Guitar Rig 5 Pro Tecrübesi Ve Şaşkınlığı

Çok yakın bir zamanda ortalamanın çok altında olan oyle klasik win 10 lu ofıs bılgısayarı olarak bile zor kullanılabilecek bir packard bell marka leptopuma bir arkadaşımın verdiği guitar rig 5 pro yazılımını yükledim.
Ses kartım Roland quad capture ,ve gayet kolay bir şekilde hemen latency ayarlarını olması gerektiği gibi 0 kayıba getirip aktif ettim.Sonrası korkunç......
Dünyanın en önde gelen amfilerini gerçek adlarıyla kullanamamışlar fakat mesela marshall jcm800 u jc800 yazmışlar.Peavey 5150 yi van hale 5150 yazmışlar :) bunun gibi kısaltmalar ile hani '' işte biz bunların ısım haklarını kullanamadık ama böyle takma ad gibi yazdık e sizde anlayın artık yaw'' der gibi isimlerle herşey çok hali hazırda ve elinizi altında.
Arkadaşlar onceden konustugumuz tartıstıgımız bir sürü konuda belki bana en azından 1-2 kere denk gelmişsinizdir yıllarca procesorle dıjıtallerle ugrasmıs bir insanım şu anda analog bir setupun toplama kurma sürecindeyim herşeyde gayet iyi gitmekte lakin guitar rig 5 pro beni hakikaten kafayı sıyırttı diyebilirim.
Programı hayatımda hiç kullannmadıgımı belirteyim.Bu tarz programlardan sadece apogee jam96k ile ipad air üzerinnden positive grid jam uygulaması ıle bir süre haşır neşir olmuştum.
O yüzden belkı yıllarca dıjıtal procesorlerle ugrasmaktan ve bır sure bu jam'la hasır nesır olmamdan dolayı ılk etapta arayuzler gayet hosuma gıttı ve what a new gr5 pro dıye bır menu buldum ıcınde aman allahım dedırtecek tonlar var.
Ben yamaha hs7'lerımden ne procesorumle nede helıxle bu kadar berrak tonlar temız tonlar almadım cok hosuma gitti ınanılmaz bır sekılde tavsıye edıyorum.
Ev kullanıcıları ıcın bana gore lambalı amfınızle keyfı takılmak dısında kayıt ıslerı ıcın kesınlıkle birebir gr5 .
Fakat kafamı kurcalayan cok ayarı var bir suru ayarı vs menulerı cokta basıt degıl ama yapılamayacak seyler degıl bırkac gun kurcalayarak yalanıp yutulur.
Tecrübelerını aktarmak ısteyenler lutfen eklesın yazsın +1 . Şurda şunu yap burda bunu yap şurda şunu yaparsan güzel oluyor gibi şeylerı bırbırımızle paylaşalım.

Bende kurcalamaya başladım ve çok keyif almaktayım.Çok detaylı olsada emin olun gereksiz hiçbirşey yok ve çok kullanılabılır elinizi altında tutulmuş herşey.

Selamlar

Yanlış anlamayın ama geçen bir başlıkta IR ne diye sormuştunuz. Elinizdeki Helix’i stok kabinler dışında farklı kaliteli IR’lar ile kullandığınızda Guitar Rig’in tonları sinek vızıltısı olarak gelebilir kulağınıza :)

Bence bu konuyu araştırmanızda fayda var eğer bakmadıysanız. Helix gibi üst seviye cihazı bu alanda test etmeden değerlendirmemek gerekir bence.

Ben yaklaşık bir senedir guitar rig 5 kullanıyorum. Herkese öneriyorum 2. el uygun bir ses kartı ve bir pc ile (ki hemen hemen herkeste var) gerçekten keyifle evde çalabiliyorum

