Manyetik sardım

Arkadaşlar, aylardır uğraşıp didiniyorum. (Ayrıca iyi de masraf ettim.) Nihayet prototip manyetikler imal ettim. Henüz %100 bitmedi, ama gitara bağladım ve birkaç gündür deniyorum. Sesini sizle de paylaşmak istedim.

Aylar sürmesi ve uğraştırmasının birden fazla nedeni oldu, fakat ana sebep: Özenerek yaptım.

Diğer sebepler de sonsuza uzanan bir liste, ama birkaçı şöyle:

1- Custom dizayn olması, zaman alan ve pahalıya mal olmasına sebep olan ilk faktör. Manyetiğin ölçüleri vs. standart bir gitara göre, ama malzemelerin türü, kalitesi vs. custom seçimler. Dolayısıyla sarmaya hazır olmayan ham malzemeler kullanarak -tabiri caizse sıfırdan- tasarladım.
2- Malzemelerin çoğu ithal.
3- İmalatta kullanılan bazı aletler Türkiye'de ve hatta dünyada dahi bulunmuyor; bulunsa dahi standartlar birbirini tutmuyor... Dolayısıyla çok pahalıya mal oluyor ve özel yapım veya modifikasyon gerektirebiliyor. Muadil bulmak için biraz mühendislik ve ar-ge kafası lazım. Özetle pahalıya mal oluyor diyelim.
4- Öğrenme eğrisi biraz dik.
5- Bir çok terimi öğrenmeden uygun malzemelere ulaşılmıyor.
6- Gerçekten çeşitli el becerisi ve zihinsel beceri gerektiriyor.

Mevcut ilerlemeden ve aldığım sonuçlardan ben tatmin oldum. %100 tamamlamayı da sabırsızlıkla bekliyorum.

İşte sesleri

Kirli, metal, Soldano tipte bir amfiden Köprü manyetiği:

Temiz, cam gibi, Tweed tipte bir amfiden Sap manyetiği:

Crunch, fuzzy, Marshall stili bir amfi ve Fuzz Face tarzı fuzz, Köprü manyetiği:

Kirli, Distorted, Marshall tipte bir amfiden Köprü manyetiği:

Son düzenleme:
Elimize sağlık. Kayıtlarda kullanılan ekipmanı da belirtirseniz daha iyi fikir verebilir. Kayıtlara göre oldukça başarılı bir çalışma olmuş tebrik ederim. Tecrübelerinizi paylaştığınız bir başlık oluştursanız da ileride referans olarak kullanılsa ne güzel olur. Tekrar tebrikler.

Öncelikle gayret ve emeklerin için ellerine sağlık hocam. Forum öyle güzel bilgilerle dolu ki bu tarz girişimlerle bir çok kişiye kaynak sağlar oldu. Ticari bir sır özelliği taşımıyorsa kullandığınız yöntem ve metodları maliyet vb. bilgileri paylaşabilirseniz belki kendi manyetiğini yapmak isteyen arkadaşlara da yol gösterici bir ek kaynak olur. Tonlara gelince de @berdin123 arkadaşımın da söylediği gibi sap manyetiğindeki clean ton çok güzel geliyor. tebrikler...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sap manyetiğindeki tona bayıldım, amfi de baya hakikatli amfi herhalde sesler cıvıl cıvıl geliyor. 3 tane mi manyetik sardınız hocam bir de toplam kaça patladı ?

Şimdilik 6 tane sardım, birkaç tane daha sarabilecek malzemem var. İlk 3'ünü gitara bağladım deniyorum. Alet-edevat, bütün aldığım sarf malzemeleri ve özel kalıplar, denemeler için israf ettiklerim... toplamda 3 bin lirayı geçmiştir. Ayrıca malzemelerin büyük kısmını dolar fırlamadan önce almıştım : ( Bunları şimdi almaya kalksam cebimden 5 binlerden aşağı para çıkmaz herhalde. Onu da yakında görürüm.

