elektro gitarda tona etkisi olan elemanlar

Düzeltme:

Şu konuda düzeltme yapma ihtiyacı duydum, scale length yani skala uzunluğu hususunda, uzun skala gitarlarda basslar daha net ve temiz tok duyulur nedeni ise entonasyon,tel kalınlığı ve kullanılan akord sistemi ile alakalıdır.Bu yüzden bariton gitarlar mevcuttur, örnek ile açıklayacak olursam, gitarınızı düşük bir tona akord edecekseniz örnek Standart B, bunu 25/75 gitarda yaparsanız kalın tel kullansanız bile entonasyon tutmayacaktır ve basslar iyi gelmeyecektir, bu nedenle bariton gitar kullanmanız gerekir bu da minimum 26.5-30 inç arası gitarlardır, ülkemizde çok fazla yaygın olmadığı için deneme şansınız pek yoktur.İnce seslerin duyumu ise yine scale uzunluğu etki eder.Mesela kısa scale gitarlarda tizler daha iyidir.
Multi-scale olarak tabir ettiğimiz fanned fret gitarlar birazda bu sorunun çözümüne odaklıdır bass tellerin scale uzun olurken ince tellerin kısadır.

120573 eklentisini görüntüle
Berdin arkadasimizda kisa skalada tizlerin kulaga batmadigini belirtmis bu ifadede senin belirttigine paralel gibi geldi bana...ama baslardaki ifadesini mi duzeltmeye gereksinim duydun yani tok baslar kisa skala yerine uzun skalada alinir diyorsun ... Ayrica bunu konusmaktan ziyade sanirim tecrube etmek gerek ...

Düzeltme:

Şu konuda düzeltme yapma ihtiyacı duydum, scale length yani skala uzunluğu hususunda, uzun skala gitarlarda basslar daha net ve temiz tok duyulur nedeni ise entonasyon,tel kalınlığı ve kullanılan akord sistemi ile alakalıdır.Bu yüzden bariton gitarlar mevcuttur, örnek ile açıklayacak olursam, gitarınızı düşük bir tona akord edecekseniz örnek Standart B, bunu 25/75 gitarda yaparsanız kalın tel kullansanız bile entonasyon tutmayacaktır ve basslar iyi gelmeyecektir, bu nedenle bariton gitar kullanmanız gerekir bu da minimum 26.5-30 inç arası gitarlardır, ülkemizde çok fazla yaygın olmadığı için deneme şansınız pek yoktur.İnce seslerin duyumu ise yine scale uzunluğu etki eder.Mesela kısa scale gitarlarda tizler daha iyidir.
Multi-scale olarak tabir ettiğimiz fanned fret gitarlar birazda bu sorunun çözümüne odaklıdır bass tellerin scale uzun olurken ince tellerin kısadır.

120573 eklentisini görüntüle
Hocam ifade ettiğiniz durumu da biliyorum ama akort düşürüp tel kalınlığını artırdıkça skalanın da uzaması gerektiği olayı biraz daha farklı bir durum gibi. 22 perde gitarda distortionda aldığım ritm sesi ile(köprü manyetiği) 24 perde gitardaki ritm sesi arasında keskinlik olarak fark var. 24 perde yani uzun sklakalı olanda daha köşeli tonlar geliyor, daha kesici daha yırtıcı. Bunu anlatmak istemiştim, muhtemelen benim tok dediğim ton ile sizin anlayışınız farklı. Aslında farklı da değil, kısa skalada teller kalınlaşıp akort düştükçe ton netliğini kaybettiğinden dolayı skalayı uzatmayı tercih ediyoruz. Ama işin içinde tel kalınlığı ve akort gibi bağımsız değişkenler olduğundan dolayı çıkarımlarımız örtüşmüyor gibi gözüküyor ama aynı mantıkta hareket ediyor.

Geri