Yurtdışından Online İkinci El Gitar Almak

Reverb.com’dan veya benzeri bir siteden ikinci el bir gitar alınca nelerle karşılaşılır, net bilen ya da yakın zamanda deneyimleyen biri var mı? Bir kaç sorum var, derli toplu güncel bir yanıt bulamadım, burda verilecek cevap belki başka arkadaşlar için de kaynak olur.

-ABD veya İngiltere veya Rusya farklı bir durum mu yaratır?
-Paypal kullanamadığımızdan kredi kartı ile ödemede sorun yaşar mıyız?
-Mesela 1000 dolarlık bir gitarda gümrük vergisi, KDV ne kadar çıkar?
-Gönderici ürünü sigortalamak zorunda mıdır?
-Rosewood klavyeli ikinci el bir gitar için belge mi düzenlenmesi gerekir?

Şimdiden teşekkürler.

1) kargo fiyatları değişir, geliş sekli, süresi ve firmalar değişir. ufak gümrük fiyat farkları var sanırım.
2)paypal harici ödeme kabul eden yerlerden ya da ilanlardan alabilirsiniz. Ama almadan önce mutlaka satıcıyla konuşun. Genelde 10 satıcıdan dokuzu denizaşırı gitar göndermiyorum diye reddediyor.
3)200 dolar+küçük tutarlar(yani yüzde 20 vergi olarak düşünmek lazım.). Ayrıca 1500 dolar ve 30kg sınırı var. Üzeri ticari sayılıyor aldığınız seyde.
4)uluslararası kargolarda yerel posta firmasında sigorta olmuyor sanırım. zorunluluk yok mantıken ama yolda ggitara bir sey olursa sorumlu kim olur onceden konuşmak lazım.
5) CITES belgesi düzenlenmesi gerekiyor. 3 6 ay arası sürüyormuş bu belge. ekstra masrafı var mı, ya da bireysel olarak belge çıkarılıyor mu bilmiyorum ama diğer türlü ggümrükten geçmiyor rosewood.

ekstralar:
1) gümrük memurları paketleri açarken gerçekten çok özensiz. gitarın uzerinde falçata iziyle bile karşılaşmanız olası.
2) hardcase olmadan kesinlikle girişmeyin. hard case üzerinden de paketlenmesini rica edin. paketi fırlattığınızda hasar almayacak sekilde olmalı.
3) kargo ve gümrük masrafıyla astarı yüzünden pahalıya geliyor, Türkiye'deki alternatiflere yönelmekte fayda var. tatsız seyler yasama oranı yüksek. Burada istediğiniz model bulunmuyorsa bile alternatifi vardır. Dokunun alın.

-Nerden yollandığı bildiğim kadarıyla farketmiyor. Daha önce reverb.com dan pedal aldım hepsi amerikadan geldi. İngiltereden andertons üzerinden ses kartı ve amfi aldım. Onlarda da sorun çıkmadı. Andertons'ın ikinci el kısmıda var ve kargo oldukça hızlı.
-Reverb.com da her satıcı kredi kartı ile alışveriş yapmıyor. Onun dışında bir sıkıntı yok.
-1000 dolarlık ürün için %18 gümrük vergisi ve yanlış bilmiyorsam %20 ötv ödemeniz gerekecek.
-Gönderici ürünü sigortalamak zorunda değil. Siz isterseniz ayrıyeten kargo ücretini size yansıtacaktır diye düşünüyorum. Ama ne kadar kapsamlı olur bilemiyorum.
-Bunun detayını bilmiyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
1) kargo fiyatları değişir, geliş sekli, süresi ve firmalar değişir. ufak gümrük fiyat farkları var sanırım.
2)paypal harici ödeme kabul eden yerlerden ya da ilanlardan alabilirsiniz. Ama almadan önce mutlaka satıcıyla konuşun. Genelde 10 satıcıdan dokuzu denizaşırı gitar göndermiyorum diye reddediyor.
3)200 dolar+küçük tutarlar(yani yüzde 20 vergi olarak düşünmek lazım.). Ayrıca 1500 dolar ve 30kg sınırı var. Üzeri ticari sayılıyor aldığınız seyde.
4)uluslararası kargolarda yerel posta firmasında sigorta olmuyor sanırım. zorunluluk yok mantıken ama yolda ggitara bir sey olursa sorumlu kim olur onceden konuşmak lazım.
5) CITES belgesi düzenlenmesi gerekiyor. 3 6 ay arası sürüyormuş bu belge. ekstra masrafı var mı, ya da bireysel olarak belge çıkarılıyor mu bilmiyorum ama diğer türlü ggümrükten geçmiyor rosewood.

