John 5 hakkında düşünceleriniz

Merhabalar,
Rob zombie solo gitaristi, grup aşırı derecede ünlü olmamasına rağmen, adamın youtube videolarından dehşet bir virtüöz olduğu çıkıyor. Sizce ? Bilginizi paylaşırsanız mutlu olurum.
İyi günler.

Merhabalar,
Rob zombie solo gitaristi, grup aşırı derecede ünlü olmamasına rağmen, adamın youtube videolarından dehşet bir virtüöz olduğu çıkıyor. Sizce ? Bilginizi paylaşırsanız mutlu olurum.
İyi günler.
Dehşet bir virtüöz demeyelim de, grubun yaptığı işin düşündürdüğünden daha fazlası var adamda.
İki el senkronizasyonu iyi değil, shred filan çalmaya kalkınca kabak gibi sırıtıyor. Tabii bazıları shred çalmayı büyük ölçüde "kazımak" ile eşdeğer gördüğü için böyle şeyleri zaten hiç önemsemiyor ama, Gilbert veya Govan gibi olağanüstü iki el senkronizasyonu olan adamlarla filan kıyaslanacak biri kesinlikle değil. Hatta bence tane tane ve pentatonik tabanlı çaldığı zaman daha güzel çalıyor adam; blues-rock kafasına daha yatkın gibi gerçekten de.

Dehşet bir virtüöz demeyelim de, grubun yaptığı işin düşündürdüğünden daha fazlası var adamda.
İki el senkronizasyonu iyi değil, shred filan çalmaya kalkınca kabak gibi sırıtıyor. Tabii bazıları shred çalmayı büyük ölçüde "kazımak" ile eşdeğer gördüğü için böyle şeyleri zaten hiç önemsemiyor ama, Gilbert veya Govan gibi olağanüstü iki el senkronizasyonu olan adamlarla filan kıyaslanacak biri kesinlikle değil. Hatta bence tane tane ve pentatonik tabanlı çaldığı zaman daha güzel çalıyor adam; blues-rock kafasına daha yatkın gibi gerçekten de.
Aynen, aslinda gariptir, adamin asil olayi country ve o konuda gayet basarili...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
"...Blues-Rock çalmak isteyip de piyasada akdeniz akşamlarını çalmak zorunda kalan grup gitaristinin dramı gibi.. "
Heheh =D burası çok iyiydi.

Ben de katılıyorum, farklı tekniklerde, parça parça usta olduğu konular var ama genel olarak virtüöz tanımına pek uymuyor bu gitarist arkadaş. Bence virtüoz, benzer tekniklerle ve stillerle çalan atıyorum, 20 tane müzisyen arasından kör gözle bile dinlesen hemen ayırt edebileceğin insanlar olmalı. Yani, en iyi çalan veya süper çalan veya en hızlısı değil yoksa youtube'da bir ton bu tip hardest modunda takılan asyalılar dolu. Ayrıca, pek de takip ettiğim biri değil fakat gördüğüm kadarıyla, imkan verilse veya doğru zamanda doğru yerde olsa belirttiğim kişilerle en azından aynı kulvarda olacaktı ve şimdi bambaşka birisini konuşuyor olacaktık. Belki de tek suçu 60'larda doğup 80'lerde 20'li yaşlarda olmaması. Justin bieber döneminde yine de güzel işler beceriyor. Tipten ve stilden kaybediyor veya belki kazanıyor adamı önceden dinlemeseydim, tipini görsem videosuna bile tıklamazdım ama adam sürpriz yumurta gibi, asıl dikkat çeken de bu sanırım :)

Senelerdir foruma yazmıyorum. Fakat başlığı görünce dayanamadım. Adam halk müziği çalgısı gitar olan bir memlekette onbinlerce gitaristle arasında bir fark yaratmış ve dünyaya ulaşmış. Adam albümde çaldığını canlıda çalabiliyor. Edit şaheseri değil yani adam müzisyen. Beğendim, beğenmedim demek normal bunlar kişisel görüşler. Fakat kötü ya da yetersiz olarak nitelendirmek bence biraz nasıl desem, yüzüne karşı söylenemeyecek yorumlar olmuş sanki :)

- John 5 iyi günler
- iyi günler?
- kötü gitarcısın, sağ ve sol elinde uyumsuz.
-?
-M.Manson olmasa şu anda hiç kimseydin!
- Çok doğru sanırım haklısınız. Müziği bırakıp Teoman'la eve çıkmaya karar verdim.

Kirk Hammett başlığında görüşmek üzere! Yakın bir zamanda hortlar yine hissediyorum.

Amerika'da her iki evden birinde elektrogitar var, işin mutfağında çalışan binler olmasına rağmen yetişip o mutfaktan dünyaya açılan adamların birinden bahsediyoruz.. Bu adamın gitarı iyi çaldığı için tanındığını da unutmayalım, e hangi iki el senkronizasyonu iyi değil? Adamın başarısı zaten iki eliyle yaptığı iş.

Amerika'da her iki evden birinde elektrogitar var, işin mutfağında çalışan binler olmasına rağmen yetişip o mutfaktan dünyaya açılan adamların birinden bahsediyoruz.. Bu adamın gitarı iyi çaldığı için tanındığını da unutmayalım, e hangi iki el senkronizasyonu iyi değil? Adamın başarısı zaten iki eliyle yaptığı iş.

İki elin senkronizasyonundan anladığınız tam olarak nedir ?
Benim söylediğim şey, aşağıdaki videoda ilk olarak 0:23-0:28 arasındaki kısımda duyulan problem:

Kişisel tecrübem şudur: İki elin senkronizasyonuna ilişkin sorunlar hakkında konuştuğum ve buna konu ile alakasız tepkiler veren kişiler, genellikle bu sorunun ne olduğunu bilmiyor. Ya da sorunu duysa da yadırgamıyor. Belki size de normal geldi, belki "shred" olarak anladığınız zaten bu ? Benim için öyle değil. Bu konuda her türlü alakasız tepkiyi duymuşluğum da var: Yani "Sen kimsin de filancayı eleştiryorsun ?" dan tut da, "iki eli senkronize olmasa gitar nasıl çalabilir ki ?" gibi zırcahil yorumlara kadar hepsini işittim.

Başarılı bir kariyer ise son derece karmaşık ve bambaşka bir şey. Gitar tekniği gibi çok spesifik bir konu ile doğrudan hiç bir alakası yok. Benim söylediğimin özeti şu: "Kötü shred çalıyor. Ama zaten bunu kötü yapan o kadar çok kişi var ki, bu da çok şaşırtıcı değil. Ama oturup da Gilbert, Govan... gibi kusursuz senkronizasyona sahip adamlarla kıyaslanması da olacak şey değil".

Kesinlikle kendi markasını yaratmış ,çünkü bunun üzerinde isminden giydiği dona , çoraba, çaldığı peynir tenekesi desenli fenderlerine kadar oldukça iyi düşünmüş olduğu belli ve sonuç ortada; Amerika bu.Söyleyecek birşey yok...Ama şaha kalktığında "sloopy" olduğu da aşikar zira sol elin uyuşukluğunu sağ elle gidermeye çalışıyor ki rahatsız eden de o...Tınısı ,tonu yok ,yani var da yok...

Geri