Şüpheli Gitar İlanı

Merhabalar

Satılık ilanı olan gitarım için bir kişinin fatura bilgilerini istemesi üzerine whatsappdan faturanın fotoğrafını yolladım. "Maddi durumuma bakıp size geri dönüş yapacağım" cevabını aldım. Bir hafta kadar sonra başka bir gitar aldığım için, tekrar msj atıp "Yeni gitar aldığım için ilandaki gitarım şuan boşa çıktı, siz ne durumdasınız?" diye tek bir msj atmamın üzerine şahıs beni engelledi. Kişiye ne defalarca msj attım ne darladım. Bu tavrı çok şüpheli bulup kafamda kötü senaryolar oluşturdum istemeden.

Hiçbir sansürleme yapmadan yolladığım fatura fotoğrafı ile herhangi bir dolandırıcılık yapılabilinir mi sizce?

Fatura Bilgilerini sansürlemeden yollamak yada yollamamak pek fazla bişeyi değiştirmez :) Bazı arkadaşlar tc kımlık numarlaarını gizliyorlar,ve arabalarının sokakta cekılen fotolarının plakalarını sansurluyorlar.Kımden neyı sansurluyoruz?
Gitar senin elinde faturada sana ait az cok bu işle uğraşan bir insan zaten gitarın faturasının orjinal olup olmadıgını,gitarı sıtesınden kontrol ettirip boyle bir gitarın var olup olmadıgını zaten anlar.
Bunları anlamadan bu düzeyde bir gitar olan insanda galyana gelip hiçbir tecrubesı yada bilgisi yokken ''en ıyısıyle başlamalıyım'' mantıgında tecrubesız ınsandır ve dolandırılma riskide taşır.
Birkaç yıl önce jemi sattıgım arkadaşım bana fatura falan sormadan kapalı carsıda bir luthıere tutup goturdu benı.Zaten bu sevıyede gitar alıyorsan birazcık ugrasacaksın cunku sonucta ikinci el ve piyasada bu kadar sahte gitar varken fatura olayından cok , alacagın urunden emın olmak,aynı sekilde o urunu satarkende gönlünün rahat olması lazım.

Adam faturanın resmini aldı photosop ile düzgünce ayar cekıp bir fatura halıne getirdi ..Sonuc??
Bunu yapacak kadar donanıma sahıp olup kafası calısan bır ınsan aldıgı bir gitar telının faturasındakı bılgılerıde değiştirip gıtar faturası gibide kullanabılır.
İnsan niyeti bozduktan sonra yapamayacağı iş zaten yok.O parada ondan öyle böyle zaten çıkar rahat ol :) Çekirge mısalı.

Bence biraz paranoya yapmışsın adam belkı o an sevgılısnden ayrıldı veya aılesıyle tartıstı.Tam o esnada yazıcan hay ben senın gıtarını deyıp engellemıs olabılır.Var böyle agresif tipler.

BU Arada bu arkadaş burdaysa çıksın buraya acıklama yapsın canım sıkkındı desın kusura bakma falan desın emın ol boyle dandırık bir meseledır..

SONUÇ:RELAXXXXXX

orijinal fatura sendeyse sıkıntı olmaz ... çok fantazi olacak ama faturan yoksa ama adamda resmi vs varsa çalındı gitarım bu da faturası diye kapına dayanabilir, aksini ispatlamak sana kalır ama dediğim gibi fantazi oldu biraz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet biraz paranoyakça davrandım biliyorum ama türlü türlü dolandırıcılık hikayeleri okuyunca insan ister istemez paranoya yapıyor. Hele ki durduk yere sebepsizce engellenince :) Ben bana bir zararı olacağını düşünmemiştim zaten de, fatura ile başkası dolandırılır mı acaba diye tribe girmiştim sadece.

Kişiyi başka telefondan arayıp sordum neden engellediniz diye; "farkında değilim, başkasını engellerken sizi yanlışlıkla engellemişimdir belki" cevabını aldım :) Pek mantıklı bulmadım ama yapacak birşey yok tabi.

3 gunluk dunyada herseyı bu kadar kafaya takmaya gerek yok aslında.Fatura ile dolandırıcılık yapılsaydı memleketın vay haline olurdu emın ol.Sen gitarı kaptırma çaldırma yeter.

Geri