Ayrıca bütün tasarımları ve süreçleri kendim gerçekleştirdim. Normalde çok pahalıya gelebilecek, fakat tanıdık vasıtasıyla oldukça ucuza hallettiğim aşamalar oldu.

Öncelikle gayret ve emeklerin için ellerine sağlık hocam. Forum öyle güzel bilgilerle dolu ki bu tarz girişimlerle bir çok kişiye kaynak sağlar oldu. Ticari bir sır özelliği taşımıyorsa kullandığınız yöntem ve metodları maliyet vb. bilgileri paylaşabilirseniz belki kendi manyetiğini yapmak isteyen arkadaşlara da yol gösterici bir ek kaynak olur. Tonlara gelince de @berdin123 arkadaşımın da söylediği gibi sap manyetiğindeki clean ton çok güzel geliyor. tebrikler...

İşi yakın zamanda ilerletmeyi(allah bilir bu da kaç ay sürecek) ve ticari boyuta getirmeyi düşünüyorum. Yoksa 3 tane sarmak için veya hobi için bile değmez bence. Yani çok pahalı bir hobi olur. Çünkü kaliteli manyetik sarmak için harcadığın yalnızca sarf malzemesinin fiyatı dahi iyi bir manyetik setine yakın tutuyor. Buna öğrenmek ve sarabilmek için gereken altyapı masraflarını ekleyince hiç değmez.

Yani kişisel kanaatim şöyle: Bunu iş haline getirmiyorsan, piyasada en beğendiğin manyetik setini almak -fiyatı çok absürt olmadıktan sonra- daha güvenli ve çok daha kârlıdır. Ayrıca piyasada bunları isteğe göre saranlar da var. Mutlaka özgün bir manyetik istersen böyle de çözümler bulunabilir. Ustasına yaptırmak olası problemleri de en aza indirir.

Bu arada bunları yaparken neden bazı siparişe özel gitar yapımcılarının yurtdışına göçtüğünü de iyi anladım. Türkiye'de hem malzemeye ulaşmak zor hem kur yüksek ve dalgalı hem de tüketici güvensizliği yüksek bir piyasa olduğundan belirsizlik yüksek ve tutunmak çok zor. Ben de bu işi ticari hale getirirsem kalite-kontrolü etkilemeden maliyetlerle nasıl baş edebilirim onu düşünüyorum.

Kıyas yapmak gerekirse 'Mind Abuse' pedalını geçen senenin sonunda (bu işe giriştikten daha sonraki bir tarih oluyor) 760 lira gibi bir fiyata aldığımı hatırlıyorum. Şimdiki peşin fiyatı 1200 lira, taksitli 1359 lira...

Aradaki fark peşinde %57 ve taksitlide %78'e gidiyor.

Tüketiciyi bilinçlendirici bazı bilgileri zamanla/ileride vermeyi düşünüyorum. Önce biraz daha ilerleyip prototipi de tamamlamam gerek. Şimdilik çeşitli amfi tipleri ve overdrive/distortion pedallarını denemeye devam ediyorum.

Update: Waxpotting sonrası değişik amfilerle testler yaptım.

50W Jumper'lı Marshall Plexi Clean:

Blues Junior Fat Switch basılı, Clean ve Tube Screamer boost:

Gitar hakkında:

Gitar 2008 'Crafted In China' Squier. Ağacı dışında kalan her şeyi birkaç yıl önce yeni ve daha kaliteli parçalarla değiştirmiştim. Bütün elektronikleri Amerika'dan almıştım.
Köprüsü Wilkinson,
Büyük çelik tremolo bloğu var. Bloğu sabitlemedim ama tremolo kolunu da kullanmıyorum.
Potanslar CTS,
Blender modlu,
Treble bleed bağlamadım,
Teller EB Regular Slinky,

Ayrıca yakında sipariş almayı ve yaptığım prototipleri de satmayı düşünüyorum.
IMG_46631000.jpg

