Teşhir Ürün Hk.

Bugün dore müziğin internet sitesinden sx tele ash modelinden aldım, sonra aradılar kapalı kutu yok teşhir var dendi bi sorunu yok dedikleri için kabul ettim, sizce yanlış mı yaptım? ayıplı mal satma ihtimalleri var mı? daha önce alışveriş yapan oldu mu bu şekilde

Teşhir dediği, mağazada kutusunu açıp vitrine koymuştur. Uzun süre durduysa (gitar) teller kararmış, akort kaçmış olur en fazla eğer vitrin direkt güneş almıyorsa. Çok takılma eğer sorun yok dedilerse.

Teşhir dediği, mağazada kutusunu açıp vitrine koymuştur. Uzun süre durduysa (gitar) teller kararmış, akort kaçmış olur en fazla eğer vitrin direkt güneş almıyorsa. Çok takılma eğer sorun yok dedilerse.

hatta öyle olması daha iyi kapalı kutu ürünlerde sap ayarı entonasyon ayarı yapman gerekiyor . sonuçta deniz aşırı ülkelerden geliyor . ama teşir ürünlerinin tüm ayarları en iyi şekilde yapılmış oluyor :) arkadaiın dediği gibi tel eski olabilir onuda belirtirsen tellen kullanılmış ise değiştirilsin diye yada sen gidip devamlı kullandığın tek varsa belki ücretsiz belgi cüzzi bir bedel ile değiştirtebilirsin .

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorun olacağını sanmam ancak teşhir ürününün daha uygun fiyatlı olması gerekir.
bence de öyle olması gerekir ama daha önce direk tünel mağazasından prs almıştım onda da teşhir satıyorlardı indirim yapmamışlardı, sonra gitarda bir ton sıkıntı çıkmıştı vs garantiyle yaptırmıştım. bende ki şansla yine aynı şeyler olur kesin

Sormak lazım. Ben daha önce teşhir gitar aldım, yeni gelmiş 1 hafta olmuş, daha el değmemişti. Tek geldiği için depoya değil teşhire koymuşlar. Risk var tabi. O yüzden bazen mağaza her gelene kurcalatmadığı zaman kızmamak lazım😁

Ürün eğer faturada "teşhir" olarak belirtilirse, ayıplı olması vb... durumunda garanti / iade hakkınızdan faydalanamazsınız.

Yanlış anlamayın bir hukukçu olarak söylüyorum. Bu söylediğinizin hukuki hiçbir karşılığı yok. Faturada teşhir yazması satıcının sorumluluğunu kaldıracak nitelikte değil. Zira Tüketici Kanunu m.11’de de açıkça belirtildiği üzere. Malın ayıplı olması halinde tüketici sözleşmeden dönmek dahil seçimlik haklarını kullanabilecektir. Orada seçimlik yazmasının sebebi tüketicinin kendisine teşhir ürünün gönderileceğini bilmesine yönelik bir karinedir. Satıcının sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.Bilginize.

Yanlış anlamayın bir hukukçu olarak söylüyorum. Bu söylediğinizin hukuki hiçbir karşılığı yok. Faturada teşhir yazması satıcının sorumluluğunu kaldıracak nitelikte değil.

@Telecast bir dava sürecimde yardım da teklif etmiştiniz, tekrar teşekkür ederim.
Yukarıda bahsedilen meselenin Karşılığı net bir şekilde var.

"TKHK/ 6502-10
Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulması zorunlu tutulmuştur. Teşhir ürünü olmaları sebebiyle bir takım ayıp oluşan mallar da benzer şekilde bu durumunun belirtilmesi gerekmektedir. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur. Böylelikle, sözleşmenin akdi anında tüketicinin maldaki ayıptan haberdar olması sağlanmış olacaktır ve tüketicinin, sözleşmenin akdi anında malın ayıbından haberdar olduğu haller için bir sözleşmeye aykırılık söz konusu olmayacaktır."

Yakın bir zamanda bir firmanın avukat ordusuna karşı ayıplı mal davasını tek başıma kazanmış, Yıllarca perakende sektöründe mağazacılık yönetimi yapmış biri olarak söylemeliyim.;
Mahkeme süreçleri yorucu, uzun ve yıpratıcı oluyor. Bu durum satıcının sizden 1-0 önde olması anlamına gelir. Ayıbının tüketiciye bildirildiği, bunun karşılığında indirim yapıldığı vb... söylenebilir. Süreç sonunda Ürün elinizde patlayabilir ve karşı tarafın bütün hukuki masraflarını da ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Eğer faturada ürünün "Outlet - teşir ürünü " olması sebebiyle ayıbının yazıldığı bir durum olursa; tüketiciye satıcının bildirmiş olduğu bir durum olur. Bu durumda tüketici iade/değişim hakkını kullanamaz. Makhemede de hak idda edemez. Outlet Mağazalarında satılan ürünlere "OUTLET ÜRÜNÜDÜR" kaşesi bu sebeple basılır.

"Ne şeytanı gör, ne de salavat getir"..... Eğer ürünü alacaksanız faturada böyle bir şey yazdırtmayın.

