Nux Solid Studio - IR loader, power amfi, kabin ve mikrofon simülatörü

İşlevsel anlamda konuyla alakası yok farkındayım fakat; stomp box tasarımının strymon dizaynlarına abartı bir şekilde benzetilmesi/yakın tutulması komik bir görüntüye sebep olmuş. Tasarım aşamasında “Biz ne halt yiyoruz” diyen birileri yok sanırım firmada, garip.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlevsel anlamda konuyla alakası yok farkındayım fakat; stomp box tasarımının strymon dizaynlarına abartı bir şekilde benzetilmesi/yakın tutulması komik bir görüntüye sebep olmuş. Tasarım aşamasında “Biz ne halt yiyoruz” diyen birileri yok sanırım firmada, garip.
Bunların zaten öyle çok inovatif işler olduğunu var saymak hata olur anladığım kadarıyla. Herhalde yazılımları kopyalıyorlar, rakip cihazlara tersine mühendislik uygulanıyor... filan diye düşünüyorum.

Bu arkadaşın miniği de çıkmış.

Daha kolay kullanımlı gibi geldi. Power amp sim yok tabi. Gerek var mı? O da ayrı bir tartışma konusu. IR load yapamayan multi effects processorlerin yanına güzel bir eklenti olabilir. Mooer Radar dan daha uygun fiyatlı. Latency si baya düşük 0.7 ms. Max IR lenght de 46 ms. Bu değerleri ile Radardan daha iyi görünüyor

Bu arkadaşın miniği de çıkmış.

Daha kolay kullanımlı gibi geldi. Power amp sim yok tabi. Gerek var mı? O da ayrı bir tartışma konusu. IR load yapamayan multi effects processorlerin yanına güzel bir eklenti olabilir. Mooer Radar dan daha uygun fiyatlı. Latency si baya düşük 0.7 ms. Max IR lenght de 46 ms. Bu değerleri ile Radardan daha iyi görünüyor
Power amp simin ne fark yarattığını gösteren bir video filan bulursak onu buraya eklemek iyi olur. Ürün çok yeni sanırım, herhalde buralarda yok henüz.
Radarın değerleri nedeniyle ciddi latency yaşamış olan var mı acaba ? Şu ara bir IR yükleyici alasım var halen Radar'a yakın duruyorum. Tabii her iki cihazda da kabin simülasyonu olmayan ayrı bir çıkış bulunmaması tam bir ticari cinlik gibi duruyor. Onu istiyorsan diğer cihazı alman lazım !
Aslında JOYO'nunda Cab Box (galiba ismi buydu....) gibi bir ürünü var IR STudio'ya benzer şekilde.
Bunların hepsinin atası Torpedo Cab tabii, ama artık fiyatı o kadar gülünç kalıyor ki...

Torpedo cab e yetişmek artık pek mümkün değil. Radarın ne kadar iyi olursa olsun o esek yükü adaptörü beni benden alıyor. O yüzden Radar benim wish list den çıkalı çok oldu. Power amp'ın sound a etkisini ecnebilerin girth dediği o kabinin hareketi sırasında gürlemesi olarak düşünüyorum Bu IR Loaderlardaki Power amp simler ise bana ekstra bir clipping (distortion) gibi geliyor. Dediginiz gibi bu konuda iyi bir video güzel olurdu.

Torpedo cab e yetişmek artık pek mümkün değil. Radarın ne kadar iyi olursa olsun o esek yükü adaptörü beni benden alıyor. O yüzden Radar benim wish list den çıkalı çok oldu. Power amp'ın sound a etkisini ecnebilerin girth dediği o kabinin hareketi sırasında gürlemesi olarak düşünüyorum Bu IR Loaderlardaki Power amp simler ise bana ekstra bir clipping (distortion) gibi geliyor. Dediginiz gibi bu konuda iyi bir video güzel olurdu.
Eğer ekstra bir clipping evresi ise gerçekten de ihtiyaç yok öyle bir şeye; uzak olsun:)
Bu durumda gerçekten bu cihaz olabilir, hem analog bir board için hem de IR yüklemeyen ama preamfi tınıları beğenilen Zoom G3n-G5n filan için... Ama DI box benzeri tasarımı olduğu için Joyo sanki daha bile cazip bu durumda.

FX Loop çıkışından amfi veya preamp pedal kullanılacaksa poweramp sim.i olmayan ir loader'ın yanına yaklaşmam. Bu şekilde geçmişte seskartına direk bağlantı çok denedim ve aşırı dist. kullanmıyorsam çok cılız tınladı herşey. Gerçek amfilerde de zaten işin bütün sihiri poweramp'inde, sesi açıktıkça güzelleşmesi hikayesi...

Dijital'de aynı preamfileri gibi bu emulasyonlarda clipping kullanıyor. İşin zorluğu ama zaten drive'lı tonu clip ettirmek sinyal sapıtmadan o nedenle 90'lı yıllarda preamfi tonları fena değilken sene 2020 powerampler daha yeni yeni birşeye benzemeye başladılar. İyi olanları bilgisayar veya pahalı aletlerde, bu Çin işi pedallarda ama elde bence devreye girmeyecekse bile bence bulundurun.

Colin anlatmış bu power amp durumunu. Eğer preamp/distortion/overdrive gibi şeylerle tonunuzu zaten yakalamışssanız, power amp olmaması aslında çok fazla headroom'a sahip olmanızı sinyalinizin bir de power katında kırılmamasını sağlıyor.
Tabi bu durumu isteyen var istemeyen var. Ben tonumu jcm800 gibi volume u kökler öyle alırım (neredeyse full power amp distortion) diyen için geçerli değil. Ha yok ben tonumu preamp + pedallarla buldum kimse kirletmesin diyorsanız power amp olmaması daha iyi bir durum.

Geri