Merhaba, elektro gitarda yeniyim rocksmith remastered sizce faydalı mı?

Merhaba başlıkta yazdığı gibi elektroya yeni başladım ve gelişmek istiyorum ve rocksmith remasteredı denemeyi düşünüyorum sizce de faydalı bir uygula mı bu rocksmith?
Bu rocksmith rmsted için real tone cable gerekiyormuş ve bu kablonun fiyatı çok uçuk bir değerde internette bazıları jak dönüştürücü ile kabloya gerek duymadanda çalınabildiğini söylüyor kullanan var mı böyle?

Detaylıca açıklayayım. Ben bu oyuna ve resmi kablosuna sahibim. Yaz indirimlerinde steamden oyunu 45 tl'ye almıştım ve kabloyu da -doların tavan yapmadığı dönemden hemen önce- 279 TL gibi bir fiyata gittigidiyor veya hepsiburada'dan almıştım. Eğer sırf gitar öğrenmek için böyle bir topa gireceksen bence hiç gerek yok çünkü youtube üzerinde yeterince kaynak bence mevcut. Fakat eğlence olur. Hem rocksmith'teki öğretici videoları izlerim hem de yavaştan belli başlı şarkıları öğrenir oyun içinde çalmayı denerim diyorsan, tabi bunlar için belli bir meblağı da gözden çıkartman lazım, tavsiye edebilirim.

2. konu olarak da jak dönüştürücünün çok sağlıklı olmadığını biliyorum. Bir yerde can sıkabilir. Ben olsam o işe bulaşmazdım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Detaylıca açıklayayım. Ben bu oyuna ve resmi kablosuna sahibim. Yaz indirimlerinde steamden oyunu 45 tl'ye almıştım ve kabloyu da -doların tavan yapmadığı dönemden hemen önce- 279 TL gibi bir fiyata gittigidiyor veya hepsiburada'dan almıştım. Eğer sırf gitar öğrenmek için böyle bir topa gireceksen bence hiç gerek yok çünkü youtube üzerinde yeterince kaynak bence mevcut. Fakat eğlence olur. Hem rocksmith'teki öğretici videoları izlerim hem de yavaştan belli başlı şarkıları öğrenir oyun içinde çalmayı denerim diyorsan, tabi bunlar için belli bir meblağı da gözden çıkartman lazım, tavsiye edebilirim.

2. konu olarak da jak dönüştürücünün çok sağlıklı olmadığını biliyorum. Bir yerde can sıkabilir. Ben olsam o işe bulaşmazdım.
Teşekkürler peki önerdiğiniz bir youtube kanalı var mı?

Teşekkürler peki önerdiğiniz bir youtube kanalı var mı?

Kendini teknik anlamda da geliştirmek istersen ve Türkçe tercihin ise Enstrüman Öğren kanalındaki Sinan Oypan'ın videoları faydalı olacaktır. Fakat daha çok pratiğe yönelmek istiyorsan gitar tutuşundan başlayıp daha sonraki aşamalarda herkesin paylaştığı parmak egzersizleriyle devam edip (ki bu aşama bence çok çok önemli) devamında da sevdiğin türde şarkıların ders videolarıyla yolunu çizebilirsin. Ben heavy, thrash metal ve metalcore ağırlıklı çalarım ve songsterr web sitesi ile RTM ve GuitarLessons365Songs kanalı üzerinden gidiyorum. Sen de buna göre kendine bir yol çizebilirsin.

Aynı şekilde, Rocksmith oyunu ve Realtone Cable sahibi olarak ben de bir cümle yazmak istedim:
Benim açıkcası çok fazla vaktim olmuyor, bazen ikilemde kalıyorum. Oyun mu oynayayım, gitar mı çalayım? İşte bu oyun her iki ihtiyacınızı da bir nebze olsun karşılıyor. :)

Öğrenme işine gelecek olursak; öğrenmek için belki faydalı olabilir. Teknik anlamda profesyonel bir eğitim almak daha avantajlı olacaktır fakat parça çalışmak, egzersiz yapmak, e biraz da gitar çalmaya ekstra teşvik olması adına Rocksmith'i tavsiye edebilirim.

