Para Ödeyerek Albüm Çıkartmak

Benim gibi okurken konunun arada bir yerlerde +18'e gideceğini sanan var mı.. Fransa'dan ailesiyle gelen kadın, hayran olan Onur bey, Azeri, içerde epik fırtına.. Noktasız, virgülsüz fena yamuldum ama işte o beklentiyle de sonuna kadar okudum.. En azından paragraflara bölseydin be arkadaş..
Adam yaratıcı işte; spam amaçlı yaratılan anlamsız metinlere benzer şeyleri ciddi ciddi oturup kendisi yazabiliyor. İki lafı biraraya getiremeyen bu halini de yazarlıktaki keşfedilmemiş yeteneğine bağlıyordur muhtemelen. Böyle giderse Nobel de alır hani. Ehem...

Var mı öyle bişey :)
Müzik endüstrisi içinde değilim albüm çıkartma aşamalarına hakim değilim. Kabaca bildiklerim şu; demo kayıtları yapılır, müzik firmalarına gönderilir. Beğenilirse müzik firması albümü aranjörden geçirip yayınlar. Ya beğenilmezse? Albüm beğenilmezse müzik firmalarına para bayılıp albüm mü basılıyor :)

Misal son zamanlarda Pasaj Müzik'ten çıkan şarkılara bakıyorum ama bunlara şarkı denir mi muamma. Evren Uysal diye birisinin bir şarkısını yayımlamışlar, youtube yorumları şahane :)

Selamlar,

Albümler/Single'ler artık %90 ihtimalle fiziki olarak basılmadığı için işler artık beğenme ve beğenmeme kriterlerine bağlanmıyor. Evde dahi kaydettiğiniz bir şarkıyı, şarkının tüm haklarını yayıncı kuruluşa devrederek 2000 tl gibi bir para vererek Netd/Muzikplay platformunda yayınlatabilirsiniz. Şarkınız iyiyse bedava'ya da bunu yapabilirsiniz. Şarkınız ne kadar izleyiciye ulaşırsa yayıncı kuruluş o kadar para kazanır. O yüzden Netd/Muzikplay çöplük gibidir. Ne kadar çok grup o kadar çok tık parasıdır.

Uzun uzun yazamayacağım ama single için konuşursak reklamsız şekilde NETD/Müzikplay'de yayınlamak aşırı yüksek maliyeti olan bir şey değildir.

Elinizde böyle bir proje varsa yardımcı müzikplay için yardımcı olabilirim.

