Line6 POD X3 serileri

POD X3

plaROCK demiş ki:
Arkadaşlar yukardaki sorumdada sormustum ama yine soruyorum.Dual tone u kullanabilmek için stereo çıkış mı gerekiyor yani 2 jack mı? yoksa ayarlanabilir mi? bir diğer sorumsa pod x3 deki effects loop olayında whammy falan bagladıgımı dusunsek bunu yerlestirme imkanı veriyormu efek zincirinde yani nereye koyacağımı effects loop u kendim secebiliyormuyum ekranda?

Dualtone un çıkışını alabilmek için L-R çıkışını kullanman gerekli. Yoksa zaten dual tonun hacmini tek kanaldan almak imkansız. Ayrıca PodX3 de effect loop özelliği yok. Pod X3 live ve Pod X3Pro da mevcut bu özellik.

Aşağıdaki adreste yer alan çalışmalarda gitar ve bass kayıtları tamamen POD X3 üzerinden yapılmıştır.

http://www.myspace.com/erkinyanyali

Arkadaşlar bugün line 6 pod x3 live ımı aldım ve anladım ki kullanma özürluyüm:) Alette user-hi gain-lo gain-songs gibi bölümler var ama ben sadee user deki tonları kullanabildim yani o birinci knob tan seçiyorum songs u mesela 5160 çıkıyor fakat song kanalındaki diğer presetleri goremiyorum daha doğrusu kullanamıyorum hemen a b c d veya down a falan basınca user e geri geçiyor arkadaşlar çok acil lütfen bir el atın

arkadaşlar bir iki soru var kafamda sormak istedim
ben yakında piezolu bir gitar alacagım piezonun cıkısını ve normal cıkısı birden pod x3 live ıma girebilir ve istedigim zaman gitardan switchten piezoyu on yapıp calabilirmiyim? birde bu dual ton olayını kullanmayı beceremedim bir turlu tone 1 i de 2 yi de yaratıyorum fakat ikisini aynı anda kullanamıyorum.yardımcı olursanız sevinirim
saygılar plaROCK

Selam arkadaşlar
Sanırım bi çoğunuz deep purple ın sometimes i feel like screaming parçasını bilir. Parçanın içindeki sololarda solo sağ kanaldan çıkarken delayide sol kanaldan gelmekte. Bunu pod x3 de yapmak mümkünmü? Ben denedim ama tam istediğim gibi olmadı. Bunu başarabilen varsa anlatabilir mi?

haybeyee demiş ki:
bugüne kadar arada sırada kullanıyordum , bugün taktım birazcık gitar çaldım sonra herşey silindi .
üzerinde adaptöre takınca ışık yanıyor herhangi bir düğme ya da potlar çalışmıyor sarı sarı yanan ekrana bakıyorum .
açıkcası biraz araştırdım ama bulamadım .

sorun bir değil iki .Şöyle ki ben bu pod x3 ü ingiltereden aldım.
ve burda kıvılcım müzik temsilcisi yanılmıyorsam.
garanti kapsımı burda geçerli midir ?
ya da böyle elektronik aletlerin tamirini yapan bir yer bilen var mı?
yol gösterebilecek bir arkadaş varsa çok ama çok sevinirim .

şimdiden teşekkürler.

Sanırım ekrandaki görüntü kayboldu sadece ışık yanıyor. Bu durumdayken ses geliyormu onu söylememişsin ama.
Bende de böyle oldu, dışardan alınmış bi adaptörle kullanıyordum. Ekranda dediğin gibi görüntü gitti fakat ses geliyordu. Sonra adaptörün üzerinden artı-eksi yönünü değiştirdim, bu seferde görüntü geldi fakat ses çıkmadı aletten. Adaptörü atıp, 8ytl ye 220V-110V Ac Ac konnvertör aldım, orjinal adaptörü buna taktım sorun çözüldü.

selam arkadaslar bende dun sabah itibariyle artk bende pod x3 sahibiyim fakat belirsiz bir kaç durum var su anda ben bu aleti yurt dısından getirttim amerikadan geldi alet ilk problem adaptörü buraya uygun değil voltaj problemi var büyük ihtimalle ve bunun türkiye standartlarına uygun original adaptörünü bulmam gerek

ikincisi ise bir soru mahiyetinde bu aleti satın aldığımız ve ürünü line 6 in sitesinde seri numarımzla kaydettikten sonda free olarak kullanabileceğimiz line 6 yazılımları nelerdir yada varmıdır.

şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar Merhaba

Bu aralar yeni bir prosesör araştırıyorum.En çok kafama yatan modelerden biri line6 pod x3 live...Ben aleti amfime direk girerek çalmak istiyorum.Ancak 3-4 kişiden sesin çok tiz geldiğini duydum.Bu olayın aslı astarı varmıdır? Bana pek gerçekçi gelmedi yoksa amfiye bağlayınca mı böyle bir durum oluyor.Başka bir sisteme mi girmek gerekiyor.Amfiyle verim alınamaz mı?

Arkadaşlar hazır ton paylaşımı yapan siteler biliyorsanız paylaşırsanız hayırlı olacağı görüündeyim.

Benim bildiğim http://line6.com/customtone var sadece sizde bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ayrıca Pitch efektini kullanamadım bir türlü pitch ile güzel distortion veya clean ton tutturabilmiş bi arkadaşımız varsa yorumları yada paylaşımları faydalı olacaktır.

GNR79 demiş ki:
Arkadaşlar Merhaba

Bu aralar yeni bir prosesör araştırıyorum.En çok kafama yatan modelerden biri line6 pod x3 live...Ben aleti amfime direk girerek çalmak istiyorum.Ancak 3-4 kişiden sesin çok tiz geldiğini duydum.Bu olayın aslı astarı varmıdır? Bana pek gerçekçi gelmedi yoksa amfiye bağlayınca mı böyle bir durum oluyor.Başka bir sisteme mi girmek gerekiyor.Amfiyle verim alınamaz mı?

4 gün önce pod x3 live'ımı amplide denedim (o ana kadar hep mikserde kullanmıştım).
Denediğim ampli ibanezin ucuz ama güçlü bir solide state amplisi idi (kafa + 4*12 kabin).
Pod'un "live out L/mono" çıkışını amplideki "FX return" girişine bağladım ki amplinin preamp katı sese etki etmesin... ve pod üzerindeki ufak bir switch olan "live out level"i "line" ayarından "amp" ayarına aldım.
Sonuç muazzam oldu. Seste bir cılızlık, tizlik olmasını bırakın gerçek kabinin tona ve duyuma getirdiği etki çok kuvvetliydi.
Buradan tarif etmekte zorlanıyorum.
Tek söyleyebileceğim; o dakika amplisiz geçirdiğim zamanlara acıdım.
Pod ampli ile resmen devleşti.

X3 live'ın ampli ile tonda cılızlık ve tizlik gibi sorunlar yaşattığını iddia edenler cihazın parametrelerini yanlış ayarlıyor olmalı.

ben de hifi sistemde kullanmak amaciyla x3 live arayip duruyordum. Madem dedigin gibi, mixer ile igrenc ses veriyor, o zaman hic ugrasmayayim x3 ile.. magazada 1000 tl civari almak mumkun ama onu alacagima 850 civari g9.2tt satiliyor nakitte. bari oyle yapayim..

progressiva demiş ki:
ben de hifi sistemde kullanmak amaciyla x3 live arayip duruyordum. Madem dedigin gibi, mixer ile igrenc ses veriyor, o zaman hic ugrasmayayim x3 ile.. magazada 1000 tl civari almak mumkun ama onu alacagima 850 civari g9.2tt satiliyor nakitte. bari oyle yapayim..
Diğer başlıkta demedin mi sen youtube'da adam X3 ile manyak tonlar yapmış falan diye. Nasıl şimdi böyle bir kanaate vardın anlamadım.

progressiva demiş ki:

mixer ile iğrenç ses verdiğini nerede söylemişim :evil:
Kaç liraya ne yapacağın beni hiç ilgilendirmez ama G9.2tt iyi bir seçim olur (pod'tan önce uzun bir süre zoom G kullandım; ikisinin de üstün özelliklerini ve zayıf yönlerini hiç kullanmamış birisinden daha iyi bilirim).

PhoibosApollon demiş ki:
progressiva demiş ki:
Diğer başlıkta demedin mi sen youtube'da adam X3 ile manyak tonlar yapmış falan diye. Nasıl şimdi böyle bir kanaate vardın anlamadım.

Ben dedim ama fiyati tuzlu geliyor abi. Gercekten cok iyi tonlar yapmis. Girnata da amfiye baglayinca bunca zaman neden amfiyle kullanmamisim dedim diye fikrini beyan etti. Benim de ilk etaptan beri hep icimde zoom vardi. Ona sahip olmak istedim :) Mixer'a girince Amfi gibi ses vermiyor demis. Benim de kafam karisti, processorlerin tillahini kullanmis bir abimize telefon actim sordum ne yapayim diye; Zoom cok farkli bir alet hifi ile kullanacaksan bence onu al dedi. Fiyati da makul geldi. X3 Live dusunuyorum ama Zoom da cok hosuma gidiyor. Daha cok fazla sey alacagim diye Zoom'u alip geceyim dedim. Hatta ilk etap ikisini birden acmistim ilanima ama baktim Line 6'nin 2. eli bile cok pahali. O yuzden zoom'a yoneldim..