Şuraya da Rocksmith ile kaydettiğim bir videoyu koyayım:

Faydalı al oyna, öğren. Kablo parasına acıma, fazlası ile işini görür. Oyun seni bi yere getirir sonra kulağınla şarkı çıkar, özel ders al, teori öğren ve bol pratik yap. Sonunda da mutlaka insanlarla beraber grupta çal. Bu masal bitmez.

İçerisinde bolca ders videosu, oyunlaştırılmış alıştırılmalar, jam session için güzel bir arayüz de var. Sadece şarkı çalma oyunu değil. Ayrıca şarkı çalışırken de seviyeyi istediğiniz gibi ayarlayabiliyor ve istediğiniz bölümleri istediğiniz kadar tekrar edebiliyorsunuz. Kendinizi çok farklı şekillerle eğitmek, daha verimli yollar bulmak mümkün olabilir tabi ama faydasız diyerek kestirip atmak bu olanaktan nasıl faydalınalacağını anlayamadım demekle aynı şey bence.

İçerisinde bolca ders videosu, oyunlaştırılmış alıştırılmalar, jam session için güzel bir arayüz de var. Sadece şarkı çalma oyunu değil. Ayrıca şarkı çalışırken de seviyeyi istediğiniz gibi ayarlayabiliyor ve istediğiniz bölümleri istediğiniz kadar tekrar edebiliyorsunuz. Kendinizi çok farklı şekillerle eğitmek, daha verimli yollar bulmak mümkün olabilir tabi ama faydasız diyerek kestirip atmak bu olanaktan nasıl faydalınalacağını anlayamadım demekle aynı şey bence.
Faydasız deyip kestirip atmayıp altına açıklamasını çok net bir şekilde yazdım. Uzun yıllardır gitar eğitmenliği yapıyorum ve rocksmith'ten sonra dersime başlıyan bir çok öğrenci oldu.
Oyun oynamak istiyorsanız tabiki de bir oyun ama iyi gitar çalmak istiyorsanız başka yollara başvurun (youtube da 1000lerce eğitim videosu var mesela...).
Bu arada benim yazıma cevap vereceksen lütfen "alıntı" yap ki haberim olsun.

Youtubeda ufacık japon iki kız kardeşin 1 senede bu oyun ile nasıl sololar attığını görmemiş olanlar için faydasız olabilir. Ülkede sağlam eğitim kurumları var da biz mi bilmiyoruz? Gitar kursuna gidenler iki akor öğrenip kursu bırakıyor, duman'dan iki şarkı çalsak iyidir kafasındalar. Ben 22 sene önce gitar çalmaya başladığımda kurs bile yoktu ortalarda. İstek yoksa temel kısmını bile öğrenemezsin, rocksmith ise işi daha eğlenceli kılıyor. Yeni nesil kafasını telefondan oyundan kaldıramadığından bu yol öğrenme bakımından gayet iyi.

Şuraya şu videoyu koyayım da sadece bir oyun deyip geçilen şeyin ne kadar faydalı olabileceğini siz de izleyin. Elektroyu çalan kız bazen eğlence olsun diye bu şarkıyı sol elle çalıyor.

Youtubeda ufacık japon iki kız kardeşin 1 senede bu oyun ile nasıl sololar attığını görmemiş olanlar için faydasız olabilir. Ülkede sağlam eğitim kurumları var da biz mi bilmiyoruz? Gitar kursuna gidenler iki akor öğrenip kursu bırakıyor, duman'dan iki şarkı çalsak iyidir kafasındalar. Ben 22 sene önce gitar çalmaya başladığımda kurs bile yoktu ortalarda. İstek yoksa temel kısmını bile öğrenemezsin, rocksmith ise işi daha eğlenceli kılıyor. Yeni nesil kafasını telefondan oyundan kaldıramadığından bu yol öğrenme bakımından gayet iyi.

