2. El Piyasasındaki Fahiş Fiyatlar

Merhaba Arkadaşlar ;

Daha önce böyle bir konu açıldımı bilmiyorum ama yıllardır müzik ile ilgilenen biri olarak 2. el piyasasında komik ilanlara görmekteyim. Burası müzik piyasasının %90 girdiği bir platform olduğundan sizlerinde görüşlerini almak istemekteyim. Sıkıntı şu öyle ilanlar varki bazen Ürünün Sıfır fiyatından fazla bazende 100 - 200 TL az 2. el ilanları verilmekte. ve veren insan lar ciddi ciddi o fiyatı istemekteler. Bir süredir akustik gitar arayışı içerisindeyim . Kafamda Takamine GD93CE-Nat var gitar Zuhal müzikte 3700 TL Taksitli satışı nakit para ile alındığında 3100 TL verilmekte . 2. El ilanlarına bakıyorum 2800 TL İle 3500 TL arasında değişiyor . Bu tüm gitar ve ekipmanlarda da böyle bazılarını trollemek için 1000 TL fln vereyim diyorum ama insanlar şaşırmış . O fiyatlara neden gidip 2. el alalımki Sıfır alırız . Sizde böyle sıkıntıları yada nedenlerini paylaşırsanız en azından benim gibi bu duruma hayret edenler bilgilenmiş olur. Birde o tarz ilan açan kişiler neden o rakamlarını istediklerini belirtilse belki mantıklı bir açıklamaları vardır :)
 
Merak ettiğimden soruyorum, Zuhal müzik gerçekten de peşin fiyatı 3523 TL olan gitara o kadar daha indirim yapıyor mu? Dore ve Zuhal genelde liste fiyatlarından neredeyse hiç indirim yapmıyor.

Onun dışında, fahiş ikinci el fiyatı yazanları kısaca s.ttiret gitsin hocam.
 
o fiyatlar tek çekim fiyatı . nakit keş alımlarında %10 ile %15 arasında indirim yaparlar . ben yıllardır doredende zuhaldende ve senkoptan alışveriş yaptığımdan dolayı nakit her alışverişime %15 Kartla tek çekim alışverişlerimdede %5 indirim yaparlar .
 
ben biraz önce konuştum zuhal ile ellerinde var ve nakitte en son 3050 TL veriyorlar :) bakalım gerçek 2. el değerinde bulamazsam mecbur nakit alacağim .
 
Üzülerek söylüyorumkı su son 3 ayda ulkede yasanan ekonomık çalkantıdan sonra buyuk bır cogunlugumuz ne kadar fırsatcı olabılecegını ortaya koydu.Bu gurur duyulacak bırsey olmamakla bırlıkte,bizim gibi asil ve dürüst bir toplum ımajı olan turk ınsanınada hıc yakısmadı.Dolar bundan 2.5-3 ay once 5 tl ıken 15 gunluk bır sallantı ıle 7 lerı gorup tekrar 5 sevıyelerıne ındı ve su an 5.6 fakat o 2000 lerde gezen meksıka stratları neden 4000 lere cıkarttınız?
300 tl lık efekt pedallarını neden 600 e cektınız kım alacak bunları.
Diğer komık bır olayda my .... oldu.Ozel ındırım dıye %15 ındırım yaptık dıyorlar pıyasaya bakıyorsun pıyasadan zatern %15 pahalı fıyat koyup sonra ona %15 ındırdık dıyorlar.
İnsanın zıhnıyle dalga gecılıyor resmen şaka gıbı.
Her ay o sitelerden en az 200-300 tl lık alısverıs yapardım.Ihtıyacım olmayan şeylerı bıle sırf hosuma gıttıgı ıcın alırdım.Hala alacak gucum var ama almıyorum.
Şimdi bu işten kim zararlı çıktı? size soruyorum.
Bıze hiç yakışmadı.
 
Fenderin piyasası hep yüksekti ama şuan fender ve squier satanlar kafayı yemiş olmalı. Piyasası olmayan gitarlar çok kötü garibim. 5000 lira gitar 1750ye satmaya çalışıyor.
 
İkinci el sıfırının %50 ile % 60 arası olmalı temizliğine göre aletin. Ama sıfırından üç yüz beş yüz lira azına satmaya çalışılanlar var. Pek mümkün değil gibi o fiyatlar. Ben genelde takas kafasındayımdır. Şimdiye tek takas dışında alet satmadım zaten. Müzik için alınan müzik için harcanmalı.
 
