Duydugunuz en iyi davul kaydi

En zor kayit edilen enstrumanlardan biridir davul. Var mi gecekten kayidini cok basarili buldugunuz albumler? Mesela benim her dinledigimde hem calinana hem de sound'una oha dedigim Overkill Horrorscope albumu vardir. ...And Justice For All soundunu severim mesela Lars Ulrich'in. Faith No More King for a Day... sonrasi davul soundu cok iyidir. Queensryche Empire aklima geliyor.

Davul kaydını muhteşem bulduğum şarkılar/albümler:

Suzanne Vega - "Luka" ve Solitude Standing albümünün geri kalanı.

Steely Dan - Everything Must Go albümü tamamen. Zaten bütün Steely Dan albümleri kayıt açısından ders gibidir, müzik zevkinize uymasa da oturup sırf kayıt tekniklerini öğrenmek açısından dinlemenizi tavsiye ederim. Yoksa Steely Dan müziğinin özelliğidir, ya âşık olursunuz, ya da tahammül ötesi nefret edersiniz. Ben âşık olanlardanım.

Donald Fagen - The Nightfly albümünün tamamı.

Roxy Music - Avalon albümünün tamamı, özellikle "More Than This"deki tomlar. Bir de Bryan Ferry'nin Boys And Girls albümünden özellikle "Slave To Love"daki davul kaydını çok beğenirim, parçanın kendisi oldukça "cheesy" olmasına rağmen.

Toto - herhangi bir albümü olur. En çok IV, Fahrenheit ve Seventh One'ı severim, sadece davul kayıtları için değil, bütün albüm kayıdı olarak. Jeff Porcaro büyük adamdı, toprağı bol olsun. 80 öncesi Steely Dan ve sonra Donald Fagen'ın solo albümü The Nightfly'da da bir çok parçada davul çalmışlığı vardır.

Tesla - Bust A Nut'daki davulları severim, biraz farklı bir metal albümüdür, metalin yerini tamamen Grunge'a kaptırdığı döneme denk geldiği için taca giden bir albümdür ama çok severim, davul tonları biraz değişik gelir bana.

Daha çok var da say say bitmez, şimdilik burada bırakayım.

Vital Tech Tones I - II
Liquid Tension Experiment I - II
Terry Bozzio, Tony Levin, Steve Stevens - Situation Dangerous (Özellikle Tziganne muhteşem şarkı)
Henderson & Willis Tribal Tech - Thick...

Radiohead "lucky"
interpol "obstacle"
miles davis "kind of blue albümünün tümü"
The police "message in the bottle"
George benson "this is jazz albümünün 8.şarkısı"

Ghost In The Shell 2 - Innocence anime'sindeki davul kayıtlarını çok çok başarılı buldum. Bildiğimiz bateride çalınmıyor zaten.....

benim son zamanlarda davul kayıtlarını en çok beğendiğim albümler ;

* laço tayfa ( hicaz dolap,bergama gaydası )
* kurban ( sert )
* cengiz baysal ( yıldızların üztünde )
* climb ( principia )

yabancı kayıtlardan ise steve smith , dennis chambers ve dave weckl ın çaldığı herhangibi bir kayıt gayet hoşuma gidiyor ...

Benim en çok Symphony X'in "V" (5) albümündeki davul kaydı hoşuma gidiyor. Aslında bu albümün genel mixajı çok çok başarılı diyebilirim. Sonra ise ...And justice for all. Bence cross tonlamasında devrim niteliğinde bir prodüksiyon.

Onun dışında her türlü jazz davulları çok hoşuma gider. Kulağımda okşarcasına bir his bırakır :)

Neyse işte öyle.

iyi kaydedilmiş ve çalınmış davul dinlemek süper zevkli bir durum hemfikiriz hepimiz :) benim sevdiklerim Simon Phillips in kendine has soundları, Sting - Seven Days , I was brought my senses, La belle dame sans regrets (vinnie colauita) crazy lead in dediği gibi manu katche nin çaldığı Joe Satriani - Joe Satriani albümündeki davullar, red hot chili peppers taki davul soundları , steve smith in soundları -vital information

Artillery-BACK'teki kayitlar bence.
Bu kadar guzel bir davul soundu nasil yakalamislar cok ilginc. Devrim niteligi tasimiyor yapilan kayit ama her seyin tonu muhtesem ayarlanmis.

kesinlikle scavenger of human sorrow (death) diyorum ziller ve cross nasıl bukadar harika kaydedilmiş aklım almıyor hala dinlerken şaşırıyorum
bunun ardından master of puppet geliyor benim için o trampet soundu birkere bile başımı ağrıtmadı zaten lars kayıt için 3000dolarlık bir trampet ödünç almış...

Geri