Teşekkürler

Öncelikle merhaba değerli okurlar konuya rasgele google aramaları sonucu ulaştım çocukluğumdan beri müziğe karşı aşırı ama gerçektende aşırı bir ilgim vardı ama maddi durumlar elvermediği için ne enstrüman çalabiliyodum nede müziğe karşı olan ilgimi hobiden ileri götüremiyordum kendi ayaklarım üstünde durmaya başladıktan sonra müzik tutkumu sadece söz yazarlığı üzerine devam ettirdim hedefimde gerçekleştirmeyi planladığım projelerim vardı YIL 2017 ilk defa müzik stüdyosuna başvurmuş ilk maaşımla bir demo yapmaya karar vermiştim yazdığım beste ise gayet güzel ve yapımcının tabiri ile fantazi müziği andırıyormuş ama aslında benim istediğim ve sevdiğim bir tarz değildi beğendiğim için bu katagoride yapmak istedim ama yapamadım çünkü sesime güvenemedim fena değildi tabi ama başkasının söylemesi daha doğru gelecekmiş gibi hissettim çalıştığım iş yerine fransadan aileseyle tatile gelen bir hanım efendiyle tanıştım kendisi bir önceki gece karaokede ciddi anlamda intizara benzeyen ses tonuyla beni etkilemişti kendisini ertesi gün stüdyoya götürdüm yapımcıyla tanıştırdım tabi masraflarını ben karşılayacaktım benim bestemi okuyacaktı neyse yapımcı yarın erkenden gelip kaydımızı yapmamızı istedi ama maalesef o hanımefendi yarın fransaya geri dönecekti ve yine suya düştü hayallerim yapımcı birini bulabileceğini söylemesine rağmen bir daha gitmedim ve görüşmedik ama 1 ay sonra azeri bir arkadaş ile tanıştım kendisi mix mastering vs ile uğraşıyodu yardımcı olabileceğini söyledi ama ben tarz değiştirip asıl istediğim şeye yöneldim tam olarak hangi katagoride yer aldığını bile bilmediğim bir besteyi oluşturmaya başladım nakaratı ilk başta yazdım sonra uygun bir müzik hayal etmeye başladım epik bir şey keşfettim daha çok arap amerikan harmanlaması gibi bir şey ortaya çıktı azeri arkadaşa tarif etmeme rağmen hayalimdeki o epik müziği oluşturamadı ama bayağı yakın bir iş çıkardı ne olsun istersiniz azeri arkadaşta ülkesine döndü ama neyseki eposta ile oluşturduğu altyapıyı gönderdi ama onuda kaybettim aradan 1 yıl sonra muğla-bodruma çalışmaya gittim otelin sahibi onur bey ile tanıştım almanyada reklam şirketi varmış muhabbeti onada açtım hayranlık duydu bana ve yeni besteler yazmamı istedi kendisi almanyaya 1 haftalığına işi olduğu için gitti döndüğünde bestelerin hazır olmasını istedi sabah akşam uğraşmama rağmen heyecandan ilham gelmedi o ara nerden aklıma geldiyse gece saatlerinde rap yazmışım tabi dehşet güzellikte bir rap bestesi olmasına rağmen benim istediğim o epik müziğin yerini tutamazdı ama onur beye güvenemediğim için bestelerimi sunmadım sonuçta beni kullanıp kullanmayacağını bilemezdim iş yeri değiştirip disko clublere daha yakın bir yerde çalıştım ordaki iş arkadaşlarıma rap performansı sundum aralarında ünlü bir rapçının yakını vardı hayran oldular hiç birinden olumsuz yanıt almadım ama ben yinede rap değil o epik müziğe beste yazıp hayata geçirmek istiyordum sezon bitti yıl oldu 2019 aradan üç yıl geçmiş ve o hayallerimdeki epik müzik evrim geçirmiş eskisinden bile daha iyi bir hal aldı ben kendi çabalarımla bir şekilde müziğin demosunu yapıp çok gizli bir yerde sakladım ama hala müziğin bestesini yazmış değilim belkide Avatar filminin 15 senede tamamlanması gibi benim hayalimin hayata geçmesi yıllar alabilirim bu durumdan üzgün değilim yıllanmış şarap gibi hissediyorum çünkü müzik ne kadar beklerse o kadar evrim geçirip güzelleşiyor şuan ise mevzu kesinlikle para değildir sadece çok kaliteli bir iş çıkarıp dünyayı kasıp kavuracak bir projeye imza atmak istiyorum mesela şuan youtubeye yüklemiş olsaydım türkiyede ilk defa 1 milyar izlenmeyi geçen ilk türk olurdum şu aralar aleyna tilkinin major lazer (diplo) ile şarkı yapması kadar gerçek benim anlattıklarım belki yıllar sonra bu yazımı okuyacak bir çok insan olacak hepsine şimdiden dinledikleri için teşekkürlerimi sunmak isterim -----Gelecekten geçmişe yolculuk
Bir tur deney mi bu ?

Arkadaşlar öncelikle burasının Türkiye olduğunu ve müziğin özgür olmadığını bilmenizi isterim. Artık insanlar eskisi gibi bir şarkının plaklarını alıp deliler gibi dinlemiyor. Artık dünya daha farklı yönde çalışıyor. YouTube, Spotify gibi yerlerden kolay müziğe erişiliyor. Tab müzisyenliği moda oldu artık. Mobilliğin artması ile müziğin kalitesi düşmeye başladı. Ses kartları, home kayıtlar. Sonra basit müzik ortaya çıktı. Albüm yapmak grubun evrimidir. Sahnelere çıkarsın, adın duyulur, sesin duyulur ardından albümü yaparsın. Bu esnada çalıştığın şirket de önemli.

Çoğunlukla belli başlı Ortalama prodüktörler ile benim duyduğum bir şarkı, kayıt, yayınlama, prodüksiyon 40k-60k civarları. Klip-promosyon-reklam hariç.
Abartılı ve gereksiz bir fiyat bence yurtdışında çok daha güzel işler yapan günlük 600-800 dolara çalışan insanlar var ve spesifik olarak bahsettiğim kişi High on fire'ın grammy kazanan şarkısının prodüktörü.
Peki bunlar tahmini ne kadar para döküyorlardır tahmini? :)
Biz 4-5000 arası fiyata 6 şarkılık bir ep yaptık 2018 yılında ise yine 4000 e 5 şarkılık bir ep yaptık

Ve distrokidden biri daha bahsetmiş yıllık 10 dolara tüm platformlara koyabiliyorsunuz