Bir de Girnata sana bir sorum olacak; sen ne hedefliyorsun ton olarak yani hem g9 hem x3 live kullanip ikisini de elinden cikardigina gore, tam olarak ne hedefliyorsun ve neden bunlar seni ulastiramiyor ? Amfi ile gecirmedigim bunca zamana acidim dedin, ben de sasirdim tamamen. Zaten Vox Tonelab Le , Zoom g9.2tt istiyordum, bir anda x3 live'a kaydim youtube'daki muhtesem kayitlardan sonra. Ama icimde kaldi cok su zoom. 1 hafta daha idare edeyim son kararimi verecegim:)

Açıkçası hiçbir amfi simülatörü/processor amfinin demeyeyim ama bir kabinin yerini tutmuyormuş onu anladım.

Kabindeki hoparlörlerin havaya yaptığı etkiyi insan ciğerlerinde hissetmeyi istiyor... Tabi apartman dairesinde öyle bir olay komşular ve ev ahalisi için hiç hoş gelmeyebilir. Bu nedenle yalıtımlı bir ortam kurana kadar processor ile devam.

Açıkçası kendi adıma konuşursam; bu işten ne para kazanıyorum ne de bir yeteneğim ve yatkınlığım var.
Ama evde geçirdiğim dinlence zamanımda gitarımla gürültü yapmaktan büyük zevk alıyorum.
Ayrıca bu tip oyuncaklarla oynamak hoşuma gidiyor.

Bir çok proc değiştirdikten sonra farkettiğim durum ise sahip olduğun ekipmanı iyi ayarladıktan sonra hepsinde memnun edici sonuçlar alınabileceği oldu.

Zoom'u aldığında ortalama başına gelecekleri söyliyeyim istersen;
İlk günlerinde müthiş bir duyum keyfi yaşatacak.
Zamanla tonda seni memnun etmeyen ayrıntıları duymaya başlayacaksın (bunun sebebi proc'unu gitarına ve diğer ekipmana uygun ayarlamayı henüz öğrenemediğin içindir; proc'da bir kabahat yok aslında).
O kadar çok parametre arasında boğulmadan ilerleyebilirsen cihazın asıl güçlü yönlerine can verebileceksin.
Ama imkanlarının/parametrelerin çokluğu isteğini ve yaratıcılığını köreltebilir!

Kendi açımdan en acısı da şudur; ben öyle hayvani bir cihazla kafayı yerken; "dur şu kabin modelini de deneyeyim, şu mikrofonu bu mesafeye koyup tonu kurcalayayım" derken, birisi çıkar; digitech RP50 ve aria marka çakma strat ile harikalar yaratıp dinleyenleri daha fazla etkileyebilir.

Dostum o dedigin meseleler hepsinde var aslinda. Simdi anladim olayini. Digital fuzz olayini engellemek zor ama bu Zoom'un yeni teknolojisi iyi ayar ile baya temizlestiriyormus dip ses kismini olayin. Ayni davranislar bende de var yani ben de senin yaptigin gibi daldan dala konabilirim deneme acisindan. Boyle isler biraz zararli oluyor ama. Ben o tarz bir durumla karsi karsiya kalmak istemiyorum cunku ne isle ugrassam hep onu degistir bunu degistir derken muthis zararlar icinde eritiyorum paralari :)

Aslinda durum su ; Vox Tonelab LE , Zoom G9.2tt , Pod X3 Live .. Bu aletleri birinden iyi birinden kotu diye eleyemeyiz. Sen Mixer'da kullanip da ne gibi kabinler ile ton denemesi yaptin bilmiyorum. Benim kullanacagim sistem mixer'dan ziyade daha farkli bir sey olacak. Alacagimiz sonuclarda farkliliklar dogabilir. Bu 3'lu arasinda fark edilecek ilk sey tuselerin hassasiyeti konusunda Vox Tonelab LE'nin iclerinde en iyi model oldugu. Pod X3 Live ise standart tonlari ile iddiali bir alet degil. Muthis ince ayar istiyor. Zoom da birazcik oyle malesef. Bunlar ses islerinden de iyi anlamayi gerektiriyor. Senin yazdigin yaziya mixer'a girince igrenc ses veriyor derken,acelem vardi evden cikacaktim. kisa yoldan oyle bir sey yazdim sen memnun kalmamissin diye. Yoksa X3 Live ile extremevideopro neler neler yapiyor goruyoruz. Hem ben senelerce Digitech RP 300 cilesi cekmis bir adamim. Bu cihazlar onlara gore o kadar farkli ki, iyi ton yazdiktan sonra muthis is cikaracaklarindan eminim. Virtuozlerin dahi elinde boyle aletler var. Yani kullanimi zevkli cihazlar bunlar. Ve artik goruyorum ki kesinlikle eskisi gibi degiller. Inanilmaz gelismisler.

