Tesviye için tavsiye

Selamlar öncelikle. Başlık biraz siyasi parti sloganı gibi oldu ama kusura bakmayın artık :)
Birkaç gün önce yeni (3.el) bir Washburn parallaxe pxs10edlx aldım. 3.el olmasına rağmen nispeten temiz bir gitar, zaten uzun uzun deneyip içime sinerek aldım. Yalnız fretlerin tesviyeye ihtiyacı var mı yok mu emin olamadım. Fretler neredeyse dümdüz, belki bazılarında hafif çukurlaşmalar oluşmuş olabilir. Bunun için birkaç fotoğraf ekliyorum. Yorumlarsanız çok sevinirim.
Bir de çok gerekmese de fretlerin tesviye görmesi telleri biraz daha klavyeye yaklaştırabileceğim anlamına geliyor, bu da klavyeyi daha sağlıklı bir şekilde kullanabilirim demek. Yani tesviye her türlü iyi midir? “Yoksa rahatsız etmiyorsa boşver.” midir?

Teşekkürler
3FC8D1A9-8013-451D-9629-046BAD67A558.jpeg
AD6BF900-5270-40E7-9A8E-BCEA4AD54FA1.jpeg
F676C501-F6BB-45F8-9DBB-FEC2A940FA8B.jpeg

Son düzenleme:
Tesviye etmeden de genelde biraz yaklaştırılabilir. Tel yüksekliğine dair bir çok parametre var aslında, eşik yükseklikleri, sap ayarı vs. Fret tesviyesinin size kazandıracağı mesafe kaç mikron?

Fretlerin yıpranması ergonomiden çok entonasyona zarar veren bir durum aslında. Fotoğraflara bakarak, kayıda girmeyecekseniz, neredeyse kusursuz bir entonasyona ihtiyacınız yoksa gerek olmadığı kanaatindeyim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tesviye etmeden de genelde biraz yaklaştırılabilir. Tel yüksekliğine dair bir çok parametre var aslında, eşik yükseklikleri, sap ayarı vs. Fret tesviyesinin size kazandıracağı mesafe kaç mikron?

Fretlerin yıpranması ergonomiden çok entonasyona zarar veren bir durum aslında. Fotoğraflara bakarak, kayıda girmeyecekseniz, neredeyse kusursuz bir entonasyona ihtiyacınız yoksa gerek olmadığı kanaatindeyim.
Şu anda hali hazırda bir entonasyon problemim var zaten ama onun fretlerden kaynaklandığını sanmıyorum. Aslında merak ettiğim tesviye işlemi fretler çok erimese dahi yapılmalı mı, verilen paraya değer mi? Şu aşamada yaptırırsam ne getirir ne götürür? Biraz bu sorular aklıma takılıyor esasen.

Geri