Amfi Mi Pedal Mı Almalıyım?

Öncelikle abilerime, ablalarıma ve kardeşlerime saygılar, selamlar.
Metal tarzı müzik çalmak istiyorum. Belcat G-10 adında bir amfim var, "overdrive" düğmesi var ve gain ayarı yok. Volume, Treble ve Bass ayarları var. Genel olarak hep overdrive statüsünde çalıyorum. Ibanez Gax30 model gitara sahibim. Metal müzik çalmak istiyorum fakat istediğim kirli sesi elde edemiyorum. Pek bilgili sayıldığım söylenemez. Distortion tonu alamıyorum anlayacağınız.

Şu tarz riffleri çalmak istiyorum ama ses tonum el vermiyor ve neredeyse müzikle bağımsız bir ses ortaya çıkıyor. Master Of Puppets gibi powerchord gerektiren şeyleri çalamayıp aynı zamanda gitarda bazı teknikleri kullanamıyorum.

Kişiyle gitarım aynı fakat slide yapınca onun gibi vıjj gibi olan sesi alamıyorum ve distortion sesini yakalayamıyorum. Sizce amfi mi almalıyım yoksa bir distortion pedalı mı almalıyım? Sorun gitarda diye düşündüm fakat gitarla fazlasıyla metal çalındığını gördüm. Distortion pedalı 250 tl civarı falan, benim limitim max 500 lira civarı. Önerilerinizi bekliyorum.

Amfim de bununla aynı.
https://http2.mlstatic.com/guitarra...10-D_NQ_NP_642553-MCO28021066897_082018-F.jpg

id core 10. çok daha iyisi alesis core gibi uygun fiyatlı bir ses kartı alıp guitar rig gibi program kullanmak ama şuan için fazla uğraştırıcı gelebilir.

Ses kartı en zengin tercih fakat gün gelecek o amfi illa ki evden çıkacak ya da bilgisayar elinde olmayacak..

Line 6 Spider 15 fiyat/performans çözümü.. Bence istediğini büyük ölçüde karşılar, alternatif; Blackstar ID Core 10 vb.

O amfiye pedal almak bile bile zarar etmek olur keza prosesör de aynı şekilde önce amfi..

idcore 10 ya da bütçe yetiyorsa boss katana serisi modellemeli amfiler ile başlamak en iyisi...ses kartı vb olayını başlangıç seviyesinde önermem ama yine de siz bilirsiniz :)

1. Öneri = İkinci el güzel bir kabin modellemesi olan prosesör tercih edebilirsin. (Prosesörde tercih ettiğin amfinin modellemesi amfinden daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Prosesördeki preamp simülatörünü amfinin power katına girer ve mevcut ise prosesördeki kabin modellemesiyle tonunu hacimlendirebilirsin.
Ayrıca prosesörde büyük ihtimalle Delay,Reverb,Chorus,Tremolo gibi efektler olacaktır. Bunları da kullanarak tonuna renk katarsın. Onun haricinde prosesörde ton zenginliği gibi bir avantaj var. İçerisinde Fender'den Mesa'ya,Vox'tan Marshall'a kadar bir sürü preamp simülasyonu var. Belki orijinali gibi olmayacaktır dijital sonuçta ama ton yelpazen geniş olacaktır. Bir çok modelleme de şu an kullandığın amfinden daha iyi olacaktır.
2. Öneri = (Bu doğal analog bir distortion için) - Ev kullanımına uygun düşük wattlı (Mesela 1W) ve 1x12 Kabin. Tabii ki şu durumda bu ikisine de bütçen yetmeyecektir. Şimdilik düşünme ama uzun vadede aklında bulunsun diye yazıyorum.
3. Öneri = Ses kartı. Ses kartı ve çeşitli yazılımlar ile (BIAS FX,Amplitube 4,Guitar Rig 5 v.s) güzel tonlar elde edebilirsin. Özellikle Amlitube 4'ü öneririm. İçerisinde sayısız amfi,kabin,pedal modellemesi var. Güzel ayarlamalar ile harika tonların olur. Artı avantaj olarak kayıt yapabilirsin. Şöyle ki tonun ne kadar güzel olursa olsun cep telefonunun mikrofonuyla yapacağın kayıt kalitesiz olacak ve seni tatmin etmeyecektir. İleride YouTube gibi platformlara cover videoları atmayı planlıyorsan ses kartı ile kayıt yapman çok daha iyi olacaktır.
4. Öneri = İlla ki distortion pedalı alacağım diyorsan. Kısa vadede iş görür. Ama uzun vadede başka pedal ya da ekipmanlara ihtiyaç duyacaksın. Bu müzik böyle bir şey çünkü doyumsuz oluyor insan.