Son düzenleme:
Al bir tane daha... Beceriksizliği yaratıcılık sanan kuşaklar var. Bunların kendine dair algıları son derece bozuk, potansiyle narsistik tavırları var çoğunun.
Buraya gelip geyik muhabbeti yapmak yerine gerçektende yapmak istediğiniz şeylere odaklansanız ülkece kalkınacağızda yok mümkün değil sizler muhalefet olmadan duramassınız benim gerçek hayatta nasıl bir yol izlediğimi ve o yollardan nasıl geçtiğimi size anlatmak isterdim ama siz buna değecek seviyede değilsiniz burda sizlere kattettiğim ve katedeceğim yolları paylaşmak istedim ingilizce bildiğim için yabancı forumlarda açtığım bu tür konular hep destek ve ilham verici yorumlar alırdı siz arkaplanda kalın mümkünse değmezsiniz

Arkadaşımın kurs verdipği ufak bir dükkanı vardı burada 1 sene takılan bir ogrenci ben şarkı yapıcam dedi gitti 20-25 bin tl para bayıldıs adece youtube uzerınde yayınladığı bir klip çekilde vs.40 bin izlenme aldı olumlu olumsuz yorumlar yapıldı ve 3 gun sonra izleyen ve hatırlayan olmadı.

günümüz herkesin birşeyler yapabildiği elinin altında imkanlar olduğu bir zaman.
bundan dolayı onune gelen birşeyler yaptıgından gercek kaliteyi bulmak zor.

yani hoş görmek lazım artık boyle durumları.

Buraya gelip geyik muhabbeti yapmak yerine gerçektende yapmak istediğiniz şeylere odaklansanız ülkece kalkınacağızda yok mümkün değil sizler muhalefet olmadan duramassınız benim gerçek hayatta nasıl bir yol izlediğimi ve o yollardan nasıl geçtiğimi size anlatmak isterdim ama siz buna değecek seviyede değilsiniz burda sizlere kattettiğim ve katedeceğim yolları paylaşmak istedim ingilizce bildiğim için yabancı forumlarda açtığım bu tür konular hep destek ve ilham verici yorumlar alırdı siz arkaplanda kalın mümkünse değmezsiniz
HAHAHAHAHA !!!
İngilizce bilip forumlara başlık da açarmış. Linkini versene biz de okuyup eğlenelim ?

Arkadaşımın kurs verdipği ufak bir dükkanı vardı burada 1 sene takılan bir ogrenci ben şarkı yapıcam dedi gitti 20-25 bin tl para bayıldıs adece youtube uzerınde yayınladığı bir klip çekilde vs.40 bin izlenme aldı olumlu olumsuz yorumlar yapıldı ve 3 gun sonra izleyen ve hatırlayan olmadı.

günümüz herkesin birşeyler yapabildiği elinin altında imkanlar olduğu bir zaman.
bundan dolayı onune gelen birşeyler yaptıgından gercek kaliteyi bulmak zor.

yani hoş görmek lazım artık boyle durumları.
Ben bir şeyler yapma çabasını hep hoşgören birisiyim; burada iyi niyetle başlık açan pek çok arkadaşa da bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.
Yalnız şu narsistik-tepeden bakan tavırları hoş göremiyorum. Bunlar hastalıklı tavırlar, gerçekten normal değil. Bir foruma başlık açıp kendine övgüler düzmek hoşgörülecek şeyler değil. İnsan davranışının normalliğini tartmak için kullanılan "içgörü" (insight) diye bir kavram vardır. Bahsettiğimiz bu arkadaşların bence içgörüsü gerçekten problemli ve forum ve benzeri ortamlara yazı yazdığı zaman da bu durum derhal kendini belli ediyor. Kendilerine ilişkin sağlıklı bir algıları yok, ancak etraflarındaki insanların kendi değerlerini anlayamadığını iddia ediyorlar. Söz konusu kullanıcının da bana yazdığı yanıta bakılınca bu sorun rahatlıkla görülebilir.

Adam yaratıcı işte; spam amaçlı yaratılan anlamsız metinlere benzer şeyleri ciddi ciddi oturup kendisi yazabiliyor. İki lafı biraraya getiremeyen bu halini de yazarlıktaki keşfedilmemiş yeteneğine bağlıyordur muhtemelen. Böyle giderse Nobel de alır hani. Ehem...

Her ne kadar sizlere cevap verme gereksinimi duymamış olsamda sizlere bir kapak oturtmakta elzemdir; mümkünse siz noktalama işaretlerini yazmaya devam edin nasıl olsa bildiğiniz tek şey bu avunabileceğiniz bir şeyde yok maalesef
Ben bir şeyler yapma çabasını hep hoşgören birisiyim; burada iyi niyetle başlık açan pek çok arkadaşa da bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.
Yalnız şu narsistik-tepeden bakan tavırları hoş göremiyorum. Bunlar hastalıklı tavırlar, gerçekten normal değil. Bir foruma başlık açıp kendine övgüler düzmek hoşgörülecek şeyler değil. İnsan davranışının normalliğini tartmak için kullanılan "içgörü" (insight) diye bir kavram vardır. Bahsettiğimiz bu arkadaşların bence içgörüsü gerçekten problemli ve forum ve benzeri ortamlara yazı yazdığı zaman da bu durum derhal kendini belli ediyor. Kendilerine ilişkin sağlıklı bir algıları yok, ancak etraflarındaki insanların kendi değerlerini anlayamadığını iddia ediyorlar. Söz konusu kullanıcının da bana yazdığı yanıta bakılınca bu sorun rahatlıkla görülebilir.

