Procesörden, Sansamp GT2 Veya Hughnes Ketter Gibi Preamp öncülüğünde Analog setupa geçmek

Merhaba arkadaşlar forumda bayagı araştırdım ama genel olarak konu başlıkları hep ''procesormu analog pedalmı konuları baş gosterıyor.
Bu konu biraz daha onlardan sıyrılarak daha inceden değinmeye çalıştım.
Tabikide guzel bır amfınız varsa tartısmasız analog pedal her zaman daha güzel bir olay ama benim bahsetttiğim preampiler ile kurulacak olan bir analog pedal boardın,procesorun yanında ne gibi artıları eksileri olacaktır.
Güzel bir konu olacağını umuyorum şimdiden herkese teşekkürler.

Sahnede amfi yükünü hafifletmek için kurulacaksa, dikkatli bir düzenleme ile verimli olur. Sanırım zincirin sonuna bir kabin simülatörü ile verim sağlanır ki doğrudan miksere girmeye de elverişli bir sistem olur. Tabii burada f/p olayı da mühim.

Evde kullanılacaksa sistemi nereye bağlayacağın önemli. Bilgisayara bağlayacaksan IR olayını da iyi araştırman gerek.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sahnede amfi yükünü hafifletmek için kurulacaksa, dikkatli bir düzenleme ile verimli olur. Sanırım zincirin sonuna bir kabin simülatörü ile verim sağlanır ki doğrudan miksere girmeye de elverişli bir sistem olur. Tabii burada f/p olayı da mühim.

Evde kullanılacaksa sistemi nereye bağlayacağın önemli. Bilgisayara bağlayacaksan IR olayını da iyi araştırman gerek.
Daha cok mspozıtron un send return ozellıklı olan efsanelesmıs shaktı mod 3 pedalı uzerınden yuruyecegım üstadım.Mevcut ekipmanda bu şekilde

MS Pozitron Shakti 3 Mod-Mosky Spring Reverb-Nux Time Force-Nux Mod Force-Mxr 6 band eq-Mxr Smart Gate

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Zincir tamam. Peki bu zincir nerede kullanılacak? Nereye bağlanacak? Bir Power Amp? Ses kartı? Amfi kabini veya amfi?
Bu zincir direk olarakses kartına veya mekandakı sistemin mikserine girecek.Gitardan sonra vah pedalı var onu yazmayı unutmusum henuz almadım o yuzden ama gıtardan sonra vah pedalı koyulması gerektıgını bılmeyen yoktur zaten :)

Bu zincir direk olarakses kartına veya mekandakı sistemin mikserine girecek.Gitardan sonra vah pedalı var onu yazmayı unutmusum henuz almadım o yuzden ama gıtardan sonra vah pedalı koyulması gerektıgını bılmeyen yoktur zaten :)

Ses kartına gidecekse IR olayını kesinlikle araştır. Ben bu konularda henüz zayıf olduğum için akıl vermek pek haddime değil. Shakti'de kabin simülatörü yoksa, bildiğim kadarı ile mikser için bir kabin simülatörü de gerekir.

Güle güle kullan bu arada Shakti'ni.

Ses kartına gidecekse IR olayını kesinlikle araştır. Ben bu konularda henüz zayıf olduğum için akıl vermek pek haddime değil. Shakti'de kabin simülatörü yoksa, bildiğim kadarı ile mikser için bir kabin simülatörü de gerekir.

Güle güle kullan bu arada Shakti'ni.
Shakti zaten kendi basına bır kabın sımulatoru hocam.Kendisi 3 mod bulunduruyor uzerınde british-tweed-mesa adı altında ısımlerı tam dogru yazmamıs olabılırım ama bunlar zaten amfı karakterlerı.
Bırde bu karakterler uzerındekı kendı drıveları ıle yuruyorsun.3 mod olmasının sebebıde clean crunch ve lead modları dıye dusunulup yapılmıs.
sen boyle dıyınce bırden benımde kafam karıstı ''hakkaten yaw noluyor'' dedım de yanlısım varsa duzelt :)
Bu arada shaktinin cıkısı xlr cıkış :)

Shakti'nin kendinden çıkan ses de aşırı üst frekanslı ya da sinek vızıltısı gibi değil.
Onun için üstleri çok tıraşlamayan bir kabin simülasyonu yapmak lazım, yoksa tüm harmonikler mahvolur -zaten Shakti bu açıdan zengin bir alet değil-.

