Akustik Gitar Tel ve Sap Ayari

Herkese merhabalar, 1 aydir gitar ogreniyorum. Gitarimin tellerinde kararma oldugu icin acaba telleri degistirsem mi diye dusundum. Elixir markalarin diger markalara gore daha iyi oldugunu okudum cogu yerde. Gitarimi doremusic'ten aldim. Sapinda biraz egilme var. Klavye dedigimiz en ucu yani govdeye uzak kismi biraz havada duruyor ve tellerin yukseklikleri farkli bu yuzden. Gitarim Yamaha F310. 1 aylik felan gitarim nasil bu hale geldigini anlayamadim. Belkide aldigimda boyleydi ama gitardan anlamadigim icin farketmemisimdir. Doremusic atolyesinde calisan kisiyle gorustum. Sap ayari yapariz dedi internetten biraz videolar izledim bildigin gitari kesip biciyorlar. Gitarim yeni oldugu icin kiyamiyorum da. Nasil bir yol izlemem gerekir? Bir de telleri degistirecegim. Elixir 2+1 paket buldum 11-52, nanoweb bir tel. Boyle paket halinde daha uyguna geliyor. 0.10 kullan demisti bir muzik market bana. Simdi ben bu teli alayim mi? Sap ayari yaptirayim mi doremusic calisanina? Yoksa baska tel mi bakayim kendime fabrika cikisi ustunde tellerin kalinligini nerden ogrenebilirim? Sap ayari yaptirmak gitarin degerini kalitesini dusurur mu? Gitar elimde kalir mi? Yoksa daha mi iyi olur? Iyi ustalara nasil ulasabilirim. Cok fazla soru isaretim var cunku daha cok yeniyim... Zaman ayirip yazan ilgilenen herkese simdiden cok tesekkur ederim. Bilgi paylastikca guzeldir...

Fabrikasyon gitarlarda kutudan çıkarttığınızda ayarlar mükemmel şekilde değildir. Olması da güçtür zaten dünyanın bir ucundan geliyor ısı nem vs pek çok etkene maruz kalıyor. Yazdıklarınızdan konu ile uzaktan yakından alakanız olmadığı anlaşılıyor. O kadar ki troll bir başlık mı acaba diye bile düşündürüyor. Bu seviyede fazla bir şey yazıp kafanızı bulandırmaya gerek yok. Gitarınızı bir luthiyere götürün ve bakımlarını yaptırın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fabrikasyon gitarlarda kutudan çıkarttığınızda ayarlar mükemmel şekilde değildir. Olması da güçtür zaten dünyanın bir ucundan geliyor ısı nem vs pek çok etkene maruz kalıyor. Yazdıklarınızdan konu ile uzaktan yakından alakanız olmadığı anlaşılıyor. O kadar ki troll bir başlık mı acaba diye bile düşündürüyor. Bu seviyede fazla bir şey yazıp kafanızı bulandırmaya gerek yok. Gitarınızı bir luthiyere götürün ve bakımlarını yaptırın.

Yok estagfurullah niye troll olsun bu iste yeniyim. Ogrenmeye alismaya calisiyorum. Ergen yaslarda cok heves edip imkan bulamayip yapamamistim. Anca 23 de iste nasip oldu. Bu konulara hakim bilen insanlardan tecrube edinmeye calisiyorum. Luthiyere goturmeyi dusunuyorum fakat internetten izledigim videolarda kesip bicme olayi kafami kurcaladi. Kime gotursem hangi teli alsam bilemiyorum. Ustalik gerektiren konular oldugu icin insan hemen veremiyor. Gitarimi zar zor arttirtigim paralari biriktirirek aldim. Bilincsiz hareket etmek istemem. Sizce Doremusic'e goturmeli miyim? Elixir 11-52 nanoweb telleri almali miyim? Zaman ayirdiginiz icin teskkur ederim.

Sap ayarı, sap demirini sıkarak veya gevşeterek yapılır, kesme biçme bir durum söz konusu değil. İşini düzgün yapan bir lutiyere götürürseniz halleder. Onun dışında üst eşik, alt eşik, entonasyon, tel yüksekliği, fret yükseklik dengesizliklerini de kontrol eder, önceki mesajımda da dediğim gibi fabrikasyon gitarlarda bu sorunlar genel olarak karşınıza çıkar sıfır alındığında. Bilen biri tarafından elden geçirilmesi gerekir.

Tel olarak elixir gibi dışı kaplı teller daha uzun ömürlüdür. Sık sık tel değiştirmek istemiyorsanız tercih edebilirsiniz. Ton anlamında parlaklığını diğer tellere göre daha uzun süre korurlar.

Gitarın üzerinde gelen tellere takılmayın. Onun bir önemi yok. Tel kalınlığı ve marka kişisel tercihtir. .10 ile başlayıp daha sonra arzu ettiğiniz kalınlıkları deneyebilirsiniz.

