Forumda neden soru cevap başlığı yok?

Başlık amacından çoktan sapmış...
Şu forumun "olağan şüphelilerine" sesleniyorum: 1 ay boyunca forumda hiç bir soruya yanıt vermeyin. Özel mesajlar dahil. Özellikle de foruma yeni gelmiş kişilere.
Sonra bir tekrar görüşelim meseleyi. Ben ciddi ciddi yapmak istiyorum bunu.

Sadece soru sorduğu için insanları hor gören bir tavırla yanıt vermek kabul edilir şey değil. Ben de etmiyorum.
Ama forum yakın zamanda basbayağı TROLLENMEYE başladı. Takip edenler bilir.
Bu tiplere tepki vermek küstahlık veya kendini beğenmişlik değil, forumu sahiplenmektir.
Bu forumda BİR AVUÇ insanız. Herhangi bir soruya ilgi gösterip bilgisini paylaşanlar da, saçmalıklara tepki verenler de aynı kişiler. "Sen, ben, bizim oğlan" yani.
Bunlar yanıt vermeyi bıraksın, bu forumda kendi kendinize eğlenirsiniz.

Sn. barrios, nice değerli insan değil bir ay, yıllardır cevap vermiyor zaten.

Sebebi de tam olarak bu. Sorulan soruların kalitesizliği + "bir bilen" tarafından verilen cevaba minnet duymamak. Kimsenin kimseyi sadece "soru sorduğu" için terslediği yok.

Haklısınız tabiki milyon kere sorulmuş soruları art arda sormaya devam etmek, üstüne bir de araştırmadan konu açmak doğru değil. Fakat burada insanların zamanından çalacak bir durum olmadığını düşünüyorum. Bunun forumdaki bilgi kirliliği dışında kime ne gibi bir zararı olabilir anlamadım açıkcası. Sanırım açılan her konu sizin bildirim kutunuza falan düşüyor?

Anlaşabiliyor olmamıza sevindim. Forumda soru sormak ile "ey ahali, bana zaman ayırın, ilgi gösterin" demek farklı şeyler mi sizce? Forum kullanıcılarına forumda bilgi kirliliğinden daha büyük bir zarar verebilir misiniz?

Ekipmanı imzasına yazan, her mesajda gözümüze sokan adamın sorduğu soruya bak.

Soruya cevap vermeyi neden lüks gördüğümü anlattım. Güzelce okursan bir kaç yerde bu soruna cevap bulabilirsin.

Afedersin kim kimi tersliyor? Bak bakalım şu başlığa birisini hedef alıp giydirmiş miyim. Ama canın yanmış belli, biraz daha derisi kalın olmanı tavsiye ederim. Bu kadar hassas olmak iyi değil, popo, çikolatalı gofret falan bu kadar etkiliyorsa seni hayatta kolaylıklar ve başarılar dilerim. Argüman üretmekten acizsin, romantizm ve popülizmin arkasına sığınıp vay ekipman kaç binlikti falan boş yapıyorsun, kompleks yapıyorsun. Git bir yüzünü yıka kendine gel, elinin ayağının tiremesi geçsin.

Soru üretken değilse, daha önce elli bin defa cevaplandıysa, kişiye "hizmet" ediyorsa cevaplamak BANA abes geliyor, sen ne yaparsan yap bu kadar basit. Ben bu soruyu sorana saygı duymayacağım. "Thomann'dan alışveriş yapacağım ne kadar vergi öderim" diye soran adama cevap vermemek de dalga geçmek de yardımcı olmak da benim tasarrufumda. Takdir edersin etmezsin bilmiyorum ama senin bu konuda söz hakkın yok. Şu aşağıdaki formu doldurup gel, öyle devam edelim.

butthurt.jpg

İçine kapanık insanları ukalalık ve laubalilikle susturmayı başardığın için alışkanlıktan önüne gelene kibirle yaklaşıyorsun. Ha muhtemelen bugüne kadar kişisel olarak pekte taktir edilecek iş yapmadın belki bilemem. Ama yaz sen olsun seni kim tanıyacak buralarda? :)

Fikirlerine zımba geçireceğin insanları seçerek egonu tatmin et, üst segment seni zorlar anca tartışırken atıl kaldığın kişileri engellemek zorunda kalırsın Bay Elit.

