Manyetik Seçimi

Selam arkadaşlar,toplam 450 tl bütçem var.Bu paraya güzel bir manyetik set almak istiyorum.En başta hsh almayı düşünüyordum,hh manyetik diziminin de kullanıldığını görünce kafam karıştı.Daha çok heavy metal çalmak istiyorum.Gojira en sevdiğim gruplardan biri.Mümkünse ses olarak en yakın manyetiği seçmek istiyorum.Her türlü tavsiyeye açığım.

Son düzenleme:
Keşke sadece manyetik ile istediğimiz tonlara ulaşabilsek:) Gitarınız ve amfiniz nedir? Özellikle gitar ağacı manyetikte epey önemli.
Pickup Selector Step 1 bu linkten adım adım istediğiniz tonları seçtiğinizde size öneriler sunacaktır. SD manyetikler bütçenizi aşıyor ise buradan veya gearpage, seymour duncan forumu gibi yabancı sitelerden ucuz alternatif modellerine bakabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Keşke sadece manyetik ile istediğimiz tonlara ulaşabilsek:) Gitarınız ve amfiniz nedir? Özellikle gitar ağacı manyetikte epey önemli.
Pickup Selector Step 1 bu linkten adım adım istediğiniz tonları seçtiğinizde size öneriler sunacaktır. SD manyetikler bütçenizi aşıyor ise buradan veya gearpage, seymour duncan forumu gibi yabancı sitelerden ucuz alternatif modellerine bakabilirsiniz.
Maalesef şu anda gitar ve amfim yok.Kendi gitarımı yapıyorum.Yani biraz deneme gitarı gibi olucak 😃 Ama sonunda güzel olacağına dair umudum var gövde ve sap çam ağacından yapıyorum.Emg 81 85 dikkatimi çekti fakat fiyatları biraz pahalı sanki :(

Yeni döviz kurlarıyla evet ne yazıkki o fiyatlara bulman zor. Dikkat edin sahtesi çok o setlerin.
Yakınlarımda bir müzik marketten 150 tl ye 2.el seymour duncan (jh4 ya da jb4 olması lazım) manyetiği buldum.Kime sorsam sakın alma diyor.Bir de manyetikleri aldım diyelim.Potanslarla birleştirmek,işin elektronik kısmı nasıl olucak?Bu arada verdiğin cevaplar için çok teşekkür ederim.

Bu gidişle Artec manyetik alıcam herhalde.Fakat heavy metal çalmak için hangi modelini almam gerekir veya sağlam mıdır bu konuda da bilgi verebilirseniz sevinirim

Şu anda sadece ağaç kesimi yaptım.Yakın zamanda manyetik,tel ve burguları da alıcam.Onlar için oyuk açıcam.Güzel bir şey olacağını tahmin ediyorum.Haftaya manyetikli halini atıp fiyatları da yazarım.