Sap ayarı, sap demirini sıkarak veya gevşeterek yapılır, kesme biçme bir durum söz konusu değil. İşini düzgün yapan bir lutiyere götürürseniz halleder. Onun dışında üst eşik, alt eşik, entonasyon, tel yüksekliği, fret yükseklik dengesizliklerini de kontrol eder, önceki mesajımda da dediğim gibi fabrikasyon gitarlarda bu sorunlar genel olarak karşınıza çıkar sıfır alındığında. Bilen biri tarafından elden geçirilmesi gerekir.

Tel olarak elixir gibi dışı kaplı teller daha uzun ömürlüdür. Sık sık tel değiştirmek istemiyorsanız tercih edebilirsiniz. Ton anlamında parlaklığını diğer tellere göre daha uzun süre korurlar.

Gitarın üzerinde gelen tellere takılmayın. Onun bir önemi yok. Tel kalınlığı ve marka kişisel tercihtir. .10 ile başlayıp daha sonra arzu ettiğiniz kalınlıkları deneyebilirsiniz.

Sap ayari demiri dediginiz olay truss rod dedigimiz sey midir? Bazi gitarlarin sapinin ucunda alyan ile cevirebilicegimiz bir mekanizma bulunmakta ama benim gitarimda boyle birsey yok goremedim ben. Bu sebepten oturu gitarin klavyesini felan acacak sanirim o sekilde yapacak. Benim gitarim akustik yamaha f310. Tel 0.10 almayi cok dusundum ama bulamadim. 11-52 kalinliga sahip 3 al 2 ode elixir paketlerden alacagim daha uygun oldugu icin diger turlu tek elixir paket 150-160 boyle 250 liraya 3 tane almis oluyorum. Simdi Elixir 11-52 nanoweb tel siparsini verecegim. Isini duzgun yapan Istanbul icerisinde onerebiliceginiz bir lutiyer var midir? Ben bir tek suan doremusic ile muhattap oldugum icin orada bulanan calisandan bilgi aldim. Sanirim ilkten ona goturecegim umarim gitarimi teslim alirken iyi durumda olur.. Simdi dusunuyorumda baslangic icin (kendim butcem icin soyluyorum) pahali bisey almasaymisim. Yamaha f310 goruntusu sesi o kadar cok hosuma gitti ki dedim ki bu gitar benim olmali..
Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Bilen birilerinden konu hakkinda yorum, almak tavsiye almak insani rahatlatiyor.

Gitarınızın ortasındaki delikten sapa doğru bakın. Sap ayarı için alyan girişini göreceksiniz. Normalde internetten öğrenin ve kendiniz yapın derdim ancak içimden bir ses luthiyere götürmenizin daha iyi olacağını söylüyör :)

Gitarınızın ortasındaki delikten sapa doğru bakın. Sap ayarı için alyan girişini göreceksiniz. Normalde internetten öğrenin ve kendiniz yapın derdim ancak içimden bir ses luthiyere götürmenizin daha iyi olacağını söylüyör :)

Benim icimden bir seste dokunmamam gerektigini soyluyor. :D Bu arada gordum alyan girisini. :) Megersem bende de ondan varmis ben yok saniyordum. :) Son olarak doremusic tamir atolyesini tavsiye eder misiniz bu islemler icin?

Yetersiz olduklarını sanmıyorum basit işlemler bunlar. Ancak ücretli yapacaklarsa ülkede bi sürü düzgün luthier var. Onlara götür hem bişeyler kaparsın hem de yapan kişinin işçiliğinden emin olursun. Benim her türlü gitar işinde gözüm kapalı güvendiğim tek kişi istanbulda Matt guitars'dır. Forumda arama yaparak kendisine ulaşabilirsin.

Son düzenleme:
Yetersiz olduklarını sanmıyorum basit işlemler bunlar. Ancak ücretli yapacaklarsa ülkede bi sürü düzgün luthier var. Onlara götür hem bişeyler kaparsın hem de yapan kişinin işçiliğinden emin olursun. Benim her türlü gitar işinde gözüm kapalı güvendiğim tek kişi istanbulda Matt guitars'dır. Forumda arama yaparak kendisine ulaşabilirsin.

Telleri takmak icin ve sap ayarini yapmak icin 20 lira istediler. Bir bakayim hemen cok tesekkur ederim tavsiyeniz icin.

Sapla uzaktan yakından alakası yok .Arkadaş yakın olan kısım yuksek dıyor.Dikkat edin gitarın alt eşik bildigimiz baslangıc sevıyesı gıtarda olan hayvanımsı esıklerden dolayı.
O esıgı tum tellerı sokup duzgun bır sekılde zımparalaman lazım kı bu ıuse 1 aydır ugrasan bırısın o yuzden gerek yok o gıtarda sap ayarlık bır durum zaten olmaz.Luthıere gıt.Kendı basına yapmaya calısırsan geçmiş olsun gitarın çöp olur benden soylemesı

Geri