Aa verdiğin form ingilizceymiş.. Yoksa ingilizcede mi biliyorsun? oha çok iyi!

Bu arada başlığı açan arkadaş neden böyle bir başlık olmadığını bu başlıkta gördü. İnsanlar birbirine girer kavga olur. O yüzden gerek yok. :D Sen gene sor tabi ben soruyu beğenirsem, havamda olursam ve daha önemlisi cevabı biliyorsam cevaplarım.

O ekip facebook'a kaçtı artık, bir ara gitarımın teli koptu ne yapayım? (Yeni tel tak ?) cort x2 mi ibanez grg 170 mi ? gitarın jackını nasıl takarımla, gitarımın sesini nasıl açarımla filan ana ekran kaplanmıştı. Ben de hiç blok-engelleme fonksiyonunu kullanmadım şimdiye kadar bakalım ne olacak diye, en sonunda resmen çarpık kentleşmeye bakarken gözümün kanaması gibi hissetmiştim. Bu başlıklara gelen tepkilerden sonra onlar da ya sormaktan yıldılar ya banlandılar ya da facebook'a kaçtılar ya da hepsi birden oldu :) Facebook'ta artık içeriği engelliyorum çünkü çekilir dert değil. Hele ki facebook gibi fast food'u geçtim, tüket ve geber kültürü olan bir yerde hiç laf anlatamazsın. Turkrock'a da fast food muamelesi yapınca bunlar oldu gerçekten. Şimdi durum epey güzel bana göre. Bir iki eğlenen tip var trolleyip trolleyip kaçıyorlar muhtemelen forumun eski atılan bilgili tayfasından biri ya da içimizden biri bizimle eqlenir. Onların da başlıklarına yazmıyorum ama epey gülüyorum ha anladın sen onu, burayı da okuyorsundur kesin :) Bence, devam et ama yine eskilerden birini çukura çekeceksin o başlıklarından birinde birisi ban yiyeecek kaza kurşununa ona yanarım.

Sevgili @herıs009

kişinin kendi kafası, beklentisi, deneyimi ve aslında tam olarak cevabını istediği konu düşünüldüğünde emin ol ki eskiden açılmış konular veya internetteki bilgi birikimi tatmin etmiyor.

bırak geçmiş konuları, en ayrıntısına kadar özenle yazıp kendim bir konu açsam bile gelen cevaplarla tatmin olmuyorum. peki neden? çünkü önkabullerimiz farklı. ve sandığının aksine bu önkabullerin zıtlıkları arasında kesin bir doğru yanlış ayrımı yok. her kabul kendince haklılığa sahip. bu bahsim tartışma konuları içindi özellikle. çünkü artık boş yapan, kendince dalga geçen cevaplardan sıkıldım.

şu duman tonu mevzuuna gelirsek, kolunuz mu kopuyor yazınca. ben geçenlerde birine daha söyledim herhalde burada, yazmayın arkadaşım bilgi vermeyecekseniz. madem insanların cehaletinden sıkılan bir elitsin, neden zamanını onlarla dalga geçerek harcıyorsun? karşındaki elemanın ne düşünebileceğini geçtim, sadece neden değerli zamanını harcıyorsun?

yol bir tane değil arkadaşlar. siz insanın gelişimini sadece bildiğiniz gibi sanıyorsunuz ama maalesef öldürmekten başka da işe yaramıyorsunuz.
Cevabınızdan, henüz forum kültürünün ne demek olduğunu bilmediğiniz ve bu forumun tarihi hakkında yeterli bilginiz olmadığı çıkarımını yapıyorum...Ve bunlar olmadan, maalesef konuyu uçtan uca değerlendirebilmenin mümkün olmadığını düşünüyorum...

yol bir tane değil arkadaşlar. siz insanın gelişimini sadece bildiğiniz gibi sanıyorsunuz ama maalesef öldürmekten başka da işe yaramıyorsunuz.