ekstralar:
1) gümrük memurları paketleri açarken gerçekten çok özensiz. gitarın uzerinde falçata iziyle bile karşılaşmanız olası.
2) hardcase olmadan kesinlikle girişmeyin. hard case üzerinden de paketlenmesini rica edin. paketi fırlattığınızda hasar almayacak sekilde olmalı.
3) kargo ve gümrük masrafıyla astarı yüzünden pahalıya geliyor, Türkiye'deki alternatiflere yönelmekte fayda var. tatsız seyler yasama oranı yüksek. Burada istediğiniz model bulunmuyorsa bile alternatifi vardır. Dokunun alın.
Teşekkürler, peki gitarda rosewood kullanılmış olduğunu kim nasıl tespit ediyor? Gümrükçüler mi anlıyor?

Teşekkürler, peki gitarda rosewood kullanılmış olduğunu kim nasıl tespit ediyor? Gümrükçüler mi anlıyor?

Bildiğim kadarıyla paketi açıyor bakıyor hmm şu alet marka model neymiş diye internet'ten spec'lerine bakıyor. Gitar için bilmiyorum ama processor için düşük gösterilmiş faturasına inanmayıp internet'ten açıp hadi lan şu kadar bunun fiyatı diye işlem yaptıklarını duydum birinden. Yani inanılmaz özensiz saygısız hoyrat olsalar da aptal değil gümrük memurları :)

yurtdisindan gitar alisverislerinde en buyuk sorun bence kargo sirasinda olusabilecek hasarlar. Tasinma sekli, ucak bagajindaki isi farki gibi nedenlerden dolayi uygun sekilde tasinmadigi taktirde gitarda bir takim problemler olusmasi olasik dahilinde. Gorustugum luthier magazalarda satilan gitarlarin bazilarinin bu nedenlerden dolayi luthier elinden gectigini soylemisti.

Reverb.com’dan veya benzeri bir siteden ikinci el bir gitar alınca nelerle karşılaşılır, net bilen ya da yakın zamanda deneyimleyen biri var mı? Bir kaç sorum var, derli toplu güncel bir yanıt bulamadım, burda verilecek cevap belki başka arkadaşlar için de kaynak olur.

-ABD veya İngiltere veya Rusya farklı bir durum mu yaratır?
-Paypal kullanamadığımızdan kredi kartı ile ödemede sorun yaşar mıyız?
-Mesela 1000 dolarlık bir gitarda gümrük vergisi, KDV ne kadar çıkar?
-Gönderici ürünü sigortalamak zorunda mıdır?
-Rosewood klavyeli ikinci el bir gitar için belge mi düzenlenmesi gerekir?