Ben istemeye istemeye Red Box klonuyla kullanıyordum ama başka seçenekler daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Yani Shakti'de bir kabin simülatörü var gibi ama tam da değil :p Direkt mixer'e girilebilir de, bence en iyisi yanına iyisinden eq çekmek. Ya da bolcana seçenek sunan başka bir kabin simülatörü.
Ben iki türlü de kayıt almıştım, ilk başta ilkine 'meh, tiz oldu' desem de, ötekine de 'çok boğuk oldu be' dedim. Zevk meselesi de işin içinde elbette ama Shakti için bir Eq ya da BBE Sonic Stomp öneriyorum ben. Eksiklerini güzel kapatıyor.

Shakti'nin kendinden çıkan ses de aşırı üst frekanslı ya da sinek vızıltısı gibi değil.
Onun için üstleri çok tıraşlamayan bir kabin simülasyonu yapmak lazım, yoksa tüm harmonikler mahvolur -zaten Shakti bu açıdan zengin bir alet değil-.

Ben istemeye istemeye Red Box klonuyla kullanıyordum ama başka seçenekler daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Yani Shakti'de bir kabin simülatörü var gibi ama tam da değil :p Direkt mixer'e girilebilir de, bence en iyisi yanına iyisinden eq çekmek. Ya da bolcana seçenek sunan başka bir kabin simülatörü.
Ben iki türlü de kayıt almıştım, ilk başta ilkine 'meh, tiz oldu' desem de, ötekine de 'çok boğuk oldu be' dedim. Zevk meselesi de işin içinde elbette ama Shakti için bir Eq ya da BBE Sonic Stomp öneriyorum ben. Eksiklerini güzel kapatıyor.
Eq olayına bende katılıyorum kesınlıkle o konuda nokta atısı yaptıgını dusunuyorum kardesım :)

İlk dediğin modlar amfi modlarıdır. Ama tek başına yetmez gibi geliyor bana. XLR çıkışının kağıt üzerinde iş görmesi gerek. Miksere giden mikrofon çıkışıdır o. Ama pratikte yeter mi emin değilim.

Tam ben yazarken @forbidden_city de zamanında yetişti.

İlk dediğin modlar amfi modlarıdır. Ama tek başına yetmez gibi geliyor bana. XLR çıkışının kağıt üzerinde iş görmesi gerek. Miksere giden mikrofon çıkışıdır o. Ama pratikte yeter mi emin değilim.

Tam ben yazarken @forbidden_city de zamanında yetişti.
O xlr cıkısı dogrumu dusunuyorum bılmıyorum ama tecrubelerıme dayanarak soylemelıyımkı bence dıp sorunu ıcın dusunulmus bır cıkıs yontemı olabılır.
Sonucta hughnes ketter gıbı bır alette bıle dıp gurultusu varken mod 3 te olmaması tuhaf kacardı.Onun ıcınde bır gate pedalıda zaten her turlu ısı cozuyor.
@forbidden_city yede katılıyorum o konuda.

O xlr cıkısı dogrumu dusunuyorum bılmıyorum ama tecrubelerıme dayanarak soylemelıyımkı bence dıp sorunu ıcın dusunulmus bır cıkıs yontemı olabılır.
Sonucta hughnes ketter gıbı bır alette bıle dıp gurultusu varken mod 3 te olmaması tuhaf kacardı.Onun ıcınde bır gate pedalıda zaten her turlu ısı cozuyor.
@forbidden_city yede katılıyorum o konuda.
Shakti piyasadaki en sessiz aletlerden biri kesinlikle. Lambalı aletler zaten genelde daha gürültülü çalışıyor. Tubeman de geçti elimden, şimdi de biliyorsun Jmp-1 var, humm tipinde değilse de gürültülü oluyorlar. Shakti hepsinden çok daha sessiz. XLR ile çözülecek bir dip sorunu filan yok :) O XLR'lı çıkış, kabin simülasyonlu di-box görevi görüyordu bildiğim kadarıyla.