Çok yakın bir zamanda ortalamanın çok altında olan oyle klasik win 10 lu ofıs bılgısayarı olarak bile zor kullanılabilecek bir packard bell marka leptopuma bir arkadaşımın verdiği guitar rig 5 pro yazılımını yükledim.
Ses kartım Roland quad capture ,ve gayet kolay bir şekilde hemen latency ayarlarını olması gerektiği gibi 0 kayıba getirip aktif ettim.Sonrası korkunç......
Dünyanın en önde gelen amfilerini gerçek adlarıyla kullanamamışlar fakat mesela marshall jcm800 u jc800 yazmışlar.Peavey 5150 yi van hale 5150 yazmışlar :) bunun gibi kısaltmalar ile hani '' işte biz bunların ısım haklarını kullanamadık ama böyle takma ad gibi yazdık e sizde anlayın artık yaw'' der gibi isimlerle herşey çok hali hazırda ve elinizi altında.
Arkadaşlar onceden konustugumuz tartıstıgımız bir sürü konuda belki bana en azından 1-2 kere denk gelmişsinizdir yıllarca procesorle dıjıtallerle ugrasmıs bir insanım şu anda analog bir setupun toplama kurma sürecindeyim herşeyde gayet iyi gitmekte lakin guitar rig 5 pro beni hakikaten kafayı sıyırttı diyebilirim.
Programı hayatımda hiç kullannmadıgımı belirteyim.Bu tarz programlardan sadece apogee jam96k ile ipad air üzerinnden positive grid jam uygulaması ıle bir süre haşır neşir olmuştum.
O yüzden belkı yıllarca dıjıtal procesorlerle ugrasmaktan ve bır sure bu jam'la hasır nesır olmamdan dolayı ılk etapta arayuzler gayet hosuma gıttı ve what a new gr5 pro dıye bır menu buldum ıcınde aman allahım dedırtecek tonlar var.
Ben yamaha hs7'lerımden ne procesorumle nede helıxle bu kadar berrak tonlar temız tonlar almadım cok hosuma gitti ınanılmaz bır sekılde tavsıye edıyorum.
Ev kullanıcıları ıcın bana gore lambalı amfınızle keyfı takılmak dısında kayıt ıslerı ıcın kesınlıkle birebir gr5 .
Fakat kafamı kurcalayan cok ayarı var bir suru ayarı vs menulerı cokta basıt degıl ama yapılamayacak seyler degıl bırkac gun kurcalayarak yalanıp yutulur.
Tecrübelerını aktarmak ısteyenler lutfen eklesın yazsın +1 . Şurda şunu yap burda bunu yap şurda şunu yaparsan güzel oluyor gibi şeylerı bırbırımızle paylaşalım.

Bende kurcalamaya başladım ve çok keyif almaktayım.Çok detaylı olsada emin olun gereksiz hiçbirşey yok ve çok kullanılabılır elinizi altında tutulmuş herşey.

Selamlar
Bilgisayar üzerinden gitar çalmak için belki de en ideali bu; yazılımla sinyali işlemek. Ben de s-gear 2'den memnunum bu anlamda.
Ancak şunu da söyleyeyim: Bu konuda bence halen Fractal açık ara önde.
Helix gibi cihazları bilgisayara bağladığınızda sinyal cihazda dijitale dönüyor, sonra analog çıkıştan tekrar çevriliyor. Siz bunu bilgisayara analog bağlantı üzerinden taktığınızda aynı şey bir daha oluyor:)
Bu nedenle dijital modelleyicilerde "üst düzey cihazı" tanımlayan belki de en önemli şey üst düzey (yani pahalı) A/D konvertörler içermesi. Böyle şeylere eskiden kafa yormazdım hiç, ama bir yerden sonra insan mecbur kalıyor.
Fractal- AxeFx'in başından beri iddiası bu: Dijital sinyal işleme, ancak üst düzey bileşenler kullanıldığında iyi sonuç verir.
Helix bu anlamda ne durumda bilmiyorum. Ama hiç bir tecrübeli Fractal kullanıcısının Helix'in preamfi tonlarını öyle pek de ciddiye aldığını görmedim.
Bu nedenle ben AxeFx dışındaki hiç bir dijital cihazın preamfi tonlarına güvenme taraftarı değilim zaten. Ama Fractal cihazları gerçekten bilgisayara bağladığınızda da müthiş sonuç veriyor.
Guitar rig gibi şeyler de bilgisayarda iyi-hoş tabii, ama o soundu başka yere taşımaya kalkınca da başka problemler çıkıyor....