Son düzenleme:
@Telecast bir dava sürecimde yardım da teklif etmiştiniz, tekrar teşekkür ederim.
Yukarıda bahsedilen meselenin Karşılığı net bir şekilde var.

"TKHK/ 6502-10
Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulması zorunlu tutulmuştur. Teşhir ürünü olmaları sebebiyle bir takım ayıp oluşan mallar da benzer şekilde bu durumunun belirtilmesi gerekmektedir. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur. Böylelikle, sözleşmenin akdi anında tüketicinin maldaki ayıptan haberdar olması sağlanmış olacaktır ve tüketicinin, sözleşmenin akdi anında malın ayıbından haberdar olduğu haller için bir sözleşmeye aykırılık söz konusu olmayacaktır."

Yakın bir zamanda bir firmanın avukat ordusuna karşı ayıplı mal davasını tek başıma kazanmış, Yıllarca perakende sektöründe mağazacılık yönetimi yapmış biri olarak söylemeliyim.;
Mahkeme süreçleri yorucu, uzun ve yıpratıcı oluyor. Bu durum satıcının sizden 1-0 önde olması anlamına gelir. Ayıbının tüketiciye bildirildiği, bunun karşılığında indirim yapıldığı vb... söylenebilir. Süreç sonunda Ürün elinizde patlayabilir ve karşı tarafın bütün hukuki masraflarını da ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Eğer faturada ürünün "Outlet - teşir ürünü " olması sebebiyle ayıbının yazıldığı bir durum olursa; tüketiciye satıcının bildirmiş olduğu bir durum olur. Bu durumda tüketici iade/değişim hakkını kullanamaz. Makhemede de hak idda edemez. Outlet Mağazalarında satılan ürünlere "OUTLET ÜRÜNÜDÜR" kaşesi bu sebeple basılır.

"Ne şeytanı gör, ne de salavat getir"..... Eğer ürünü alacaksanız faturada böyle bir şey yazdırtmayın.

Merhabalar, paylaştığınız bilgi için teşekkürler. Ancak sanırım sorumluluk noktasında karşılıklı olarak aynı şeyden bahsetmiyoruz :) öncelikle beraber kanunun m.10/f.3’üne beraber bakalım: “Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur. Teknik düzenlemesine uygun olmayan ürünler ise hiçbir şekilde piyasaya arz edilemez. Bu ürünlere, Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uygulanır.” İfadeden gördüğümüz üzere teşhir kavramı herhangi bir şekilde kanunda düzenlenmemiş. Söz konusu madde ayıplı mal üzerinedir. Attığınız yazı tahminimce konu ile ilgili bir makale bölümü.

Öncelikle ifade etmek gerekir ki; arkadaşımızın kuracağı sözleşme m.48 uyarınca bir mesafeli sözleşme. Kanun bu maddede sözleşmeden cayma için çok net bir ifade kullanarak “herhangi bir sebep olmaksızın” demiştir. Eğer sizin söylediğiniz bir karine teşkil etse idi bu hüküm sizin de takdiriniz olacağı üzere kullanım alanı bulamayacaktı.

Bir ikincisi de, bahsettiğiniz ispat külfetinin yer değiştirmesi hususunda değinmek istediğim nokta da kanunun özüdür. Zira tüketici kanunu’nun bir amacı da zaten tüketiciyi teknik tabir, bilinmemezlik, öngörülememezlik, tecrübesizlik gibi hususlarından da korumaktır. Bu nedenle daha önceki gönderlerimde paylaştığım kanun maddeleri ve bu gönderide yazdığım ilkeler uyarınca kişinin sözleşmeyi feshetmesinin önünde belirli süreler dahilinde bir engel bulunmamakta, sevgiler..

Son düzenleme:
Mesafeli sözleşme, yani uzaktan ve internetten satış ile ilgili olan kısım koşulsuz şartsız sadece 14 gün için geçerlidir. Daha sonra genel hükümlere tabi olur. Ancak burada uzaktan satışta da kusurlu ürün belirtilerek satılabilir, buna dair bir engelleme ve sonrasında ne olacağı ile ilgili ayrıca madde bulunmamakta. Netice itibari ile uyuşmazlık durumunda ne olacağı muammaya dönebilir. Mahkeme süreçlerinde de çok farklı adımlar blir kişi vb.... işliyor.

Yukarıdaki yazımda bahsettiğim üzere; eğer firma faturada Teşir ürünü ile ilgili bir yazı yazarsa itilaf durumunda onların eline koz vermiş olacaksınız.
Yeni mezun ya da okumaya devam eden biri olarak söylediklerinize saygı duymakla beraber; Dava kaybedenlerin de yine mevzuata hakim hukukçu olduklarını unutmayalım.

Devam ediyorsunuz.... Cümlelerinizi doğru seçmeyi öğrenin. Akıl sağlığım da yerinde. Haklı olup-olmamam sizin beni akıl sağlığı eksikliği ile nitelendirebileceğiniz şeyler değil. Haddinizi aşmayın !
Kafanız karışmış olabilir cümlesini nasıl akıl sağlığınızla bagdastiriyorsunuz anlamıyorum. Boş yere alınganlık yapıyorsunuz. Niyetimin sizi rencide etmek olmadığı bariz belli.

Geri