Prosesörler en fazla ne kadar gelişebilir?

Başlığı görünce aklıma Transformers geldi. Gitar prosesörleri acaba dizeptikan mı yoksa otobot mu olur diye düşündüm. En fazla bu kadar gelişebilirler herhalde.

Plugin davasi dogru Gel vatandas yeni cikti 5$. Hatta Fortin offical plugin cikardi iste. Daha bilinen amfi markalarında var mı bilmiyorum ama onlardan da gelir yavaş yavaş. Dijitalin amfi kalitesine yaklaşması konusunu bir kenara bırakacak olursak (ki onun cevabı belli) amfilerin de ölmesi pek söz konusu değil. Bir kere inanılmaz kârlı. 500 e mal edilen şey 5000 lere satılıyor. Ee alıcısı da var. O yüzden toptan kalkması zor. Kayıt için de pluginler vazgeçilmez oldu İkisi birden devam

Sordugunuz soru daha cok ''amfimi procesörmu?'' konusuna sapmış olsada ben olaya cok kısa bir cevap vereyim.
Evet gerçekten lambalı amfıyı bıre bır taklıt edıp dınleyıcının o farkı asla anlamayacagını sağlayan procesorler var.Axe fx ve kemper başkada yok bunlar.
Fakat gelın gorunkı seyırcının anlamayacagı fakat sızın calarken anyalacagınız baska bır olay daha var.
Tuşe hissiyati.
Yanı nedır bu hıssıyat? Mesa boogienn triple rectifier amfisine sahip oldugunuzu varsayalım.

Bu amfının gerçeğiyle calarken yaşayacagınız his ve karsı tarafa yaşatacagınız his şu şekilde.. HARİKA/HARİKA
Yine aynı amfinin axe fx3 patch yanı kopyası ıle caldıgımızı varsayalım
Bu amfinin taklidiyle çalarken yaşayacagınız his ve karşı tarafa yaşatacağınız his şu şekilde.. TATSIZTUZSUZ/HARİKA

Artık gerisi size kalmış :)

bu prosesörler yapay ses verir 90'ların bir efsanesi. Artık modern prosesörler lambalı amfiden fark edilemeyecek kadar iyi. Yakın zamanda bence lambalı amfilerin tahtını alacaktır. Hatta almaya başladı bile kayıt ve sahne videolarını dikkatli incelerseniz bu açık :)

Lambali amfinin yeri, sicakligi, tadi ayridir. İmkanim olsa amfimi her yere gotururum ama tasimak pek mumkun degil :) Prosesorler bence meziyetli aletler. İnsani inanilmaz bir kulfetten kurtariyor. Kayitta , sahnede cesitli prosesorler kullandim. Hic bir zaman o sikayet edilen dijital soundu yakalayamadim. Bence prosesorlerin bu kadar dijitallikle suclanma sebebi, kullanicisinin yetersizliginden kaynaklanmakta. Genelde bir cok ince parametere ve onlarca kombinasyon barindiran aletler. Haliyle kafa karisikligina yol acabilmesi mumkun.

Teknoloji bu kadar hızlı gelişirken, lambalı amfilerin gelecekte antika olacağını düşünüyorum. Ama ayrı bir değerleri her zaman olacak aynen antika otomobiller gibi. Değer derken sadece maddi değeri kastetmedim. Günümüzde üretilen orta sınıf bir otomobil, güvenlik, konfor, hız, ergonomi vs. bakımından geçmişteki modellerinden üstün ama, antika modelini kullanmak insana başka bir keyif ve his veriyor. Lambalı amfilerde de durum benzer olacak. Bence prosesöre bile gerek kalmayacak. Telefonlarımızdaki bias vs. gibi uygulamalar gelişecek. Belki de telefon bile kullanmayacağız. Önümüze hologramlar çıkacak. Genç arkadaşların teknolojideki ilerlemeyi bizim kuşaklar kadar farketmemesi normal. Eskiden tek kanallı dönemde bir dizi vardı. Bir adam sürekli geçmiş- şimdiki zaman arasında yolculuk yapıp, bazı cinayetleri engelliyordu. Bu adama yolculuğu esnasında biri elindeki hesap makinası ekranına sahip bir aletle yardımcı oluyordu. Elindeki cihazla bilgi araştırıyordu. 1980lerin ortasında o cihazın çok imkansız bir alet olduğunu düşünürdüm. Daha internet bile yoktu. (1986da Amerika'da, 1992'de ülkemizde birkaç üniversitede kullanılmaya başlandı.) Şimdiki cep telefonlarını hayal bile edemezdim.

