Forum Hakkında

Merhaba arkadaşlar, sanırım artık forum durumları pek ilgi görmüyor. Açılan konu sayıları vs biraz az gibi. Daha fazla bilgi edinmek için arada konuları takip ediyordum, en aktif forum turkrock mı? Yoksa başka bu şekilde aktif forumlar da var mı?

son zamanlarda şunu mu alsam bunu mu alsam gibi saçma sapan konular açılıyor ya da cevabı heryerde bulunabilen sorular soruluyor daha da kötüsü birileri oturup birde uzun uzun anlatıyor. bence cevabı kişiden kişiye değişen veya genel sorular yerine ayrıntı içeren özel sorular sorulmalı.

Bir google aramasında forumu görüp üye oldum. 2008'den beri interneti aktif kullanırım. daha önce forumun adını duymuştum ama üye olmamıştım, belki de üyeliğim vardır hatırlamıyorum.

Şimdi forumun adı "türk rock" ama daha çok gitar platformu gibi işliyor. Bırak yerli grupları yabancı gruplar hakkında bile konuşulmuyor. Forum eski, belki daha önce gruplar hakkında detaylı konuşmalar tartışmalar dönmüştür. Peki bu tartışılan başlıklar nerde sayın forum yöneticileri? Sanatçı ve Gruplar kısmında 85 sayfa konu var. Nasıl ulaşacağım ben bu konulara? Yani forum fonksiyonel sunumu kötü. Kategorilendirme yok.

Son zamanlarda 2 tane mükemmel grup yetişti. Biri Grup Rehber diğeri Başıbozuk. Bu adamlar mükemmel işler sundular. Hani forumda hakkında konu var mı?

Turp günlerinden bi' gün, sabah beş. Dilimde bi' şarkı nasıl'sa beleş.

hep acılar büyüttük biz
enkazlardan çıktık
çürümüş anılardan nöbetlerden bıktık

"Forum sitesi" formatı bence sıkıntılı. 2000 li yılların başında ki Turkrock giriş sayfası, haberler, makaleler barındıran bir yapıdaydı hatırladığım ve genel bir çok alanda da sohbet edilebiliniyordu.
Şu an sitenin toplumun çok küçük bir azınlığını oluşturan gitarcılar tarafından donine ediliyor olması, diğer alanların sadakati ya da sitenin geniş bir yelpazeye nasıl hitap edeceğinin iyi yapılandırılmaması ile ilgili bence.

Son düzenleme:
Ben de aynı durumdan şikayetçiyim. Tatsız tuzsuz bir foruma dönüştü. Buradaki bilgiler o kadar değerli ki, birçok Prosesörün, Pedalın, gitarın, Ses teknolojilerinin Kullanım klavuzudur burası. Site Çağa ayak uyduramadı. Turkrock Mobil Uygulama ile günümüz kullanıcılarına daha çabuk ulaşılabilinirdi.

Valla ben foruma eski konuları okumak için giriyorum: gitarlar/amfiler/pedallar hakkında yorumlar, gitar yapımı, dersler, egzersizler gibi konular. Arada görürsem de ana sayfadaki konulara yazıyorum. Bi mobil uygulama olsa fena olmazdı ama.