Diğer çoğu arkadaşın dediği gibi ID Core fazlasıyla iyi gidebilen çok yönlü bir amfi, fakat ben direk bir prosesör almanı öneririm, içlerinde her türden efekt oluyor bu yüzden istediğin şarkıyı istediğin şekilde çalabilirsin, efektler arası ayakla geçiş yapmak da çok rahat oluyor. Üzerine biraz daha para biriktirip iyi bir prosesör al derim ben.

Eger elindeki amfi iyi bir amfi degilse, ilk onceligin bence amfi olmali. Kotu bir amfi ile herhangi bir pedali kullanman, kotu kulaklik ile muzik dinlemek gibidir. Dolayisiyla benim fikrim onceliginin amfi olmasi gerektigi yonunde. Eger pedal/procesesor dusunuyorsan elindeki amfi ile gidip, alacagin urunu kendi amfin uzerinde deneyip karar vermen yonunde. Boylece elindeki mevcut amfi ile alacagin sesi duymus olursun.

Blackstar id core en güzel çözüm. Kullanımı daha kolay procesöre göre. Yeni başlayanın procesörden iyi şekilde faydalanması zor. Amfi al uzun süre kullanırsın. İleri de öğrenince gitarı bakarsın başka aletler. Pedala hiç para harcama boşuna.

Hepinizin yorumlarını okudum, tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Şu an için id core 10 aklımda fakat bölgemde ikinci el satan birisi yok. Alırsam 800 lira gibi bir fiyata sıfır alacağım. Bunun yanında bölgemde şu tarz bir amfi var sayılır, sizce işimi görür mü? Line 6 Micro Spider olarak geçiyor.
Line6 Micro Spider (kutulu + Garantili) - Gitar Amfisi ve Diğer Enstrüman Yan Ekipmanları sahibinden.com'da - 598182149
Ek olarak bu ses kartı da aklıma yatmadı değil ama okulda da gösteri yapma gibi bir fikrim olduğu için o daha çok ev kullanımı için gibi geldi. Ya bunu ya da sıfır blackstar alacağım. Güzel bir distortion tonu alıp metal müziklere giriş yapmak, bazı teknikleri kullanmaya başlamak istiyorum. Bu küçük amfide "Insane- Metal" gibi tuşlar da var. Fazlasında pek gözüm olduğu söylenemez, Iron Maiden, Metallica gibi müzik gruplarının şarkılarını anlaşılabilir bir şekilde çalmak istiyorum. Attığım amfi hakkında önerilerinizi yazarsanız beni mutlu ederseniz.

Evde kendi başına takılıyor aklına gelen herşeyi çalıyorsan şimdilik bir procesor edınıp onunla ılgılı kabın modellemelerı ıle ugrasıp,pedal zinciri,amfinin önünde ve arkasında olması gereken pedalları ıyıce bu procesör ile kavrayıp kafanda bu şekiller olustuktan sonra gidip bir amfi edinmen en sağlıklısı olacaktır.
Çünkü pedal ve amfi işi ciddi anlamda tecrube gerektıren bır meseledır,Tarzına karakterıne uygun pedalı ve amfıyı oturtmak parayla değil deneyımle olusacak bir süreçti.
Dünyadakı en pahalı 10 pedalı alıp en guzel amfının onune dız cıkacak olan sound bır kere sana hıtap etmıyorsa begenmeyeceksın.
O yuzden gidip bir line 6podhd500x modelı procesor edınmenı öneriyorum.