Dosyalar

• 20180906_073002.jpg
    20180906_073002.jpg
    459.2 KB · Gösterim: 243
Arkadaşlar toplam 350 tl gibi bir masrafım oldu.Manyetikler çok dandik(daha test etmedim ucuz olduğu için dandik yazdım)ama başta da dediğim gibi bu deneme sürümü.Daha sonra daha sağlam bir tahtadan ve ekipmanlardan yapmayı düşünüyorum.Attığım resimde vernik sürülmüş hali var.Kuruduktan sonra manyetiği potansları vs. takıcam.
Gövde ve sap göknar ağacı =60 tl
Burgular,.010'dan başlayan tel takımı,2 tane hxtn bkb humbucker manyetik 1 tane jak çıkışı=200 tl
4 tane potans,1 tane 3 ayaklı switch=25 tl(İnternete elektrogitar potansı 500 k yazdığımda 1 tanesi için en ucuz fiyat 50 tl iken 500k potans yazdığım 1-2 tl civarı potanslar buldum.Robotistan'dan aldım.Aynı şekilde 3 ayaklı switch ve 4 tane potans düğmesini de Robotistan'dan aldım.)
Tutkal,havya,vernik vesaire :55 tl
Alt ve üst eşiği gitarı yaparken çıkıntı vererek yaptım.
Tellerin çıkış noktasını elimizdeki bir demirden yaptım.
Fretleri elektrottan yaptım.(Elektrot:Kaynak yapmak için kullanılan eleman.Yaklaşık 2 mm çapında.6 cm lik çubuklar keserek tutkalla yapıştırdım.)
Kesim işlerini evdeki taş motoru ve matkapla sağladım.
Toplam 24 fret yaptığım gitarın ölçülerini :Fret Position Calculator | stewmac.com
Lehimini yapacağım manyetik ve potansların şemasını:Wiring Diagrams
Gitar yapma süresi yaklaşık 1.5 ay sürdü.1 gün yaptıysam 1 hafta ara veriyordum.😁.En sonunda oldu.(Potanslar ve switch Aras Kargo'nun azizliğine uğradı.Kısmetse seneye gelecek.İsterseniz her şey tamamlandığında da fotoğraf paylaşabilirim.Herhangi bir sorunuz varsa mesaj atabilirsiniz.Gitarı yapmak için her gün yaptığım araştırma,babam ve buradaki forumdaşların düşünceleri sayesinde buralara kadar gelebildim.Yardım eden herkese teşekkür ederim.
20180915_151026.jpg

Not:Yapılmak istenen elektrogitar en düşük fiyat ve en yüksek kalitede yapılmaya çalışılmıştır.Bilerek ucuz ürünler kullanmıştır.Ve tekrar altını çiziyorum bu bir deneme ürünüdür.İlk defa gitar yapıyorum.Mutlaka kusurlarım vardır.
Saygılar...
20180915_141319.jpg

Son düzenleme:
Tebrik ediyorum cesaretinizden ötürü, bir gün ben de boyle bir ise girişeceğim.
Göknar ile ilgili ne söyleyebilirsiniz, sert bir ağaç mi, titreşim iletkenliği nasıl bir araştırma yapmış miydiniz daha önce bununla ilgili ? Bir de truss rod koydunuz mu gitara, gitarda en korktuğum şey klavye ve sap ağacı içine o çubuğun yerleştirilmesi işlemi. Onunla ilgili bilgi edinirsem ben de başlayacağım yapmaya. Manyetik olarak DiMarzio Crunch Lab önerebilirim, rg570'imde köprüde o manyetikten var. Sap incecik olmasına rağmen o manyetikten nasıl o kadar güçlü ton çıkıyor anlayabilmiş değilim. Tabı ağaçların çok kaliteli olduğu da ortada, onu da eş geçmemek lazım. Sizin gitarda benzer sonuç verir mi bilmem.

Tebrik ediyorum cesaretinizden ötürü, bir gün ben de boyle bir ise girişeceğim.
Göknar ile ilgili ne söyleyebilirsiniz, sert bir ağaç mi, titreşim iletkenliği nasıl bir araştırma yapmış miydiniz daha önce bununla ilgili ? Bir de truss rod koydunuz mu gitara, gitarda en korktuğum şey klavye ve sap ağacı içine o çubuğun yerleştirilmesi işlemi. Onunla ilgili bilgi edinirsem ben de başlayacağım yapmaya. Manyetik olarak DiMarzio Crunch Lab önerebilirim, rg570'imde köprüde o manyetikten var. Sap incecik olmasına rağmen o manyetikten nasıl o kadar güçlü ton çıkıyor anlayabilmiş değilim. Tabı ağaçların çok kaliteli olduğu da ortada, onu da eş geçmemek lazım. Sizin gitarda benzer sonuç verir mi bilmem.
Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için.Şahsen ben göknar ağacını hiç tavsiye etmem.Daha öncesinde çok araştırma yaptım.Ceviz veya maun almayı düşünüyordum.Fakat hem marangoz bulmam çok zordu.Hem de fiyatlar 4 katına kadar çıkıyordu.Ben de bulabildiğim en yakın marangoza gidip aldım.Sesini daha test etmedim.Biraz yumuşak bir ağaç.Tavsiyem ladin veya maun benzeri ağaçlar kullanmanız yönünde.Çok bilgi veremeyeceğim çünkü bizzat bu ağaçları denemedim.Manyetik olarak Artec hxtn bk humbucker manyetik aldım.Parçaları birleştirdiğimde sesin nasıl çıktığını hatta belki videosunu bile atabilirim.Truss rod kullanmadım.Onun yerine sapı normalinden biraz daha kalın yaptım.Bu arada sap ve gövdeyi dengeleme işi çok zordu.Eğer yapmaya kalkışırsanız.Benim gibi evdeki ekipmanları kullanmak yerine paraya kıyıp konusuna göre aletler alırsanız işiniz daha kolay olur.

