Hayatın bir parçasına ve geçip giden yıllar için tavsiye.

Merhaba arkadaşlar,yaşım 34,gitara 15 yaşımda başladım ve neredeyse 18 yaşımdan beri ciddi şekilde müzikten para kazanıyorum.
Ve bu müzik işini özel sektördeki işimle bir arada götürdüm.Askerliği saymazsam neredeyse son 15 senedir haftanın 6 günü gündüz iş,akşam müzik yaparak günde neredeyse 18 saat çalarak (vocal&gitar) çalıştım.
Ama son 1 senedir kendimi inanılmaz yorgun ve bitkin hissetmeye başladım,ufak bir check uptan sonra doktor '' birazcık dinlenmen lazım aslanım'' dedi ve müzik işine ne kadar süreceğini bilmediğim bir ara verdim.
1.5 senedir müzik yapmıyorum,home studyomda kayıtlarım ile ugrasıyor,akustık vokal kayıtlarım,elektro solo ıle kayıtlar,coverlar ile bos zamanımda haftanın 2 3 gunu bu şekilde oyalanıyorum.
Malum yaş ilerledikçe eski gücü yavas yavas azalıyor insanın ve bir seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz.Ülkedeki müzik piyasasının haline ve müzisyene verilen değere bakıncada bende,sağlıgımı kaybetmemek için belkide geçici bir vadeli bir karar alıp sahne işine ara verdim.Bana ''müzikmi,özel sektörmü'' diye sorsalar tabiki müzik derim ama dediğim gibi ülke şartları ve piyasa bana belkide bu seferlik özel sektoru seçme kararı verdirtti.
Lafı çok uzatmadan konuya gelmek istiyorum.Belkide benim bu durumumda olan birsürü insan şu anda bu yazıyı okuyacak.
Ekipmanım imzamda yazıyor ve onlarla haşır neşir durumdayım.
Ama arkadaşlar şu aralar müzik konusunda evde birşseyler yapmak ıstıyorum.Alt yapılara çalmaktan kayıtlar yapmaktan solo takılmaktan biraz daha sıyrılıp farlı ekımpanlar farklı şeyler denemek istiyorum.
Asıl soru şuki,siz benim yerimde olsanız,bu home muzık olayınızı daha nasıl eğlenceli bir hale getirebilirsiniz?
Akustik gitara ve elektro gitara iyi derecede hakim bir müzisyen düşünün.
Gidip bir lambalı amfi alıp farklı şeylermi denemeli?
Gidip bir pedal alıp farklı seslermi bulmalı?
Yeni bir gitarmı almalı?
Kısaca muzık konusunda biraz para harcayasım var :)
Bütçenin bir önemi yok.

Siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız?

Saygılar selamlar.

Merhaba. Sizin durumunuzu üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyorum. @Kutay_ isimi ile Forum'un da üyesi olan ve benim çok sevdiğim bir arkadaşım var. Kendisi gündüzleri işinde çalışır , akşamları ve hafta sonları home stüdyosunda müzikle uğraşır. Esasen gitaristtir ancak klavye de çalar. Güzel ekipmanları ve stüdyosu vardır. Kendisi beste ve aranje işleri ile de uğraşıyor. Synthler ile ses tasarımları yapıyor vs. Kendisinin Youtube kanalını izlerseniz kendisine bu işi ne kadar eğlenceli hale getirdiğini görebilirsiniz. Hatta kendisi yakın zamanda bir elektronik müzik albümü de çıkardı:

The King of Synth Pop - YouTube

Bence Kutay Yavuz kardeşim önünüzde iyi bir örnek olabilir.

Eğer işin prodüksiyon kısmına doğru kayacaksanız bence ses kartınızı ve monitörlerinizi upgrade etmenizde fayda olabilir. Ayrıca eğer stüdyonuzda akustik düzenleme yoksa onu da yapmanız son derecede elzem olacaktır. Eğer isterseniz yapacağınız upgrade'lerle ilgili olarak şahsi fikirlerimi sizinle paylaşabilirim.