Bence şu konu açılmasın şu söylenmesin denilerek dolaylı yönden de olsa insanlar uzaklaştı, soğudu forumdan. Şu an doğru dürüst konu bile açılmıyor daha mı iyi oldu? :) Forum var ise sitede birçok türde konu açılmasına hazırlıklı olunmalı. Yani müzik teorileri ne bileyim armoniler falan daha derin konular hakkında da konu açılıyordu, hangisini alayım gibisinden de konu açılıyordu. Her hangisini alayım diye konu açana da aç google'dan bak yaklaşımını ben pek doğru bulmuyorum. Adam forumdaki müzisyenlerin görüşüne değer veriyor belki, google'da X kişisine neden güvenip de gitar alsın. Tabii ki arada çıkıyordu, şu kadar param var duman tonu alacağım diyen ama herkesi de aynı kefeye koymamak lazım diye düşünüyorum. Bir de Allah aşkına İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük birkaç şehir dışında hangi şehirlerimizde doğru düzgün müzik mağazaları var da insanlar gidip deneyerek enstrümanını alsın, veyahut fikir edinsin. Haliyle böyle forumlarda; çalan eden insanların fikirlerinden, tecrübelerinden yararlanma fırsatı buluyorlar(dı). Ki çokça şahit oldum bazen o hangisini alsam başlıklarında bile o gitarların üretim yılındaki kalitesine varana kadar güzel, bilgilendirici tartışmalar olduğu da oluyordu. Şahsi görüşüm foruma rağbetin azalmasında yukarıda bahsedilen gibi birçok neden var ama nedenlerden birisi de bu, bu tutum yeni üyeleri doğrudan eski üyeleri de açılan konu sayısı azaldıkça dolaylı olarak yavaş yavaş uzaklaştırdı.

Bence şu konu açılmasın şu söylenmesin denilerek dolaylı yönden de olsa insanlar uzaklaştı, soğudu forumdan. Şu an doğru dürüst konu bile açılmıyor daha mı iyi oldu? :) Forum var ise sitede birçok türde konu açılmasına hazırlıklı olunmalı. Yani müzik teorileri ne bileyim armoniler falan daha derin konular hakkında da konu açılıyordu, hangisini alayım gibisinden de konu açılıyordu. Her hangisini alayım diye konu açana da aç google'dan bak yaklaşımını ben pek doğru bulmuyorum. Adam forumdaki müzisyenlerin görüşüne değer veriyor belki, google'da X kişisine neden güvenip de gitar alsın. Tabii ki arada çıkıyordu, şu kadar param var duman tonu alacağım diyen ama herkesi de aynı kefeye koymamak lazım diye düşünüyorum. Bir de Allah aşkına İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük birkaç şehir dışında hangi şehirlerimizde doğru düzgün müzik mağazaları var da insanlar gidip deneyerek enstrümanını alsın, veyahut fikir edinsin. Haliyle böyle forumlarda; çalan eden insanların fikirlerinden, tecrübelerinden yararlanma fırsatı buluyorlar(dı). Ki çokça şahit oldum bazen o hangisini alsam başlıklarında bile o gitarların üretim yılındaki kalitesine varana kadar güzel, bilgilendirici tartışmalar olduğu da oluyordu. Şahsi görüşüm foruma rağbetin azalmasında yukarıda bahsedilen gibi birçok neden var ama nedenlerden birisi de bu, bu tutum yeni üyeleri doğrudan eski üyeleri de açılan konu sayısı azaldıkça dolaylı olarak yavaş yavaş uzaklaştırdı.

Büyükşehirlerde olmayıp deneme fırsatı bulamayan arkadaşların burada ki tecrübelerden yararlanması fikrine bende katılıyorum fakat çoğunlukla gördüğüm en temel araştırmanın dahi yapılmadan soru soruluyor oluşu. Örneğin internetten araştırmasını yapmıştır tarzına, duymak istediğine, bütçesine uygun seçenekleri belirlemiştir sonra bu parametleride yazarak soruyordur o başka.

Aktif üyelerin baya bir kısmı okuyor ve alım satıma bakıyor. Konu içinde ki tartışmalara girmiyor. Haliyle yeni üyeler sorulan soruya sadece 1 2 yanıt alınca pek kalmıyorlar. Ya da bazen yeni üyeler(genelde gitara yeni başlayan) çok heyecanlı olup çok soru sorup az sayıda cevap veren kişilerden sorularının çoğuna cevap alamayınca büyüyemiyoruz. Konu başlıkları dikkat ederseniz hep sabit birkaç ismin verdiği cevaplarla dolu. Onlarda giderse forum kalmayacak zaten.

Geri