Hocam sizdeki sap klasik gitarlardaki gibi zamanla eğilecek muhtemelen, hatta elektro gitar telleri daha fazla basınç uygulayacagindan dolayı eğilme fazla olabilir. Hazır truss rodlae varmış 60 liraya mydukkanda az önce gördüm, onlardan kullanmayı düşünüyorum ben. Perde demirlerini kaç paraya mal ettiniz hocam

Hocam sizdeki sap klasik gitarlardaki gibi zamanla eğilecek muhtemelen, hatta elektro gitar telleri daha fazla basınç uygulayacagindan dolayı eğilme fazla olabilir. Hazır truss rodlae varmış 60 liraya mydukkanda az önce gördüm, onlardan kullanmayı düşünüyorum ben. Perde demirlerini kaç paraya mal ettiniz hocam
Seni yanıltmak istemiyorum.Yaptığım ilk gitar olduğu için pek bir şey diyemeyeceğim maalesef.Perde demirlerini evdeki elektrotlardan yaptım.2mm çapında.Dediğim gibi sen bunları hazır alırsan daha uzun ömürlü olur.En başında gitara benzeyeceğini tahmin bile etmiyordum :)
Cahilliğimi mazur gör.Bu işte profesyonel birine sorman en doğrusu.Ara sıra luthierleri aradığım da olmuştu.Birkaç konu hakkında.İnternette bulamadıysan arayabilirsin (y)

Uğraşınız için tebrikler, emeğinize sağlık. Eğer tel takıp çalmayı düşünüyorsanız bazı kritik noktalarda sizi uyarmam gerekecek. Her bir gitar teller takılıp akort edildikten sonra falsolarını göstermeye başlar.

1. 009 no'lu bir tel takımı standart akort düzeninde yaklaşık 38 kg'lık bir kuvvetle sap ve gövdeyi birbirine yaklaştırmak için gerilim uygulayacak. Umarım sapınız ve sap-gövde birleşiminiz buna dayanır. Sap dayanır diyorsanız tavsiyem sap-gövde birleşim yerine arkadan destek parçası oluşturmanız.

2. Üst ve alt eşik o şekilde olmaz çünkü teller kolayca tahtayı ezip deforme ederler ve her akort edişte aşınma daha da ilerler. Bu nedenle sap genişliğinize göre bir üst eşik satın alın (plastikleri çok çok ucuz) ve ona uygun bir oyuk açıp tutkallayın. Alt eşik için de bütçenize göre çıkma veya ucuz yollu bir elektro gitar köprüsü satın alın. Bu size tel yüksekliğini ayarlama ve intonasyon yapabilme imkanı da sunacaktır.

3. Sap açısı, böyle yapıştırma saplarda sap gövde ile birleştirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli parametredir. Sap açısındaki çok küçük sapmalar aşırı yüksek teller veya çoğu perdede önlenemez cızlamalara neden olabilir. O nedenle bir dahaki projelerinizde vidalı (bolt-on) bağlantı denemenizi tavsiye ediyorum ki bu tür bağlantı düzeltmelere çok daha müsait.

