Fender Baja Telecaster

Nasıl bir gitar yorumlarınızı bekliyorum.Bide eskitme yapılabilir mi? Cilası uygun mu iyi bir relic işlemi için?
1 sene kadar kullandım bu gitarı. Manyetikleri guzeldi. Alcino kullaniliyor. American standart serilerinde kullanilan manyetiklerdi. Sapı goreceli olarak etli. Soft V dedikleri bir sap. Ben pek alisamadim modern C benim tercihim olurdu. Ash govde ve maple klayve ile standart meksika serilerinden kesinlikle farkli bir gitar. Telecaster gitarlarin cok ergonomik olmadigini dusunuyorum, o nedenle strata tekrar donus yaptim ben. Relic icin uygun olmadigi kanaatindeyim. Relic seviyorsaniz nitro cilali highway ya da special serilerine bakin derim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
1 sene kadar kullandım bu gitarı. Manyetikleri guzeldi. Alcino kullaniliyor. American standart serilerinde kullanilan manyetiklerdi. Sapı goreceli olarak etli. Soft V dedikleri bir sap. Ben pek alisamadim modern C benim tercihim olurdu. Ash govde ve maple klayve ile standart meksika serilerinden kesinlikle farkli bir gitar. Telecaster gitarlarin cok ergonomik olmadigini dusunuyorum, o nedenle strata tekrar donus yaptim ben. Relic icin uygun olmadigi kanaatindeyim. Relic seviyorsaniz nitro cilali highway ya da special serilerine bakin derim.

Peki Baja ile Mexico Special serisi arasında uçurum denilebilecek kadar bir fark var mıdır? Arasında yaklaşık 1000 Tl'lik bir fark vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Edit: Standard Mexico Tele'den bahsediyorum yanlış yazmışım.

Baja tele'ler cok guzel ve kaliteli gitarlardir. Meksika'da uretilen gitarlarin ust seviyelerinde yer aliyorlar (Road Worn serisi gibi). Mexico Standard serisinden (ki bu seri artik uretilmiyor yerine (Mexico) Player serisi geldi; Alnico manyetikli) ayiran ozelliklerinden bazilari Ash govdeli olmasi, ust kalite Alnico manyetikleri (sapta Twisted Tele ve koprude Broadcaster manyetigi ki bunlar 2012'den sonra uretilen American Standard tele'lerde de kullanildi), 4 yollu switch'i ki bu sayede iki manyetigi seri olarak kullanarak humbucker tonuna benzeyen daha etli ekstra bir ton elde edilebiliyor), vintage 3 adet pirincten yapilmis fici seklinde saddle barindiran kopru ki bazilari bunun tele'lerin karakteristik tonuna buyuk etki ettigini dusunur, vintage stil kaliteli burgular, govde tarafindan ayarlanan vintage truss rod. Bunlar haricindeki ozellikleri (ornegin, medium jumbo fretler ve sapin vintage gitarlara gore daha duz 9.5 inch radius'a sahip olmasi) daha modern ve Mexico Standard serisiyle ayni. Bu gitarlarin benim icin en onemli ozelliklerinden birisi sap profilin "soft v" seklinde ve American ve Mexican Standard serilere gore daha kalin ve rahat olmasi. Kalin sap sevenler icin bence harika bir sap. Ama denemeden almayiniz. Diger sorunuza gelince govdede poly boya kullanildigi icin relic yapmak icin kesinlikle uygun degiller. Bence Mexico standard serisi ile arasindaki fiyat farkini fazlasiyla hak ediyorlar Baja'lar.

Son düzenleme:
Peki Baja ile Mexico Special serisi arasında uçurum denilebilecek kadar bir fark var mıdır? Arasında yaklaşık 1000 Tl'lik bir fark vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Edit: Standard Mexico Tele'den bahsediyorum yanlış yazmışım.
Mex standart tele ile baja arasindaki en ciddi farklar manyetik ve sap profili. Sap tamamen kisisel bir tercih olmakla beraber manyetik konusunda bena kalirsa alcino manyetikli baja acik ara daha iyi. Kisisel gorusum sap profili olarak standart mex, manyetik olarak baja daha iyi. Ama sunu da unutmamak gerek ki pek cok insan V shape sap profiline bayiliyor. Ayrica bendeki baja ash govde nedeniyle cook agirdi. Strata gecince tuy gibi hafiflemistim 😀. En iyisi imkaniniz varsa bir denemenizi tavsiye ederm. Fiyat konusunda ne kadar fark vermek istediginize ancak denedikten sonra karar verebilirsiniz.

Bir husus daha var ki bakim konusunda 3 saddle kopru entonasyon sirasinda biraz sikinti yasatiyordu. Tam olarak yuzde yuz netlikte entonasyon yapamiyorsunuz. Ayrica sap ayari yapabilmem icinde sapi sokmem gerekiyordu. Eski tip vintage burgular ise cok begebdigim tarafiydi. Tel degistirmek kolaydi ve girunumleri gercekten cok hostu.

Benim acimdan 3 saddle kopru ile entonasyon ayari hic sorun olmadi; ama istenirse saddle'lar "compensated" olanlari ile kolayca degistirilebilir. Sap ayari konusunda da dusuncem gitarin sapi gayet kalin olmasi sebebiyle bayagi stabil ve sik truss rod ayari yapmaya gerek olmuyor. Bir de sapi govdeden ayirmadan sadece pickguard'i cikartarak da sap ayari yapmak mumkun oluyor.
Soyle cok basit ve yararli bir alet var bunun icin:

Truss Rod Crank for Tele | stewmac.com

Ya da buna benzer cok kucuk bir duz tornavida da bu konuda yardimci olur (neck manyetigini biraz asagi indirmeniz gerekebilir).

Son düzenleme:
Geri