenmesi için ise en azından 3-4000 USD'lık üst düzey konvertörler kullanmak gerekli. Bu da her zaman mümkün olamayacağına göre ; bana göre en akılcı çözüm , ses kaynağı ile monitörler arasına sinyali etkilemeyecek kalite düzeyine sahip bir "monitor controller " koymak olmalı. Gerçi bu tip cihazlar da öyle çok ucuz cihazlar değil maalesef.

Sizin örnek olayınızda benim tavsiyem ; SPL 2Control tarzında bir cihaz kullanmanız şeklinde olabilir. Prosesörünüzün analog çıkışlarını XLR konnektörler ile 2Control'un analog girişlerine bağlayabilirsiniz. 2Control'un analog çıkışlarından da yine XLR konnektörlerle monitörlerinizin analog girişlerine bağlantı yapabilirsiniz. Bu şekilde nisbeten daha ekonomik bir şekilde mümkün olduğunca kaliteli bir çözüme ulaşmış olursunuz. Ayrıca 2Control'un üzerindeki kaliteli olarak nitelendirebileceğim kulaklık amplisini kullanarak , gerektiğinde kulaklık opsiyonunuzu da devreye sokmuş olursunuz.
Detaylı ve bilgilendirici cevabınız için çok teşekkür ederim, bu dediğinizi kesinlikle dikkate alacağım. Peki referans monitorumuz olmadığını varsayarsak , prosesörden güzel bir ses almak için kulaklık dışında ekonomik yollu baska hangi ses kaynağı önerirsiniz? Tesekkurler

Detaylı ve bilgilendirici cevabınız için çok teşekkür ederim, bu dediğinizi kesinlikle dikkate alacağım. Peki referans monitorumuz olmadığını varsayarsak , prosesörden güzel bir ses almak için kulaklık dışında ekonomik yollu baska hangi ses kaynağı önerirsiniz? Tesekkurler

Hem kaliteli sound alayım diyorsunuz , hem ekonomik olsun diyorsunuz , hem taşınabilir olsun diyorsunuz vs... Bu arada kulaklık da kullanmak istemiyorsunuz ... Bu kısıtlarla sizin çözümünüz bana göre biraz zor.

Monitörü haklı olarak taşınabilir bulmuyorsunuz. Bakalım FRFR hoparlörler ; hem ağırlık hem de hacim açısından sizin için taşınabilir boyutta olacak mı ? Bence zor... Eğer taşınabilir boyutta bir alternatif varsa da ben bilmiyorum.

Benzeri bir durum yıllar önce benim başıma gelmişti. O dönem klavyelerimin monitorizasyonu için evde Hs80 kullanıyordum. Hs80'ler kolay taşınabilir boyutta olmadığı için ; yazlıkta kullanım amaçlı olarak kendime ayrıca Hs50 almıştım. Gerektiğinde Hs50'nin taşıması çok daha kolay olur diye düşünmüştüm. Eğer yeterli bütçeye sahip iseniz ve monitörün yazlıkta kalma şansı var ise , belki benzeri bir çözüm bulabilirsiniz. Kusura bakmayın size yeterince yardımcı olamıyorum.

Geri