4. Bu değerli hevesinizi ve emeğinizi boşa harcamamak adına gitar yapımı ile ilgili çeşitli kitaplar edinmenizi ve olabildiğince kaynak kitaplardan yararlanmanızı öneririm. İngilizceniz varsa internette de bolca kaynak var. Ayrıca çok düşük maliyetlerle gitar yapmak başlangıç için bence de çok doğru bir yaklaşım olsa da kendi bilgi ve tecrübenize güvendiğiniz anda daha ciddi projeleri gerçekleştirmeye çalışın ki ortaya çıkan sonuç yüzünüzü güldürsün.

Kolay gelsin :)

Uğraşınız için tebrikler, emeğinize sağlık. Eğer tel takıp çalmayı düşünüyorsanız bazı kritik noktalarda sizi uyarmam gerekecek. Her bir gitar teller takılıp akort edildikten sonra falsolarını göstermeye başlar.

1. 009 no'lu bir tel takımı standart akort düzeninde yaklaşık 38 kg'lık bir kuvvetle sap ve gövdeyi birbirine yaklaştırmak için gerilim uygulayacak. Umarım sapınız ve sap-gövde birleşiminiz buna dayanır. Sap dayanır diyorsanız tavsiyem sap-gövde birleşim yerine arkadan destek parçası oluşturmanız.

2. Üst ve alt eşik o şekilde olmaz çünkü teller kolayca tahtayı ezip deforme ederler ve her akort edişte aşınma daha da ilerler. Bu nedenle sap genişliğinize göre bir üst eşik satın alın (plastikleri çok çok ucuz) ve ona uygun bir oyuk açıp tutkallayın. Alt eşik için de bütçenize göre çıkma veya ucuz yollu bir elektro gitar köprüsü satın alın. Bu size tel yüksekliğini ayarlama ve intonasyon yapabilme imkanı da sunacaktır.

3. Sap açısı, böyle yapıştırma saplarda sap gövde ile birleştirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli parametredir. Sap açısındaki çok küçük sapmalar aşırı yüksek teller veya çoğu perdede önlenemez cızlamalara neden olabilir. O nedenle bir dahaki projelerinizde vidalı (bolt-on) bağlantı denemenizi tavsiye ediyorum ki bu tür bağlantı düzeltmelere çok daha müsait.

4. Bu değerli hevesinizi ve emeğinizi boşa harcamamak adına gitar yapımı ile ilgili çeşitli kitaplar edinmenizi ve olabildiğince kaynak kitaplardan yararlanmanızı öneririm. İngilizceniz varsa internette de bolca kaynak var. Ayrıca çok düşük maliyetlerle gitar yapmak başlangıç için bence de çok doğru bir yaklaşım olsa da kendi bilgi ve tecrübenize güvendiğiniz anda daha ciddi projeleri gerçekleştirmeye çalışın ki ortaya çıkan sonuç yüzünüzü güldürsün.

Kolay gelsin :)
Bu faydalı yorumunuz için teşekkür ederim.Dediklerinizi dikkate alıcam.Verniğin 2.katını şimdi attım çok güzel parlıyor.Umarım sesi de böyle güzel olur.Bu arada sap ve gövdeyi birleştirmek cidden zordu işkence ve mengene yardımıyla tahtalar arasında kastırarak doğru ölçüyü bulmaya çalıştım ama yüksek ihtimalle mmlik kaymalar vardır.Ayrıca arkadan da vida attım ne olur ne olmaz diye.Gitar yapmak çok ince bir o kadar da keyifli bir iş.Kendi yaptığınız bir gitarı çalmak da zevkli olacaktır.Tüm arkadaşlara kendi gitarını yapmayı tavsiye ediyorum.Şimdiden herkese bol şans!

Geri