Geçenlerde başka bir başlıkta da benzer bir tavır sergilemiştiniz, söylem şekliniz "yapmıyorsunuz, böyle" vb. sanki tek bir doğru olduğunu ve onun sizin söylediğiniz olduğunu gösterir nitelikle, "böyle değerlendiriyorum, bence böyle, böyle varsayıyorum, böyle anlıyorum" vb. değil, siz nasıl düşünüyorsunuz bilemiyorum ama benim yaşımda bu şekilde ifadeler komik oluyor...Ayrıca, bir üye bir soru soruyor, diğer üyeler elbette buna cevap verirken, kendi tecrübelerini kullanarak cevap vereceklerdir ve eğer çok fazla üye bu şekilde cevap veriyor/düşünüyorsa, o zaman bu söylenenin doğru olma olasılığı artacaktır...Şimdi bana "Milyarlaca sinek yanılıyor olamaz" örneği vermeyin lütfen, sırf bu nedenle forum olgusu var, bazı tecrübeli, bilgili üyelerin varlığının önemi işte burada ortaya çıkıyor...Siz kalkıp, sınırlı bilgi ve tecrübenizle "bu böyle değil, böyle" der, bunu da tartışma yapmayacak şekilde kestirir atar, "budur doğrusu" gibi savunur, hatta "siz b.k bilmiyorsunuz, tek bir tane doğrusu yok" vb. noktalara getirirseniz bunun tasvif edilecek bir yanı kalmaz...

Sizi anlayabiliyorum, "benim de fikrim var, ben de cevap veririm, ne var bunda, cevap da mı vermeyeyim" yada "ya, o kadar para verip gitar/ampli/pedal alacağım, elbette soru soracağım, ulan, altı üstü cevap versinler" diye düşünüyorsunuz...Ama şunu unutuyorsunuz, kimsenin böyle bir zorunluluğu yok, ayrıca, tecrübeli üyeler cevap vermeyince, henüz eline yeni gitar almış tecrübesiz arkadaşlar cevap veriyor ve böylelikle forum yanlış bilgilerle doluyor...Günümüzde bilgiye ulaşmak kolay ancak doğru bilgiye ulaşmak zor, forumdaki eski üyeler de bunu istiyor, ancak böyle soruların devamlı gelmesi, sonuç olarak forumu öldürüyor...Bu nedenle bütün söylemleriniz yanlış olduğunu ve bir süre sonra ne demek istediğimi sizin de anlayacağınızı değerlendiriyorum...

Sizden ve sizin gibi tavır sergileyen arkadaşlardan bir ricam var, lütfen zaten sınırlı sayıda tecrübeli ve yardım etme niyetindeki üyelere forum tecrübeniz artana kadar seviyeli tartışma niteliği taşımayan cevap vermeyiniz...Forumları forum yapanlar işte bu tür üyeler, aksi takdirde, satış sitelerinden bir farkı kalmıyor forumların...

Bunları alının diye yazmadım, sadece üzüldüğüm ve rahatsız olduğum bir konu ile size serzenişimi aktarmak istedim, sürçü lisan ettiysem affola...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
Sevgili @herıs009

Cevabınızdan, henüz forum kültürünün ne demek olduğunu bilmediğiniz ve bu forumun tarihi hakkında yeterli bilginiz olmadığı çıkarımını yapıyorum...Ve bunlar olmadan, maalesef konuyu uçtan uca değerlendirebilmenin mümkün olmadığını düşünüyorum...