Şimdiden kolay gelsin. Başarılar dilerim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba. Sizin durumunuzu üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyorum. @Kutay_ isimi ile Forum'un da üyesi olan ve benim çok sevdiğim bir arkadaşım var. Kendisi gündüzleri işinde çalışır , akşamları ve hafta sonları home stüdyosunda müzikle uğraşır. Esasen gitaristtir ancak klavye de çalar. Güzel ekipmanları ve stüdyosu vardır. Kendisi beste ve aranje işleri ile de uğraşıyor. Synthler ile ses tasarımları yapıyor vs. Kendisinin Youtube kanalını izlerseniz kendisine bu işi ne kadar eğlenceli hale getirdiğini görebilirsiniz. Hatta kendisi yakın zamanda bir elektronik müzik albümü de çıkardı:

Eğer işin prodüksiyon kısmına doğru kayacaksanız bence ses kartınızı ve monitörlerinizi upgrade etmenizde fayda olabilir. Ayrıca eğer stüdyonuzda akustik düzenleme yoksa onu da yapmanız son derecede elzem olacaktır. Eğer isterseniz yapacağınız upgrade'lerle ilgili olarak şahsi fikirlerimi sizinle paylaşabilirim.

Ses kartım pro duzeyınde olmayıp upgrade edilebilir olsada referanslara ve ses akrtına şu an tam anlamıyla adapte olmus degılım.Onlara iyice bir alışıp biraz eskitip upgrade yapsam szicede daha iyi olmazmı ?
yamaha hs7 lerıde cok metedilerek almıstım onlarda jelatını hala üzerlerinde duruyor,değiştirmek doğru olurmu sizce?

akustık duzenleme malzemesı var 5 kolı yenı sıparıs etmıstım döşeme işi geçenlerde bitti aksutıgım konusunda sıkıntım yok.

Bahsettiğiniz arkadaşa abone olup takip edeceğim,eminim ıyı şler çıkartıyordur not aldım.
Daha cok tonal anlamda ekipman konusunda ne lave edilebilir onun arayısındayım.
Ekipman konusunda özelden mesaj atarım sıze cok sagolun.

Ses kartım pro duzeyınde olmayıp upgrade edilebilir olsada referanslara ve ses akrtına şu an tam anlamıyla adapte olmus degılım.Onlara iyice bir alışıp biraz eskitip upgrade yapsam szicede daha iyi olmazmı ?
yamaha hs7 lerıde cok metedilerek almıstım onlarda jelatını hala üzerlerinde duruyor,değiştirmek doğru olurmu sizce?/QUOTE]

Bu tamamen meseleye bakış açınızla ilgili bir konu. Ben bütçe konusunda bir sıkıntı olmadığını söylediğiniz için böyle bir söylemde bulundum. Zira ses kartınız da , monitörleriniz de sonuç olarak giriş seviyesi cihazlar. Üst segment cihazlarla çalışıldığı takdirde yerine göre insanın önü daha açık olabiliyor. Yıllar önce ben Hs80'leri aldığımda , henüz bir ay dolmadan değiştirme kararı almıştım. :) Yani bence bu işin alışma ile pek bir ilgisi yok.

Tabii cihazları yeni ve üstelik sıfır aldı iseniz , onları elden çıkartmanız sizi doğal olarak bir miktar parasal kayba uğratacaktır. Dolayısıyla bu tercih tamamen size kalmış bir tercih. Benim bu konuda daha fazla yorum yapmam çok doğru olmaz.

Merhaba arkadaşlar,yaşım 34,gitara 15 yaşımda başladım ve neredeyse 18 yaşımdan beri ciddi şekilde müzikten para kazanıyorum.
Ve bu müzik işini özel sektördeki işimle bir arada götürdüm.Askerliği saymazsam neredeyse son 15 senedir haftanın 6 günü gündüz iş,akşam müzik yaparak günde neredeyse 18 saat çalarak (vocal&gitar) çalıştım.
Ama son 1 senedir kendimi inanılmaz yorgun ve bitkin hissetmeye başladım,ufak bir check uptan sonra doktor '' birazcık dinlenmen lazım aslanım'' dedi ve müzik işine ne kadar süreceğini bilmediğim bir ara verdim.
1.5 senedir müzik yapmıyorum,home studyomda kayıtlarım ile ugrasıyor,akustık vokal kayıtlarım,elektro solo ıle kayıtlar,coverlar ile bos zamanımda haftanın 2 3 gunu bu şekilde oyalanıyorum.
Malum yaş ilerledikçe eski gücü yavas yavas azalıyor insanın ve bir seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz.Ülkedeki müzik piyasasının haline ve müzisyene verilen değere bakıncada bende,sağlıgımı kaybetmemek için belkide geçici bir vadeli bir karar alıp sahne işine ara verdim.Bana ''müzikmi,özel sektörmü'' diye sorsalar tabiki müzik derim ama dediğim gibi ülke şartları ve piyasa bana belkide bu seferlik özel sektoru seçme kararı verdirtti.
Lafı çok uzatmadan konuya gelmek istiyorum.Belkide benim bu durumumda olan birsürü insan şu anda bu yazıyı okuyacak.
Ekipmanım imzamda yazıyor ve onlarla haşır neşir durumdayım.
Ama arkadaşlar şu aralar müzik konusunda evde birşseyler yapmak ıstıyorum.Alt yapılara çalmaktan kayıtlar yapmaktan solo takılmaktan biraz daha sıyrılıp farlı ekımpanlar farklı şeyler denemek istiyorum.
Asıl soru şuki,siz benim yerimde olsanız,bu home muzık olayınızı daha nasıl eğlenceli bir hale getirebilirsiniz?
Akustik gitara ve elektro gitara iyi derecede hakim bir müzisyen düşünün.
Gidip bir lambalı amfi alıp farklı şeylermi denemeli?
Gidip bir pedal alıp farklı seslermi bulmalı?
Yeni bir gitarmı almalı?
Kısaca muzık konusunda biraz para harcayasım var :)
Bütçenin bir önemi yok.

Siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız?
Samimi yazmışsınız. Ben de samimi bir yanıt vereceğim, umarım siz de buna hazırlıksınızdır.
Tükenmişsiniz. Bu çok açık.
Bu forumda da sizin konumunuzda insanları sık görüyoruz. Tek bir farkla: Genellikle amatör oluyorlar. Bir kısmı ekipmanı satıp "müziği bırakıyor"... Çoğu da gitar çalmaya ayrdığı zamandan çok ekipman alım-satımı ve yeni şeyleri denemekle vakit öldürüyor.
Tabii sizinki çok daha ciddi bir tükenme, çünkü "gerçek". Hobici tayfanın aksine, siz bu işe emek vererek tükenmişsiniz. Bu tespiti yapmak gerekiyor öncelikle.
Yaptığınız tespit de çok doğru, ama bence siz tam olarak bunun farkında değilsiniz:) Söze başlarken aslında işi daha eğenceli hale getirmekten bahsetmişsiniz. ama siz de tıpkı hobici tayfa gibi para harcamak ve tüketmek istdeiğinizi itiraf etmişsiniz:).
Bu esas sıkıntının üstünü örtecektir ne yazık ki. Bu gerçekten bir işe yarasaydı, bir şeyler alıp satarak tükenen, müziği bırakan, gitarı bırakan vs... insanlar olmazdı.
Paranızı başka şekilde kazanıp müziği zevk için yapma lüksü olunca çok daha yaratıcı olma şansı da doğabilir. Ben sizin yerinizde olsam, meseleye buradan bakardım.
Aksi takdirde tüketim çarkına yakalanmak işten değil. Başka ekipman denemenin sonu asla gelmiyor. Siz de göreceksiniz ki, müzikle para kazanan müzisyenlerin aksine, hobiciler neye ihtiyaçları olduğunu bilmez ve canının istediği her şeyi (ihtiyacı olup olmadığını düşünmeksizin) parası yettikçe almaya çalışır.
Bence sizin güvenli alanınızın tümüyle dışına çıkmaya ihtiyacınız var.
Hİç çalmadığınız bir tarzda çalmak veya başka bir enstrüman öğrenmek gibi bir yolu deneyebilirsiniz. Yıllarca shred kafasıyla gitar çaldım, caza merak saldıktan sonra müzik benim için bambaşka oldu, eskiden çaldığım gitarı pek gitardan saymıyorum artık. Bana da bambaşka kapılar açtı, çok yetenekli başka müzisyenlerle çalma ve tanışma fırsatı buldum. Hiç vokal yapmaayı denememiştim (sizin aksinize...) şimdi gitar-vokal konumunda olduğum bir ekiple ara sıra sahne alyoruz vs...
Farkl bir yanıt vermek ve fikir sunmak istedim. Ekipman tavsiyesi veren zaten çok olacaktır. Eğer yazdıklarım başlık dışı olduysa kusura bakmayın. Ama açtığınız başlık aslında pek de ekipman tavsiyesi başlığına benzemiyordu:)
Son not: POD HD serisini boş verin. Gerçekten:)

