Hangi Teli Almalıyım ? Ve Güncel Bakım Fiyatları

Merhabalar, elimde sx sst 57 var ve yeni tel almak istiyorum. Ne almalıyım ? Daha çok oasis, stone roses dinliyorum ve bu tarz takılmak istiyorum.

Birde gitarıma bakım yaptırmak istiyorum, sap ayarı ve tel takımı. Bunları şuan ki piyasada ortalama ne kadara yaparlar ?

Teşekkürler.

Benim şu ana kadar kullandığım en iyi tel Ernie Ball'dur. Ton ve çalım olarak söylüyorum. 0.11 takımı bile 0.09 rahatlığında nedense telin ayrı bir yumuşaklığı var. Zaten birçok ünlü gitarist bile Ernie Ball kullanıyor araştırabilirsin. Kararma süresi ise normal, bende 1,5 ay dayanıyor. Tel takmayı ise mutlaka kendin öğren.

Bakım olarak da heryer farklı fiyat verebilir ama sap ve entonasyon'un maksimum 70-80 lira tutacağını düşünüyorum. Ben Antalya'da Ali abiye 50 liraya yaptırıyorum. İstanbul'da isen mutlaka bir luthiere yaptır. Küçük, enstrüman satan esnaflar bilmedikleri halde para için malesef gitarları mahvedebiliyorlar.

Benim şu ana kadar kullandığım en iyi tel Ernie Ball'dur. Ton ve çalım olarak söylüyorum. 0.11 takımı bile 0.09 rahatlığında nedense telin ayrı bir yumuşaklığı var. Zaten birçok ünlü gitarist bile Ernie Ball kullanıyor araştırabilirsin. Kararma süresi ise normal, bende 1,5 ay dayanıyor. Tel takmayı ise mutlaka kendin öğren.

Bakım olarak da heryer farklı fiyat verebilir ama sap ve entonasyon'un maksimum 70-80 lira tutacağını düşünüyorum. Ben Antalya'da Ali abiye 50 liraya yaptırıyorum. İstanbul'da isen mutlaka bir luthiere yaptır. Küçük, enstrüman satan esnaflar bilmedikleri halde para için malesef gitarları mahvedebiliyorlar.

1,5 ay he, imrendim valla :( Bende 1 hafta içinde mahvoluyordu.. Açıkçası kararma süresine normal demek olmaz, Elixir dışında kullandığım başka teller dahi ondan daha uzun ömürlüydü. Gel gelelim ilk takıldığında çalması çok keyifli olur, yumuşaktır gerçekten. Ben de denemek için Ernie Ball tavsiye ederim, yok elleriniz çok terliyorsa hiç başka marka bakmayın Elixir Optiweb'e bir bakın.

Köprü, sap, entonasyon ayarları aslında müthiş incelikle yapılması gereken ayarlar değil, o yüzden kendiniz öğrenebilirsiniz zaman içinde vakit ayırarak. Mutlaka telinizi kendiniz takmayı öğrenin, interneti kullanın. Korkmaya gerek yok.

Ben uzun süre Dean Markley Blue steel kullandım. Kaplamasız bir tele göre çok daha uzun süre dayanıyor ama biraz sert Ernie Ball ve Daddarioya göre. Daha sonrasında da Helix serisi çıktı onu kullanmaya başladım. Çok daha uzun ömürlü, biraz daha da sert fakat speed picking, sweep vs. için çok ideal. Uzun ömürlü olsun, yumuşak olması çok büyük bir artı değil benim için derseniz bu iki modeli göz önünde bulundurun.

1,5 ay kopma süresi, 1 haftada kararıp ton leş oluyor tabii :) Ama malum ekonomik durumlar...
Ha dayanıyor derken kopma süresini kastettiyseniz... Yok o daha uzun da gider, çalıma göre değişir. Açıkçası yeni başladığım zamanlar haricinde pek çalarken tel koparmışlığım yok 7-8 senedir. Ben tonu da geçtim, parmakları üzerinde kaydıramadıktan sonra, bend yaparken o kuruluğu hissettikten sonra zaten çalmak işkenceye dönüşüyor.

