2. El Piyasasındaki Fahiş Fiyatlar

Hocam sen kelepir bir ürün bulsan ve paran olsa almayacak misin?? Abartı ilanları hariç tutalım. Mesela 5000lira ikinci el değeri olan bir müzik aletini 2000e aldın. Almayacak misin? Diyelim aldın ve değiştirmek istedim 2000den geri mi satacaksın? Realist ol lütfen...
İstediğim bir ürün ise alırım ama aynı gün 3000 TL'ye ilan açmam. Anlaması zor bir şey yazmıyorum bence.

İstediğim bir ürün ise alırım ama aynı gün 3000 TL'ye ilan açmam. Anlaması zor bir şey yazmıyorum bence.
arkadaşım bence sen anlamıyorsun. bak biraz formu takip edersen sorularının cevabını bulacaksın he psa 1 ilanındada gerekli açıklamayı yazdım onuda okursan onlarsın . anlamadım sansamp aldı

arkadaşım bence sen anlamıyorsun. bak biraz formu takip edersen sorularının cevabını bulacaksın he psa 1 ilanındada gerekli açıklamayı yazdım onuda okursan onlarsın . anlamadım sansamp aldığım kişi memnun sattığım kişi memnun ben memnun bi sizi memnun edemedik :) . bak tekrar söylüyorum . ben sansamp Takasla aldım verdiğim akustik gitarın değeri ile sansamp ı satan kişi istediği fiyat aynı idi ama sansamp 4800 TL sıfır fiyatı olduğu var sayılarak 2750 TL sattım. he bu fiyatta reverb fiyatları ben genelde bir ürün alırken yada satarken reverb ortalamasını alırım. yani buraya yazıyorsun ama bu işlem ilan başlığına uygun bir işlem değil . burada abartılı bir ilan yok . artık anlayın yüklensenizde bir şey değişmez değişmeyecek beni de tanıyanlar vardır alışveriş yaptığım birşeyler alıp sattığım az çok tanınırım. ben keyfi iş yaptığımdan dolayı devamlı farklı ekipmanlar olur analog setup toplarım sıkılırım prosesör alırım . o pedalı satarım bu pedalı alırım. amaç para kazanmak değil aksine cebimden para çıkmadan farklı pedallar denemek yada amfi olsun gitar olsun farklı şeyler denemek. he gerçekten uygun gördüğüm birşeyide işime yarasada yaramasada alıp değerinde takas yaparımyada satarım. buda gayet normal bir durum. bunun neresi bu kadar anlaşılmaz bunu anlamadım.

@ErC bence alım satım konusunda çok da bilmişlik yapmamak lazım. Bu konuda bahsedilen türden değil ama senin de bana yaptığın şey güzel bir şey değildi. Kimisi uyguna alıp, sonra ederine satabilir ama sen bu olaya laf yapıyorsan umarım kendine de bazı laflar ediyorsundur.

Olayı söyleyeyim. Bu arkadaş satışa ve takasa gitar koymuş Ekim ayında. Değer olarak 2000 yazmış. Ben de yazdım geçen ay, fiyat güncellemesi yaptı 2500 diyerek. Doların yükseldiğini söyledi ki Ekim ayında dolar daha yüksekti. Neyse anlaşamadık, çünkü ben aynı gitarın farklı kasasını 2000 liraya buldum ve İstanbul yani olduğum yerde. Sonra bu arkadaş belki bir gün takas yaparız, ben de o kasayı seviyorum dedi. Tamam dedim, 1 hafta sonra yazdı gelme ihtimalim var diye. Bir yerden haber bekliyorum şu gün belli olacak dedi, o gün geldi belli olmadı. Uzadı uzadı derken, buluşma yeri Kadıköy olacak ben de Esenyurt tarafındayım. Anadolu yakasında da işim var haftasonu, dediğine göre de pazar gelecek bu arkadaş. Cumartesi sabahı 11 gibi yazdı bi şeyler düşüncem gelip gelmemeyi diye, sanırım iş başvurusu vs yapıyordu. Ben de anında cevap yazdım ne zaman karar verirsin ona göre hazırlık yapayım dedim, tık yok. 2 saat geçti yine tık yok. Artık karşıya geçmem lazım, 1-2 kere daha yazdım birkaç saat içinde yine tık yok. Ben de nolur nolmaz diye amele gibi aldım yanıma gitarı sonra da geri getirdim. Bu arkadaş bi cevap yazmaya bile tenezzül etmedi. Şimdi de gelmiş ahkam kesiyor.