Hissiyat olayı ve tuşe hassasiyeti tamamen görsel algıya göre şekillenen birşey...gözler bağlı A/B yapınca 3 kere üst üste lambalıyı yakalayana abi çekerim yaşım 39 :)

Videoda dikkatimi çeken birşey var . Bu Kemper içinde power amp barındıran modeli mi? Değilse, direk kabini beslemesi mimkün olmaz. Acaba bu yüzden arada amfi değiştirirken, arkadaki çıkışları da power beslemesi için diğer amfinin return girişine mi bağlıyorlar? O zaman aldatıcı bir video olur.

Diğer yandan söyediğim mevzuya da geliyoruz. Bu cihazları uygun kabinler ile kullanmak gerekiyor demiştim bu videodaki gibi. Senelerdir söylüyoruz stüdyo mönitörü ile gitar çalınmaz diye işte bu yüzden.
Gir 5" speakera, Sonra "VST ler, Prossesörler gerçeği gibi hissiyat vermiyoğğğğğ!"

Son düzenleme:
Bilgisayar teknolojisinin önü ne kadar açıksa prosesör, vst gibi işlemci temelli ürün ve cihazların önüde o kadar açık olacaktır illaki. Şuan bile lambalı amfi aratmayacak ürünler varsa ilerisini düşünebilmek pek mümkün değil.

Videoda dikkatimi çeken birşey var . Bu Kemper içinde power amp barındıran modeli mi? Değilse, direk kabini beslemesi mimkün olmaz. Acaba bu yüzden arada amfi değiştirirken, arkadaki çıkışları da power beslemesi için diğer amfinin return girişine mi bağlıyorlar? O zaman aldatıcı bir video olur.

Diğer yandan söyediğim mevzuya da geliyoruz. Bu cihazları uygun kabinler ile kullanmak gerekiyor demiştim bu videodaki gibi. Senelerdir söylüyoruz stüdyo mönitörü ile gitar çalınmaz diye işte bu yüzden.
Gir 5" speakera, Sonra "VST ler, Prossesörler gerçeği gibi hissiyat vermiyoğğğğğ!"
Poweramp kısmını tam bilemiyorum videodaki tekrar dikkatli baştan izlemem lazım birkaç yılı var bu videonun aklıma geldiği için direk eklemiştim...

5 inç muhabbetine kesinlikle katılıyorum...2013-14 sıraları 60 watt amfiye fx looptan pcden çalışan amplitube u bağlamıştım harika bir ton olmuştu ama dön bx5a ya gene dijital geliyordu :)
imkanı olan herhangi bir vstyi mesela laney hcm65 gibi v30 yüklü kabini olan bir combo amfinin fx loopundan girip denerse şahane olur...

Olay power amp e geliyor hep. Tuseydi hissiyatti gakdı gukdu en son oraya bağlanıyor. Aşağıdaki videoda eleman anca power amp in ötmesinden ayırt edebiliyor Fekat Kemper de sag ayarı da mevcut onu açmamışlar. ;)

Ihale en son IR da bitecek gibi Su an zaten gayet iyi Geliştikçe olay toptan hallolmuş olacak.