Selamlar,

Öncelikle elinize sağlık. Çalışmanızı takip eden birisi olarak naçizane bir yorumum olacak. Koyduğunuz ses örnekleri malesef bir anlam ifade etmiyor, zira sadece amfi ve efekt değişikliği yapmışsınız. Manyetikleriniz hakkında fikir sahibi olabilmemiz için başka manyetiklerle kıyaslama yapmanız gerekiyor. Manyetik dışındaki tüm faktörleri aynı tutarak (gitar, teller, amfi eq ayarları, kablo uzunluları, manyetik pozisyonları) "bunlar stock Squier manyetikleri, bunlar Meksika Standard, bunlar da benim sardıklarım" gibi bir ses kaydı koyarsanız sizin ürünlerinizin diğerlerine üstünlüklerini ve zayıflıklarını tayin edebiliriz. İşi "manyetik değiştirme" raddesine gelmiş bir çok kişi zaten Plexi'den Tweed'e geçince az çok nasıl bir ses çıkacağını öngörebiliyor. Özetle kontrollü deney yapmazsanız sardığınız manyetikler hakkında gerçek anlamda fikir sahibi olamayız.

Sevgiler, saygılar...

Selamlar,

Öncelikle elinize sağlık. Çalışmanızı takip eden birisi olarak naçizane bir yorumum olacak. Koyduğunuz ses örnekleri malesef bir anlam ifade etmiyor, zira sadece amfi ve efekt değişikliği yapmışsınız. Manyetikleriniz hakkında fikir sahibi olabilmemiz için başka manyetiklerle kıyaslama yapmanız gerekiyor. Manyetik dışındaki tüm faktörleri aynı tutarak (gitar, teller, amfi eq ayarları, kablo uzunluları, manyetik pozisyonları) "bunlar stock Squier manyetikleri, bunlar Meksika Standard, bunlar da benim sardıklarım" gibi bir ses kaydı koyarsanız sizin ürünlerinizin diğerlerine üstünlüklerini ve zayıflıklarını tayin edebiliriz. İşi "manyetik değiştirme" raddesine gelmiş bir çok kişi zaten Plexi'den Tweed'e geçince az çok nasıl bir ses çıkacağını öngörebiliyor. Özetle kontrollü deney yapmazsanız sardığınız manyetikler hakkında gerçek anlamda fikir sahibi olamayız.

Sevgiler, saygılar...

Değerli yorumunuza ve ilginize teşekkürler. Bu tarz kıyasları kendi başıma yapmamın ne kadar tarafsız, gerçekçi ve etik olacağına emin değilim. Diğer yandan kıyas ettiğim markalarla başımın derde girmesini de istemem : ) Çünkü nihayetinde kendim de markalaşmayı istiyorum.

O yüzden öyle kıyasları biraz daha ileride sosyal medyada, youtube'da... ünlenmiş kişilerden istemeyi düşünüyorum. Hem onlar benden daha tarafsız olabilirler hem bu işin prodüksiyon kısmını da benden daha iyi becerirler diye düşünüyorum. Üçüncü olarak bu kişilerin kendi hazır kitleleri de var ki bu da henüz bende yok.

Dolayısıyla kıyas vidyoları yaptırmayı ben de istiyorum, sadece biraz daha zamana yani diğer bir deyişle her şeyiyle hazır ürünlere ihtiyacım var.

Ses örneklerini paylaşmamın tek amacı manyetiklerin ne kadar iyi olduğunu dinletmek değil elbette. Sizin yorumunuz gibi geri dönüş ve fikir almak için projeyi biraz daha somutlaştırmaya ve diyalog başlatmaya çalışıyorum.

Bu iş benim hayli zamanımı aldı ve alıyor. Her uzun süreli projede olduğu gibi tükenmemek için arada durup biraz nefes almak da istiyorum. O arada test ederken özellikle belli olgunluğa ulaştığını da düşündüğümden bunları paylaşıyorum.

Benden de saygılar, sevgiler.

Geri