Şimdiden teşekkürler.
Merhaba,
Sorunuza ayrıntılı cevap veren ilk arkadaş gayet net anlatmış durumu. Ben sadece bir noktayı teyit ettim, o da gül ağacı klavye mevzuu, şöyle ki;
Gül klavye ihtiva eden gitarı alamazsınız. Daha doğrusu siz alamazsını değil satıcı ülke dışına satamıyor.
CITES gül ağacı ve türevlerinin (Dalbergia genus) uluslararası ticaretini yasaklamış durumda. Yani siz ülke içinde hali hazırda bulunan gül ağcı klavyeli gitarı sıfır veya ikinci el alabilirsiniz ve satabilirsiniz, kendinize ait gül ağcı klavyeli gitarınızla yurtdışına da seyahat edebilirsiniz ama yurtdışından satın alamaz veya yurtdışına satamazsınız.
Peki bu yasağın nedeni nedir diye soracak olursanız; wooddatabase yazısı ve CITES’ın resmi Johannesburg’da yapılan görüşmelerin tutanaklarına göre Çin’deki gül ağacı ve türevlerne olan yoğun talep artışı. Çin’de gül ağacı mobilya ve objelere kültürel olarak çok değer veriliyor ve orta gelir düzeyi dahi artan gelirle beraber bubların fiyatlarını karşılayabilir hale gelmiş durumda ve talep artırıyor, bu nedenle dünyada kaçak olarak gül ağacı ve türevlerinin kesini çok artmış geçen sene 500.000 metreküp üzeri ağaç gül ve türevi kesilmiş. Neden esas olarak bu, müzik aleti üreticilerinin talebi değil Çinlilerin gül ağacı ve türevleri mobilya ve süs objesi talebi.
İyi geceler ve esenlikler dilerim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba,
Sorunuza ayrıntılı cevap veren ilk arkadaş gayet net anlatmış durumu. Ben sadece bir noktayı teyit ettim, o da gül ağacı klavye mevzuu, şöyle ki;
Gül klavye ihtiva eden gitarı alamazsınız. Daha doğrusu siz alamazsını değil satıcı ülke dışına satamıyor.
CITES gül ağacı ve türevlerinin (Dalbergia genus) uluslararası ticaretini yasaklamış durumda. Yani siz ülke içinde hali hazırda bulunan gül ağcı klavyeli gitarı sıfır veya ikinci el alabilirsiniz ve satabilirsiniz, kendinize ait gül ağcı klavyeli gitarınızla yurtdışına da seyahat edebilirsiniz ama yurtdışından satın alamaz veya yurtdışına satamazsınız.
Peki bu yasağın nedeni nedir diye soracak olursanız; wooddatabase yazısı ve CITES’ın resmi Johannesburg’da yapılan görüşmelerin tutanaklarına göre Çin’deki gül ağacı ve türevlerne olan yoğun talep artışı. Çin’de gül ağacı mobilya ve objelere kültürel olarak çok değer veriliyor ve orta gelir düzeyi dahi artan gelirle beraber bubların fiyatlarını karşılayabilir hale gelmiş durumda ve talep artırıyor, bu nedenle dünyada kaçak olarak gül ağacı ve türevlerinin kesini çok artmış geçen sene 500.000 metreküp üzeri ağaç gül ve türevi kesilmiş. Neden esas olarak bu, müzik aleti üreticilerinin talebi değil Çinlilerin gül ağacı ve türevleri mobilya ve süs objesi talebi.
Doyurucu cevap olmuş, teşekkürler. Yurtdışındayken böyle bir gitar alıp yanında getirmede sorun olmuyordur sanırım?

gül ağacı yasağı yenimi..
2016 da reverb den akustik gitar aldım. sorun çıkmadı.. hatta 1 hafta da elime ulaştı kargo.. hardcase de çatlak vardı.. ama gitar sağlam geldi...kredi kartı ile ödeme yapmıştım..

Doyurucu cevap olmuş, teşekkürler. Yurtdışındayken böyle bir gitar alıp yanında getirmede sorun olmuyordur sanırım?

Merhaba, yurtdışından bizzat alırsanız sorun olmayacaktır. Taşınabilir malın sahibi olarak malınıza el koyamazlar, ticaretini yaptığınızı iddia etmeleri gerekir. Gidip beş tane gitar almazsanız sıkıntı çıkarmazlar anlayacağınız.
Esenlikler dilerim.

Merhaba,
CITES belgesinin nasıl düzenlendiğine dair bilginiz var mı? Kim nerde düzenlemektedir?

Merhaba,
Hukuki konu olduğu için hemen bir şey söylemeyeyim. Bakıp ondan sonra yazayım.
Esenliklerle...

Merhaba,
Cıtes belgesine ilişkin olarak yetkili devlet kurumu orman bakanlığıdır, bu kadarını tahmin edersiniz.
Belgenin çıkarılması prosedürü eaasen bakanlıktan öğrenilmesi gereken bir şey ancak yetkili birim orman genel müdürlüğü.
Ticareti kısıtlanan ağaçlara yönelik ithalat esasları ise yer verdiğim tebliğ ve ilgili yönetmelikle düzenleniyor.

27.02.2011 tarih 27859 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Dış Ticaretine İlişkin Tebliğ’de (2011/1);

Geri