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yanlış anlamayın ama geçen bir başlıkta IR ne diye sormuştunuz. Elinizdeki Helix’i stok kabinler dışında farklı kaliteli IR’lar ile kullandığınızda Guitar Rig’in tonları sinek vızıltısı olarak gelebilir kulağınıza :)

Bence bu konuyu araştırmanızda fayda var eğer bakmadıysanız. Helix gibi üst seviye cihazı bu alanda test etmeden değerlendirmemek gerekir bence.
Doğrudur ama bu ton daha çok taşınabilir olmayan ve evde procesor ile çalışanlara alternatif olarak be olur diye düşünerek söyledim helix tabikide muhteşem cihaz ama axe fx olsun helix olsun kemper olsun bu cihazların bir ömürleri var. Bir lambali amfi alır çocuğunuza miras bırakırsınız,birde dijital alet alır çocuğunuz daha baba demeden bozulur:) ömürlük değiller. Hem bu yüzden hemde ülke şartlarından dolayı ben ev kullanıcılarının gr5 gibi programla hayli hayli işi göreceğini düşünüyorum. O yüzden tüm procesorlerimi satışa çıkardım analog setup dizdim

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bilgisayar üzerinden gitar çalmak için belki de en ideali bu; yazılımla sinyali işlemek. Ben de s-gear 2'den memnunum bu anlamda.
Ancak şunu da söyleyeyim: Bu konuda bence halen Fractal açık ara önde.
Helix gibi cihazları bilgisayara bağladığınızda sinyal cihazda dijitale dönüyor, sonra analog çıkıştan tekrar çevriliyor. Siz bunu bilgisayara analog bağlantı üzerinden taktığınızda aynı şey bir daha oluyor:)
Bu nedenle dijital modelleyicilerde "üst düzey cihazı" tanımlayan belki de en önemli şey üst düzey (yani pahalı) A/D konvertörler içermesi. Böyle şeylere eskiden kafa yormazdım hiç, ama bir yerden sonra insan mecbur kalıyor.
Fractal- AxeFx'in başından beri iddiası bu: Dijital sinyal işleme, ancak üst düzey bileşenler kullanıldığında iyi sonuç verir.
Helix bu anlamda ne durumda bilmiyorum. Ama hiç bir tecrübeli Fractal kullanıcısının Helix'in preamfi tonlarını öyle pek de ciddiye aldığını görmedim.
Bu nedenle ben AxeFx dışındaki hiç bir dijital cihazın preamfi tonlarına güvenme taraftarı değilim zaten. Ama Fractal cihazları gerçekten bilgisayara bağladığınızda da müthiş sonuç veriyor.
Guitar rig gibi şeyler de bilgisayarda iyi-hoş tabii, ama o soundu başka yere taşımaya kalkınca da başka problemler çıkıyor....
Aynen @barrios abim güzel söyledin axe fx tartışmasız şu an dünyada lider konumda. Bir-çok insan büyük stüdyo sahipleri bile axe fx2 den sonra studyolarindaki kafaları bence satmış veya depoya kaldırmıştır. Ama az önce bir arkadaşada söyledim ben elektronik cihazlarin bir ömürleri olduğunu düşünüyorum en basitinden bir helixin swicth i bile bir basma ömrü sayısı var öyle.imal.ediyorlar yani 1500 kere bastıktan sonra bozuluyor ama lambalı amfiler öyle değil ömürlük oluyor. O yüzden ben bu başlığı açarken evinde procesor kullanıp procesor ile sahne yapmayan birinin bence elindr tutmamasi lazim. Sahsi fikrim o yönde abim . Ama şöyle bir axe fx 3 um olsun isterdim:) cidden cok sağlam alet. Power head modeli ile güzel bir kabinle tüm tonlar elinin altında olur. Ama böyle diyince yine düşünüyorsun axe fx 3 bile olsa elektronik cihaz ve bir omuru var. Kaza bela bise olsa 3 gün yataktan çıkamaz insan üzüntüden..