Son kararimi vermedim. Ya Zoom G9.2tt ya da X3 Live alacagim. USB olsaydi ikisinden de ote Vox Tonelab LE tercih ederdim ama USB'siz de processor olacak is degil yani. zoom ile de ayni para. Bakalim biraz daha bekleyelim. Bugun canima tak ederse gidip Zoom'u alip donecegim eve. Ama sabretmeye calisiyorum : )) biktim biraz da arastirmaktan.

Arkadaşlar uzun süredir bu başlıkta ve diğer başlıklarda yeni bir prosesör alacağımdan (Boss GT8 i satarak) bahsediyordum.Nihayet kararımı verdim ve line6 pod x3 live aldım 10 gün kadar önce.İlk olarak amacımın kesinlikle gt8 i kötülemek olmadığını bahsetmek isterim.3 sene boyunca gt 8 kullandım ve resmen altından girip üstünden çıktım aletin.Tüm varyasyonlarını denedim ve birsürü ton yazdım.Ama özellikle son zamanlarda tonu beni tatmin etmemeye başlamıştı.Belkide sıkıldığımdan yeni bir cihaz denemek istiyordum.İlk önce analog setup kurmayı düşündüm.Ancak beli başlı nedenlerden dolayı bundan vazgeçtim.(Bir bar programına filan çıkmıyorum)Uzun süre önde gelen prosesörleri denedim ve inceledim.En sonunda kararımı pod x3 live dan yana verdim.

Sanırım uzun süre gt8 gibi bir aletle uğraştığım için iki gün içinde prosesörü çözdüm ve ton yazmaya başladım.Herkesin bildiği netteki tonları indirdim.Ama bana uyan tonlar şu ana kadar açıkçası beşi geçmedi...Bende kendim yazmaya başladım.Benim için gt8 den sonra ki en önemli avantajı koloay bir şekilde ton yazmak ve istediğim ses rengine kavuşmak oldu.Öyleki daha önce de söylendiği gibi gt8 de tonlarla uğraşmaktan gitar çalmaya vakit kalmıyordu.Bir haftadır resmen gitarımı yeniden keşfettim ve onunla barıştım.Daha da önemlisi çalışan bir insan olduğum için eve gelince artık sadece gitarımı çalıyorum..10-15 dakika aleti kurcalıyorum ve yarattığım tonu çalmaya başlıyorum.

Nedenini bilmem tonları bana çok hitab ediyor.Belki de amfim ve gitarlarımla ilgilidir.Çok daha hızlı hayalizdeki seslere kavuşabiliyorsunuz.Çok daha sıcak tonlara sahip.Daha analog a yakın tonları var demeyeceğim.Çünkü bu bana baştan beri saçmalık geliyor.Kaç kişinin üst düzey prosesör ve analog tonlarını ayırt edebileceğini tartışmakta istemiyorum.Ama bana yeterince sıcak ve başarılı geldi.

Sonuçta ilaç gibi geldi açıkçası bu alet bana.Vox tonelab le ile bayağı bir arasında kalmıştım.O da çok başarılı bir prosesör ama kararımı bundan yana verdim ve şükür pişman olmadım.Gözüme batan eksi yönlerine gelirsem...

Wah pedalı kesinlikle gt 8 kadar başarılı değil.Kötü mü? Hayır kötü de değil ama sanırım yanına ek bir wah pedalı alacağım ilerki zamanlarda...Efektleri de herkesin bildiği üzere gt 8 kadar başarılı değil.Ama benim gibi çok az efekt kullanan bir insan için bu da sorun olmuyor.Sonuçta atıyorum ben gitarımdan slash in tonunu duymak istiyorum helikopter sesi değil:) Çok fazla deneysel abudik gubidik sesler isteyen biri değilim.

Bu arada son birşey.Aletin inanılmaz bir bilgisayar desteği var.Daha fazla kullandıkça ve vakit geçirdikçe görüşlerimi paylaşmaya çalışacağım.

Güle güle kullan GNR79, line 6 dünyasına hoşgeldin. Maceran daha yeni başlıyor. Sadece x3 live ı almakla kalmadın, daha pod farmlar, gearboxlar, guitarport tan jamler indirmeler, daha neler neler seni bekliyor bir bilsen. :D

Geri