Geçenlerde başka bir başlıkta da benzer bir tavır sergilemiştiniz, söylem şekliniz "yapmıyorsunuz, böyle" vb. sanki tek bir doğru olduğunu ve onun sizin söylediğiniz olduğunu gösterir nitelikle, "böyle değerlendiriyorum, bence böyle, böyle varsayıyorum, böyle anlıyorum" vb. değil, siz nasıl düşünüyorsunuz bilemiyorum ama benim yaşımda bu şekilde ifadeler komik oluyor...Ayrıca, bir üye bir soru soruyor, diğer üyeler elbette buna cevap verirken, kendi tecrübelerini kullanarak cevap vereceklerdir ve eğer çok fazla üye bu şekilde cevap veriyor/düşünüyorsa, o zaman bu söylenenin doğru olma olasılığı artacaktır...Şimdi bana "Milyarlaca sinek yanılıyor olamaz" örneği vermeyin lütfen, sırf bu nedenle forum olgusu var, bazı tecrübeli, bilgili üyelerin varlığının önemi işte burada ortaya çıkıyor...Siz kalkıp, sınırlı bilgi ve tecrübenizle "bu böyle değil, böyle" der, bunu da tartışma yapmayacak şekilde kestirir atar, "budur doğrusu" gibi savunur, hatta "siz b.k bilmiyorsunuz, tek bir tane doğrusu yok" vb. noktalara getirirseniz bunun tasvif edilecek bir yanı kalmaz...

Sizi anlayabiliyorum, "benim de fikrim var, ben de cevap veririm, ne var bunda, cevap da mı vermeyeyim" yada "ya, o kadar para verip gitar/ampli/pedal alacağım, elbette soru soracağım, ulan, altı üstü cevap versinler" diye düşünüyorsunuz...Ama şunu unutuyorsunuz, kimsenin böyle bir zorunluluğu yok, ayrıca, tecrübeli üyeler cevap vermeyince, henüz eline yeni gitar almış tecrübesiz arkadaşlar cevap veriyor ve böylelikle forum yanlış bilgilerle doluyor...Günümüzde bilgiye ulaşmak kolay ancak doğru bilgiye ulaşmak zor, forumdaki eski üyeler de bunu istiyor, ancak böyle soruların devamlı gelmesi, sonuç olarak forumu öldürüyor...Bu nedenle bütün söylemleriniz yanlış olduğunu ve bir süre sonra ne demek istediğimi sizin de anlayacağınızı değerlendiriyorum...

Sizden ve sizin gibi tavır sergileyen arkadaşlardan bir ricam var, lütfen zaten sınırlı sayıda tecrübeli ve yardım etme niyetindeki üyelere forum tecrübeniz artana kadar seviyeli tartışma niteliği olmayan cevap vermeyiniz...Forumları forum yapanlar işte bu tür üyeler, aksi takdirde, satış sitelerinden bir farkı kalmıyor forumların...

Bunları alının diye yazmadım, sadece rahatsız olduğum bir konu ile size serzenişimi aktarmak istedim, sürçü lisan ettiysem affola...

Sevgiler ve saygılar...

estağfirullah hocam alınacağım bir şey yok, çünkü hala yanlış anlıyorsunuz.

benim yakındığım nokta insanların kendi birikimlerince cevap vermesi değil, bilakis istediğim bu. ama kendini tecrübeli addeden insanlar takdir edersiniz ki biraz eleştirilere kapalı olabiliyor. yukarıdaki malum arkadaşın da bahsettiği üzere burası bir tartışma yeri aynı zamanda. bu açıdan, ben elbette (yine kendimce) uygun görmediğim noktaları eleştireceğim. çünkü böyle yapmazsam hiçbir yol katedemeyiz :)

asıl sorun ise burada başlıyor. benim eleştirilerim ve yazılarıma karşılık maalesef sadece hakaret, küçümseme, "bizde geçtik o yollardan" alıyorum.