Eğer konu VST’ler özelinde olacaksa o zaman yine de GR5’ten çok daha iyi kalitede vstler var. Hatta Helix’in bile vst’si var öyle diyeyim :)
Var pod hd500x inde helixinde var kullandım ama amaç farklı bu tip aleti evde kullanmak mantıksız arada dağlar taşlar yok başka program denemedim ama gr5 ten gayet memnunum

Size katılamayacağım. Helix native (yani vst olanı) ve normal helix'ide denerseniz. aradaki dağlarıda taslarıda eğer sağır değilseniz çok net duyacaksınız.

Tabii ki ton konuları çok subjektif konular. Ama genelde kullanıcı yorumlarını okurken gördüğüm kadarı ile yorumların çoğu GR5'in artık ömrünü doldurduğunu yönünde.

VST dünyası inanılmaz geniş ve artık alternatifler bir hayli fazla. Dolayısı ile araştırmalara girerken aynen amfi veya gitar alırken yapıldığı gibi tarz-sound-efekt beklentisi vs gibi bir sürü kombinasyonu değerlendirerek ilerlemekte fayda var. Bu konu ciddi anlamda uzun zamandır araştırdığım ve üzerine deneme yanılmalarla uğraştığım bir alan.

Şimdiye kadar sound olarak hoşuma gidenler:

- S-Gear 2 (az ama öz)

- Amplitube Fender Collection (super reverb simlasyonu ozellikle)

- Helix Native (ama kesinlikle 3rd party IR'lar ile ve dual amp kombinasyonları)

- Mercuriall Spark

Bunun dışında freeware olarak da bir ton program var onların detaylarına girmeyeyim şimdi.

Ama enteresan olan uzun zamandır 'Cranked Bassman' diye tabir edilen o meşhur tonu arıyordum. Son geldiğim noktada Joyo American Sound + Two Notes Torpedo Wall of Sound plugini ile acayip güzel bir ton yakaladım. Hepsini bıraktım onu kullanıyorum. Analog-dijital kırması oldu ama çok da iyi güzel oldu :)

Tabii ki ton konuları çok subjektif konular. Ama genelde kullanıcı yorumlarını okurken gördüğüm kadarı ile yorumların çoğu GR5'in artık ömrünü doldurduğunu yönünde.

VST dünyası inanılmaz geniş ve artık alternatifler bir hayli fazla. Dolayısı ile araştırmalara girerken aynen amfi veya gitar alırken yapıldığı gibi tarz-sound-efekt beklentisi vs gibi bir sürü kombinasyonu değerlendirerek ilerlemekte fayda var. Bu konu ciddi anlamda uzun zamandır araştırdığım ve üzerine deneme yanılmalarla uğraştığım bir alan.

Şimdiye kadar sound olarak hoşuma gidenler:

- S-Gear 2 (az ama öz)

- Amplitube Fender Collection (super reverb simlasyonu ozellikle)

- Helix Native (ama kesinlikle 3rd party IR'lar ile ve dual amp kombinasyonları)

- Mercuriall Spark

Bunun dışında freeware olarak da bir ton program var onların detaylarına girmeyeyim şimdi.

