Sahibinden araciligiyla AlisVeris

Arkadaslar sahibinden‘den amfi almayi dusunuyorum 2. el
Nelere dikkat etmem gerekir?
Get nedir, sadece magazalarin ilanlarında görüyorum?
Elden teslim almak, denemek en guvenilir sanirim?
Dolandırılma gibi bir olay yaşayan oldu mu, çözdüyseniz nasıl yaptınız?
Yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Selamlar, Sahibinden sitesindeki get açıklamasını olduğu gibi iletiyorum;

sahibinden.com Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemi ile yaptığınız alışverişlerde paranız güvence altındadır, risk almazsınız. Satıcı belirlediği kargo süresi içerisinde takip edilebilir bir kargo bilgisini sisteme girmek zorundadır. Ürün elinize ulaştıktan sonra, ürünü inceleyip onay verirseniz, yapmış olduğunuz ödeme Güvenli e-Ticaret (GeT) havuz hesabından satıcının hesabına aktarılır. Satıcının belirtmiş olduğu nitelikler dışında bir ürün elinize ulaşırsa, ürünü geri gönderir ve işlemi iptal ederek ödemenizi Güvenli e-Ticaret (GeT) havuz hesabından geri alabilirsiniz. Kargo bilgisi girilen işlemlerde onay sürenizi aşmanız durumunda işlemler otomatik olarak onaylanır. Bu sebeple işlemlerinizi ve onay sürenizi takip ederek ilgili süre içerisinde onay veya reddetme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bunun dışında, sahibinden üzerinden ikinci el gitar almış biri olarak söyleyebilirimki, biraz şansa bakıyor açıkçası. Ekstrem bir durum olmadığı sürece (kargo esnasında yaşananlar vb.) aldığınız amfide bir problem yok ise sıkıntı yaşamazsınız. Bunların yanında satıcıdan detaylı bir video isteyebilirsiniz, sesini, performansını az çok anlayabilmek adına. Ama elden ve deneyerek almak tabiki sizin için ilk öncelik olsun. fakat böyle bir şansınız yok ise get olan ilanlara öncelik vermenizi öneririm. Saygılar...

GeT icin sahibinden komisyon aliyor (sanirim 12% gibi bir sey); bu komisyonu bir sekilde alici ve satici aralarinda bolusup daha sonra satici ilani GeT'li olarak tekrardan acabilir.

Sonradan satıcıyla konuşarak, ilanı değiştirip get halinde yapmak mümkün müdür?

Evet sanırsam mümkündür. Fakat GeT Bedeli diye adlandırılan bir hadise var. Yani ürün fiyatı üzerinden @fjc ninde dediği gibi % lik olarak komisyon alıyorlar. İlanı hali hazırda getsiz açan birisinin ise bu kaybı göze alarak get açacağını kişisel olarak düşünmüyorum. Büyük ihtimal sizin trarafınızdan veya ortak olarak karşılanmasını talep edebilir

Detayları Aşağıdan Öğrenebilirsiniz;

GeT Hizmet Bedeli Nedir?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Anladı
Evet sanırsam mümkündür. Fakat GeT Bedeli diye adlandırılan bir hadise var. Yani ürün fiyatı üzerinden @fjc ninde dediği gibi % lik olarak komisyon alıyorlar. İlanı hali hazırda getsiz açan birisinin ise bu kaybı göze alarak get açacağını kişisel olarak düşünmüyorum. Büyük ihtimal sizin trarafınızdan veya ortak olarak karşılanmasını talep edebilir

GeT Hizmet Bedeli Nedir?
Anladığım kadarıyla Sahibinden, GeT olmadığı zaman herhangi bir şekilde alışverişlere karışmıyor, güvenlik açısından bir şey yapmıyor.
Son bir sorum olacak. Tahmin ediyorum ki, satın alırken. Önce para gönderiliyor, daha sonra satıcı kargoya mı yüklüyor?
Paranın tamamı mı gönderilir, yoksa kapora gibi mi durumlar yapılıyor mu?
Siteyi aradan çıkarıp elden almak mümkün müdür?
Teşekkür ederim

Evet, elden alis veris yapilamiyorsa, (satici ile konustuktan sonra) once alici parayi gonderiyor sonra da satici urunu kargoluyor. Genellikle paranin
tamami gonderiliyor ama bu satici ile aliciya kalmis. Eger baska bir sekilde anlasirlarsa (mesela paranin yarisinin odenmesi sonra urunun kargolanmasi sonra da paranin diger yarisinin gonderilmesi), alis veris o sekilde de olabilir. Son sorunuza daha acik cevap vermem gerekirse, GeT olmadigi zaman alici ve saticinin sahibinden sitesine karsi bir sorumlulugu olmuyor. Ilan GeT'li acilsa bile satici ile konusarak GeT'siz alis veris yapmayi (ve komisyonu fiyattan dusmesini) isteyebilirsiniz. Elden alis veris de yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anladı

GeT Hizmet Bedeli Nedir?
Anladığım kadarıyla Sahibinden, GeT olmadığı zaman herhangi bir şekilde alışverişlere karışmıyor, güvenlik açısından bir şey yapmıyor.
Son bir sorum olacak. Tahmin ediyorum ki,
Para vermeden size mal gondermesi biraz tuhaf olurdu, eger anlasirsaniz Turkiye'de belki de bir ilki basarmis olcaksiniz.
Teşekkürler çok yardımcı oldunuz

Geri