Maceraya hoş geldiniz. Tavsiyem ilk aşamada biraz daha sabırlı olmanız ve şimdilik pedal/processor türevlerinden uzak durmanız yönünde olur. Blackstar id core serisi ise micro spider’a göre daha kaliteli bir tercih olacaktır. Üstelik farklı kapasitedeki modellerini burada da ikinci el olarak bulmanız mümkün. Şu aşamada doğrudan processor ve simulator dünyasına girmeye çalışmak, amfi kullanımı ve pedallar hakkında görece genel bir deneyime sahip olmadan boğucu ve kafa karıştırıcı olacaktır. Bu sebeple başlangıçta hedeflerinizi basit tutun, öncelikle amfinizi güncelleyin. Yolunuz açık olsun.

Metal tarzı müzik çalmak istiyorum. Belcat G-10 adında bir amfim var, "overdrive" düğmesi var ve gain ayarı yok. Volume, Treble ve Bass ayarları var. Genel olarak hep overdrive statüsünde çalıyorum. Ibanez Gax30 model gitara sahibim. Metal müzik çalmak istiyorum fakat istediğim kirli sesi elde edemiyorum. Pek bilgili sayıldığım söylenemez. Distortion tonu alamıyorum anlayacağınız.

Şu tarz riffleri çalmak istiyorum ama ses tonum el vermiyor ve neredeyse müzikle bağımsız bir ses ortaya çıkıyor. Master Of Puppets gibi powerchord gerektiren şeyleri çalamayıp aynı zamanda gitarda bazı teknikleri kullanamıyorum.

Kişiyle gitarım aynı fakat slide yapınca onun gibi vıjj gibi olan sesi alamıyorum ve distortion sesini yakalayamıyorum. Sizce amfi mi almalıyım yoksa bir distortion pedalı mı almalıyım? Sorun gitarda diye düşündüm fakat gitarla fazlasıyla metal çalındığını gördüm. Distortion pedalı 250 tl civarı falan, benim limitim max 500 lira civarı. Önerilerinizi bekliyorum.

Amfim de bununla aynı.
https://http2.mlstatic.com/guitarra...10-D_NQ_NP_642553-MCO28021066897_082018-F.jpg

Ben vamp2 processocer charvel amfi kullaniyorum baslangic icin turock arkadasimizin dedigi gibi yeterli olabiliyor ama kulagin zamanla daha hassalastiginda daha iyi cihazlara yoneliyorsun buda ekonomik acidanbiraz sorun teskil ediyor...internet bu tarz arastirmalar acisindan bize guzel imkanlar sunuyor... Lambali amfilere ve tone bone gibi daha karakteristik pedallara yonlendiriyor bizleri blackstari arastirmadim ama vox marshall gibi efsane olmus amfilerin videolarini dinledim... Bu cihazlar biz gibi orta duzeyde icracilara fazlasiyla yeter...pedal setup konusu ise hayli tecrube istiyor o yuzden processorlar bizlere daha cok hitap ediyor... Profesyonellige dogru adim attikca kesenin de agzini biraz acmak gerekiyor...

Amfim de bununla aynı.

Bu linkte heavy ustadlarinin hangi ekipmanlari kullandiklari hakkinda bilgiler veriliyor... Faydali olacagini umut ediyorum...James Hetfield's Equipboard ara kismina sanatcinin adini yazdiginizda kullandigi gitar,amfi,pedal hepsini gorebiliyorsunuz...

Geri