Ama enteresan olan uzun zamandır 'Cranked Bassman' diye tabir edilen o meşhur tonu arıyordum. Son geldiğim noktada Joyo American Sound + Two Notes Torpedo Wall of Sound plugini ile acayip güzel bir ton yakaladım. Hepsini bıraktım onu kullanıyorum. Analog-dijital kırması oldu ama çok da iyi güzel oldu :)
Kısacası aslında en iyi ton o program bu program bu procesor şu procesor değilde insanın kendisini mutlu eden bir ton olsa gerek.Tam olarak sizin şu analog+dıjıtal kırması dedıgınız ve cok hosunuza giden ton gibi ne güzel ne mutlu kı sızı mutlu eden bir ton yakalamıssınız.Nice lambalılarla procesorler alıp satan arkadaşlarımı gordum hep bır memnunıyetsızlık aradıgım bu degıl sıkıntısı e o zaman aradıgın nedır? en ıyısını almak aradıgını bulmak anlamına gelmıyor kesinlikle.Hayatım boyunca asla hiçbir urunumu satmak ıcın almadım ve asla ıhtıyacımdan fazlasını kullanmadım.3 tane gitarım var ve allah ızın verırse bunlara mumkun oldugu kadar güzel bir şekilde bakıp ömür boyu kullanmak istiyorum.Keza topladıgım agır agır fakat emın analod pedal boardımıda asla satmamak uzere topluyorum.Tum bu ugraslar ıcınde ve ciddi bir yatırım yapılarak(tabı bu yatırım uzun yılların emegı ve bırıkımı olan yatırım) elımde avucumda olan ekipmanımı hep daha ıyı bır hale nasıl getırebılırım algısıyla hareket edıyorum.Ornek olarak GR5 500mb lık bır program geçen yukledım ve geldım bu konuyu actım.İnanırmısın o kadar cıhaz efekt aletı denedım ve elımdede cıdden guzel pedallar olmasına karşın o gr5 te bır tane hazır preset oyle bır hosuma gittiki aksama kadar çaldım.Dinlene dinlene yiye içe mola vere vere dönüp dolaşıp çala çala akşam ettim resmen.Ve muhtemelen bu keyfı mılyarlarca lira değerinde setubu olan bırı belkıde daha yakalayamamıstır.
O yuzden benım en nacızane fikrim bır muzısyen en cok hangı muzısyenı sevıyor onu dınlemekten ve çalım şeklınden hoslanıyorsa araştırıp o muzısyenın ekıpmanına ve tonlarına yakın bır ekıpman dıyelım onu kurması lazım.
Örnek ben.Barıs benıce denen gıtarıstı ınanılmaz severek dınlıyorum.Çok yeteneklı ve bu işin kitabını falan okuyarak resmen fizik kuralları ile hareket ederek yıllarca çalışmış çabalamıs Ayrıca barıs hoca süper bir ınsan,karakter ve cidden büyük gitarıst .Kı yakın zamanda shecterguitars'ın artisti olarakta bu emeğini parlattı.
Ben açın youtubeden bakın barıs benıcenın ımprovasıon tonlarına bayılıyorum inanılmaz harıka soundlar var.kendı aralarında degıskenlık gostersede karakter hep aynı ve inanılmaz iyi.İşte sırf bu yuzden bu sevdıgım muzısyenın pedal boardını mustafa abının shaktı mod 3 u deneyerek topladım veçok mutluyum anlatamam.Olay budur.
İnsan kendısını mutlu eden olayı yakalamalı,bırseyden mutsuz olursada onu hemen ekstırıp atmamalı ona şans vermelı.

Helixten önce lıne6podhd500 almıstım sonra onu x le takas ettım bır nevı upgrade ettım dıyelım.
Ilk adam gıbı kullanmaya karar verdıgım procesor hd500 du desem yanlıs olmaz ama elıme ılk aldıgımda ne yalan dıyım hayal kırıklıgına ugramıstım.Cunku ondan once kullandıgım ondan en az 10 sene eskı teknolojı bıle daha ıyı soundlar verıyordu.
Kestırıp atmadım kafa yordum ugrastım ınceledım karıstırdım kafayı yedı reset ettım ettım derken cıhaz kendını ortaya cıkarttı.

Bu mantıgı her turlu işte ortaya koymalı ınsan''.Birşeyı beceremedım'' deyıp ''ya bu ne boyle hıc hosuma gıtmıyor'' dıyerek kestırıp atmamalı..

Ona şans vermeli.

Son düzenleme:
Bende de bayadır guitar rig 5 vardı. Pc ram i yetersiz diye kullanamamıştım bir dönem. Ufak bir ram takviyesi yaptıktan sonra birkaç aydan beri guitar rig kullanıyorum. Bu arada pc oyle çokta iyi değil ona rağmen gayet memnunum. Çokta pratik, pc açıyorum gitarın jakini takıp çalıyorum kayıt vs falanda iyi oluyor. Daha sonradan ton değişiminde de rahatlık oluyor. Stok tonlarını sevmedim kendim yazınca gayet güzel sonuçlar veriyor.
Hatta iyi bir ipad alıp ses kartı ve midi controller ile kullanmayı bile düşündüm.
Helix ile değil ama ben kendi kullandığım jmp1+pangea cabin sim ile kıyaslıyayim. Fark varmı evet var. Guitar rig ten çok daha net ve daha canlı. Ama pratiklik ve kayıt açısından guitar rig tak çal için çok rahat.

Geri