Evet aynı ürünün 3000e satıldığı ortamda 2500 yapmam çok ahlaksız bir davranışmış, haklısınız. Şu an 2700'e duruyor.
Hayır doktora başvurusuydu o, makine yüksek mühendisi iken bir gün akademik kariyeriniz için rijit bir karar vermeniz gerekirse anlarsınız herhalde durumumu. 2 saatte maile cevap vermemek çok normal bir şey olmakla birlikte, yazışmalarda her zaman resmi dil kullanırım. "Dostum" ile başlayan bir mail atmıştınız en son, şimdiye kadar edindiğim tecrübelere göre de direkt samimileşen kişilerle yaptığım alışverişler genelde hüsran olduğu için, cevap vermemeyi tercih ettim. Yaptığım bir ayıp yok ortada. Tanımadığınız bir insanla konuşurken saygı sınırıında kalmanızı tavsiye ederim.

Ve çıkış yapıyorum, iyi birbirinizi yemeler.

Fiyat konusuna bir şey demiyorum, 2000'e koymuşsun sonra istersen 10.000 lira de. Ürün senin, beni ırgalamaz. 3000'e olan ilan 1 senelik ilan belki de, adam çakmak için koymuş muhtemelen çakamamış. Senin gitarın aynısı da geçen 2300'e gördüm. Neyse dediğim gibi olay bu değil.

Ama o olay 2 saat değil. 3-4 günlük bir sürecin sonunda cumartesi sanıyorum öğleden önce mesaj attın, bugün karar vereceğim diye. Ben de anında cevap verdim, ne zaman dönüş yaparsınız ona göre program yapacağım dedim. 2 saat sonra bir daha yazdım, yine dönüş yok. En son akşam 5-6 gibi o "dostum" ile başlayan mesajı attım, ki dediğin gibi 50 küsur mail olmuştur ben de hep resmi konuştum ki benim de sevdiğim dil budur. O "dostum" ile başlayan mesaj iç sesimde başka kelimelere tezahür etse de en fazla o "dostum" kelimesini yazdım. Adam cevap yazmıyor, sallamıyor, sonra kendi kendine tribe giriyor şaka gibi. Sanki bulunmaz hint kumaşı da beyefendinin kapısında bekleyeceğiz.

Neyse, bu arkadaştan alışveriş yapacak kişiler görüldüğü üzere belli garip davranışlarını göz önünde bulundurması gerekir.

Bunun günü falan olmaz çok saçma. Alırsın istersen iki saat sonra da satarsin alisverislerin çoğu kargo ile yapılıyor pedallar özellikle. Bence bunu tartışmak saçma. Diğer konuda ise fahiş fiyat konularına hak veririm gereksiz piyasa yükseliyor. Kişiler dışında Zuhal muzik outlet ürünleri de dahil.

Evet aynı ürünün 3000e satıldığı ortamda 2500 yapmam çok ahlaksız bir davranışmış, haklısınız. Şu an 2700'e duruyor.
Hayır doktora başvurusuydu o, makine yüksek mühendisi iken bir gün akademik kariyeriniz için rijit bir karar vermeniz gerekirse anlarsınız herhalde durumumu. 2 saatte maile cevap vermemek çok normal bir şey olmakla birlikte, yazışmalarda her zaman resmi dil kullanırım. "Dostum" ile başlayan bir mail atmıştınız en son, şimdiye kadar edindiğim tecrübelere göre de direkt samimileşen kişilerle yaptığım alışverişler genelde hüsran olduğu için, cevap vermemeyi tercih ettim. Yaptığım bir ayıp yok ortada. Tanımadığınız bir insanla konuşurken saygı sınırıında kalmanızı tavsiye ederim.