Bir arkadaşım da ekonomik durumlardan ötürü 'ben tekrardan Blue Steel deneyeceğim' dedi, 1 hafta sonra bin pişman oldu, çalınamaz hale gelmiş -ki elleri terleyen biri de değildir benim gibi-. Bilemiyorum neden böyle oluyor. En dayanıklı dediğimiz Elixir'de bile bir süre sonra paslı görünmese de, fretlere denk gelen yerlerinde o kaplama aşınmış oluyor.. Yine de en azından 1-2 ay çaldırıyor bir şekilde.

Helix'i denemedim hiç ama bir ara ben de deneyeyim :) Ernie Ball benim için imkansız, Elixir almak da zorlaştı hepten.

Denemek için iyi bir zaman şuan, %50 indirim ile 32.5tl şuan mydukkanda. Stokladım biraz kampayadan yararlanıp. Bu fiyata tel kalmadı artık :D

1,5 ay kopma süresi, 1 haftada kararıp ton leş oluyor tabii :) Ama malum ekonomik durumlar...
Earni Ball'un 10 luk telleri nedense 1 konser sonrasi cop olmustu bende (belki mevsimin etkisiydi bilmiyorum). Ancak 11'lik olani yaklasik 1,5 aydir ufak kararmalar ve kayganlikta birazcik azalma disinda hala kullanilabilir durumda acikcasi beni sasirtti. (Ancak telleri her konser sonrasi siliyorum).

Kullandigim teller arasinda hissiyat olarak en guzeli Earni Ball oldu benim icin ama uzun omurluluk konusunda ise Elixir haric (denemedim hic) Fender'in telleri sanki ayni fiyat araligindakilere gore biraz daha uzun sure dayaniyor.

Son olarak bilen arkadaslara soruyorum Elixir'in fretlere zarar verdigi yonundeki soylemler bana pek mantikli gelmiyor. Boyle birsey yasayan oldu mu yoksa tamamen uydurma mi?

Denemek için iyi bir zaman şuan, %50 indirim ile 32.5tl şuan mydukkanda. Stokladım biraz kampayadan yararlanıp. Bu fiyata tel kalmadı artık :D
Gördüm gördüm fiyatına bakıp söyledim zaten :p Pahalı olsaydı bir düşünürdüm. Bir sonraki siparişte ekleyeceğim listeye.

@inancc Ben çok uzun süredir kullanıyorum, fretleri zaten sağlam olan bir gitarım hala sapa sağlam (4 sene oldu) halde. Ancak önceden de fretlerinde kusur bulunan gitarlarımdan birinin fretlerine işlem yaptırmam gerekiyor. Bu biraz da çalımla, en çok da bend ve vibratoyla alakalı. Bazı luthierler Elixir için bu durumu yalanlarken bazısı fretleri oyduğunu kabul ediyor. Bence birebir kontrollü deney ortamı olmadıkça net bir şey söylemek doğru olmaz. Çok fazla değişken unsur var.

Merhaba,
Şahsen Earnie Ball cobalt serisini tercih ederim. Tonları da harika bence dayanıklılığı da gayet yeterli (tabii dayanma süresi terleme miktarı ve kişinin terinin niteliğine de bağlı)
Yıllarca Elixir de kullandım, dayanıklılığına denecek hiç bir şey yok ancak Ernie Ball ile tonalite açısından karşılaştırdığımda Elixir teller başlangıçtan itibaren benim kulağıma hep daha bit mat geldi.
Tabiiki bu durumun ayırdına Erbie Ball cobalt serisini kullanmaya başladıktan sonra vardım.
Bu sebeplerle şahsen tavsiyem Erbie Ball cobalt serisi.

Luthier konusunda bir şey diyemiyorum zira fiyat anlamında. Ancak yukarıdaki arkaşdaşlrın yazdıklarına katılıyorum. Tahminen gitar bakımı 80-150 TL arası çıkacaktır buna tel de eklendiğinde yaklaşık 220-250 TL arası toplam masrafınız çıkabilir.

Ernie bana bir hafta dayanıyor mecbur elixir kullanıyorum. Içinde yaşanan kırılma nasıl fertlere zarar veriyor beynim yetmiyor. Bu helix serisini deneyeceğim. Elixir, gitar parası eder oldu.
Bu arada tel koparmak zor bir şey sorun ya gitardan kaynaklanıyor ya da sizden.

Geri