Gitar Solo Gelişimi İçin Şarkı Önerileriniz

Bu solo olayında yıllardır bir türlü vasatı aşamadık. Ne zaman ki gamlara ve egzersizlere niyetlensem sıkkınlık geliyor yarıda kalıyor. Bunun yerine şarkılar üzerinden kalıpları öğrenmeye çalışacağım. Gitarist yerine şarkı önerisi bekliyorum. Kolaydan zora eğitim görevi görecek varsa bir listeniz yazıngari. Müzik türü farketmez, thrash, blues, black hatta pop-rock sololarına da açığım.

Bu solo olayında yıllardır bir türlü vasatı aşamadık. Ne zaman ki gamlara ve egzersizlere niyetlensem sıkkınlık geliyor yarıda kalıyor. Bunun yerine şarkılar üzerinden kalıpları öğrenmeye çalışacağım. Gitarist yerine şarkı önerisi bekliyorum. Kolaydan zora eğitim görevi görecek varsa bir listeniz yazıngari. Müzik türü farketmez, thrash, blues, black hatta pop-rock sololarına da açığım.
Minör dizisini öğrenmek adına the loner parçasına bakılabilir fakat böyle öğrenmek oturup analiz edilmeyecekse verimli olmaz. Onun yerine fikrim, youtube üzerinden öğrenmek istediğiniz dizinin, örneğin am backing track, alt yapısını açıp solo çalmanız. Bazı videolar klavye üzerinde basmanız gereken notaları gösteriyor. Bence verimli güzel.

Hangi seviyede gitar çalıyorsun bunu bilmeden öneri yapmak zor ama YouTube'a ''The Easiest Guitar Solos'' Tarzı başlıklar aratınca şu sololar çıkıyor;

Red Hot Chili Peppers - Californication
Red Hot Chili Peppers - Otherside
Nirvana - Smells Like Teen Spirit
Guns N' Roses - Knockin' On Heaven's Door (1. Solo)
Coldplay - Fix you
The Beatles - Let it be
Green Day - Holiday
Guns N' Roses - Sweet Child O' mine (1. ve 2. Solo)

Bir göz atmanı tavsiye ederim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Master of puppets, fade to black, one, sanitarium'un sololarını %100 olmasa da %70ini çalabiliyorum. Daha da hızlanmak istiyorum. Megadeth, Vai, Satriani açıp hemen hevesimin içine de etmek istemiyorum. Şarkılarda aşırı bend olmamasını istiyorum.

Parçalardaki soloları çalmak ile sağlıklı bir gelişim elde edemezsin. Çoğu zaman amatör olarak enstruman çalan arkadaşlar bazı yanlış teknikler uygulayıp istenilen sonucu elde edemez, bu yüzden profesyonel yardım almaları gerekir. Özel ders almak veya almamak tabiki senin tercihin. Parçalardaki sololar yerine, profesyonel insanların eğitim verdiği Lick Library sitesinden dvd satın alabilirsin (ebay, amazon vs. de var) yada torrentten falan korsan olarakda bulabilirsin sana kalmış. Pentatonic'lerden başlamanı öneririm. Kolay gelsin.

Total Guitar , Guitar Techniques dergilerini edinin. Her seviyeye göre şarkılar ve şarkı tabları vardır. Her ölçüsünün analizi yapılır ve anlatılır.
Şarkının Tonu A,
17. ölçüde, A akoru üstünde; Adorian,
24. ölçüde G de; Gmixolydian çalınmış, gibisinden

Son düzenleme:
Modları öğrenmen gerekli, sonra da o modların hangi dereceler üzerine çalındığı üzerine kafa yormalısın. Pentatonik (Majör,Minör) Kendine sevdiğin parçalardan alacağın bir lick-library oluştur. O lickleri parçaların tonlarına uygun şekilde farklı pozisyonlarda çal. Sonra da backing track üzerine küçük doğaçlamalar cümleler kurmaya başla. Göreceksin ki çalıyorsun :)

Geri