Şuanda çeşitli pedalları ve IR presetlerini birlikte kullanarak hybrid bir şekilde kaydediyorum elimdeki işleri, yakın zamanda da tamamını yayınlarım diye düşünüyorum. Açıkçası amfi hissi ve tuşe cevabı konusunda klasik yöntemleri ve ekipmanları bu sistem ile kıyasladığımda ne yazık ki istediğimi veremiyorlar. Öte yandan; sonuçlar herkesi mutlu edecek, herkes tarafından genel geçer bir şekilde pozitif karşılanacak diye bir durum da yok. Gözlemleyebildiğim kadarıyla genelde geleneksel soundlara meraklı kişilerce ret yiyor teknoloji. Fakat sebebinin kesinlikle “daha iyi duyan kulaklar” olduğunu düşünmüyorum. Alışkanlıkların bir noktadan itibaren esarete dönüşmesi gibi geliyor bu durum bana daha çok.

Benim içinse bu dönüşüme kapılmamak kaçınılmazdı. Çok değil, sadece 10 yıl öncesine kadar tüm bu VST ve IR dünyasına kocaman bir saçmalık olarak bakıyordum. Tıpkı 7 telli gitarlara da hemen hemen aynı yıllarda “elimi sürmem” dediğim gibi. Ne zaman ki duyduğumda beni silkeleyen malum soundlar elimdeki ekipmandan çıkmaz oldu, o vakit bana güneş doğdu. İçinizdeki yobaz, ergen sivilceli metalciyi boğun atın gitsin. Gerisi kolay. :)

.

Kısaca ben de katılıyorum ... istediğiniz kadar sci-fi seviyesinde processor kullanın (ya da vst) monitör adam gibi ses vermiyeaahh... denedim, yanıldım :) ... lamba hoş bir uğraşı, tadı keyfi ayrı ama digital olayı her zaman daha güvenilir ve kullanışlı.

Şuanda çeşitli pedalları ve IR presetlerini birlikte kullanarak hybrid bir şekilde kaydediyorum elimdeki işleri, yakın zamanda da tamamını yayınlarım diye düşünüyorum. Açıkçası amfi hissi ve tuşe cevabı konusunda klasik yöntemleri ve ekipmanları bu sistem ile kıyasladığımda ne yazık ki istediğimi veremiyorlar. Öte yandan; sonuçlar herkesi mutlu edecek, herkes tarafından genel geçer bir şekilde pozitif karşılanacak diye bir durum da yok. Gözlemleyebildiğim kadarıyla genelde geleneksel soundlara meraklı kişilerce ret yiyor teknoloji. Fakat sebebinin kesinlikle “daha iyi duyan kulaklar” olduğunu düşünmüyorum. Alışkanlıkların bir noktadan itibaren esarete dönüşmesi gibi geliyor bu durum bana daha çok.

Benim içinse bu dönüşüme kapılmamak kaçınılmazdı. Çok değil, sadece 10 yıl öncesine kadar tüm bu VST ve IR dünyasına kocaman bir saçmalık olarak bakıyordum. Tıpkı 7 telli gitarlara da hemen hemen aynı yıllarda “elimi sürmem” dediğim gibi. Ne zaman ki duyduğumda beni silkeleyen malum soundlar elimdeki ekipmandan çıkmaz oldu, o vakit bana güneş doğdu. İçinizdeki yobaz, ergen sivilceli metalciyi boğun atın gitsin. Gerisi kolay. :)

.
Kayıtta IR kullanıldığı sürece referans monitörlerden duyuyoruz çaldığımızı, zaten amfi hissiyatı full fange flat response olayına monitörde yansımıyor, sıkıntı burada...

Kayıt için dijital teknoloji daha kullanışlı ve benim gibi amatörler için daha az masraflı. Lambalı amfi de imkanı olan her gitarcının deneyimlenesin gereken bir tecrübe bana göre. İkisi birden kullanılabiliyor. Ben öyle kullanıyorum ve bana göre hem lambalı amfi hemde dijital teknoloji güzel.

Geri