Sahne yaparken, altyapıyı mp3 veya bilgisayardan vermek. Davulcu mikseri/referans kulaklık

Merhabalar öncelikle;
Grubumla canlı müzik yapmak istiyoruz bu yetkinliğe sahibiz ama çalacağımız parçalara (karaoke parçaları gibi) altyapı vermek istiyoruz. Ben grubun davulcusuyum, kendime mikser ( behringer 802 düşünüyorum) referans kulaklık olarak da kafamda Shure SE215 var.
Grup 4 kişi (davul, bass, gitar, solist) buna ek olarak çalacağımız şarkıların karaoke versiyonlarını indirip, şarkılara da click eklemem gerekecek bunu da biliyorum. ama bunu yaparken en iyi yöntemi kullanmak istiyorum. Araştırmamı yaptım ama kafamda halen soru işaretleri var. Mesela şarkılara click ekledim varsayalım (sağa sadece altyapı- sola altyapı ve click) mp3 çalarımdan çıkan kabloyu ikiye bölüp clicksiz olanı sahnenin mikserine, clickli olanı da kendi mikserime yönlendiricem. mikserden de kulaklığıma. (bu kısımda kulaklık ve mikserin arasına kulaklık amfisi takmayı düşünüyorum mesela (behringer p2 veya elite core EC) bu sistem yürür gibi ama benim mikserime gelen altyapı ve click sesini ayarlamak istediğimde nasıl olacak merak ediyorum. Çünkü bana gelen ses mono olacak sanki. click ve altyapı seslerini ayrı ayrı ayarlayabilmem gerek.
Kısacası bu konuda kafam çok karışık ve başka yöntemler de var mı sizlerden öğrenmek istiyorum. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Direk benim konum :) Yıllardır altyapı ile sahne yapıyoruz.

- Mixer kullandığınızda ayrı bir kulaklık amfisi gerekmez. Kullandığınız mixer o işi görür. Kulaklığı kendi mixerinize takın.
- Mp3 player ya da ne kullanıyorsanız, onun altyapı kanalını ve click kanalını kendi mixeriniza girin. Kanalların pan ayarları ortada olsun, click ve diğer sesler kulaklığınıza stereo gelecek
- Mixerinizdaki SEND çıkışını mekandaki mixera bağlayın. Buradan altyapı göndereceksiniz.
- Altyapı girdiğiniz kanaldaki send potansı ile mekana göndereceğniz altyapı seviyesini ayarlamış olacaksınız. Bazı şarkılarda volum dengesizlikleri olacaktır doğal olarak açıp kısarsınız.

Benden bir iki tasiye

- Ses seviyesi ve yalıtımı iyi, siz davul çalarken de clik duyabileceğiniz nitelikte bir kulaklık alın. Referans olmasına gerek yok .
- sakın jack dönüştürücü vb gibi oynar çıkar eklemler kullanmayın, Çıkma-takılma-gürültü-temazsızlık vb....ciddi sıkıntı yaratıyorlar. Direk nereye ne girecekseniz ona göre ucu olan kablolarınız olsun.
- Eğer Mekandaki mixer AUX kanalları fazla ise; bir kanalı altyapı için kendi mixeriniza yönlendirin. Bu sayade kulaklığınıza gitar, bass, kick, Vokal gibi enstrümanları da ekleyebileceksiniz; sahnede monitör sorununuz da ortadan kalkmış olacak.
- Click kanalına Trafik anonsları da ekleyebilirsiniz. " NAKARAT! dört!, üç!, iki! , bir!........... SOLO! dört!, üç!, iki! , bir!; şeklinde ve trafiği kaçırmazsınız.
Buna kendi çalışmalarımdan birkaç örnek paylaşayım daha anlaşılır olsun.

Maroon altyapı
Gece - 100bpm
Gel Benim Ol Gm - 104bpm
Tuna_polat

Son düzenleme:
Bu arada ev stüdyomda Altyapı hazırlamaktayım. Yukardaki örnekler gibi eğer piyasada bulamayacağınız şarkılara ihtiyacınız olursa; Mp3 player için de kullanabileceğiniz gibi, daha gelişmiş seviyede IOS aygıtları için ( tablet-telefon) Altyapının her kanalına erişim sağlayıp yönetibileceğiniz 18 kanal (-"Yaylılar fazla olmuş onları kısalım, percussionu açalım, synthleri kapatalım" gibi ) şarkının temposunu , Tonunu sahnede anında değiştirme imkanınızın olabileceği bir uygulama ile birlikte size gönderebilirim. .

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada ev stüdyomda Altyapı hazırlamaktayım. Yukardaki örnekler gibi eğer piyasada bulamayacağınız şarkılara ihtiyacınız olursa; Mp3 player için de kullanabileceğiniz gibi, daha gelişmiş seviyede IOS aygıtları için ( tablet-telefon) Altyapının her kanalına erişim sağlayıp yönetibileceğiniz 18 kanal (-"Yaylılar fazla olmuş onları kısalım, percussionu açalım, synthleri kapatalım" gibi ) şarkının temposunu , Tonunu sahnede anında değiştirme imkanınızın olabileceği bir uygulama ile birlikte size gönderebilirim. .

Gerçekten çok sağolun kafamda soru işareti kalmadı şuan. Instagramdan çalışmalarınızı takip edicem artık :) ve eğer elinizde ki hazır altyapıları benimle paylaşırsanız gerçekten çok sevinirim.
Şuan IOS tabletim yok ama alıcam. Şimdilik mp3 olarak kullanırım sanırım. Hatta kendim click ve altyapı yapmasını da öğrenmek isterim. Çokça lazım olacak gibi :D

Geri