geçenlerde müzikte bilhassa gitarda teori bilmenin bizi özgürleştirdiği mi yoksa kısıtladığı mı hakkında uzunca yazdım. sizin deneyimli, tecrübeli dostunuz ise buna karşılık ne dedi biliyor musunuz? direk alıntılıyorum: "Çalışmak, öğrenmek istemiyorsanız açıkça bunu kendinize söyleyin, müzik bilim-sanatına b.k atarak rasyonalize etmeye gerek yok :)"

tembelliğimden kaynaklanıyormuş meğerse her şey. teşekkürler turkrock'taki "deneyimli büyükbaşlar"! gitarı elime iki gün alamazsam krize giren ben, evet. çünkü insan sarrafı olmak bunu gerektirir.

koca koca adamlarsınız, hatta komiktir bazınız öğretmenlikle meşgul :) kusura bakmayın ama ben bu kadar sığ anlayışlara dayanamıyorum. en doğru bildiğimizi bile sorgulayacağız yoksa piyasadan öteye gidemeyiz, zaten siz de gidemiyorsunuz.

bu arada belki hatırlamazsınız ama bana çok faydanız dokunmuştu hocam zamanında, sizin böyle sanrılara düşmeniz beni üzdü.

estağfirullah hocam alınacağım bir şey yok, çünkü hala yanlış anlıyorsunuz.

benim yakındığım nokta insanların kendi birikimlerince cevap vermesi değil, bilakis istediğim bu. ama kendini tecrübeli addeden insanlar takdir edersiniz ki biraz eleştirilere kapalı olabiliyor. yukarıdaki malum arkadaşın da bahsettiği üzere burası bir tartışma yeri aynı zamanda. bu açıdan, ben elbette (yine kendimce) uygun görmediğim noktaları eleştireceğim. çünkü böyle yapmazsam hiçbir yol katedemeyiz :)

asıl sorun ise burada başlıyor. benim eleştirilerim ve yazılarıma karşılık maalesef sadece hakaret, küçümseme, "bizde geçtik o yollardan" alıyorum.

geçenlerde müzikte bilhassa gitarda teori bilmenin bizi özgürleştirdiği mi yoksa kısıtladığı mı hakkında uzunca yazdım. sizin deneyimli, tecrübeli dostunuz ise buna karşılık ne dedi biliyor musunuz? direk alıntılıyorum: "Çalışmak, öğrenmek istemiyorsanız açıkça bunu kendinize söyleyin, müzik bilim-sanatına b.k atarak rasyonalize etmeye gerek yok :)"

tembelliğimden kaynaklanıyormuş meğerse her şey. teşekkürler turkrock'taki "deneyimli büyükbaşlar"! gitarı elime iki gün alamazsam krize giren ben, evet. çünkü insan sarrafı olmak bunu gerektirir.

koca koca adamlarsınız, hatta komiktir bazınız öğretmenlikle meşgul :) kusura bakmayın ama ben bu kadar sığ anlayışlara dayanamıyorum. en doğru bildiğimizi bile sorgulayacağız yoksa piyasadan öteye gidemeyiz, zaten siz de gidemiyorsunuz.

bu arada belki hatırlamazsınız ama bana çok faydanız dokunmuştu hocam zamanında, sizin böyle sanrılara düşmeniz beni üzdü.
Sevgili @herıs009

Maalesef ben yine bulgularınıza katılamayacağım ve benzetmelerinizin ve sitemlerinizin de bir miktar amacını aştığını değerlendiriyorum, "büyükbaş" vb. yakışık almamış...Elbette, sorgulayın (hatta lütfen bunu yapın), ancak sorgularken, aldığınız cevapları henüz tecrübeniz tam anlamıyla gelişmeden, değerlendirmeye kalkmayın, atın bir kenara, sonra değerlendirirsiniz...Belki bana da kızacaksınız ancak ben size verilen cevabın kelimesi kelimesi doğru olduğunu düşünüyorum...Bu görüşü anlayabilmem için bu yollardan geçmem gerekti, bu da ciddi efor ve zaman aldı, ancak şimdi anlayabiliyorum...Elbette, bazı genellemeler yapılıyor, siz yada bazı arkadaşlar bu genellemenin dışında kalabilirsiniz, ancak bunun olasılığı inanın çok ama çok düşük oluyor...

