Blackstar id core 20 / vox vt20+ / fender champion 40 / line 6 spider iv 30 karşılaştırma yardımı

Arkadaşlar merhaba,

Kısa bir zaman içerisinde 2 bin tlye kadar olan, ev kullanımı için bir amfi almayı planlıyorum. Konu başlığında yazan amfiler için araştırma yapıyorum ve kararsız kaldım. Kendime göre - ve + larını yazacağım, bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Herşeyden önce tarzım öyle çok sert tonlar değil de, daha yumuşak, Türkçe rock vs çalıyorum. Duman-panik-ogün sanlısoy-kurban gibi grupların şarkılarını çalmaya çalışmayı seviyorum. Arada sırada metallica-megadeth-deep purple gibi yabancı grupları çalmaya çalıştığım da oluyor. Tarzımı anlatmadan konuya geçmek istemedim.

Blackstar id core 20 veya 40 : id core 10 versiyonunu kullandım, 20 versiyonu ile aradaki farkları zaten fs girişi ve 2*10w speaker barındırması ama amfi üzerinde eq ayarları barındırmaması hoşuma gitmiyor. İnsider ile bilgisayara bağlayıp yapılabilen ayarlar olmasına karşın, amfiyi bilgisayara bağlamak ve bu şekilde eq ayarları yapmak bende nedense "kabızlık" etkisi yaratıyor. Bu sebeple biraz uzağım bu amfiye. Ancak stereo amfi olması ve hafif olması büyük avantaj. Neredeyse sırt çantasında taşınabilecek boyutlardaydı 10w versiyonu.

vox vt20 : tonları açıkçası hoş geldi kulağıma. Hazırladığınız tonları kaydedebilme özelliği de hoşuma gitmedi değil hani. Tek dezavantajı 8 inch lik hoparlöre sahip olması. Sanki biraz hacimsiz kalır gibi geliyor bana. Power level düğmesi de ayrı bi şıklık katmış tabi. En azından gecenin bir yarısı dahi güç seviyesini mümkün olduğunca kısıp çalışabileceğimi düşünüyorum.

fender champion 40 : tonları hoşuma gitti ancak nedendir bilmiyorum amfide eq için mid ayarları yok, bass ve treble ayarları mevcut. Herhangi bir yazılımla vs mi ayarlanıyor mid için eq değeri? İzlediğim videolarda hazırladığın presetleri kaydetme gibi bir şansın da olmadığını gördüm belki de dikkatimden kaçmıştır. 12 inch hoparlörü olması bir artıdır tabiki.

line 6 spider iv 30 : açıkçası bu 4 amfi arasında en çok hoşuma giden amfi bu oldu. Üzerinde tüm eq ayarlarını barındırıyor yani bilgisayara bağlamama gerek bırakmıyor herhangi bir ayar için. Ayrıca amfi üzerinde ayarladığınız presetleri saklayabileceğiniz seçeneklerin olması da bana cazip geliyor. 12 inch hoparlörü var.

Şimdi tüm bu araştırmalarıma göre, açıkçası gönlümden geçen line 6 spider iv 30, ancak bu bilgilere eklemek istediği olan var mı? Ya da karşılaştırma konusunda daha iyi fikirler verebilecek olan varsa sevinirim.

2. El almayı düşünmüyorum.

Elimde ise ehx metal muff with top boost ve gcb95 wah pedalları mevcut. 4 amfinin de bunlarla sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. Yine de amfiyi aldıktan sonra deneyip, pedalları elden çıkarma yoluna da gidebilirim. Deneyen-bilen abilerim kardeşlerim bilgi ve fikir verebilirseniz sevinirim :)

Id core da çok yeni değil ama spider iv ve vox vt20+ eski amfiler. Modellemeli amfi alırken bence ilk dikkat edilmesi gereken yazılımlarının ne kadar yeni olduğu. Yanı hepsini denediyseniz kulağınıza en hoş geleni almanız daha doğru değil mi sizce de? Onun speakeri küçük diye tonunu beğendiğiniz amfiyi almamanın ne anlamı var :)
Ayrıca dijital amfilerde usb girişi olması, kayıt alınabiliyor olmasi vs. Büyük etkenler. Ek olarak boss katana ve blackstar id tvp modeline baktınız mı? Şahsi fikrim dijital amfi alınacaksa "ne kadar yeni o kadar iyi" olduğu yönünde. En yenisi en iyisi demiyorum ama son modelleri almak daha iyi bence.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Id core da çok yeni değil ama spider iv ve vox vt20+ eski amfiler. Modellemeli amfi alırken bence ilk dikkat edilmesi gereken yazılımlarının ne kadar yeni olduğu. Yanı hepsini denediyseniz kulağınıza en hoş geleni almanız daha doğru değil mi sizce de? Onun speakeri küçük diye tonunu beğendiğiniz amfiyi almamanın ne anlamı var :)
Ayrıca dijital amfilerde usb girişi olması, kayıt alınabiliyor olmasi vs. Büyük etkenler. Ek olarak boss katana ve blackstar id tvp modeline baktınız mı? Şahsi fikrim dijital amfi alınacaksa "ne kadar yeni o kadar iyi" olduğu yönünde. En yenisi en iyisi demiyorum ama son modelleri almak daha iyi bence.

Sanırım kendimi yanlış ifade etmişim. Hepsini deneme şansım olmadı sadece blackstar id core 10 v2 vardı bende. Diğerlerini bilmiyorum bu sebeple yardım istedim. Boss katana ya yada tvp serisine bakmadım. Marshall code serisi de biraz pahalı geldiği için karşılaştırmaya dahil etmedim. Ancak ikisini de videolardan inceleyeyim.

Yorum için teşekkürler.

“Boss katana ya yada tvp serisine bakmadım. “

Demek ki araştırmanda çok eksiksin. Bu iki krala bakmadan konuyu tartışmayalım derim. Katana için ve spider V için benim açtığım başlıklar var, TVP de bolca bahsediliyor oku üşenmezsen.

Id core ve vox kullandım bir süre. Vox id core’ dan çok daha üstün bir amfi bana göre. Hala sattığıma pişman olduğum günler olmuyor değil. Vox vt 20’ nin inceleme videosu var internette kapsamlı. İzle bir istersen. İd tvp, katana, thr ve line 6 son versiyonunu kullanmadım hiç.Ama övülüyor genelde hepsi. Vox’ un da vt20’ nin yeni versiyonu var ama fiyatlar daha yüksek tabi.

Geri