İkinci el sıfırının %50 ile % 60 arası olmalı temizliğine göre aletin. Ama sıfırından üç yüz beş yüz lira azına satmaya çalışılanlar var. Pek mümkün değil gibi o fiyatlar. Ben genelde takas kafasındayımdır. Şimdiye tek takas dışında alet satmadım zaten. Müzik için alınan müzik için harcanmalı.
Bakın mesela şu pedalı arıyorum.
"J.rockett dude" Gear
Amerika fiyatı sıfır 200 USD. Bakın bakalım %25 hadi bilemedin %30 daha ucuza bulabiliyor musunuz? Hemen hemen her üründe de indirim skalası bu. Ölücü kafanın ürünü %50-%60 rakamları kim belirlediyse artık. Nereden geliyor bu bolluk %50-%60 indirimler ikinci elde? Amerikalı'dan daha mı zenginiz anlamadım ki.
 
İsteyen istediği fiyatı yazar malına tabi ki. Ama ben 200 dolara sıfırını alacağım bir malın ikinci eline 150 dolar vermem gider sıfırını alırım. 50 dolar için ikinci el riskine girmem. Tabi tercih meselesi.
 
Aslina bakarsanız daha yüksek çözünürlükte incelenmesi gereken bir konu. Her ürün için mağazanın yarısı olsun, %60 ı olsun demek doğru değil, kusura bakmayın ama adil ve iyi niyetli de değil.

Her ürünün amortisman yani kullanıma bağlı değer kaybetme hızı birbiri ile aynı olmak zorunda değil, olmamalı da.

Örneğin amfileri ele alırsak, daha nazlı hassas aletlerir, kullandıkça tüpleri eskir, içindeki elektrolit kapasitörlerin belli ömrü vardır,durduğu yerde bile eskir vs. Dolayısı ile kendi açımdan konuşacak olursam 3-5 yıl kullanılmış bir amfi evde dahil kullanıldıysa bile 0 ına yakın bir fiyattan asla almak istemem.

Ancak pedal, gitar gibi ürünlerde hele hele de çok temiz ise %50, %60 bana adil gelmiyor, kendim gönül rahatlığı ile %70, %75 veririm. Atıyorum 10.000 TL lik bir gitar 7000 e veriliyorsa temizi, içime siniyorsa 7000 vereceğime 10.000 veririm demek bana uymuyor, 3000 TL az para değil çünkü..

Bu işin benim açımdan bir diğer boyutu daha var. Her yıl gitar endüstrisine harcanan ağaç miktarının inanılmaz boyutlarda olduğunu okumuştum, Bu talep aslında gitaristlerin müzik aşkından değil de, aç gözlülüğünden gelmekte, eminin şu an dünya üzerindeki gitarlar, yine dünya üzerindeki gitaristlere fazla fazla yetecek seviyede. O yüzden yeni talep oluşturmamak adına, 15 yıldır hiç yeni gitar almadım :)
İkinci el çok çok makbul gelmekte..
 
Evet Türkiyede bir % oranı kullanılıyor ama şöyle bir durum söz konusu takibi yeri gelir bir ürüne 0 fiyatından da fazla para verilir . Bu göreceli bir kavramdır. Örnek olarak Bbe sonic stomp kullanıyorum setupımda . bbe 3 seri çıkardı ama en iyisi 1. seri ve piyasada bulmak çok zor ben geçen sene kuru ile sıfırı 450 TL olan pedalı 550 TL verip aldım. Çünkü gerçekten deyebilecek ve istediğim birşey . Bu gibi ürünler denildiği gibi %80 -%75 gibi 2 el fiyatları olabilir alınırda . Ama gidip hiç bir özelliği bulunmayan çin üretimi gitarlara saçma paralar istiyorlar ve satılmasını bekliyorlar . verdiğim örnektede değerini verince trip atıyorlar . :)
 
Bakın mesela şu pedalı arıyorum.
"J.rockett dude" Gear
Amerika fiyatı sıfır 200 USD. Bakın bakalım %25 hadi bilemedin %30 daha ucuza bulabiliyor musunuz? Hemen hemen her üründe de indirim skalası bu. Ölücü kafanın ürünü %50-%60 rakamları kim belirlediyse artık. Nereden geliyor bu bolluk %50-%60 indirimler ikinci elde? Amerikalı'dan daha mı zenginiz anlamadım ki.

al buldum pedalı muğlada biri satıyor .

J. Rockett The Dude Overdrive Pedal - Efekt Pedalı ve Diğer Enstrüman Yan Ekipmanları sahibinden.com'da - 598043851
 
Üst