Samimi yazmışsınız. Ben de samimi bir yanıt vereceğim, umarım siz de buna hazırlıksınızdır.
Bu forumda da sizin konumunuzda insanları sık görüyoruz. Tek bir farkla: Genellikle amatör oluyorlar. Bir kısmı ekipmanı satıp "müziği bırakıyor"... Çoğu da gitar çalmaya ayrdığı zamandan çok ekipman alım-satımı ve yeni şeyleri denemekle vakit öldürüyor.
Tabii sizinki çok daha ciddi bir tükenme, çünkü "gerçek". Hobici tayfanın aksine, siz bu işe emek vererek tükenmişsiniz. Bu tespiti yapmak gerekiyor öncelikle.
Yaptığınız tespit de çok doğru, ama bence siz tam olarak bunun farkında değilsiniz:) Söze başlarken aslında işi daha eğenceli hale getirmekten bahsetmişsiniz. ama siz de tıpkı hobici tayfa gibi para harcamak ve tüketmek istdeiğinizi itiraf etmişsiniz:).
Bu esas sıkıntının üstünü örtecektir ne yazık ki. Bu gerçekten bir işe yarasaydı, bir şeyler alıp satarak tükenen, müziği bırakan, gitarı bırakan vs... insanlar olmazdı.
Paranızı başka şekilde kazanıp müziği zevk için yapma lüksü olunca çok daha yaratıcı olma şansı da doğabilir. Ben sizin yerinizde olsam, meseleye buradan bakardım.
Aksi takdirde tüketim çarkına yakalanmak işten değil. Başka ekipman denemenin sonu asla gelmiyor. Siz de göreceksiniz ki, müzikle para kazanan müzisyenlerin aksine, hobiciler neye ihtiyaçları olduğunu bilmez ve canının istediği her şeyi (ihtiyacı olup olmadığını düşünmeksizin) parası yettikçe almaya çalışır.
Hİç çalmadığınız bir tarzda çalmak veya başka bir enstrüman öğrenmek gibi bir yolu deneyebilirsiniz. Yıllarca shred kafasıyla gitar çaldım, caza merak saldıktan sonra müzik benim için bambaşka oldu, eskiden çaldığım gitarı pek gitardan saymıyorum artık. Bana da bambaşka kapılar açtı, çok yetenekli başka müzisyenlerle çalma ve tanışma fırsatı buldum. Hiç vokal yapmaayı denememiştim (sizin aksinize...) şimdi gitar-vokal konumunda olduğum bir ekiple ara sıra sahne alyoruz vs...
Farkl bir yanıt vermek ve fikir sunmak istedim. Ekipman tavsiyesi veren zaten çok olacaktır. Eğer yazdıklarım başlık dışı olduysa kusura bakmayın. Ama açtığınız başlık aslında pek de ekipman tavsiyesi başlığına benzemiyordu:)
Emek verip samimi yazdığınız için sağolun hocam.Farkında olmadığım durumların eşiğinde duruyor olabilirim.İnkar etmiyorum.Genç yaşta yeteneğimi kullanıp daha fazla para kazanmak için çok çalıştığım doğru.Müzikten soğutma derecesinde çalışarak,müzikten soğumadığım için allaha şükürler olsun ama korkmuyor değildim.
Mesela hala ve hala comfortambly numb'un o 2.solosuna girerken gözlerimi hala kapatıyorum.Bu tutku hala içimde var.Ama yıllarca kazanıp yaptıgım seylerıde kaybettiğim sağlıgıma harcamak zorunda kalmadıgım içinde şükür ediyorum.Yapacağım herşeyi yaptım bu saatten sonra çıkıp herseyı bırakıp en baba grupta lead gitar ve vokal gibide çalsam,hayatımın sonuna kadar bertug cemıl gıbı hem soloları atıp hem vokalleri okuyasımda yok değil.Herseyı bır kenara bırakıp bunu yapsam,çok çok daha uzun yaşayacağıma ve doğ,büyü,yetişkin ol,yaşlan,öl şeklinde öleceğimi diliyorum.
Belkide asıl cevabı siz vermişssiniz belkide bu konu coktan kapanmıs bile olabilir.
Tavsiyelerınız ve akıl hocalıgınız için teşekkür ederim.
Ayrıca yürekten yazdıgınız içinde ayrıca teşekkür ederim.Sizin gibi insanların olması güzel.

Büyük ihtimalle siz de milyonlarca insan gibi bir tür tükenmişlik sendromu yaşıyorsunuz. Konunun uzmanıyla görüşmekte bence fayda var. Ama ukala bir insan olduğum için iki satır da yazayım.

Hayatı artık büyük ölçüde çözmüş olduğunuz, müzikle ilgili veya farklı alanlarda yeni bir şeylere başlamak için güzel bir yaştasınız. Mali kaygılarınız yoksa bir süre farklı konularla ilgilenmeniz, yeni hobiler edinmeniz iyi olabilir. Bu arada gelecekle ilgili kararlarınızı da herhangi bir baskı hissetmeden verebilirsiniz.