Noise gate/reduction/filter pedallarına filan pek güvenmemek lazım hep diyorum, hali hazırda topraklama sorunları varsa hele threshold'u epey yukarı çekmek gerekir ki bu da tonu inanılmaz yer.

Mxr 6 band eq azcik gürültü verir sisteme bilgin olsun. içindeki opamplar malesef çok iyi değil ama neredeyse bbe sonic kadar sesi parlatabiliyor o acidan cok basarili

GT-2 Kabin sim;

images

ir kabin sim;

Test2.gif

Bu impulse cab. olayı nedir bence biraz araştırmanızda fayda var, resimlerdeki detay farkı sese yansıyor çünkü.

Birde pedal zincirinize bakınca aklımdan geçti, çoğu dijital anladığım kadarıyla yani prosesörden bu pedallara geçiş ne kadar anlamlı bilemedim..

Merhaba arkadaşlar forumda bayagı araştırdım ama genel olarak konu başlıkları hep ''procesormu analog pedalmı konuları baş gosterıyor.
Bu konu biraz daha onlardan sıyrılarak daha inceden değinmeye çalıştım.
Tabikide guzel bır amfınız varsa tartısmasız analog pedal her zaman daha güzel bir olay ama benim bahsetttiğim preampiler ile kurulacak olan bir analog pedal boardın,procesorun yanında ne gibi artıları eksileri olacaktır.
Güzel bir konu olacağını umuyorum şimdiden herkese teşekkürler.

Birçok sahnede birçok setupla birçok sistemde çaldım.
Preamp + kabin simülasyonunun birleştiği bazı pedallar var. (Tech21 Character Series öneririm.)
Çok ciddi güzel sonuçlar vermiyor. Dinamikler çok iyi değil. Tizler genelde ya çok oluyor, ya hiç olmuyor. Tech21 pedallardaki Character ayarı ton ayarlamada kolaylık sağlıyor, şiddetle tavisye ediyorum.
Amt SS modelleri var, lambalı ve preamp + kabin simülasyonu içeriyor. Kabin simülasyonları cidden kötü. Farklı bir kabin simülasyonuyla güzel sonuçlar verdiğini duydum.
Bulamazsın fakat Two notes Le serisini de öven arkadaşlarım oldu. Bulursan kaçırma derim.

Sorduğunun sorunun cevabı yok aslında, amfinin olduğu yerde güzel sound alırsın bir şekilde, allem eder kallem eder. Fakat sen 'ortalama' yı kabul gör, beklentini orta tut tavsiyem.
Cevabı şu olabilir belki, sen sistemini kur, ortalama soundunu al, gerisi sistemin iyi ve kötülüğüne + tonemeister'ın ilgisine ve bilgisine kalıyor.

İzmir sahnesinde iğrenç bir sistemde bir saat uğraşarak kötü bir sistemde güzel sound aldıran tonemeisterla da çalıştık, 400 bin liralık sistemde ilgisizlikten dolayı berbat soundlar da aldık.
Alacağın sound ortalama-kötünün iyisi bir transistörlü amfi soundundan yukarı çıkamaz diye düşünüyorum.

Tavsiyeler =

Tech 21 Oxford - British - Blonde + Booster + Delay reverb wah vs
Amt SS serisi + Kabin simülasyonu (Digitech Cab Dry tavsiye ederim) + kompresör ( Amt SS pedalları ile tavsiye ederim, lambalı pedallar olduğu için çıkışları yüksek) + delay reverb wah vs.)
Fly rig serisi + Kabin simülasyonu ile kullanılmalı + yanına wah ve modulasyon, fly rig hafif ve rahattır, kompakt bir pedal olduğu için birbiriyle uyumlu bir zincir.

Son düzenleme:
Geri