Bu kapsamda bence söyledikleriniz aksine, maalesef yanlış anlayan sizsiniz... :(

P.S. Sevgili @herıs009 lütfen kusruma bakmayın hatırlayamadım, ÖMden hatırlatırsanız çok sevinirim ve elimden gelirse de her zaman ve yine yardımcı olmaya çalışırım...

Sevgiler ve saygılar...

Yaklaşık 15 yıldır forumun üyesiyim (bazılarınız bilir 2003'te üye olduğum nickimin şifresini uzun süre foruma girmeyince unuttuğum için uğraşmayıp bunu açmıştım).. Başka başlıklarda yazdığım üzere babam sayesinde hep gitarla ve müzikle ilgiliydim.. Bir sebebten geçimimi sağladığım meslek farklı olsa da stüdyo işletmekten, sahneye, besteden, radyo tv reklam jingle'ına vs müzik üretmekle ilgili bir miktar tecrübem var.. En son İngiliz bir grubun albümü için gitar çaldım, melodi yazdım, 2010 ya da 2011 yılıydı galiba.. Bunlara karşın çok şey bildiğimi iddia edemem, ama neyi bilip bilmediğimi, sınırlarımı iyi bilirim...

Bu forumdaki bazı arkadaşların sorularından veya sorulara verdikleri cevaplarından müzikte hangi noktada olduklarını da anlayabilirim.. Benden ileride olduğunu düşündüğüm arkadaşların varlığı veya bazı üyelerin yaklaşımlarının güzelliği, müzikle ilgilerinin pozitif yönde ilginçliği nedeniyle hala severek bu forumu kullanıyorum zaten.. O insanlar bazı zevklerini, nüansları paylaşınca oradan yola çıkarak yeni şeyler keşfediyorsun veya doğru bildiğin yanlışları farkediyorsun, adam bir pena söylüyor deniyorsun gitardan aldığın zevk artıyor filan ya da sen insanların ıskaladığı bir müzisyenin adını, şarkısını yazıyorsun, böyle de bir şey var diye ufuk açıyorsun.. Çok az insana soru sormuşumdur direkt veya başlık altında, cevapları zaten 2-3 dakika araştırma ile bulabilecekken veya oldukça kişiye, zevke özgü iken (bunu farketmek te bir tecrübe meselesi tabi).. Mesela "tecrübelicahil" vardı, pod x3'ü yeni aldığım zaman bilgisayara bağlantıyı beceremedim, onun da kullandığını bildiğimden özelden sordum, sorunumu hızlıca çözmeme yardım etmişti.. Gitmesine üzüldüğüm gayet bilgili ve ilgili bir arkadaştı o da..

30 Küsur yıldır en sevdiğim söz "Nosce te İpsum".. Türkçesi "Kendini Bil".. Bendeki karşılığı hergün ilerle, yeni şeyler ekle kendine, evril, evrilimini takip et, yeni seni tanı, durma.. Sonuca varmayacak tartışmalara girmemeyi yeğlerim, vakit israfı görürüm.. Dediklerimden herkes istediğini anlayabilir, zeki olan anlamadıysa anlatamadın yerine anlamadım diyerek aslında ne demek istedin diye beni sorgulayabilir, çok fazla anlamadın, bilmiyorsun kelimelerini kullananla konunun profesörü olsa muhatap olmam.. Cidden sevmediğim şeylerden biri cahilliğinin farkında olmayan insanlar ve satır aralarına gizli hakaretlerin serpiştirildiği çirkin üslup kullanılması.. "Kendini bilmeyen"le tartışmayı da sevmem ayrıca, Gandhi'nin lafıdır, dışarıdan bakan için iki cahilin tartışması olarak görülür.. Fazla tevazu ukalalıktan gelir.. O yüzden birileri anlatıyor da acaba sen anlamıyor musun, daha alacak yolun mu var.. Ama önce lütfen güzel üslup...

Şu kadar yazıyı en az 30 dakikada yazdım ve yine uzattım.. Al işte benim için de okuyan için de israf..

Geri