Ve çıkış yapıyorum, iyi birbirinizi yemeler.
Hocam, olur da bir gün sizinle alışveriş yapar isek diye soruyorum. Buluşmaya da takım elbise ile mi gelmemiz gerekiyor?

sıfır gitarlar 10 yıl önce pahalıydı gene ama öğrenci olduğum ve gitar al sat yaptığım dönemlerde şimdi bakınca çok komik rakamlara ibanez jem7v, jackson ke1, usa fender strat plus, dean mab1 vs gibi gitarlar alıp satmıştım. şimdi çalıştığım halde herhangi birinin yanından bile geçemem 😁 hele rg550 rg570 8 9 tane alıp sattım bu gitarlarıki çerez parasına almışım şimdiki fiyalarla bi tane alıp satamam 😂

sıfır gitarlar 10 yıl önce pahalıydı gene ama öğrenci olduğum ve gitar al sat yaptığım dönemlerde şimdi bakınca çok komik rakamlara ibanez jem7v, jackson ke1, usa fender strat plus, dean mab1 vs gibi gitarlar alıp satmıştım. şimdi çalıştığım halde herhangi birinin yanından bile geçemem 😁 hele rg550 rg570 8 9 tane alıp sattım bu gitarlarıki çerez parasına almışım şimdiki fiyalarla bi tane alıp satamam 😂

O günkü dolar kuruna baktığında çerez parası olmadığını göreceksin. Ayrıca bunun ne sana faydası olmuş ne müziğe anca buraya gelip artık adını sen koy ne yapıyorsun ''hehehe milleti nasıl kazıkladım yeaacılık'' mı diyeyim artık. Naaptın elde ettiğin karla ? Zeki mi oldun aferin sana otur 10.

sen ne anlatıyon dayı. neyin havasını atacam. gördüğüm piyasayı anlatıyorum öğrenciyken aldık sattık kar ettik vs zoruna mı gitti de böyle bi cevap yazma gereği duydun. adamın içi fesat 😂 durum tespiti yaptım. sana soracak değilim !! çok zeki!! kardeş. çerez parası değildi demiş bide dolar 1 buçuk tl felandı da zaten dolarla almıyoduk ikinci el gitarları. gayet uygundu fiyatlarda. 1500 e jem 7vsbl, 1200 e gibson explorer usa felan almıştım. 2011 felandı sen hesap dolar uzmanı kardeş

Bunda şu batı müzik midir ne halttır, oranın da etkisi var. Özellikle üretimi durmuş gitarlar burada hala stokta gözüküyor ve ederinin neredeyse iki katı fiyatına. Millet de elindeki gitarları sıfırı bilmem kaç lira diye buradaki fiyattan baz alıp satmaya çalışıyor. Eski seri hellraiser solo 2'yi 5000'e satmaya çalışanlar var. Düzgün bi 2. el schecter almak 3500-4000 fiyatında şu sıralar, bazıları da dediğim gibi 5000 lira, şaka gibi.

Bunda şu batı müzik midir ne halttır, oranın da etkisi var. Özellikle üretimi durmuş gitarlar burada hala stokta gözüküyor ve ederinin neredeyse iki katı fiyatına. Millet de elindeki gitarları sıfırı bilmem kaç lira diye buradaki fiyattan baz alıp satmaya çalışıyor. Eski seri hellraiser solo 2'yi 5000'e satmaya çalışanlar var. Düzgün bi 2. el schecter almak 3500-4000 fiyatında şu sıralar, bazıları da dediğim gibi 5000 lira, şaka gibi.
Gitarın üretimi dursa da o zamanki fiyatının şuanki kurla tl cinsinden göstermesi gayet iyi bir şey. Adam 5 sene önce 600 dolara (o zamanki 1000 lira) aldığı gitarı şimdi satarken 1800-2000 lira yazması gayet doğal, 600 dolar şimdi 3000 lira oldu çünkü.

Geri