Şuraya şu videoyu koyayım da sadece bir oyun deyip geçilen şeyin ne kadar faydalı olabileceğini siz de izleyin. Elektroyu çalan kız bazen eğlence olsun diye bu şarkıyı sol elle çalıyor.

ayrıca bir ata sözü vardır ki;
"There’s always an Asian better than you"

Faydasız deyip kestirip atmayıp altına açıklamasını çok net bir şekilde yazdım. Uzun yıllardır gitar eğitmenliği yapıyorum ve rocksmith'ten sonra dersime başlıyan bir çok öğrenci oldu.
Oyun oynamak istiyorsanız tabiki de bir oyun ama iyi gitar çalmak istiyorsanız başka yollara başvurun (youtube da 1000lerce eğitim videosu var mesela...).
Bu arada benim yazıma cevap vereceksen lütfen "alıntı" yap ki haberim olsun.
Özür dilerim.

Bende şuraya 1 sene önce gitara başladığını iddia ettiğiniz kızın 7 sene önceki videosunu koyayım.

Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade
Bende şuraya 1 sene önce gitara başladığını iddia ettiğiniz kızın 7 sene önceki videosunu koyayım.

1 senede bu hale geldi demedik kardeşim, bir daha oku yazdığımı. Yüzlerce video geriye gidip ne zaman başladıklarını bulmuşsun aferin.
Sonuç itibariyle faydalı mı faydasız mı tartışması bu ki faydası ortada. Senden gitar öğrenmeye gelen dingolarda sorun var bence. Bu oyundan yanlışlıkla teknik nasıl öğrenirsin onu da anlamadım ya, neyse.

Bak alıntıladım da, kızma sonra. Hatta şöyle diyeyim, "bu oyun bok gibi, bak ArAyA kardeşimiz en iyisini biliyor, uzun yıllardır kurs veriyor olm. Parasıyla gidin ondan öğrenin, rocksmith falan neyinize."

1 senede bu hale geldi demedik kardeşim, bir daha oku yazdığımı. Yüzlerce video geriye gidip ne zaman başladıklarını bulmuşsun aferin.
Sonuç itibariyle faydalı mı faydasız mı tartışması bu ki faydası ortada. Senden gitar öğrenmeye gelen dingolarda sorun var bence. Bu oyundan yanlışlıkla teknik nasıl öğrenirsin onu da anlamadım ya, neyse.

Bak alıntıladım da, kızma sonra. Hatta şöyle diyeyim, "bu oyun bok gibi, bak ArAyA kardeşimiz en iyisini biliyor, uzun yıllardır kurs veriyor olm. Parasıyla gidin ondan öğrenin, rocksmith falan neyinize."

Saygısız...
"Youtubeda ufacık japon iki kız kardeşin 1 senede bu oyun ile nasıl sololar attığını görmemiş olanlar için faydasız olabilir." yazmışsın yazının yanlış bilgi aktardığını belirttim örnek video koydum.
Sorun doğru, yanlış tekniği bilmemende... neyse..
Ben elimden geldiğince forumdaki arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum ve fikirlerimi kimseye laf sokmadan beyan ediyorum. Sen sağa sola küfürler sallayınca ne kazanıyorsun bilmiyorum...
Çok teşekkür ederim öğrenciye ihtiyacım hiç yok reklam yapacak olsam emin ol parasıyla yaparım senin gibilerle forumlarda uğraşmam..

Yeni başlayan biri ise durum farklı gitar çalmanın fundamentalleri var ve bunu bir hoca yada detaylı video dersi öğretebilir. Penayı nasıl tutacaksın, telleri nasıl susturacaksın, hangi riffleri hangi vuruşlarla çalacaksın YENİ BAŞLAYAN BİRİNİN parça öğrenmekten daha öncelikli olarak öğrenmesi gereken şeyler farklı. Yani legato'yu doğru öğrenip legato yaptığını zannetmek arasında fark var. Bu programla haracanacak vakitler çok daha güzel şekilde harcanır öğrenme yolunda.

oyunu hiç oynamadım ama mantığını tahmin edebiliyorum.

bence kişinin amacına göre faydalı veya faydasız diyebiliriz. eğer gitarı stres topu gibi sıkıp sıkıp bırakmak, rahatlamak istiyorsanız faydalı olabilir. yok ben sanat icra etmek istiyorum derseniz böyle yeni çağ antin kuntinliklerinden uzak durmak lazım.

Geri