İlgilenilebilecek farklı konular:
- Çeşitli spor türleri olabilir. Şahsen önyargılarımı yenip yoga yapmaya başladım ve çok faydasını gördüm.
- Elektronikle ilgilenebilirsiniz. Mesela çeşitli kitlerden satın alıp kendi pedallarınızı üretebilir ve ihtiyacınıza göre modifiye edebilirsiniz.
- Vs.

:)

Büyük ihtimalle siz de milyonlarca insan gibi bir tür tükenmişlik sendromu yaşıyorsunuz. Konunun uzmanıyla görüşmekte bence fayda var. Ama ukala bir insan olduğum için iki satır da yazayım.

Hayatı artık büyük ölçüde çözmüş olduğunuz, müzikle ilgili veya farklı alanlarda yeni bir şeylere başlamak için güzel bir yaştasınız. Mali kaygılarınız yoksa bir süre farklı konularla ilgilenmeniz, yeni hobiler edinmeniz iyi olabilir. Bu arada gelecekle ilgili kararlarınızı da herhangi bir baskı hissetmeden verebilirsiniz.

İlgilenilebilecek farklı konular:
- Çeşitli spor türleri olabilir. Şahsen önyargılarımı yenip yoga yapmaya başladım ve çok faydasını gördüm.
- Elektronikle ilgilenebilirsiniz. Mesela çeşitli kitlerden satın alıp kendi pedallarınızı üretebilir ve ihtiyacınıza göre modifiye edebilirsiniz.
- Vs.

:)
KTU Elektrik elektronik Programcılıgı mezunuyum,şu anda antalya belekte bir otelde teknik şef olarak görev yapıyorum.
Pedal yapımı konusunda altımda kendim yetiştirmiş olduğum birçok elektronikçiye ''bu işte güzel para var sende yap'' dediğim halde neden hiç kendim yapma fikrine girmedim??
Siz böyle dediğinizde farkettimde aslında harika olur.
Teşekkür ederim..Böyle bir teşvik bekliyor olabilirim şu ana kadar :)

Herkese merhabalar,
Barrios u üye olduğumdan beri yaklaşık 2 senedir takip ediyorum, tavsiyelerine ve tespitine sonuna kadar katılıyorum. Müzikte kendinize has, yeteneklerinizi arttırarak, sonuna kadar üretmeye, tasarıma devam edin, hobi olarak devam edin ama belli olmaz ciddiye de alın, belki gün gelir profesyonel de olursunuz.elektro çalan metalci bi adam, gençken bütün ekipmanını çaldırınca elinde sadece classic gitar kalmış, bununla metal şarkıları çalarken, para kazanmak için flemenko gitar öğrenmiş, o ortamlarda çalmış, şimdi çok başarılı ve mutlu:

BenjaminWoods

Rasgele gördüğüm bir konu. Açıkçası müzik sizin işiniz, ne ölçüde rahatlatan, hayattan uzaklaşmanıza yardım eden bir yol olarak görüyorsunuz onca yıldan sonra, bilemiyorum. Aklıma okumak, gezmek ve spor yapmak geliyor farklılık yaratması açısından. İkinci el kamp ekipmanları alıp arabaya atlayıp gidebilirsiniz doğası güzel bir yere. Yanınıza kitaplarınızı da alırsanız güzel kafa dinleyecek bir ortam oluşmuş olur. Onun dışında spor. Vücut sağlıklı olunca zihin de sağlıklı oluyor. İlk şart bu. Zaten spor yapıyorum derseniz farklı bir şey öneririm. Motorsporları. Türkiyede masraflı iştir ama bir kere o zehri almış adama inanılmaz zevkli gelir.
Onun dışında müzik alanında farklı bir tavsiyem olacak. Son zamanlarda ikinci el bir jazzmaster arıyorum. Sahibinden de bir tane baritone jazzmaster gördüm. Tam da bütçeme uygun, gitar çok ilginç ama ne yalan söyleyeyim, gözüm yemedi. Hani gitaeı hallettik de baritonu kaldı dedim kendi kendime. Sahibindene yazarsanız jazzmaster diye bulursunuz. İnternette birkaç performansa da baktım bu gitarla, gerçekten çok farklı geldi. Sizin seviyenizde bir gitarist için farklı ve yeni bir "challenge" olur.

Geri