Pasif bas gitarım hakkında.

Arkadaşlar daha önceden Yamaha rbx,Cort action a ,İbanez gsr09 ltd,Warwick streamer xl4 Gibi aktif bas gitarlar kullandım fakat şuan kullandığım bu gitar il aralarında hiçbir fark göremedim pasif gitarın asıl olayı nedir tek duyduğum fark ince teller de ses biraz daha yumuşak tek fark bu mu aktif ile pasifin arasındaki? Gitarım :Cort GBPJ

Duyduğunuz şeyin konuyla ilgisi yok bu arada yumuşak vs gibi :)

Aktif bas dediğiniz basın içerisinde Aktif bir preamp bulunması, konu sadece bu kadar aslında, bu preamp sayesinde basınızı tonlayabilir (bas mid tiz) ve preamp'ın gaini sayesinde amfinize ya da sisteme girmeden önce çıkışını arttırabilirsiniz.

Pasif baslarda ise pasif bir devre bulunmakta sizin gitarınızdaki vol vol tone mesela.

Duyduğunuz şeyin konuyla ilgisi yok bu arada yumuşak vs gibi :)

Aktif bas dediğiniz basın içerisinde Aktif bir preamp bulunması, konu sadece bu kadar aslında, bu preamp sayesinde basınızı tonlayabilir (bas mid tiz) ve preamp'ın gaini sayesinde amfinize ya da sisteme girmeden önce çıkışını arttırabilirsiniz.

Pasif baslarda ise pasif bir devre bulunmakta sizin gitarınızdaki vol vol tone mesela.
Bunu biliyorum benim dediğim aralarında ne gibi bir fark var? Aktif gitarlarımda 4 potans varken bunda 3 adet var.

Yazdım aslında yukarda bildiğini söylediğin şey bu zaten :)
Aktif preamp'da bas mid tiz ayarı olur potansların onlar bazısı 2 band olur sadece bas tiz, pasif devreyide yazdım potansların ne olduğunu bildiğini sandığın şeyi bilmiyorsun aslında :)

Bunu biliyorum benim dediğim aralarında ne gibi bir fark var? Aktif gitarlarımda 4 potans varken bunda 3 adet var.