Önyargınız tavan yapmış durumda, değerimin artması veya azalması yönünde bir paylaşımım bulunmamaktadır. İnsanların değerlerine hastalık teşhisi koymanızda gerçekten kabul edilebilecek türden değil, metin türevi yorumdan ileri olmayan bu konuyu sanki ruh hastasıymış gibi bir benzetmede bulunmanız kendi içinizdeki sorunsallarınızı ortaya döküyor. Narşist'lik hakkında varsaydığınız örnekleri ifade ederken kendi içinizde çelişkili bir paradoks yaratmıyormusunuz?

@wrozflow

Siz paylaşımlarınıza ne kadar değer verirseniz; o kadar değerli görünürler. ( bu bir hayat tecrübesi üstelik !? )
Eğer alelade, karmakarışık bir şekilde yazmışsanız; (Bu sebeple okuyamadım ) alacağınız yorumlar da o değerde, o özende olacaktır.

@wrozflow

Siz paylaşımlarınıza ne kadar değer verirseniz; o kadar değerli görünürler. ( bu bir hayat tecrübesi üstelik !? )
Eğer alelade, karmakarışık bir şekilde yazmışsanız; (Bu sebeple okuyamadım ) alacağınız yorumlar da o değerde, o özende olacaktır.

Eğer tartışma içeriği sadece imla kuralından kaynaklanıyorsa! Karmaşık ve anlamakta zorluk çektiğiniz, yazım kuralı olmayan metnimden dolayı sizlerden özür dilerim. İyi ve huzurlu günler dilerim.

Var mı öyle bişey :)
Müzik endüstrisi içinde değilim albüm çıkartma aşamalarına hakim değilim. Kabaca bildiklerim şu; demo kayıtları yapılır, müzik firmalarına gönderilir. Beğenilirse müzik firması albümü aranjörden geçirip yayınlar. Ya beğenilmezse? Albüm beğenilmezse müzik firmalarına para bayılıp albüm mü basılıyor :)

Misal son zamanlarda Pasaj Müzik'ten çıkan şarkılara bakıyorum ama bunlara şarkı denir mi muamma. Evren Uysal diye birisinin bir şarkısını yayımlamışlar, youtube yorumları şahane :)

Hocam parçaların hazırsa albümü dijital platformlarda (Spotify, iTunes, Beatport vs) çıkarmanın maliyeti 10 dolar. Bununla ilgili Udemy de bir eğitim bile yayınladılar. Adı da "Kendi albümünüzü Yayınlayın" . Her detayı anlatıyorlar. Aracı şirketlere falan para ödemeye gerek yok.

bu konuya örnek gösterilebilecek gerçek anlamda facia şeyler varken verilen örneği saçma buldum. bence sıradışı bir çalışma olmuş. ha beğendim mi? hayır. ama "bu da şarkı mı lan" diyecek bir şey göremedim. sanırım sözlerde "orospu çocukları" gibi bir ifade geçtiği için bunu şarkıdan saymamış başlığı açan arkadaş.

kısacası o kanalda neler neler yayınlanıyor bu onun yanında masterpiece kalır. misal:

Selamlar,

Albümler/Single'ler artık %90 ihtimalle fiziki olarak basılmadığı için işler artık beğenme ve beğenmeme kriterlerine bağlanmıyor. Evde dahi kaydettiğiniz bir şarkıyı, şarkının tüm haklarını yayıncı kuruluşa devrederek 2000 tl gibi bir para vererek Netd/Muzikplay platformunda yayınlatabilirsiniz. Şarkınız iyiyse bedava'ya da bunu yapabilirsiniz. Şarkınız ne kadar izleyiciye ulaşırsa yayıncı kuruluş o kadar para kazanır. O yüzden Netd/Muzikplay çöplük gibidir. Ne kadar çok grup o kadar çok tık parasıdır.

Uzun uzun yazamayacağım ama single için konuşursak reklamsız şekilde NETD/Müzikplay'de yayınlamak aşırı yüksek maliyeti olan bir şey değildir.

Teşekkürler
merhaba
yardımcı olabilirmisiniz

Selamlar,

Teşekkürler
Merhaba yardımcı olabilir misiniz ?

Geri